Προς το περιεχόμενο

Red Dead Redemption 2 [PS4][Xbox One]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Masma είπε

Καλησπέρα έχω αγοράσει πρόσφατα το παιχνίδι και ένα ps4 slim. Η τηλεόραση που έχω είναι η https://www.samsung.com/gr/tvs/uhd-mu6122/UE50MU6122KXXH/.

Όταν παίζω το παιχνίδι να ενεργοποιώ στην τηλεόραση το HDR  ? Το αξιοποιεί το παιχνίδι. ? 

Γενικά προσπαθώ να δω πως θα έχω την καλύτερη δυνατή εικόνα για να το απολαύσω.  Η τηλεόραση έχει και ένα game mode για όσο το δυνατόν λιγότερο input lag αλλά με αυτήν την επιλογή μου φαίνεται χειρότερη η εικόνα. Γενικά στην tv προσπαθώ να βρω το καλύτερο calibration (οχι μόνο για παιχνίδια αλλά και για netflix κλπ)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορεί να βοηθήσει. 

Δεν υπάρχει ένα calibration για όλα.

Αυτό που οφείλεις να κάνεις είναι όταν θα βλέπεις Νετφλιξ να χρησιμοποιείς το φίλτρο "Movie" το οποίο θα το ρυθμίσεις εσύ ή θα βρείς ρυθμίσεις άλλων απο το διαδίκτυο.

Το Game Mode δυστυχώς είναι ψιλοστάνταρ δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα εκεί. 

ΥΓ. Μην αναλώνεσαι σε λεπτομέρειες, απόλαυσε την παιχνιδάρα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, katman2000 είπε

το game mode ειναι για να σου κατεβαζει λιγο το ms(χρονος αποκρισης) στα online παιχνιδια εφωσον πεζεις οτιδηποτε αλλο δεν το χρειαζεσε

Οπότε στο συγκεκριμένο που δεν το χρειάζομαι να έχω την επιλογή HDR στην tv ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Masma είπε

Οπότε στο συγκεκριμένο που δεν το χρειάζομαι να έχω την επιλογή HDR στην tv ?

ναι! το hdr σου δινει καλυτερα χρωματα και πιο ωραια απεικονηση, απο εκει και περα παιξε λιγο και με τις ρυθμισεις στην tv και δες τι σου κανει περισοτερο στο ματι 

Επεξ/σία από katman2000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, katman2000 είπε

ναι! το hdr σου δινει καλυτερα χρωματα και πιο ωραια απεικονηση, απο εκει και περα παιξε λιγο και με τις ρυθμισεις στην tv και δες τι σου κανει περισοτερο στο ματι 

Καλώς σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εχω ιδιο μοντελο τηλεορασης και γενικα το hdr του ειναι απλα για να βρισκεται σαν τιτλος-αναφερομαι και σε ταινιες και σε παιχνιδια/γενικα στα midrange level μοντελα δεν μπορει να αξιοποιηθει το hdr γιατι δεν απομονωνει το λευκο με αποτελεσμα να φωτιζει παντου/απενεργοποιησε τα καλυτερα και επελεξε game mode για παιχνιδια και κανε ενα δικο σου καλιμπραρισμα για τα υπολοιπα-το θεμα εχει συζητηθει αρκετα σε εξειδικευμενο φορουμ

9 ώρες πριν, Masma είπε

Οπότε στο συγκεκριμένο που δεν το χρειάζομαι να έχω την επιλογή HDR στην tv ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Daemonos είπε

Δεν υπάρχει ένα calibration για όλα.

Αυτό που οφείλεις να κάνεις είναι όταν θα βλέπεις Νετφλιξ να χρησιμοποιείς το φίλτρο "Movie" το οποίο θα το ρυθμίσεις εσύ ή θα βρείς ρυθμίσεις άλλων απο το διαδίκτυο.

Αυτα που γραφεις ειναι τελειως λαθος και καλο ειναι να μην σπρωχνεις και αλλους σε αυτο τον δρομο..

Οχι τιποτα αλλο αλλα θα τα διαβασει και καποιος που ασχολειται με εικονα και θα τραβαει τα μαλλια του..

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Daemonos είπε

Δεν υπάρχει ένα calibration για όλα.

Αυτό που οφείλεις να κάνεις είναι όταν θα βλέπεις Νετφλιξ να χρησιμοποιείς το φίλτρο "Movie" το οποίο θα το ρυθμίσεις εσύ ή θα βρείς ρυθμίσεις άλλων απο το διαδίκτυο.

Το Game Mode δυστυχώς είναι ψιλοστάνταρ δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα εκεί. 

ΥΓ. Μην αναλώνεσαι σε λεπτομέρειες, απόλαυσε την παιχνιδάρα! 

Το καθε panel ειναι διαφορετικο και σε ιδιες ακριβως τηλεορασεις. Calibrated ρυθμισεις σε μια οθονη δεν ισχυει οτι θα δειχνουν το ιδιο σε αλλο παρομοιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μου εχει μια γκρι κουκιδα διπλα στο κρεβατι στο καμπ, κοιταω ξανακοιταω τα αντικειμενα και τις φωτογραφιες που εχει και δεν φευγει με τιποτα σαν να μην το εχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bvb7 είπε

Παιδια μου εχει μια γκρι κουκιδα διπλα στο κρεβατι στο καμπ, κοιταω ξανακοιταω τα αντικειμενα και τις φωτογραφιες που εχει και δεν φευγει με τιποτα σαν να μην το εχω δει.

 Καλα αυτο με την κουκιδα ουτε εγω το εχω βρει ,μαλλον ειναι καποιο αντικειμενο που το εχω παντα και δεν το κανει pick up.

Eπιτελους ειμαι  στο 6ο κεφαλαιο .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fotis13 είπε

 Καλα αυτο με την κουκιδα ουτε εγω το εχω βρει ,μαλλον ειναι καποιο αντικειμενο που το εχω παντα και δεν το κανει pick up.

Eπιτελους ειμαι  στο 6ο κεφαλαιο .

Αυτό είναι, έχεις βοηθήσει κάποιον npc και σου έχει αφήσει ενα αντικείμενο το οποίο αν ήδη το έχεις δεν το παίρνει. 

 

11 ώρες πριν, optimus prime είπε

Αυτα που γραφεις ειναι τελειως λαθος και καλο ειναι να μην σπρωχνεις και αλλους σε αυτο τον δρομο..

Οχι τιποτα αλλο αλλα θα τα διαβασει και καποιος που ασχολειται με εικονα και θα τραβαει τα μαλλια του..

Εντάξει, εσύ που είσαι ειδικός δώσε λύση στο παλικάρι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Daemonos είπε

Δεν υπάρχει ένα calibration για όλα.

Αυτό που οφείλεις να κάνεις είναι όταν θα βλέπεις Νετφλιξ να χρησιμοποιείς το φίλτρο "Movie" το οποίο θα το ρυθμίσεις εσύ ή θα βρείς ρυθμίσεις άλλων απο το διαδίκτυο.

Το Game Mode δυστυχώς είναι ψιλοστάνταρ δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα εκεί. 

ΥΓ. Μην αναλώνεσαι σε λεπτομέρειες, απόλαυσε την παιχνιδάρα! 

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.  Αυτό θα κάνω θα δω τι ταιριάζει περισσότερο στο μάτι το δικό μου . Λέω να δοκιμάσω και αυτό το calibration που βγήκα https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/mu6100/settings βέβαια δεν είναι το ίδιο μοντέλο τηλεόρασης αλλά είναι της ίδιας σειράς νομίζω.  θα "παίξω" βέβαια με τις επιλογές για να δω αν μου κάνει. 

13 ώρες πριν, di maria kun είπε

φιλε εχω ιδιο μοντελο τηλεορασης και γενικα το hdr του ειναι απλα για να βρισκεται σαν τιτλος-αναφερομαι και σε ταινιες και σε παιχνιδια/γενικα στα midrange level μοντελα δεν μπορει να αξιοποιηθει το hdr γιατι δεν απομονωνει το λευκο με αποτελεσμα να φωτιζει παντου/απενεργοποιησε τα καλυτερα και επελεξε game mode για παιχνιδια και κανε ενα δικο σου καλιμπραρισμα για τα υπολοιπα-το θεμα εχει συζητηθει αρκετα σε εξειδικευμενο φορουμ

Ναι σε ευχαριστώ για την απάντηση θα το ψάξω όσο μπορώ μόνος μου. Μπορείς να βάλεις link από το forum ? Να ψαχτώ και εκεί για περαιτέρω tips 

 

 

Υ.Γ Εχθές που έπαιξα κανένα 2ωρο  είχα την επιλογή HDR και ανέβασα τη φωτεινότητα στο 1 και η εικόνα ήταν αρκετά καλή νομίζω(στα μάτια μου τουλάχιστον). Επίσης στις επιλογές τις tv επέλεξα  μια επιλογή που λέγεται θερμό1 (είχε θερμό 2 στις εργοστασιακές ρυθμίσεις) 

Επεξ/σία από Masma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το Chapter 4 πάντως ειλικρινά γίνετε άλλο game, τώρα το shooting είναι super fan και επιτέλους τα disarm γίνονται για την πλακα, αν και είναι λίγο αργά γιατί έχει ξεφύγει το honor...

p.s. Heybro αν δεν κανεις post σε όλα τα thread του insomnia έστω μια φορα την μέρα δεν μπορείς έτσι?!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Daemonos είπε

 

 Εντάξει, εσύ που είσαι ειδικός δώσε λύση στο παλικάρι

Αν και είμαστε λίγο οφτοπικ. 

 

δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση όταν βλέπεις νετφλιξ η ταινία να βάζεις απλά το movie mode. 

Και το μανισιο καλιμπραρισμα και τα movie,natural, dynamic κτλ δεν είναι ιδανικά και δεν μπαίνουν απλά σαν επιλογή αυτόματου πιλότου. Εννοώ δεν αρκεί. Πρώτον γιατί δεν είναι σωστά ρυθμισμένα κι δεύτερον γιατί σε κάθε μάτι φένεται διαφορετικο. 

 

Έχει αναλυθεί πολλές φορές στο νήμα τηλεοράσεων. Υπάρχουν  συγκεκριμένα δημοφιλη σαιτ(av forum /ratings) και συγκεκριμένος δημοφιλής youtuber(darko) που έχουν ιδανικές (πάλι στο περίπου) ρυθμίσεις, πάνω κάτω παρόμοιες όπου πέρα από το movie /natural /dynamic αλλάζουν και στο κάθε mode στα expert settings αρκετά ακόμα τις ρυθμίσεις. 

Λέω πάλι στο περίπου γιατί ακόμα και αυτά τα θεωρητικά '' ιδανικά '' νούμερα δείχνουν στον καθένα διαφορετικά. Εμένα πχ μου κιτρινίζε αρκετά και τα ρύθμισα κατά προσέγγιση πάνω στα δικά μου στάνταρ. 

 

Όσο για το θέμα hdr επίσης έχει συζητηθεί πολύ και όχι σε μοντέλα 500πλας δεν προτείνεται γιατί το λευκό σπαμαρει

Επεξ/σία από costacurta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, costacurta είπε

Αν και είμαστε λίγο οφτοπικ. 

δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση όταν βλέπεις νετφλιξ η ταινία να βάζεις απλά το movie mode. 

Και το μανισιο καλιμπραρισμα και τα movie,natural, dynamic κτλ δεν είναι ιδανικά και δεν μπαίνουν απλά σαν επιλογή αυτόματου πιλότου. Εννοώ δεν αρκεί. Πρώτον γιατί δεν είναι σωστά ρυθμισμένα κι δεύτερον γιατί σε κάθε μάτι φένεται διαφορετικο. 

Έχει αναλυθεί πολλές φορές στο νήμα τηλεοράσεων. Υπάρχουν  συγκεκριμένα δημοφιλη σαιτ(av forum /ratings) και συγκεκριμένος δημοφιλής youtuber(darko) που έχουν ιδανικές (πάλι στο περίπου) ρυθμίσεις, πάνω κάτω παρόμοιες όπου πέρα από το movie /natural /dynamic αλλάζουν και στο κάθε mode στα expert settings αρκετά ακόμα τις ρυθμίσεις. 

Λέω πάλι στο περίπου γιατί ακόμα και αυτά τα θεωρητικά '' ιδανικά '' νούμερα δείχνουν στον καθένα διαφορετικά. Εμένα πχ μου κιτρινίζε αρκετά και τα ρύθμισα κατά προσέγγιση πάνω στα δικά μου στάνταρ. 

Όσο για το θέμα hdr επίσης έχει συζητηθεί πολύ και όχι σε μοντέλα 500πλας δεν προτείνεται γιατί το λευκό σπαμαρει

Συμφωνώ, Μα ότι και να βάλει πρέπει να το πειράζει στα φίλτρα έτσι ώστε να φαίνεται καλά στο μάτι του. Μπορείς να πάρεις μια ιδέα του τι έχουν κάνει άλλοι έτσι ώστε να υπάρχει μια βάση, μετά απο αυτό είναι θέμα γούστου. 

Επεξ/σία από Daemonos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...