Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το iOS 10.1 με τη λειτουργία Portrait για κατόχους iPhone 7 Plus


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτον δεν γραφω οτι ΜΑΣ εχετε πει αλλα οτι σε λιγο ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ

 

Δευτερον να πουλησω μουρη με μια φωτογραφικη που συνολο εδωσα 1000 ευρω οταν το 7 plus ειναι ποιο ακριβο αρα αυτος που εχει να παρει 7αρι αγοραζει για πλακα μια φωτογραφικη σαν την δικια μου.

 

Σιγουρα η φωτογραφικη των 10.000 ευρω ειναι 100 φορες καλυτερη απο την δικια μου αλλα αμα θελεις να βγαλεις ΚΑΛΕΣ φωτογραφιες δεν αγοραζεις iphone ουτε δινεις 1 χιλιαρικο να παρεις την δικια μου, μια φωτογραφικη των 400-500 ευρω σιγουρα βγαζει πολυ καλυτερες φωτογραφιες απο το ΚΑΘΕ κινητο.

Τι ΘΑ ΣΑΣ πούμε... ok. Διαβάζεις και το μέλλον και μας τα λες προκαταβολικά ε;

 

Άρα για να συνοψίσουμε, το iPhone όπως και όλα τα smartphones, δεν μπορούν να φτάσουν σε ποιότητα μια καλή φωτογραφική μηχανή.

 

Κάπως έτσι αν το έλεγες, δεν θα χρειαζόταν να μας τονίσεις ότι δεν είσαι πιτσιρίκι. Γιατί ομολογουμένως μπερδευτήκαμε εκεί...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι ΘΑ ΣΑΣ πούμε... ok. Διαβάζεις και το μέλλον και μας τα λες προκαταβολικά ε;

 

Άρα για να συνοψίσουμε, το iPhone όπως και όλα τα smartphones, δεν μπορούν να φτάσουν σε ποιότητα μια καλή φωτογραφική μηχανή.

 

Κάπως έτσι αν το έλεγες, δεν θα χρειαζόταν να μας τονίσεις ότι δεν είσαι πιτσιρίκι. Γιατί ομολογουμένως μπερδευτήκαμε εκεί...

 

Εγραψα οτι για bokeh θελεις καλο φακο 80-90mm δεν ξερω αν αυτο το διαβασες;

Το θεμα δεν παρουσιαζει το ποσο καλο ειναι το iphone η τι καλη φωτογραφικη εχει αλλα οτι πλεον με το καινουριο firmware μπορει να βγαλει και bokeh και αυτοι που ξερουν 5 πραγματα παραπανω στην φωτογραφια απο μενα και απο σενα λενε οτι ειναι ενα ψευτικο bokeh που μπορεις να το κανεις με το Photoshop ακομα και σε φωτογραφια κινητου 2MP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Δευτερον να πουλησω μουρη με μια φωτογραφικη που συνολο εδωσα 1000 ευρω οταν το 7 plus ειναι ποιο ακριβο αρα αυτος που εχει να παρει 7αρι αγοραζει για πλακα μια φωτογραφικη σαν την δικια μου.

 

 

 

Αυτός που έδωσε 1000 ευρώ για το iphone δεν τα έδωσε για να πάρει μια συσκευή για να βγάζει ΜΟΝΟ φωτογραφίες. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που έδωσε 1000 ευρώ για το iphone δεν τα έδωσε για να πάρει μια συσκευή για να βγάζει ΜΟΝΟ φωτογραφίες. :)

 

Παντως εμενα πολλοι που με εχουν ρωτησει ποσο την πηρα και ειπα 1000 μου ειπαν οτι με 1000 αγοραζα iphone

Χωρις να με δουν να προσπαθω να παρω τηλεφωνο η να μπω στο ιντερνετ απο την φωτογραφικη μου φωτογραφιες εβγαζα.

 

Βασιλη δεν κατηγορουμε το iphone απλα λεμε οτι για να βγαλεις καλο bokeh θελεις καλο φακο ακομα και την καλυτερη DSLR να εχεις αν ο φακος ειναι μαπα θα βγαλεις μαπα bokeh μην σου πω οτι δεν θα βγαλεις καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε καμία φωτογραφία εσείς που έχετε την συσκευή να δούμε τι παίζει ρε παιδιά.

Προτάσεις

 

1.

Πορτρέτο αλλά να μην έχει έντονη διαφορά φωτεινότητας με το background όπως αυτήν που είδαμε στην παρουσίαση με τον μαύρο και φόντο έναν φωτεινό ουρανό αλλά πορτρέτο σε εσωτερικό χώρο, πχ καφέ με ομοιόμορφη φωτεινότητα background και φωτογραφιζόμενου, όχι μαύρο με φωτεινό background και λευκό σε μαύρο background, να έχει αντικείμενα σε διάφορα επίπεδα απόστασης.

 

2.

Φράχτες όπως στις παρακάτω φωτογραφίες.

 

fence-bokeh-wallpaper-1348-1430-hd-wallp

 

αλλά και

 

9ee8e496acd5fe9b34b2f62897e94ea3.jpg

 

 

 

 

3.

Βράδυ με χαμηλό φωτισμό και spot φωτάκια στο background

 

 

7960859238_03f362dd6e_o.jpg

 

 

4.

Ομαδική φωτογραφία και φωτογραφία με ζευγάρια

 

 

Group-photos-what-f-stop-to-use.jpg

 

 

5.

Φωτογραφία παρέας σε εσωτερικό χώρο, καφέ κτλπ με αντικείμενα και ανθρώπους στο background.

 

6.

Φωτογραφία μέχρι τα γόνατα όχι μόνο πρόσωπο.

 

7.

Bonus

 

 

Nude

 

6797c830eb3f9896ed418cfb557a1d5f.jpg

 

 

 

 

Για αρχή ξεκινήστε με τους φράχτες που είναι εύκολο θέμα. Ημέρα και νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παντως εμενα πολλοι που με εχουν ρωτησει ποσο την πηρα και ειπα 1000 μου ειπαν οτι με 1000 αγοραζα iphone

Χωρις να με δουν να προσπαθω να παρω τηλεφωνο η να μπω στο ιντερνετ απο την φωτογραφικη μου φωτογραφιες εβγαζα.

 

Βασιλη δεν κατηγορουμε το iphone απλα λεμε οτι για να βγαλεις καλο bokeh θελεις καλο φακο ακομα και την καλυτερη DSLR να εχεις αν ο φακος ειναι μαπα θα βγαλεις μαπα bokeh μην σου πω οτι δεν θα βγαλεις καθολου.

 

Το θέμα δεν είναι οι "κατηγορίες" προς το iphone  αλλά η ανούσια σύγκρισή του με μια καλή φωτογραφική μηχανή. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε καμία φωτογραφία εσείς που έχετε την συσκευή να δούμε τι παίζει ρε παιδιά.

Προτάσεις

 

Μισο μας μπερδεψες να βαλουν αυτοι που εχουν iphone 7 plus η εμεις που εχουμε φωτογραφικη;

Βασιλη αν δεν επιτρπεται το σβηνεις

 

 

DSC00805.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά το θέμα είναι αλλου.. αντί να κοιτάμε τι βολεύει τον καθένα μας τόσο σε θέμα λειτουργιών αλλα και κόστους,και να παρέχουμε στο θέμα κάποια συγκριτικά, στην προκειμενη περίπτωση φωτογραφίες ώστε να μπορεί να πάρει κάποιες χρήσιμες πληροφορίες αυτός που το διαβάζει και ίσως ενδιαφέρεται να αγοράσει κάποιο προϊόν, καθόμαστε και υποστηρίζουμε και τσακωνόμαστε για μια οποιαδήποτε εταιρία που δεν έχουμε κάποιο όφελος από αυτήν εν αντιθέσει πληρώνουμε αδρά για κάποιο προϊόν τους.

 

είναι να απορείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εφέ του 7 plus δεν έχει να κάνει με τον φακό, είναι απλά ένα software feature που αντιλαμβάνεται ένα σχετικό βάθος και τοποθετεί το εφέ. Για τόσο μικρό φακό είναι εξαιρετικό το αποτέλεσμα. Όσων αφορά το θέμα της φωτογραφίας, το ζητούμενο δεν είναι να βγάλεις μια φωτογραφία με την σούπερ ντούπερ κάμερα σου, αλλά αυτή τι φωτογραφία που έβγαλες να κάτσεις να την επεξεργαστής. Φωτογραφία χωρίς επεξεργασία είναι αμάξι χωρίς βενζίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο μας μπερδεψες να βαλουν αυτοι που εχουν iphone 7 plus η εμεις που εχουμε φωτογραφικη;

Βασιλη αν δεν επιτρπεται το σβηνεις

 

 

DSC00805.jpg

 

 

Στο θέμα για το updete του IOS είμαστε, σε φωτογραφίες από iPhone 7plus με IOS 10.1 αναφέρομαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα οτι για bokeh θελεις καλο φακο 80-90mm δεν ξερω αν αυτο το διαβασες;

Το θεμα δεν παρουσιαζει το ποσο καλο ειναι το iphone η τι καλη φωτογραφικη εχει αλλα οτι πλεον με το καινουριο firmware μπορει να βγαλει και bokeh και αυτοι που ξερουν 5 πραγματα παραπανω στην φωτογραφια απο μενα και απο σενα λενε οτι ειναι ενα ψευτικο bokeh που μπορεις να το κανεις με το Photoshop ακομα και σε φωτογραφια κινητου 2MP

Ναι υπάρχουν ένα σωρό apps γι αυτό ήδη. Το πρόβλημα είναι ότι σε όλα αυτά τα apps η διαδικασία είναι πολύ manual και απαιτεί από το χρήστη να επιλέξει μόνος του τι θα γίνει blur και τι όχι.

 

Υπάρχει και η google camera με την οποία μπορείς να πάρεις δυο λήψεις από διαφορετική γωνία και το software να τις επεξεργαστεί κατάλληλα με το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Εδώ απλώς η διαφορά είναι ότι όλα αυτά γίνονται real time. Αυτό νομίζω μπορεί να γίνει μόνο σε συσκευή με δυο κάμερες. Δεν ξέρω τους λόγους αλλά αυτό ισχύει. Αλλιώς θα είχαμε γεμίσει με apps που κάνουν το ίδιο ακριβώς χωρίς να χρειάζεται edit από τον χρήστη.

 

Το ίδιο ακριβώς feature είχε και το htc m8 που είχα και όλως τυχαίως... είχε και εκείνο διπλές κάμερες.

 

 

Τέλος, εννοείται ότι το 90% είναι software και δεν πρόκειται να πλησιάσει σε ποιότητα μια κανονική κάμερα. Η διαφορά εδώ είναι για τον απλό χρήστη που δεν θέλει έξτρα φωτογραφική και βαριέται να παίζει με apps επεξεργασίας εικόνας. Βλέπεις εκείνη την ώρα πως θα είναι η φωτό, πατάς κλικ και τέλος. Αυτό είναι το πλεονέκτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά τόσο blur το βλέπω ως μειονέκτημα, αλλά είναι και θέμα γούστου. Αν υπάρχει δυνατότητα διαβαθμίσεων, ναι τότε αλλάζει το πράγμα...

 

Υπάρχουν εφαρμογές που κάνεις επιλεκτικό blur στο android μπορείς να δοκιμάσεις το afterfocus https://play.google.com/store/apps/details?id=com.motionone.afterfocus για παράδειγμα το μόνο μειονέκτημα θέλει αγορά για να πάρεις όλη την ανάλυση.

Εύκολα παίρνεις αποτέλεσμα σχεδόν αυτό που επιθυμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν εγώ έχω τόσο χαμηλές απαιτήσεις αλλά και σχεδόν όσοι ξέρω μια χαρά ικανοποιημένοι είμαστε με τις φωτογραφίες που βγάζουν τα κινητά. Ειδικά μέρα. Και δεν μιλάω για iphone που βγάζουν κορυφαίες φωτογραφίες αλλά για απλά φτηνά κινητά. Μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω Nikon 5200 και 2 φακούς, με κόστος πανω απο 1000 ευρώ , μπορω να εκφέρω γνώμη για την κάμερα του μήλου;;; :P

 

Διαβάζω τις σελίδες και κανεις δεν είπε οτι η κάμερα του κινητού ειναι εφάμιλλη των ποιοτικών φωτ μηχανών.

Μ ενδιαφέρει οι κάμερες των κινητών να εξελίσσονται ώστε να βγάζουμε καλές φωτογραφίες οπου βρεθουμε. Ακόμα και για τη mirror less που λέτε, κανένας δε την έχει καθημερινά μαζί του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν εγώ έχω τόσο χαμηλές απαιτήσεις αλλά και σχεδόν όσοι ξέρω μια χαρά ικανοποιημένοι είμαστε με τις φωτογραφίες που βγάζουν τα κινητά. Ειδικά μέρα. Και δεν μιλάω για iphone που βγάζουν κορυφαίες φωτογραφίες αλλά για απλά φτηνά κινητά. Μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου.

ζιο αστο εσυ δεν εισαι μετρο συγκρισης ,εχεις πολυ χαμηλες  απαιτησεις γενικοτερα σε ολα τα ζητηματα αχχαχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...