Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαραμίζεσαι ρε Nickolas ομως. Εσυ επρεπε να εισαι supevisor των tests στο DXOMARKS!!!

 

Nickolas speeking:

 

Η Α7Rii εχει παρόμοια αποδοση με την NEX!!!

 

---

 

Ευτυχως ομως που βρήκες την άκρη γιατι τι θα γινόσουν αλλιως! Φθηνα την γλυτωσες! Οι υπολοιποι που δεν ξερουν και σε ακούνε ομως???

 

kill-me-now-or-ill-do-it-myself-thumb.jp

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια που ανέφερες και το DXOmark δεν λέει κάτι διαφορετικό.

Στο Sports (Low-Light ISO) δίνει στην Α7RII 3434 ISO και στην ΝΕΧ-5Τ 1015 ISO.

Δηλαδή ~2 στοπ διαφορά.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που ανέφερες και το DXOmark δεν λέει κάτι διαφορετικό.

Στο Sports (Low-Light ISO) δίνει στην Α7RII 3434 ISO και στην ΝΕΧ-5Τ 1015 ISO.

Δηλαδή ~2 στοπ διαφορά.  :-)

εχεις ιδεα ποσο μεγαλη ειναι αυτη η διαφορα σε iso?

μιλαμε συγκρινεις εναν απο τους 2-3 καλυτερους αισθητηρες με εναν μετριο aps

 

και μου λες οτι ειναι 2 στοπ καλυτερος.

lol

 

το φιεστακι 900 κυβικων εχει 2 στοπ χειροτερη τελικη απο τη veyron

σιγα τη διαφορα ε?

Aν παρω aps-c φακο f1.8 με μικροτερο κυκλο απο ff και τον βαλω σε full frame μηχανη, περα απο τις αναμενομενα μαυρες ακρες, στο κεντρο θα εχω μικροτερη εκθεση; Θα πεσει το high iso performance της full frame μηχανης γιατι δεν πηρε φως στις ακρες; 

 

Αν π.χ. βγαλω μια φωτο με την a7rii με αυτον τον φακο, ας πουμε 35mm f1.8 oss κανω crop να πεταξω ολο το σκοτεινο σημειο και μου μεινει μια φωτο περιπου 16mp (απο 42mp), θα ειναι σκοτεινοτερη ή μηπως θα εχει τον ιδιο θορυβο με μια aps-c nex 5 των 16mp;

 

Και για να το κανω πιο ενδιαφερον η a7rii δεν εχει καν μεγαλυτερο pixel απο την nex5r.

 

οχι, δεν θα εχεις διαφορετικη εκθεση.

θα εχεις την ιδια φωτογραφια που θα ειχες με τον αντιστοιχο ff φακο, απλα θα ειναι κροπαρισμενη σαν να ηταν κροπαρισμενη στο photoshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λυπάμαι όσους διαβάζουν γιατί έχω βρεθεί στην ίδια θέση, που ξέρω ότι ο ένας λέει το σωστό και ο άλλος μπούρδες ...αλλά δεν ξέρω ποιός.

Συνήθως ο πιο προκλητικός είναι και ο άσχετος. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά εχεις γινει ο ηρωας μου. Σε θαυμαζω!!

 

Δεν σε προβληματιζει καθολου οτι ο μοναδικος που συμφωνει μαζι σου ειναι ο εαυτος σου και ολοι οι υπολοιποι σε κραζουν!!!

 

ΑΡΧΟΝΤΑΣ!

 

Einstein-I-agree-with-Nick.jpg

 

image.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λυπάμαι όσους διαβάζουν γιατί έχω βρεθεί στην ίδια θέση, που ξέρω ότι ο ένας λέει το σωστό και ο άλλος μπούρδες ...αλλά δεν ξέρω ποιός.

Συνήθως ο πιο προκλητικός είναι και ο άσχετος. ;)

εγω παλι λυπαμε τον εαυτο μου που πηγα και ακουσα κατι τυπους σαν εσενα και ειδα κατι site σαν αυτα που παραθετεις τοσο συχνα που λεγαν φανταστικη φωτογραφικη μηχανη για κινητο το nexus 5x

και πηγα εσκασα 250 ευρο και το αποτελεσμα δεν φτανει ουτε καν του drone μου (phantom3) το οποιο αποτελεσμα για τα δικα μου κριτηρια (που δεν ειναι και πολυ ψηλα mind you) ειναι ισα ισα usable. του κινητου δεν ειναι για τιποτα παραπερα απο snapshots για facebook και instagram unusable εντελος

μην παραπληροφορεις τον κοσμο εισαι ασχετος και επικινδυνος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχει ενδιαφέρον και η σύγκριση με την Canon PowerShot SX60 γιατί έχει επίσης 1/2,3' αισθητήρα και πολύ μικρό aperture (ως σούπερζουμ).

Στο dpreview λοιπόν έβαλαν f5 aperture όταν το Pixel XL έχει f2. Άρα η ισοδύναμη έκθεση στο 1/30s του Pixel XL είναι το 1/5s που αντιστοιχεί σε ISO 1600 (παρόμοιο με το ~1200 του Pixel μιας και μιλάμε για ίδιο μέγεθος αισθητήρα).

 

Εδώ είναι το JPEG του Pixel XL

και εδώ είναι το JPEG της Canon.

 

Στα raw όμως η διαφορά είναι πολύ μικρότερη, και δείχνει τί πετυχαίνει με το post processing η Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Off Topic σχολιο (λεμε τωρα)... αλλα ειναι μακραν απο τα πιο διασκεδαστικα topic!!! (οχι τεχνικα, απο καθαρα ψυχολογικης αποψης!!)

 

Πιστευω οτι ο φιλος καθεται σε μια καρεκλα βλεποντας αριθμους, σας τα πεταει απο εδω και απο εκει, και διασκεδαζει βλεποντας σας να σκιζετε τα ιματια σας   :) :) :)

 

φιλε Νικολα, δωσε κι αλλο.....  μπορεις   :) :) :)

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπαμε να κάνουμε μια σωστή σύγκριση. Ο πραγματικός κόσμος δεν είναι δυσδιάστατα πόστερ αλλά έχει και την 3η διάσταση. Εφόσον θέλουμε μήλα με μήλα, πρέπει να μπει και το βάθος πεδίου μέσα.

 

@Razor δεν καταλαβαίνω ακριβώς τί θέλεις να πεις αλλά το μόνο που θα έχεις είναι ένας φωτεινός κύκλος με σκοτάδι γύρω του, ακραίο δηλαδή βινιετάρισμα. Η φώτο που θα πάρεις θα έχει γίνει με λιγότερο φως και θα έχει ανάλογα λιγότερα πίξελ με πληροφορία. Θα είναι ό,τι ακριβώς θα έπερνες με APSC αισθητήρα ανάλογης τεχνολογίας και post processing.

 

Αν θες να συγκρίνεις την ποιότητα 2 αισθητήρων (βγάζοντας έξω το μέγεθός τους και τους φακούς τους) ακολουθείς την ίδια διαδικασία. Υπολογίζεις τα ισοδύναμα apertures και με αυτά φροντίζεις να βρεις εικόνες με ίδια έκθεση.

 

edit: το έκανα και απλά πας στην studio scene του dpreview και επιλέγεις A7RII και ΝΕΧ-5Τ. Βλέπεις ότι έχουν βάλει ίδιο aperture αλλά για ισοδύναμο βάθος πεδίου πρέπει να κλείσεις το aperture της FF κατά 1 στοπ. Η έκθεση στα ίδια ISO είναι η ίδια και για να κάνεις σύγκριση βάζεις τη NEX στα μισά ISO από την A7RII. To αποτέλεσμα όπως το βλέπω εγώ είναι υπέρ της A7RII και η απόσταση που τις χωρίζει είναι περίπου 1 στοπ (δηλαδή 2 στοπ συνολικά όπως σεταρίστηκε το τεστ). Όλο αυτό διορθώνεται σχεδόν αν πάρεις έναν speedbooster και ρίξεις όλο το φως από τον FF φακό πάνω στον APSC αισθητήρα. :-)

Εκεί θα φανεί ότι η διαφορά τους είναι μόνο 1 στοπ (στα δικά μου μάτια πάντα).

 

Θελω να πω, οτι η θεωρεια σου, οτι ο μεγαλυτερος αισθητηρας απλα κερδιζει λογο του φακου δεν ισχυει, ειναι ανακριβεια, αυτο που πρακτικα ισχυει ειναι οτι ειναι καλυτερος λογο μεγαλυτερου pixel η πολυ μεγαλυτερης αναλυσης. Η φωτογραφια θα εχει την ιδια εκθεση, οσα pixels ειναι στον μικροτερο κυκλο του aps-c φακου θα εχουν χαμηλοτερο θορυβο απο τον αντιστοιχο aps-c αισθητηρα της nex.

 

Οσο για τα speedbooster, αυτο που κανουν ειναι να αυξανουν το διαφραγμα, τον μεγαλυτερο φακο εκμεταλευονται, δεν κανουν καλυτερο τον αισθητηρα, οπως και να το δεις ο αισθητηρας παραμενει, απλα κατωτερος.

 

Οσο για την θεωρια οτι πρεπει να κλεινουμε το διαφραγμα για να ειναι ισοδυναμο το βαθος πεδιου και εκει μετραμε ειναι απλα χαζη, σιγα μην βαλουμε και κανα nd1000 σε φακο full frame, αφου εχει τουλαχιστον 10 φορες μεγαλυτερο κυκλο για να βγαλουμε την a7s χειροτερη απο το pixel. 

 

:-D  :-D  :-D

 

Τα κατάφερες να με μπερδέψεις πάντως ρε μπαγάσα... αλλά ευτυχώς βρήκα πάλι την άκρη.

Υπενθυμίζω, ο κόσμος είναι τρισδιάστατος και οι από κάτω φώτο διαφορετικές μεταξύ τους. Αν θες την αριστερή πας σε μεγάλο αισθητήρα, αν θες τη δεξιά πας σε μικρό αισθητήρα. (αρκεί ο μικρότερος αισθητήρας να είναι καλύτερης ποιότητας που στη σύγκριση με D3400 το Pixel είναι)

 

8643193_orig.jpg

 

Γιατι να περιοριστω σε μια συσκευη που:

 

1)Bαραει μονιμα σε dof equiv f16 σε full frame; 

 

2)Ειναι μονιμα κολλημενη στο f1.8

 

Αυτα τα δυο μονο ειναι απιστευτα περιοριστικα, μαζι και με τα 28mm prime φακο, εισαι περιορισμενος μονο σε snapshots.

Off Topic σχολιο (λεμε τωρα)... αλλα ειναι μακραν απο τα πιο διασκεδαστικα topic!!! (οχι τεχνικα, απο καθαρα ψυχολογικης αποψης!!)

 

Πιστευω οτι ο φιλος καθετε σε μια καρεκλα βλεποντας αριθμους, σας τα πεταει απο εδω και απο εκει, και διασκεδαζει βλεποντας σας να σκιζετε τα ιματια σας   :) :) :)

 

φιλε Νικολα, δωσε κι αλλο.....  μπορεις   :) :) :)

 

Καλα σιγουρα ο νικολας  ή εχει ψυχολογικα με τα ''μεγαλυτερα'' ή ειναι μεγαλο τρολ.

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα με το κινητό δεν περιορίζεσαι με κανέναν τρόπο. Το έχεις πάντα μαζί σου.

Για την ιστορία "τραβάει" σε 28mm F11 FF ισοδύναμο.

 

Επιπλέον στα snapshots που ενδιαφέρουν πολλούς, τα πάει πολύ καλά, και σε κάποιες συνθήκες καλύτερα από entry level DSLR.

Οι περισσότεροι που θα φωτογραφήσουν θα ενδιαφερθούν για αυτό που υποτιμητικά αποκαλείς snapshot...

 

Αν θέλεις να απομονώσεις το θέμα σου, και έχεις καλλιτεχνικές ανησυχίες, σαφώς πάρε έναν μεγάλο αισθητήρα/φακό και άρχισε να δημιουργείς.

Αλλά για να αποτυπώσεις πράγματα όπως είναι γύρω σου, μη στημμένα αλλά αυθόρμητα, το κινητό κάνει πολύ καλή δουλειά.

 

...και bonus ότι το έχεις πάντα μαζί σου.

 

Δώστε βάση τώρα στο συγκριτικό με την Cannon που δεν έχει τόσα πολλά μαθηματικά και αφορά ίδιο μέγεθος αισθητήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λυπάμαι όσους διαβάζουν γιατί έχω βρεθεί στην ίδια θέση, που ξέρω ότι ο ένας λέει το σωστό και ο άλλος μπούρδες ...αλλά δεν ξέρω ποιός.

Συνήθως ο πιο προκλητικός είναι και ο άσχετος. ;)

 

χαααχχχχαααχαχαχαχαχαχχαχαχααχχαχα!! κλαιω ρε φιλε.... ελεοοοοοος......

 

giphy.gif

 

giphy.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...