Προς το περιεχόμενο

Red Dead Redemption 2 [PS4][Xbox One]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, vocals_ είπε

3. Η νύχτα είναι αρκετά φωτεινή. Του χει φανεί κανενός άλλου;

Εχει καθε βραδι πανσεληνο στην Αγρια Δυση απο οτι φαινεται..

Δεν ειναι ιδεα σου παντως,υπαρχει ενα θεμα με την φωτεινοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα γραφικά στο pro ξαναλέω(Τουλάχιστον χωρίς HDR) είναι σούπερ. Δεν υπάρχει καμία θολούρα, ναι είναι πιο καθαρό στο One X λόγω native 4K αλλά καμία σχέση με τα τέρατα που γράφονται.

5 ώρες πριν, ADHD είπε

Δεν νομιζω οτι ειναι αυτο για κανενα λογο, τα loot animations, τα 2sec hold x button για το παραμικρο, τα tank controls, το press/hold x to run χωρις καθολου analog support, το κακο cover mechanic και τα 150 κιλα του χαρακτηρα δεν θα φτιαξουν με πολλα fps και mouse/kb support. Tο μονο που σιγουρα θα γινει 10000000 καλύτερο ειναι το shooting, τουλάχιστον θα έχεις αυτο το κομμάτι enjoyable.

Το παιχνιδι χρειάζεται καποια QoL updates για αρχη, ειναι κριμα γιατι ειναι υπερβολικα καλοφτιαγμενο και φαίνεται πόση δουλειά εχει πέσει.

Δεν θα φτιάξουν όχι αλλά το πανάρισμα της κάμερας και το aim θα 'ναι πολύ καλύτερο και θα δώσουν άλλη αίσθηση. Χωρίς aim assist πάντως, ειδικά πάνω στο άλογο δεν πρόκειται να πετύχεις τίποτα απολύτως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το aim δυστυχώς είναι τραγικό....κ σε συνδυασμό με τη επιπλέον δυσκινησια το κανει σχεδόν δυσάρεστο το πιστολίδι...

 

αν βοηθήσει , δοκιμάστε να σβήσετε το aim dead zone το οποίο δεν καταλαβαίνω γιατί το έχουν κάνει τόσο έντονο κ ανεβάστε το aim acceleration 2-3 click. το κάνει αρκετά πιο smooth ειδικά αν παίζει κάποιος free aim.

Επεξ/σία από Thanofski
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λατρεύω το τρολάρισμα με το fast travel.

600 dollars περίπου για να το ξεκλειδώσεις(upgrades στο camp).

Μετά fast travel μόνο από τον χάρτη στη σκηνή σου και  μόνο προς τον προορισμό σου(που πρέπει φυσικά

να τον έχεις ανακαλύψει πρώτα) και ποτέ π.χ fast travel πίσω στο camp!(εδώ το παράκαναν άσε έστω αυτό ρε φίλε).

Τέλος πάντων τρελό tip άμα βαριέστε βάλτε waypoint που θέλετε να πάτε βάλτε cinematic camera(hold touchpad στο ps4) και απολαύστε
τη διαδρομή..προσοχή μόνο  αν σας την πέσουν ληστές οι σερίφηδες η αρκούδες/λύκοι τη βάψατε!
Κατά τα άλλα το παιχνίδι αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω αλλά θέλει υπομονή ειδικά στη αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/10/2018 στις 11:46 ΠΜ, polakis21 είπε

Ρε παιδια απο που παιρνω το καλο αλογο απο το preorder της special edition; Ειναι αυτο που εχω απο την αρχη;

 Mολις σου ανοιξει η προσβαση στους  σταυλους θα το βρεις εκει που μπορεις να το αγορασεις για 0$

14 ώρες πριν, 4saken είπε

Ο Φωτης που χαθηκε???

Ειχα χαθει στα πανεμορφα τοπια της Αμερικανικης υπαιθρου  ελαχιστα απο τα οποια  τα εχω δει και απο κοντα .

Ξεκινησα να παιζω απο Παρασκευη βραδυ  και ολο το Σαββατοκυριακο οπου βγηκα απο το σπιτι μου μονο για να παω gym.Δεν σηκωνα τηλ ,δεν συναντηθηκα με την γκομενα της ειχα δωσει ρεπο .Ετρωγα ,εχ... ημουν online και ειχα βυθιστει στον κοσμο του Red dead Redemption 2.Για την ακριβεια δεν ηθελα να βγω απο εκει μεσα και τωρα γραφω απο την δουλεια και σκεφτομαι παλι ποτε θα ξαναγυρισω  εκει .

Η R* δημιουργησε εναν απαραμιλλης ομορφιας κοσμο , τοσο που πρωτη φορα σε παιχνιδι  ριχνει σαγονια στο εμπειρο ματι που εχει  αρκετες παραστασεις απο  διαφορετικα περβαλλοντα του πλανητη .Οι ερμηνειες και το animation ειναι σε πρωτογνωρα επιπεδα .Ολη  διαδικασια του κυνηγιου πρεπει να διδασκετε σε σεμιναρια για devs.Συνολικα εχω γυρω στις 22 ωρες και 30% ολοκληρωση στο game .

Ειναι το RDR2  για 10  ?

Οχι κανενα παιχνιδι δεν μπορει να φτασει το 10 που σημαινει πως πρεπει να ειναι τελειο σε ολους τους τομεις  και αυτο ειναι σχεδον αδυνατο ειδικα με τους περιορισμους της κονσολας στον τεχνικο τομεα .Αν το κρινουμε ομως μεσα στο πλαισιο των παιχνιδιων της  τωρινης γενιας και του τι εχει κυκλοφορησει μεχρι τωρα , ναι ειναι πολυ κοντα στο 10 και  σιγουρα ειναι το καλυτερο μεχρι στιγμης  συνολικα .Αλλωστε  κανενα  δεν πλησιαζει καν το επιπεδο της παραγωγης του ,ουτε κατα διανοια .

Ειναι λιγες οι 60 ωρες main story   γιατι ειναι παντα λιγες οι μερες που κανουμε διακοπες ας ειναι και 3 μηνες ...

 

Επειδη και εγω μεγαλωσα  με shinobi και double dragon (οπως αναφερθηκε )  αισθανομαι πολυ τυχερος  που προλαβα να δω τετοια εξελιξη σε ενα απο τα αγαπημενα μου hobby ,πως δλδ απο πρωτογονους τιτλους φτασαμε στο σημερινο σημειο .   Αισθανομαι ανυπομονος για το τι μας επιφυλασει  η εξελιξη στον τομεα των παιχνιδιων  και σιγουρος πως και οταν  γερασω θα  απολαμβανω το gaming ακομα και τοτε ,οπως απολαμβανω και τωρα το RDR2.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2u2DKmB.jpg

6 λεπτά πριν, avenger είπε

Λατρεύω το τρολάρισμα με το fast travel.

600 dollars περίπου για να το ξεκλειδώσεις(upgrades στο camp).

Μετά fast travel μόνο από τον χάρτη στη σκηνή σου και  μόνο προς τον προορισμό σου(που πρέπει φυσικά

να τον έχεις ανακαλύψει πρώτα) και ποτέ π.χ fast travel πίσω στο camp!(εδώ το παράκαναν άσε έστω αυτό ρε φίλε).

Τέλος πάντων τρελό tip άμα βαριέστε βάλτε waypoint που θέλετε να πάτε βάλτε cinematic camera(hold touchpad στο ps4) και απολαύστε
τη διαδρομή..προσοχή μόνο  αν σας την πέσουν ληστές οι σερίφηδες η αρκούδες/λύκοι τη βάψατε!
Κατά τα άλλα το παιχνίδι αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω αλλά θέλει υπομονή ειδικά στη αρχή.

Είναι τόσο όμορφο το τοπίο που δεν θα ασχοληθώ καν με fast travel.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλό , με έχουν αγχώσει τα controls γενικότερα και τα slow gameplay mechanics. Κατα λάθος πυροβόλησα μέσα σε πόλη και ξέσπασε Κρητικό γλέντι, ούτε να καλυφθώ δε πρόλαβα. Επίσης δεν έχω κάνει και πολλά πράγματα για να πω την αλήθεια, είμαι Chapter 2 και το save μου ήδη λέει 17% μου φάνηκε κάπως υπερβολικό για τον χρόνο που έχω αφιερώσει. Έχω περάσει άπειρες ώρες να κυνηγάω διάφορα, ειδικά με τα κουνέλια όργωσα ολόκληρο βουνό για να μπορέσω να πετύχω ένα με τόξο...μου φαίνεται αδύνατο, ενώ επάνω στο άλογο με πιστόλα είναι τραγικά πιο εύκολο. Anyway, νομίζω θέλει το χρόνο του. Έκανα και το

Spoiler

legendary

bear το οποίο μου όρμησε και με έκανε πουρέ αλλά κατάφερα να το σφάξω με το μαχαιράκι και μετά να του ανάψω μια στα μούτρα με το δίκανο 😎

Γενικά αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ και κάνει το RDR2 να ξεχωρίζει στο σορό, είναι ότι σταματάω να παίζω και έχω να αφηγηθώ κάτι από αυτά που μου συνέβησαν στο παιχνίδι άσχετα των story elements. Στο odyssey π.χ. δεν μπορώ να πω το ίδιο πράγμα γιατί είναι κάπως πιο τεχνητό/formulaic  το όλο experience.

 

Όπως και να έχει ο Kojima πρέπει να τραβάει τα βυζιά του με το RDR2 , νομίζω κάτι αντίστοιχο επιχειρεί με το death stranding αλλά του καπάρωσε τη πρωτιά (και ανέβασε το πήχη) η rockstar.

Επεξ/σία από shadowlike
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχεια εντυπώσεων, είμαι στο 16% πλέον.

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι τα τελευταία χρόνια κανένα open world παιχνίδι δεν με έχει κρατήσει για πάνω από 2-3 ώρες, γιατί είναι όλα τόσο επαναληπτικά που λόγω πολλών υποχρεώσεών μου απλά τα αφήνω καθώς δεν βλέπω λόγο να σπαταλήσω άλλο χρόνο.

Έχοντας πει αυτά, με το RDR2 ως τώρα δεν έχω βαρεθεί στο ελάχιστο.

Είμαι στο 16%, όπως είπα στην αρχή, και δεν νιώθω πουθενά να επαναλαμβάνεται, ούτε στις αποστολές, ούτε σε τίποτα.

Επειδή, δε, το πιστόλι δημιουργεί «κρητικά γλέντια» όπως είπε ο φίλος πιο πάνω (lolol), πρέπει να είμαι και πολύ προσεκτικός στη χρήση του, πράγμα που δίνει μεγάλο βαθμό «ρεαλισμού».

Όσον αφορά στα γραφικά και στον κόσμο που έχουν φτιάξει, είναι απλά εξωπραγματικά καλά σε σχέση με ό,τι άλλο έχω δει (και έχω πάνω από 300 παιχνίδια σε PC/X1-X/PS4-PRO).

Τα glitches είναι ελάχιστα, ιδίως για day1 υπερπαραγωγή που θα περίμενες να μην λειτουργεί τίποτα και να φτιαχτεί σε λίγους μήνες. Και έχοντας πει αυτό, δεν μπορώ να φανταστώ τί παραπάνω θα έχουν κάνει σε λίγους μήνες (ίσως να ασχοληθούν περισσότερο με τις άλλες κονσόλες που δεν αποδίδουν το ίδιο με το Xbox One X).

 

Όσον αφορά στα shoot mechanics, να πω την αλήθεια ενώ και εμένα μου φαίνονται δύσκολα, αν σκεφτώ ρεαλιστικά... πάλι εύκολα είναι.

 

Τί θέλω για την συνέχεια;

Να συνεχίσει να είναι τόσο πρωτότυπο και μη επαναληπτικό.

Να έχει εκπλήξεις όπως το μεθύσι στο μπαρ (ξέρουν όσοι έχουν φτάσει εκεί) και ίσως να προσθέσει (αν δεν έχει παρακάτω) και λίγο σεχ για ρεαλισμό :)

 

 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φωτισμός του είναι επιπέδου AC: Unity(Τα Origins και Odyssey έχουν φάει downgrade στον φωτισμό και είναι αρκετά κάτω από του Unity), το νερό επίσης είναι σε επίπεδα Ubisoft(Δηλαδή πολύ καλό). Είναι χαλαρά το πιο ωραίο open-world παιχνίδι αυτή τη στιγμή, ο φωτισμός, το PBR, οι σκιές, η αλληλεπίδραση με το περιβάλλον και τα υψηλής ανάλυσης textures το κάνουν top.

Δεν στέκεται δίπλα ούτε το Horizon, ούτε το W3(Πράγμα λογικό μιλάμε για παιχνίδι του 2015) και φυσικά ούτε το Odyssey που είναι αρκετά υποδεέστερο στο φωτισμό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Today is the day!

Vocals η νύχτα πάντα έτσι είναι στα περισσότερα games, μονο games που χρησιμοποιούν την νύχτα στο gameplay τους την κάνουν ρεαλιστική, Dying Light, Dragon's Dogma etc. Ειδικά σε ένα τέτοιο game που δεν υπάρχουν φώτα φαντάσου ποσο pitch black θα ήταν το βραδυ. :D

Πάντως ενώ μιλάτε για realism (awesome) το AI μονο ρεαλιστικό δεν είναι. Μέχρι στιγμής είναι το μονο που με χαλάει βλέποντας reviews.

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετα απο αρκετες ωρες εχω να πω οτι ειναι το πιο ομορφο open world game. Αλλα για κανενα λογο το πιο διασκεδαστικο. Οι μαχες και γενικοτερα το gameplay των δυο τελευταιων AC ειναι πολυ καλυτερες. Εδω ειναι σαν να σε τιμωρει το παιχνιδι , ατσουμπαλα κοντρολ , κλασικες μαλακιες με το ετσι θελω της R2 (reload με το Β , πηδημα με το Χ κτλ) και ολα που αναφερθηκαν παραπανω που καθυστερουν το παιχνιδι χωρις λογο. Μεχρι στιγμης η αισθηση του παιχνιδιου ειναι : πηγαινε εκει τρεχοντας για 5 λεπτα , κανε κατι εκει για 3 λεπτα και επεστρεψε πισω με ενα πτωμα/δεμενο καποιον πανω στο αλογο. Ενα παιχνιδι του 90 και σιγουρα οχι του 97 metacritic

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, optimus prime είπε

H tv ειναι καλιμπραρισμενη απο επαγγελματια και σε HDR οπως και σε SDR..

Η εικονα μου ειναι τελεια σε ολα τα αλλα παιχνιδια,Netflix κτλ...

Ενα απο τα πολλα νηματα στο reddit..

Θα περιμενω patch..

Πόσο κόστισε το καλιμπραρισμα? Με ενδιαφέρει. Έχω την B6. Σορυ για το off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, shadowlike είπε

https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/b6-oled/settings

10e έχω από κάτω πορτοφόλια ή αν θες σου στέλνω paypal 🤪...trolol

Ναι ΟΚ χαίρω πολύ με την διαφορά οτι κάθε panel είναι διαφορετικό και απαιτεί ξεχωριστό καλιμπραρισμα 👻

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Καστρονής(Αν θυμάμαι σωστά το όνομά του) είναι γνωστός στην Αθήνα που τον φέρνεις σπίτι και σου κάνει καλιμπράρισμα. Τον αναφέρουν στο AVClub νομίζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...