Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το iOS 10.1 με τη λειτουργία Portrait για κατόχους iPhone 7 Plus


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά, αδιαφορώ πλήρως για τόσο "μαξάρισμα" με τις κάμερες και τους φακούς. Άμα θέλει κάποιος "μαξάρισμα" στην φωτογραφία, ας πάρει... ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ (έλεος πια με τα κινητά, να κάνουν τα πάντα!).

 

Εν πάσει περιπτώσει... λόγο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ του λειτουργικού (έτη φωτός, μακράν, το καλύτερο - και ας λέτε ό,τι θέλετε εσείς οι "haters")... θα εξακολουθώ να αγοράζω Apple devices.

 

Αλλά... περιμένω να δω κι εγώ κάτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΚΟ, κάτι που πραγματικά να με κάνει να πεταχτώ απ' την καρέκλα μου με θαυμασμό - όπως έκανα με το πρώτο iPod, με το πρώτο iPhone κτλ.

 

Δηλαδή, θα 'θελα να αφαιρέσουν (κάποτε) ΤΕΛΕΙΩΣ τα bezel και να 'ναι ένα κινητό ΟΛΟ ΟΘΟΝΗ μπρος, απ' την μία ακμή του ως την άλλη - και με το "home button" ΨΗΦΙΑΚΟ εντός της ολόπλευρης οθόνης.

 

Θα 'θελα να δω μια ΣΟΥΠΕΡ ΤΕΛΕΙΑ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΗ οθόνη, εφάμιλλη της Retina του iMac (που όμοιά της δεν υπάρχει, οκ; Έχω 2-3 σούπερ εκπληκτικά μόνιτορ στο σπίτι ΠΛΗΝ της Thunderbolt. Σόρρυ, δεν την φτάνουν, είναι μακράν η τελειότερη και η ΠΙΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗ).

 

Θα 'θελα να δω τέλειο σήμα κλήσης, wi-fi κτλ., να 'ναι το κορυφαίο μηχάνημα σ' αυτό, να μη "χάνει" ποσώς (αν και φυσικά, σ' αυτό μετράνε και οι κεραίες του provider κτλ, οκ)...

 

Όσο για την μπαταρία... μια χαρά μου φαίνεται η μπαταρία του 6ριού μου, μου κρατάει σχεδόν 2 μέρες. ΠΟΣΟ ΠΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ, ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ;;;;; Αν θέλει κάποιος φοβερή μπαταρία που να ξεχνά να φορτίζει, να πάρει... ΝΟΚΙΑ 6130!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή, θα 'θελα να αφαιρέσουν (κάποτε) ΤΕΛΕΙΩΣ τα bezel και να 'ναι ένα κινητό ΟΛΟ ΟΘΟΝΗ μπρος, απ' την μία ακμή του ως την άλλη - και με το "home button" ΨΗΦΙΑΚΟ εντός της ολόπλευρης οθόνης.

 

Γούστα είναι αυτά βέβαια αλλά αυτό με την bezel-less οθόνη, μετά το πρώτο wow έχω την εντύπωση ότι θα γίνει το πιο βαρετό πράγμα του κόσμου μιας και όλες οι συσκευές θα μοιάζουν ακόμα περισσότερο μεταξύ τους.

Ήδη έχουμε γκρίνια με αυτό σχετικά με αντιγραφές κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γούστα είναι αυτά βέβαια αλλά αυτό με την bezel-less οθόνη, μετά το πρώτο wow έχω την εντύπωση ότι θα γίνει το πιο βαρετό πράγμα του κόσμου μιας και όλες οι συσκευές θα μοιάζουν ακόμα περισσότερο μεταξύ τους.

Ήδη έχουμε γκρίνια με αυτό σχετικά με αντιγραφές κλπ.

 

οχι δεν ειναι ετσι ,οταν μια συσκευη δεν εχει η εχει πολυ μικρα bezels ειναι μικροτερη σε μεγεθος κ αρα πιο βολικη απο μια αλλη με bezels για τις ιδιες διαστασεις οθονης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό πάλι από που βγήκε;

Είπε η Apple ότι καινοτόμησε με αυτή τη λειτουργία; Είπε κάποιος άλλος εδώ μέσα ότι καινοτόμησε με το bokeh;

οχι δεν ειναι ετσι ,οταν μια συσκευη δεν εχει η εχει πολυ μικρα bezels ειναι μικροτερη σε μεγεθος απο μια αλλη με bezels για τις ιδιες διαστασεις οθονης

Ναι φίλε χαίρω πολύ. Ξέρω ότι είναι καλό από άποψη πρακτικότητας στο χέρι. Τα bezels όμως και το έξτρα μέγεθος κάνουν και χώρο για ακόμα μεγαλύτερη μπαταρία. Όποτε αυτό που λες ναι μεν έχει το καλό αλλά και το κακό.

 

Παρ'ολα αυτά εγώ αναφερόμουν μόνο στο αισθητικό κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσω 800+ ευρώ για να έχω portrait Mode..... Μπααα δεν θα πάρω... Δεν με ενδιαφέρει το Marketing της Apple...

Εγω δεν εντύπωσιαστικα. Με έχει κουραση το ίδιο και το ίδιο design... Κάτι καινοτόμο δε θα δούμε ποτέ? Πχ no bezels πανω και κάτω, μπαταρία, amoled

Φίλε μου αν θες να δεις τα χαρακτηριστικά αυτά άντε πάρε το s7 μαζί με αντιπυρική θήκη. Πιστευεις πως αν ηθελε η apple δεν θα μπορούσε να βάλει amoled οθόνη? Είναι καθαρά επιλογή της αυτή η οθόνη γιατί απλά είναι η καλύτερη υλοποίηση για πιο φυσικά χρώματα και φωτεινότητα. Μην αρχίσουμε να αναλύουμε τι είναι P3 gamut υλοποίηση πραγματική και color correction modes. Όσο για την μπαταρία στο 7 είναι άψογη απλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bokeh θελει φακο εγω χαζος ειμαι που εδωσα 400 ευρω για τον sel35/1.8 της και αλλα 600 για την A6000 δηλαδη ενα χιλιαρικο.

 

Και φυσικα ο 35αρης ακα 50αρης λογω crop δεν κανει για bokeh για σοβαρο bokeh θελεις 80-90mm φακο με μικρο διαφραγμα κατω απο 2.8 αυτο που λεμε φακος πορτραιτου και σιγουρα αν θελεις σοβαρη φωτογραφια δεν αγοραζεις ουτε iphone ουτε ΚΑΝΕΝΑ κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bokeh θελει φακο εγω χαζος ειμαι που εδωσα 400 ευρω για τον sel35/1.8 της και αλλα 600 για την A6000 δηλαδη ενα χιλιαρικο.

Τι κριμα που εγω χτες το βραδυ  εκανα χρηση  της λειτουργιας σε μια φωτο που ημουν εξω  για φαγητο ,ξερεις γιατι ? Για το εχω παντα μαζι μου ενω εσυ την dslr εεε?εεεε?

Αυτο που πρεπει να εξηγουμαι καθε φορα τα αυτονοητα ειναι βαρετο ,λες και συγκρινει κανεις το επιπεδο των dslr  με  ενος iphone .Την δυνατοτητα να το εχεις παντα μαζι σου σε συνδυασμο με τις αξιοπρεπεστατες φωτο συζηταμε .

Κουβαλα εσυ την τσαντα με τους φακους παντου  για να το εχεις αυτο ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κριμα που εγω χτες το βραδυ  εκανα χρηση  της λειτουργιας σε μια φωτο που ημουν εξω  για φαγητο ,ξερεις γιατι ? Για το εχω παντα μαζι μου ενω εσυ την dslr εεε?εεεε?

Αυτο που πρεπει να εξηγουμαι καθε φορα τα αυτονοητα ειναι βαρετο ,λες και συγκρινει κανεις το επιπεδο των dslr  με  ενος iphone .Την δυνατοτητα να το εχεις παντα μαζι σου σε συνδυασμο με τις αξιοπρεπεστατες φωτο συζηταμε .

Κουβαλα εσυ την τσαντα με τους φακους παντου  για να το εχεις αυτο ...

 

Mirrorless ειναι και η διαφορα ειναι οτι εγω βγαζω φωτογραφιες ενω εσυ πιστευεις πως βγαζεις φωτογραφιες.

 

Σε λιγο θα μας πειτε οσοι εχουμε Mirrorless και DSLR να τις πουλησουμε για να παρουμε αιφονι :lol:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mirrorless ειναι και η διαφορα ειναι οτι εγω βγαζω φωτογραφιες ενω εσυ πιστευεις πως βγαζεις φωτογραφιες.

 

Σε λιγο θα μας πειτε οσοι εχουμε Mirrorless και DSLR να τις πουλησουμε για να παρουμε αιφονι 

οτι ναναι ,ουτε που καταλαβες τι σου ειπα τσαμπα μιλαμε  .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ναναι ,ουτε που καταλαβες τι σου ειπα τσαμπα μιλαμε ,ξαναπηγαινε στα κινεζικα τοπικ .

 

Καταλαβα τι μου ειπες αλλα επειδη δεν ειμαι κανενα πιτσιρικι και εχουν περασει πολλα καλα κινητα που λενε οτι εχουν καλη καμερα απο τα χερια μου και οταν ημουν καπου με αυτα και εβγαλα φωτογραφιες στο τελος ειπα τι μ@λακια εκανα και δεν πηρα μαζι μου την φωτογραφικη.

 

Ξερω πως ειναι ποιο βολικο γιατι το εχεις παντα μαζι σου αλλα οπως και να το κανουμε φωτογραφιες που μπορει να βγαλει μια σοβαρη φωτογραφικη αυτο δεν μπορει να βγαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την φωτογραφία με το bokeh εφέ με ένα samsung μιλάει το άρθρο? 

 

που έχει θολώσει και όλο το περίγραμμα του κινητού μαζί με το logo και την ανάκλαση του ήλιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κριμα που εγω χτες το βραδυ  εκανα χρηση  της λειτουργιας σε μια φωτο που ημουν εξω  για φαγητο ,ξερεις γιατι ? Για το εχω παντα μαζι μου ενω εσυ την dslr εεε?εεεε?

Αυτο που πρεπει να εξηγουμαι καθε φορα τα αυτονοητα ειναι βαρετο ,λες και συγκρινει κανεις το επιπεδο των dslr  με  ενος iphone .Την δυνατοτητα να το εχεις παντα μαζι σου σε συνδυασμο με τις αξιοπρεπεστατες φωτο συζηταμε .

Κουβαλα εσυ την τσαντα με τους φακους παντου  για να το εχεις αυτο ...

Καταρχήν η α6000 δεν είναι dslr , είναι mirrorless , ασύγκριτα μικρότερη με εφάμιλη ποιότητα. Χωράει για να καταλάβεις σε τσέπη μπουφάν! Όποιος θέλει να φωτογραφίζει και όχι να έχει απλά snapshots , η καλή φωτ.μηχανή δεν αντικαθίσταται από κανένα κινητό!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mirrorless ειναι και η διαφορα ειναι οτι εγω βγαζω φωτογραφιες ενω εσυ πιστευεις πως βγαζεις φωτογραφιες.

 

Σε λιγο θα μας πειτε οσοι εχουμε Mirrorless και DSLR να τις πουλησουμε για να παρουμε αιφονι :lol:

Εξακολουθώ να μην βλέπω κάποιον να προτείνει σε αυτό το θέμα να αφήσετε τις φωτογραφικές μηχανές σας (είτε είναι dslr, είτε mirrorless) και να τρέξετε να αγοράσετε iPhone.

 

Πιο πολύ μου φένεται ότι εσείς θέλετε να πουλ μουρ επειδή τυχαίνει να έχετε μια τέτοια φωτογραφική μηχανή.

 

Έπειτα τι σημαίνει "πιστεύεις πως βγάζεις φωτογραφίες";

Μια χαρά φωτογραφίες τραβάμε όλοι με τη συσκευή που τυχαίνει να έχουμε στην κατοχή μας. Ο καθένας όπως τον βολεύει και όσο αντέχει η τσέπη του.

Με τη λογική σου λοιπόν, μπορεί να έρθει κάποιος με μια Canon Sigma αξίας 10000+ ευρώ και να σου πει "πιστεύεις πως βγάζεις φωτογραφίες με την mirrorless σου" και θα έχει δίκιο...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οπότε μερικοί μας λέτε πως για ΚΑΘΕ "σοβαρή" φωτογραφία που θέλετε να βγάλετε σε καθημερινές συνθήκες και στιγμές, βγάζετε την dslr ή τη mirrorless σας, κάνετε φωτομέτρηση, επιλέγετε iso, f, ταχύτητα κλείστρου κλπ, βγάζετε και 3-4-5 δοκιμαστικές λήψεις για να δείτε πως είναι οκ και μετά αποτυπώνετε την "καλή" σας φωτό!

 

Μόνο που στις καθημερινές μας στιγμές αν τα κάνουμε όλα αυτά το ...πουλάκι θα πετάξει! :)

 

Ποτέ δεν είπαμε πως ένα κινητό αντικαθιστά μια επαγγελματική μηχανή κλπ. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να βγάλει αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες. Και μια καλή φωτογραφία δεν προσδιορίζεται μόνο από το μέσο!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να μην βλέπω κάποιον να προτείνει σε αυτό το θέμα να αφήσετε τις φωτογραφικές μηχανές σας (είτε είναι dslr, είτε mirrorless) και να τρέξετε να αγοράσετε iPhone.

 

Πιο πολύ μου φένεται ότι εσείς θέλετε να πουλ μουρ επειδή τυχαίνει να έχετε μια τέτοια φωτογραφική μηχανή.

 

Έπειτα τι σημαίνει "πιστεύεις πως βγάζεις φωτογραφίες";

Μια χαρά φωτογραφίες τραβάμε όλοι με τη συσκευή που τυχαίνει να έχουμε στην κατοχή μας. Ο καθένας όπως τον βολεύει και όσο αντέχει η τσέπη του.

Με τη λογική σου λοιπόν, μπορεί να έρθει κάποιος με μια Canon Sigma αξίας 10000+ ευρώ και να σου πει "πιστεύεις πως βγάζεις φωτογραφίες με την mirrorless σου" και θα έχει δίκιο...

 

Πρωτον δεν γραφω οτι ΜΑΣ εχετε πει αλλα οτι σε λιγο ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ

 

Δευτερον να πουλησω μουρη με μια φωτογραφικη που συνολο εδωσα 1000 ευρω οταν το 7 plus ειναι ποιο ακριβο αρα αυτος που εχει να παρει 7αρι αγοραζει για πλακα μια φωτογραφικη σαν την δικια μου.

 

Σιγουρα η φωτογραφικη των 10.000 ευρω ειναι 100 φορες καλυτερη απο την δικια μου αλλα αμα θελεις να βγαλεις ΚΑΛΕΣ φωτογραφιες δεν αγοραζεις iphone ουτε δινεις 1 χιλιαρικο να παρεις την δικια μου, μια φωτογραφικη των 400-500 ευρω σιγουρα βγαζει πολυ καλυτερες φωτογραφιες απο το ΚΑΘΕ κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...