Προς το περιεχόμενο

Red Dead Redemption 2 [PS4][Xbox One]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις το τσίμπησα στα 35,36 ευρώ... Ανυπομονώ !!! :)

Μια ερώτηση... το πήρα από Ελλάδα, αλλά το PS4 το έχω στη Γερμανία όπου και διαμένω... δε θα έχω πρόβλημα με region lock κλπ  ε? 

Επεξ/σία από Tsino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μολις το τερμάτησα και γω! Παιχνιδάρα απο τις λιγες. Μια βολτα πας απο την μια πολη στην αλλη και ολο και κατι θα σου τύχει. Πάντως το τελος λιγο απότομο ρε παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σποιλάρω αλλά μικτά τα συναισθήματα για το παιχνίδι.

Πρώτον μου αρέσει η άγρια Δύση και το πρώτο είναι και από τα αγαπημένα μου παιχνίδια αλλά μερικά πράγματα με ξύνισαν.

1) Η ιστορία είναι πολύ μέτρια ειδικά για το μέγεθος που πάει να καλύψει. Τα θέματα του ταξικού πολέμου και των ανεπιθύμητων είναι καλοδεχούμενα. Αλλά η ιστορία έχει μηδενικό λυρισμό. Είναι ειδικά για όσους έχουν παίξει το πρώτο παιχνίδι προβλέψιμη και για όσους περιμέναμε τα θέματα να δημιουργήσουν δράμα και ενδιαφέρον απογοητευτήκαμε

2) Η μηχανισμοί μάχης με την αυτόματη σκόπευση και το dead eye μετατρέπουν την όλη εμπειρία σε μηδενική διαδραστικότητα και πολλές φορές νόμιζα ότι ήταν αδύνατο να πεθάνω. Φυσικά χωρίς αυτόματη σκόπευση έχει μεγάλο draw distance και το να πυροβολάς είναι αγγαρεία καθώς δεν έχει αυτό το ωραίο σύστημά του Gears of War που για μένα είναι το τέλειο για 3rd Person shooters.

3) Πολλά collectibles ήταν αγγαρεία εφόσον δεν δίνεται η δυνατότητα να εμφανιστούν στον χάρτη για πιο λόγο ο κάζουαλ παίχτης να ασχοληθεί. Πχ η κάρτες τσιγάρων.

4) Σχεδόν όλο το δεύτερο μισό είναι αποκομμένο από το πρώτο μισό και μετά σε μικρότερα κομμάτια που νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε επεισοδικό παιχνίδι και όχι σε open world single player campaign. Πχ Guarma Chapter 5-6 μετά  επίλογο σε δύο κομμάτια. Βρίσκομαι στον επίλογο και νόμιζα ότι έπαιζα επεισοδικό παιχνίδι σαν το Life is Strange ή τα Telltale παιχνίδια. Πραγματικά δεν μπορούσαν να φτιάξουν ένα παιχνίδι σε έναν χάρτη σε μία χρονική περίοδο και σε ένα μικρό επίλογο αν ήθελαν να συνδέσουν το 2 με 1.

5) Δεν μπορώ να πιστέψω το τέλος όχι επειδή με συγκίνησε απλά ήταν τόσο τσαπατσούλικο που πραγματικά πρέπει να βαρέθηκαν οι συγγραφείς και έκαναν ότι τους ερχόταν.

6) Παράξενο σύστημα με τα άλογα. Όσο και να προσπαθούσα τα temporary να το κρατήσω για πάντα δεν γινόταν μόνο αν αγοράσεις κάποιο άλογο το κρατάς.στους στάβλους. Σου επιτρέπεται μόνο ένα temporary ανά φορά και δεν μπορείς να το αναβαθμίσεις σε άλογο στάβλου. Είναι πραγματικά για τα κλάματα καθώς ο τελευταίος stranger που βρίσκεις σου δίνει ένα καλούτσικο άλογο που εμένα μου άρεσε γιατί ήταν ανοιχτόχρωμο. Φυσικά μόνο temporary μπορείς να το έχεις και είναι σαν να μην στο έδωσε ποτέ.

7) Παίρνεις πολύ δύσκολα βάρος. Χάνεις πολύ εύκολα. Παχαίνεις μόνο από τα φαγητά. Αν χρησιμοποιείς ποτά για να αναπληρώσεις τους πυρήνες είναι σαν να μένεις νυστικός.

😎 Πολύ βία. Η rockstar έχει ένα θέμα με την βία γενικά αλλά όσο μεγαλώνεις αρχίζει και σε ενοχλεί αυτό που λένε gratuitous violence που εντάξει το παιχνίδι είναι γεμάτο. Εντάξει δεν είναι GTA που εκεί βρίζουν και από επάνω πολύ αλλά νομίζω στο πρώτο η βία ήταν λιγότερη ή ίσως έτσι μου έμεινε στο τέλος.

Το καλύτερο παιχνίδι της εταιρείας παραμένει το Bully. Μικρό αστείο χωρίς αμάξια αεροπλάνα και καλάζνικοφ. Τα έχει όσο χρειάζεται όλα για να έχεις ένα open world action παιχνίδι.

Επεξ/σία από Choutas
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Spoiler

IMG_663663be-e670-467f-821b-7b3bfe519779-480x270.png.7ef7179727ffdc51486204028bbbb8bf.pngIMG_f343e841-c1a7-481f-baf2-a7bcb25cba4b-480x270.png.c01149278b00054ef19c8237978b0ca4.pngIMG_aa7dcd83-4652-4bee-9362-3ac7b1c83bb5-480x270.png.4d043a1bc16924324d5fbf1461eb4665.png

Τελικά όσο ψαχνεσαι στον κόσμο του rdr2 βρίσκεις.

Το σκέφτηκα,το ξανασκέφτηκα τελικά του την φύτεψα.Το παρελθόν του ήταν  αμαρτωλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CallMeRp είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG_663663be-e670-467f-821b-7b3bfe519779-480x270.png.7ef7179727ffdc51486204028bbbb8bf.pngIMG_f343e841-c1a7-481f-baf2-a7bcb25cba4b-480x270.png.c01149278b00054ef19c8237978b0ca4.pngIMG_aa7dcd83-4652-4bee-9362-3ac7b1c83bb5-480x270.png.4d043a1bc16924324d5fbf1461eb4665.png

Τελικά όσο ψαχνεσαι στον κόσμο του rdr2 βρίσκεις.

Το σκέφτηκα,το ξανασκέφτηκα τελικά του την φύτεψα.Το παρελθόν του ήταν  αμαρτωλό.

Για ποιον μιλας;;;. Τον διακινητη σκλαβων;;;. Πηρες και μια μπιστολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tsilitheo1 είπε

Για ποιον μιλας;;;. Τον διακινητη σκλαβων;;;. Πηρες και μια μπιστολα

Ναι ,τον εμπορα.Οχι δεν μπορουσα να μαζεψω το πιστολι ,no possible.Προσπαθησα.

και μερικές random φωτο απο σημερα ...διαφορα σημεια που εντοπισα.

Spoiler

1938259819_RedDeadRedemption2(3).png.2cf5c23be0ff8a8fdc4aac015f07ed46.png1378837779_RedDeadRedemption2.png.1356d4cc2a8cdada70ddcf504c68cd25.png1506458646_RedDeadRedemption2(9).png.01cea41eb107ae7741e72954237e99b1.png4196006_RedDeadRedemption2(7).png.53e15cf197acb9c3ae8b7523bd50a374.png110650537_RedDeadRedemption2(5).png.7d6046fed100f7fbc1efc7e20c0146ee.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2019 στις 10:33 ΜΜ, Choutas είπε

Δεν σποιλάρω αλλά μικτά τα συναισθήματα για το παιχνίδι.

Πρώτον μου αρέσει η άγρια Δύση και το πρώτο είναι και από τα αγαπημένα μου παιχνίδια αλλά μερικά πράγματα με ξύνισαν.

1) Η ιστορία είναι πολύ μέτρια ειδικά για το μέγεθος που πάει να καλύψει. Τα θέματα του ταξικού πολέμου και των ανεπιθύμητων είναι καλοδεχούμενα. Αλλά η ιστορία έχει μηδενικό λυρισμό. Είναι ειδικά για όσους έχουν παίξει το πρώτο παιχνίδι προβλέψιμη και για όσους περιμέναμε τα θέματα να δημιουργήσουν δράμα και ενδιαφέρον απογοητευτήκαμε

2) Η μηχανισμοί μάχης με την αυτόματη σκόπευση και το dead eye μετατρέπουν την όλη εμπειρία σε μηδενική διαδραστικότητα και πολλές φορές νόμιζα ότι ήταν αδύνατο να πεθάνω. Φυσικά χωρίς αυτόματη σκόπευση έχει μεγάλο draw distance και το να πυροβολάς είναι αγγαρεία καθώς δεν έχει αυτό το ωραίο σύστημά του Gears of War που για μένα είναι το τέλειο για 3rd Person shooters.

3) Πολλά collectibles ήταν αγγαρεία εφόσον δεν δίνεται η δυνατότητα να εμφανιστούν στον χάρτη για πιο λόγο ο κάζουαλ παίχτης να ασχοληθεί. Πχ η κάρτες τσιγάρων.

4) Σχεδόν όλο το δεύτερο μισό είναι αποκομμένο από το πρώτο μισό και μετά σε μικρότερα κομμάτια που νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε επεισοδικό παιχνίδι και όχι σε open world single player campaign. Πχ Guarma Chapter 5-6 μετά  επίλογο σε δύο κομμάτια. Βρίσκομαι στον επίλογο και νόμιζα ότι έπαιζα επεισοδικό παιχνίδι σαν το Life is Strange ή τα Telltale παιχνίδια. Πραγματικά δεν μπορούσαν να φτιάξουν ένα παιχνίδι σε έναν χάρτη σε μία χρονική περίοδο και σε ένα μικρό επίλογο αν ήθελαν να συνδέσουν το 2 με 1.

5) Δεν μπορώ να πιστέψω το τέλος όχι επειδή με συγκίνησε απλά ήταν τόσο τσαπατσούλικο που πραγματικά πρέπει να βαρέθηκαν οι συγγραφείς και έκαναν ότι τους ερχόταν.

6) Παράξενο σύστημα με τα άλογα. Όσο και να προσπαθούσα τα temporary να το κρατήσω για πάντα δεν γινόταν μόνο αν αγοράσεις κάποιο άλογο το κρατάς.στους στάβλους. Σου επιτρέπεται μόνο ένα temporary ανά φορά και δεν μπορείς να το αναβαθμίσεις σε άλογο στάβλου. Είναι πραγματικά για τα κλάματα καθώς ο τελευταίος stranger που βρίσκεις σου δίνει ένα καλούτσικο άλογο που εμένα μου άρεσε γιατί ήταν ανοιχτόχρωμο. Φυσικά μόνο temporary μπορείς να το έχεις και είναι σαν να μην στο έδωσε ποτέ.

7) Παίρνεις πολύ δύσκολα βάρος. Χάνεις πολύ εύκολα. Παχαίνεις μόνο από τα φαγητά. Αν χρησιμοποιείς ποτά για να αναπληρώσεις τους πυρήνες είναι σαν να μένεις νυστικός.

😎 Πολύ βία. Η rockstar έχει ένα θέμα με την βία γενικά αλλά όσο μεγαλώνεις αρχίζει και σε ενοχλεί αυτό που λένε gratuitous violence που εντάξει το παιχνίδι είναι γεμάτο. Εντάξει δεν είναι GTA που εκεί βρίζουν και από επάνω πολύ αλλά νομίζω στο πρώτο η βία ήταν λιγότερη ή ίσως έτσι μου έμεινε στο τέλος.

Το καλύτερο παιχνίδι της εταιρείας παραμένει το Bully. Μικρό αστείο χωρίς αμάξια αεροπλάνα και καλάζνικοφ. Τα έχει όσο χρειάζεται όλα για να έχεις ένα open world action παιχνίδι.

1. Δεν συμφωνω καθολου, η ιστορια θεωρω οτι ηταν σε παρα πολυ καλο επιπεδο, το ειχα πει  oτι αυτο που με ενοχλησε καπως ειναι οτι και τα 2 RDR ειναι σχεδον καταθλιπτικά τιποτα δεν παει καλα σε κανέναν, το 2 ειναι ακομα περισσοτερο γιατι ο Arthur ειναι για εμενα πιο συμπαθης χαρακτηρας απο τον Marston και ειδικα αν ξερεις τι συμβαινει στο 1, αλλα οκ ειναι αυτο που είναι. :P  Να σου πω την αλήθεια περίμενα το 2 ως prequel να ηταν αρκετά πιο lighthearted αλλα ουτε καν.

2. Συμφωνω, ειχα αρκετα θεματα με το gameplay.

3. Ναι οκ αν ασχολεισαι με τα collectibles μπορει να ειναι προβλημα, εμενα προσωπικα δεν με ενοχλησε καθολου.

4. Παλι δεν συμφωνω, ηταν τα αγαπημενα μου σημεια προσωπικα και θεωρω οτι αν δεν υπηρχαν το παιχνιδι θα ηταν πολυ πιο βαρετο, δεν ειναι ακριβως GTA το RDR.

5. Δες το 1.

6. Τι εννοεις ακριβως δεν καταλαβα, οταν βαλεις σελα στο αλογο γινεται δικο σου μονιμα εκτος αν πεθανει, τουλαχιστον ετσι θυμαμαι αλλα παει και καιρος που το επαιξα.

7. Δεν ειχα τετοιο θεμα δεν με ενοχλησε περα απο το ολο "chore" του θεματος (πρεπει να φας να κανεις δουλειες, μπανια κλπ) που εχουμε αναφερει ξανα.

Δεν νομιζω να ειχε περισσοτερη βια απο το πρωτο στη χειροτερη νομιζω ειναι στα ιδια επιπεδα. Το bully ειχε φαση και ειναι αποψεις και γουστα αλλα οχι και το καλυτερο παιχνιδι της rockstar ειναι λιγο υπερβολη νομιζω. :P Το RDR1 ηταν εξαιρετικο οπως και το Vice City και το GTA V γενικα εχει βγαλει large scale ΑΑΑ διαμάντια η Rockstar το bully ηταν ενα pure fun side project αλλα μεχρι εκει για εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Μπορείς να γράψεις σε spoiler, τι γίνεται στο 1;

Καλυτερα για εμενα να το παίξεις καθως παραμενει διαμάντι, αν δεν υπαρχει η δυνατότητα δες ένα σχετικά αναλυτικό story recap οπως αυτο:

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο άλογο και σέλα να βάλεις δεν γίνεται stable horse δηλαδή δεν φαίνεται ως επιλογή στους στάβλους. Το θέμα είναι να μπορείς να αλλάζεις και άλογα στους στάβλους. Τα temporary ειναιτ σαν να μην τα έχεις. Δεν έχεις τίτλο ιδιοκτησίας δεν στσβλίζονται. Μόνο ένα temporary την φορά και αν δεν έχει σέλα spawn στο camp αν είναι χαμένο στον χάρτη.

Τέλος πάντων μην το ζαλίζουμε. Ο διαχωρισμός σε stable horses και temporary είναι βλακώδης διαχωρισμός που δεν προσφέρει κάτι στον τρόπο παιχνιδιού αντίθετα σου δίνει λιγότερες επιλογές και ανικανότητα να βρεις άγρια άλογα ή κλεμμένα άλογα αντί να το αγοράσεις.

Επεξ/σία από Choutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ξανάπιασα το συγκεκριμένο να το τελειώσω επιτέλους, είναι σίγουρα καλό και ωραίο παιχνίδι όμως έχει τόσα στραβά που ώρες ώρες παίζεις με '"ζόρι" δεν είναι το παιχνίδι που ανυπομονείς να το λιώσεις.. καλά εκεί που αντί για fast travel έχεις την ηλιθιότητα του να μπει σε cinema mode και εσύ πας να φτιάξεις καφέ μέχρι να πάει εκεί που θες είναι άκρως εμετικό.. 

 

απλά πραγματάκια στους μηχανισμούς του να διόρθωναν και θα ήταν άψογο..

 

τεσπά, θα το πάρω τώρα σερί γιατί το έχω τόσους μήνες και θα έπρεπε να είχε φύγει ήδη, περιμένουν κι άλλα 

 

αλλά θα πάω για τα άκρως απαραίτητα, εξερεύνηση τέλος

 

βεβαια έχει το "μαγικό" ότι ξεκινάς να κάνεις κάτι και όλο κάτι άλλο θα σου τραβήξει τη προσοχή, αυτό είναι κατά βάθος ωραίο, αλλά θα μπορούσαν κάποια πράγματα να είναι πιο συμαζεμμένα , η R* πάντως θα έπρεπε να αναθεωρήσει κάποια πράγματα σχετικά με το gameplay της, γιατί όσο περνούν τα χρόνια θα ξεπεραστεί από τον ανταγωνισμό και δεν της αξίζει κάτι τέτοιο 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Choutas είπε

Στο άλογο και σέλα να βάλεις δεν γίνεται stable horse δηλαδή δεν φαίνεται ως επιλογή στους στάβλους. Το θέμα είναι να μπορείς να αλλάζεις και άλογα στους στάβλους. Τα temporary ειναιτ σαν να μην τα έχεις. Δεν έχεις τίτλο ιδιοκτησίας δεν στσβλίζονται. Μόνο ένα temporary την φορά και αν δεν έχει σέλα spawn στο camp αν είναι χαμένο στον χάρτη.

Τέλος πάντων μην το ζαλίζουμε. Ο διαχωρισμός σε stable horses και temporary είναι βλακώδης διαχωρισμός που δεν προσφέρει κάτι στον τρόπο παιχνιδιού αντίθετα σου δίνει λιγότερες επιλογές και ανικανότητα να βρεις άγρια άλογα ή κλεμμένα άλογα αντί να το αγοράσεις.

Δεν το θυμαμαι το mechanic να σου πω την αληθεια για να το λες ετσι θα ειναι αλλα ειλικρινα δεν με ενοχλησε και τοσο, ημουν με το ιδιο αλογο σχεδον απο την αρχη μεχρι το τελος. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, logistoulis είπε

το ξανάπιασα το συγκεκριμένο να το τελειώσω επιτέλους, είναι σίγουρα καλό και ωραίο παιχνίδι όμως έχει τόσα στραβά που ώρες ώρες παίζεις με '"ζόρι" δεν είναι το παιχνίδι που ανυπομονείς να το λιώσεις.. καλά εκεί που αντί για fast travel έχεις την ηλιθιότητα του να μπει σε cinema mode και εσύ πας να φτιάξεις καφέ μέχρι να πάει εκεί που θες είναι άκρως εμετικό.. 

απλά πραγματάκια στους μηχανισμούς του να διόρθωναν και θα ήταν άψογο..

τεσπά, θα το πάρω τώρα σερί γιατί το έχω τόσους μήνες και θα έπρεπε να είχε φύγει ήδη, περιμένουν κι άλλα 

αλλά θα πάω για τα άκρως απαραίτητα, εξερεύνηση τέλος

βεβαια έχει το "μαγικό" ότι ξεκινάς να κάνεις κάτι και όλο κάτι άλλο θα σου τραβήξει τη προσοχή, αυτό είναι κατά βάθος ωραίο, αλλά θα μπορούσαν κάποια πράγματα να είναι πιο συμαζεμμένα , η R* πάντως θα έπρεπε να αναθεωρήσει κάποια πράγματα σχετικά με το gameplay της, γιατί όσο περνούν τα χρόνια θα ξεπεραστεί από τον ανταγωνισμό και δεν της αξίζει κάτι τέτοιο 

Εγω τις προάλλες είχα χαράξει διαδρομή για να ψάξω συγκεκριμένες τοποθεσίες και βρέθηκα στην άλλη άκρη του χάρτη.Μια  ,δυο τυποι που ειχαν πάρει αγγαλιά ένα χρηματοκιβώτιο ,κατι ζουλου μου έστησαν ενέδρα στην ζούγκλα , ενας stranger έσκασε μύτη μπροστά μου κτλ κτλ.Παιχνιδάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έχει τη μαγεία του, αδιαμφισβήτητα, αλλα κάποιες φορές θες απλά να πας εκεί να κάνεις αυτό, αλλά το παιχνίδι σου επιβάλλει με το ζόρι να "ζήσεις την εμπειρία της απροσδόκητης περιπέτειας'" 

άλλα παιχνίδια όπως το witcher 3 δεν το είχαν αυτό και δεν έχαναν καθόλου σε ατμόσφαιρα, το rdr2 από την άλλη πολλές φορές κουράζει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...