Προς το περιεχόμενο

boot και linux mint


txcellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα netbook Eee 901. 8ετιας μπορει και 9ετιας. Δεν εχω σκοπο να το χρησιμοποιησω πλην ταινιων και youtube οποτε ψαχνω στα ηδη 7 gb που εχει ελευεθρο χωρο λειτουργικο. 

τωρα εχω τα win 7 αλλα κολλαει θανασιμα..


Δοκίμασε τα Lubuntu.

τωρα κατεβαζω Lubuntu και προσπαθω απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις τα 7 και κολλάει τόσο τι τα κρατάς?

Και αν τα θέλεις σώνει και καλά, μίκρυνε το διαμέρισμά τους ώστε να μείνουν καμία 30ρια GB(ή και περισσότερο καλύτερα) ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το λειτουργικό άνετα και να μη βρεθείς σε λιγό καιρό με γεμάτο διαμέρισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλήματα λόγω χώρου θα έχεις αν γεμίσει. Οι χώροι που γράφεις είναι οι ελεύθεροι χώροι σε κάθε δίσκο? Επίσης καλύτερα είναι να αυξήσεις το χώρο στον ssd και να κάνεις εκεί την εγκατάσταση του λειτουργικού για να έχεις καλύτερες ταχύτητες.

Αρχικά δε θα έχεις θέμα αλλά ανάλογα με τη χρήση είναι πιθανόν αρκετά σύντομα να έχεις πρόβλημα γιατί οι χωροι είναι αρκετά μικροί. Και είναι καλύτερα από την αρχή να έχεις περισσότερο χώρο ώστε να μη βρεθείς κάποια στιγμή, αφού θα έχεις στήσει το σύστημα και θα το έχεις βολευτεί, στη θέση να πρέπει να να το ξαναστήσεις απ' την αρχή λόγω χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαμε και πιο πάνω θέλεις τουλάχιστον 8gb για να βάλεις έστω και lightweight.

Το lubuntu χρειάζεται 20 gb χώρο όπως αναφέρεται στο site τους ( ντάξει είναι τραβηγμένο).

 

Σε netbook acer aspire one με 8gb ssd ( lif pata ) atom 1.6ghz και 1.5gb ram έτρεχε crunchbang αξιοπρεπώς.

Για όσους θυμούνται υπήρχαν 2 εκδόσεις, linpus Linux πετσοκομμένο fedora 8 και μια έκδοση με hard disk με windows xp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eβαλα lubuntu και εκανα ολες τις ενημρωσεις και εχω λιγο παραπανω απο 2 gb χωρο. Βεβαια επειδη ειναι λειτουργικο που δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε εχω απειρες ερωτησεις.

Το θελω μονο για ταινιες-youtube και λιγο ιντερνετ. Τιποτα αλλο κυριολεκτικα.

Το vlc υποστηριζεται; Υπαρχει αλλο αντιστοιχο προγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

δε θα καταφέρεις να βγάλεις απόδοση με το 901. Ο επεξεργαστής του είναι 1.6 ατομ, και η οθονίτσα του 9´´ 1024χ600. Ούτε ταινίες θα παίζει η GMA950 σου, Ούτε σελίδες θα φορτώνει το 1Gb μνήμης. Γενικά, σε απόδοση καλύτερα τα πηγαίνει ένα raspberry pi των 30ε. Έχω το 1101 και τα βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...