Προς το περιεχόμενο

Update manager σε Kubuntu


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, 

 

Είχα Ubuntu gnome και πέρασα το kubuntu-full. Στις ειδοποιήσεις μου λέει ότι έχω 12 ενημερώσεις το πατάω και ανοίγει το Discover και μου λέει καμία ενημέρωση. Ανοίγω το update-manager από το gnome και μου βγάζει μερικά updates. sudo apt-get upgrade μου βγάζει και αυτό νέα updates. Ποιος είναι ο update manager του κδε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντιστοιχο πακετο για kde λεγεται update-manager-kde.

Για τις ενημερωσεις, αν βλεπεις οτι κραταει καποια, ανοιξε ενα τερματικο, δωσε

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade && sudo apt-get dist-upgrade
και λογικα θα τις κανει ολες. Αν δεν τις κανει, δες ποια πακετα κραταει και θα βρουμε το γιατι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o νέος package manager του kubuntu είναι το discover από τι βλέπω στο σύστημα μου. Τώρα επειδή εσύ στην ουσία απλά έβαλες τα πακέτα του kubuntu πάνω στο gnome θα πρέπει μόνος σου να ορίσεις τα προγράμματα που θα είναι οι default οι διαχειριστές των αναβαθμίσεων.

Πάντως εγώ που χρησιμοποιώ καμιά δεκαριά χρόνια kubuntu είχα πάντα σαν package manager και έχω ακόμα δλδ τον synaptic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πάνω αριστερή γωνία του synaptic επέλεξε "Reload".

Μετά στην κάτω γωνία, επίσης αριστερά, επέλεξε "Status", είναι το δεύτερο κουμπί.

Σου βγάζει ακριβώς από πάνω κατηγορίες πακέτων, πχ. εγκατεστημενα, μη εγκατστημένα κλπ. Αν σου έχει και upgradeable επέλεξέ τα και κάντα εγκατάσταση, αν δεν σου έχει, σημαίνει ότι το σύστημά σου είναι ήδη αναβαθμισμένο στα τελευταία πακέτα για τη διανομή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν με ενοχλεί γιατί κάθε φορά που βγάζει την ειδοποίηση απλά ανοίγω το synaptic η επειδή τώρα τελευταία το βαριέμε και αυτό απλά το κάνω μέσω terminal :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...