Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Smartphone ...προς την ισότητα


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου δεν ειχες δοκιμασει πως μπορεις να εκφερεις γνωμη... φιλικα παντα

 

Μην απορριπτουμε κατι εκ των προτερων και να ειμαστε ανοιχτομυαλοι.

 

Εχεις μεγαλοποιησει μου φαινεται το φοβο του focus σε πολυ ρηχο βαθος πεδιου ...μην σε φοβιζει

 

Δες εδω μια φωτο που τραβηξα με 35αρη τερμα ανοιχτο με f1.8 και 12.800ISO

 

http://i.imgur.com/PkizVOs.jpg

Η δοκιμή για πρακτικούς λόγους σήμαινε αγορά.

 

Επιπλέον στη φώτο που έβαλες κάθεσαι αρκετά μακριά από το θέμα.

 

Ενδεικτικά σε FF 50mm F1,8 το DOF είναι 4 πόντοι όταν το θέμα είναι στο 1 μέτρο και 95 πόντοι όταν το θέμα είναι στα 5 μέτρα.

Είχα κάνει αυτούς τους υπολογισμούς και έβγαζα ότι θα έχανα αρκετές πόζες. Σήμερα πάντως με μια Α7S δε θα έχω πρόβλημα, αλλά μιλάμε για ~2χιλιάρικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 700
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Ενδεικτικά σε FF 50mm F1,8 το DOF είναι 4 πόντοι όταν το θέμα είναι στο 1 μέτρο και 95 πόντοι όταν το θέμα είναι στα 5 μέτρα.

Είχα κάνει αυτούς τους υπολογισμούς και έβγαζα ότι θα έχανα αρκετές πόζες.

αυτο ηταν και ειναι το προβλημα σου φιλαρακι καθεσαι υπολογιζεις μπαινεις στα φορουμς διαβαζεις

και απο πραξη στο auto ολα...

ειπαμε εισαι ο avarage joe (και καλα κανεις) αυτα τα λιγα που ζητας μπορει να στα προσφερει ακομη και ενα κινητο

δεν εχεις απαιτησεις για να χρειαζεσαι το κατι παραπανο (ουτε της γνωσεις-ορεξη να μαθεις κατι παραπανω) απλα εριξες δυο ματιες σε 5 φορουμς και εβγαλες 5 half baked θεωριες, πραγμα που συμβαινει οκ. απλα το να εμενεις σε αυτες και να μην ακους τιποτα αλλο παρα τα επιχειρηματα που ακους well φιλε μου αυτο ειναι οντος αυτισμος :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να είμαι ευγενικός! :-)

Αλλά μάλλον δεν μου βγαίνει σωστά :-D  :-D  :-D

Τουλάχιστον δεν κάνω υποθέσεις για τους άλλους.

 

Φίλε μου τα μαθηματικά είναι μαθηματικά. Αν δεν τα καταλαβαίνεις και τα θεωρείς μαγεία, ή δεν μπορείς να τα συνδυάσεις με την πράξη, μην κρίνεις τους άλλους με βάση τον εαυτό σου.

Τράβα όσες φώτο θες για να το δεις "στην πράξη σου".

Αν τα μαθηματικά λένε πως δεν θα είναι παντού εστιασμένες, όσες και να τραβήξεις δε θα βγει καμία εστιασμένη στα προκαθορισμένα σημεία.

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σε χαλαει το μικρο DOF τοτε μικραινεις το διαφραγμα.


To OIS πιστεύω θα κάνει το HDR να δουλέψει καλύτερα. Πιστεύω, μπορεί να κάνω και λάθος. :-)

Επίσης είπα ότι δεν ήθελα στημένες φώτο. Τέλος, δεν έχω ιδέα αν θα ήμουν ικανοποιημένος με το στενό depth of field...

 

@Ντινάρας: Θες να μου πεις δηλαδή ότι η D3300 θα μου δώσει τα 2 στοπ που μου έλλειπαν? :-D

 

την 3100 την εχω δουλεψει λιγο και ηθελα να τη πεταξω στο τοιχο

εχει τεραστια διαφορα με την 3200 και με την 5100 που ηταν στα ιδια λεφτα

ειδικα δε η 5100 με τον κορυφαιο τοτε αισθητηρα της sony εκοβε κωλους στο iso

τωρα η 3300, εχει ψιλοβελτιωσεις, αλλα εχει και 1080p 60fps Και απουσια AA φιλτρου. οποτε ναι θα εχει μεγαλη διαφορα απο τη σαπιλα της 3100 , που ειχε και απαραδεκτη οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σε χαλαει το μικρο DOF τοτε μικραινεις το διαφραγμα.

 

Μα η αφετηρία είναι ότι έχω λίγο φως, κινούμενα θέματα και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω φλας!

Οπότε βάζω μεγαλύτερο αισθητήρα ή/και διάφραγμα που αμφότερα μειώνουν το DOF.

H μόνη λύση για αυτό είναι η ανάπτυξη της τεχνολογίας αισθητήρων και επεξεργασίας σήματος.

Ε σε αυτόν τον τομέα, σοβαρές προόδους κάνουν οι εταιρείες των τηλεφώνων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνηθως στην φωτογραφια ακομα και την candid που εσυ θες (οχι στημενα δλδ) υπαρχει ενα κεντρικο θεμα/σημειο εστιασης(δυο ανθρωποι που μιλανε ειναι στο ιδιο focal plane συνηθως) οποτε αν εχεις εστιασει στο θεμα σου σωστα ακομα και με 1.8 very thin depth of field δεν εχεις θεμα ..αλλα και να εχεις θεμα απλα τραβας με μικροτερο διαφραγμα και κανεις μια χαρα τη δουλεια σου.

 

Τωρα αν θες εσυ σε μια φωτο να φαινεται και η κοπελα ακριβως μπροστα σου με ευκρινια και ο φιλος απο πισω στο ψυγειο που ειναι 10 μετρα πισω τοτε δεν γινεται με μια ληψη και τερμα ανοιχτο διαφραγμα και μεγαλους αισθητηρες FF/apsc κλπ ..ειναι θεμα νομων της φυσης...μπορεις βεβαια να εφαρμοσεις τεχνικες focus bracketing οποτε μετα ειναι θεμα προσωπικου διαβασματος και υπομονης.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Focus bracketing με κινούμενο θέμα δεν γίνεται!

 

Το θέμα είναι πως να εκμεταλευτείς καλύτερα αυτό που οι νόμοι της φύσης σου δίνουν...σε αυτόν τον τομέα τα κινητά ήδη τα πάνε καλύτερα από τις DSLR.

Αναφέρομαι σε φώτο με ίδια απόσταση από το θέμα που να γεμίζει το κάδρο με ίδιο DOF και ίδια ταχύτητα κλείστρου.

Αυτό γιατί ποιοτικά οι αισθητήρες τους σήμερα μάλλον είναι καλύτεροι (είναι μικρότεροι βέβαια με τους ανάλογους περιορισμούς)

και κυρίως γιατί η επεξεργασία που πέφτει πριν βγει το JPEG από την μηχανή είναι σαφώς καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τα καταλαβαίνεις και τα θεωρείς μαγεία, ή δεν μπορείς να τα συνδυάσεις με την πράξη, μην κρίνεις τους άλλους με βάση τον εαυτό σου.

Τράβα όσες φώτο θες για να το δεις "στην πράξη σου".

.

γιαυτο και εχω ζητησει φωτογραφιες σου να δω την πραξη σου και τι ληψεις ειναι αυτες που θα εχανες λογο dof και τρελων απαιτησεων που εχεις...πουντες αραγε?ολο θεωρια εισαι απο πραξεις 0 μονο ξεροκεφαλια και μ@λ@κια εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Focus bracketing με κινούμενο θέμα δεν γίνεται!

 

Το θέμα είναι πως να εκμεταλευτείς καλύτερα αυτό που οι νόμοι της φύσης σου δίνουν...σε αυτόν τον τομέα τα κινητά ήδη τα πάνε καλύτερα από τις DSLR.

Αναφέρομαι σε φώτο με ίδια απόσταση από το θέμα που να γεμίζει το κάδρο με ίδιο DOF και ίδια ταχύτητα κλείστρου.

Αυτό γιατί ποιοτικά οι αισθητήρες τους σήμερα μάλλον είναι καλύτεροι (είναι μικρότεροι βέβαια με τους ανάλογους περιορισμούς)

και κυρίως γιατί η επεξεργασία που πέφτει πριν βγει το JPEG από την μηχανή είναι σαφώς καλύτερη.

 

Αφου τελικα εσυ προσωπικα σε καλυπτει το deeper DOF απο πολυ νωρις σε διαφραγμα που σου παρεχουν οι μικροι σενσορες εγγενως (λογω μικρου μεγεθους) τοτε μεινε εκει και "απολαυσε" το..δεν υπαρχει λογως να πας σε μεγαλο σενσορα με shallower DOF .

Το προβλημα δημιουργηθηκε απο το ακυρο εκ φυσεως του τιτλου του νηματος περι ισοτητας .......τεχνολογικη ανωτεροτητα φυσικα και δεν υπαρχει καθως οι καλυτεροι σενσορες κινητων απο την Sony φτιαχνονται οπως και το ιδιο division που φτιαχνει τους σενσορες θηρια σε a7rII και α7SII ανεξαρτητα απο το μικροσκοπικο μεγεθος των αισθητηρων των κινητων...... τωρα οσον αφορα την jpeg engine των κινητων και το λογισμικο hdr,dedicated DSP κλπ  ειναι κυριως θεμα που αφορα αυτους που τραβανε jpg...αν ρωτησεις στο thread θα παρεις απαντηση του τυπου 9/10 τραβανε σε RAW και δικαιολογημενα ....δεν εχει λογο να ανοιξουμε κουβεντα RAW vs JPG...εχει απαντηθει πολλακις.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο το συγκεκριμενο που θελεις η βελτιστη επιλογή σου ειναι ενας αισθητηρας 1". H Sony RX100 με τον 1" αισθητηρα και τον f/1.8-2.8 φακό της σου βγαζει μια χαρα το αποτελεσμα που θελεις. Και ειναι καλή μηχανή και σουπερ compact οπως σε βολευει. Η νεα RX100 V ειναι εκπληκτικη αλλα με αλλο τοσο εκπληκτικα ακριβη τιμη...

 

Δεν υπαρχει η τελεια μηχανή. Υπαρχει ομως η πιο ταιριαστη μηχανη για τον καθενα μας. Η DSLR για το συγκεκριμενο θεμα που θελεις ετσι οπως το φανταζεσαι στο δικο σου μυαλο δεν κανει. Στο δικο μου παλι μυαλο διαγραφεται αλλιως το ιδιο θεμα. Αυτη ειναι και η μαγεια της φωτογραφιας. Διαφορετικες αποδοσεις του ιδιου ακριβως θεματος.

 

Δεν πειραζει εαν δεν σου βγαινουν τα νουμερα. Ο φωτογραφος παντα δοκιμαζει και προσπαθει. Μπορει να σου βγει κατι καλο ακομη και τυχαια. Αλλωστε απο τα λαθη μας μαθαινουμε. Τραβα μια σταση στο αυτοματο δες τι ρυθμισεις διαλεξε η μηχανη και μετα δοκιμασε χειροκινητα να αλλαξεις καποιες απο τις ρυθμισεις. Δες το αποτελεσμα, μαθε και βελτιωσου.

 

Καλες φωτογραφιες.

 

Υ.Γ.

Θελω επιγόντως συγκριτικό καμερας σε PIXEL XL vs ΧΙΑΟΜΙ Μι 5s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δούμε τί φακό θα βάλουν στο Xiaomi.... και τί επεξεργασία θα γίνεται στο JPEG.

Η RX100 δυστυχώς δεν θα τα καταφέρνει χωρίς φλας για αυτό που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτο το συγκεκριμενο που θελεις η βελτιστη επιλογή σου ειναι ενας αισθητηρας 1". H Sony RX100 με τον 1" αισθητηρα και τον f/1.8-2.8 φακό της σου βγαζει μια χαρα το αποτελεσμα που θελεις. Και ειναι καλή μηχανή και σουπερ compact οπως σε βολευει. Η νεα RX100 V ειναι εκπληκτικη αλλα με αλλο τοσο εκπληκτικα ακριβη τιμη...

 

Δεν υπαρχει η τελεια μηχανή. Υπαρχει ομως η πιο ταιριαστη μηχανη για τον καθενα μας. Η DSLR για το συγκεκριμενο θεμα που θελεις ετσι οπως το φανταζεσαι στο δικο σου μυαλο δεν κανει. Στο δικο μου παλι μυαλο διαγραφεται αλλιως το ιδιο θεμα. Αυτη ειναι και η μαγεια της φωτογραφιας. Διαφορετικες αποδοσεις του ιδιου ακριβως θεματος.

 

Δεν πειραζει εαν δεν σου βγαινουν τα νουμερα. Ο φωτογραφος παντα δοκιμαζει και προσπαθει. Μπορει να σου βγει κατι καλο ακομη και τυχαια. Αλλωστε απο τα λαθη μας μαθαινουμε. Τραβα μια σταση στο αυτοματο δες τι ρυθμισεις διαλεξε η μηχανη και μετα δοκιμασε χειροκινητα να αλλαξεις καποιες απο τις ρυθμισεις. Δες το αποτελεσμα, μαθε και βελτιωσου.

 

Καλες φωτογραφιες.

 

Υ.Γ.

Θελω επιγόντως συγκριτικό καμερας σε PIXEL XL vs ΧΙΑΟΜΙ Μι 5s

Διαβαζα τις προηγουμενες σελιδες και σου δινω ενα μπραβο για την εξηγηση που εκανες μεταξυ sensitivity equivalence και aperture/DOF equivalence.....βλεπω συνεχεια ακομα και σε μεγαλα site να μην καταλαβαινει ο κοσμος την διαφορα και χανεται η μπαλα...συζητουσα με εναν επαγγελματια φωτογραφο ,γνωστο μου, και αγνουσε το συγκεκριμενο θεμα (βεβαια αυτος τραβαει με FF οποτε δεν τον απασχολει  :-D )

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εκανα εγω την εξηγηση. Το τεστ τα εγραφε. Απλα ο Nickolas αλλα διαβαζει αλλα καταλαβαινει.Ολοι μπερδευομασταν στην αρχη αλλα βρηκαμε την ακρη. Οχι οτι γιναμε και φωτογραφοι βεβαια!

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβως..και εγω τα μπερδευα αλλα αναγκαστηκα να τα μαθω γιατι δουλευω με crop καμερα  ( apsc αισθητηρας) πρωτον και δευτερον γιατι ηθελα να κατανοησω τι μπορω να περιμενω απο εναν γρηγορο  prime φακο σε σχεση με εναν αργο zoom φακο..τα τεχνικα κομματια συνηθως παραμελουνται και σε ερασιτεχνικες σχολες φωτογραφιας και δινεται βαρος στο δημιουργικο σκελος αλλα καπως πρεπει να συνεννουμαστε οταν αλλοι στην ομαδα εχουν FF και αλλοι εχουν 4/3 ή Apsc.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

[yt]bp7zysyRzI8[/yt

 

Εντυπωσιακό βίντεο... η μόνη ένστασή μου είναι ότι τίποτα δεν είναι hand held. Είναι πιθανό όταν τραβάς με το χέρι (όπως θα κάνουν όλοι δηλαδή) να μην μπορείς να πάρεις τόσο καλά αποτελέσματα.

 

Λογικό να μην είναι, κάνει χρήση slider αν και θα μπορούσε με κάτι σαν αυτό που δείχνει στο βίντεο να κάνει άψογα τη δουλειά https://www.youtube.com/watch?v=OMhPelGizgY πάντως πέρα από το μειωμένο dof ενός κινητού δεν είναι κατάλληλα εργαλεία τα κινητά όταν αρχίζει να πέφτει το φως https://www.youtube.com/watch?v=0tyV5Dh-GxA για μένα.

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...