Προς το περιεχόμενο

Red Dead Redemption 2 [PS4][Xbox One]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, ADHD είπε

Ειρωνικα το λες αλλα δεν πειραζει, σε καποιες αποψεις θα διαφωνησουμε ειναι συνηθισμένο φαινόμενο σε VGs και ταινιες με τρελο hype και προσδοκίες.

Ο λογος που γραφω τοσο αρνητικα σχολια ειναι οτι το rdr ηταν ισως το αγαπημενο μου παιχνιδι της προηγουμενης γενιας και απλα το 2 δεν ειναι αυτο που περίμενα. Φανταζόμουν ενα ζωντανο κοσμο, πολυ καλυτερα controls να φύγουμε επιτέλους από τα κλασσικα tank και button mash, ελευθερία στα missions, action packed sequences, περισσότερες δυνατότητες στο camp (πχ recruit gang members και παμε μαζι για το heist), customization αναλογα με το loot που βρισκεις (το οποιο btw δεν χρειαζεται καν, εχεις 100 διαφορετικα αντικειμενα και απλα τα πουλας αυτο ειναι ολο..) και αλλα πολλα.

Αυτο που πηρα ηταν ενα cowboy simulator με slow main story και scripted μεχρι αηδιας, σχετικα "αδειο" κοσμο (αν και πανεμορφο οπτικα) οποτε οπως καταλαβαινεις η απογοητευση μου μπορει να οφειλεται και στις τεραστιες προσδοκιες που ειχα απο άποψη gameplay/game design. 

Σαν γραφικά, λεπτομέρεια εστω θα πω και immersion ειναι υποδειγματικο, φαινεται η τρελη δουλεια που εχουν ριξει για αυτο καταλαβαινω πως αρεσει τοσο πολυ απλα ισως εγω εχω αλλες προτεραιοτητες στο gaming.

συμφωνο οτι κατι λειπει απο το feeling του πρωτου αν και ακομα δεν εχω καταλαβει τι ειναι, θεωρεις ομως οτι ο κοσμος του 1 ηταν ηταν πιο ζωντανος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, katman2000 είπε

συμφωνο οτι κατι λειπει απο το feeling του πρωτου αν και ακομα δεν εχω καταλαβει τι ειναι, θεωρεις ομως οτι ο κοσμος του 1 ηταν ηταν πιο ζωντανος?

Επειδη εχουν περασει και καποια χρονια δεν μπορω να θυμηθω αν ηταν πιο "ζωντανός" με την εννοια που εννοούμε εδω παντως σιγουρα τον θυμαμαι να εχει περισσότερη ποικιλία στο setting η απλα το pacing του να ηταν πολυ καλυτερο. Για παραδειγμα ειχες πρασινάδα, ερημο, χιονια, τα οποια ξεχωριζαν μεταξυ τους αρκετα και το παιχνιδι εκανε καλη δουλεια να τα δενει μεταξυ τους οποτε στην μεταβαση ηταν σαν να ανακαλύπτεις ενα νεο κοσμο καθε φορα.

Ακομα θυμαμαι το feeling που ειχα και το epic OST οταν πέρναγα για Mexico. Στο rdr2 δεν νιωθω ετσι,  δεν υπαρχει αυτο το στοιχειο, στο μεγαλυτερο μερος του ειναι η ιδια μονότονη πρασινάδα παντου οποτε νιωθω οτι κανω τα ιδια και τα ιδια.

 

Επεξ/σία από ADHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι αυτό adhd, το προηγούμενο. Red dead ήταν τότε νέο ip για την εταιρεία ενώ το 2 είναι απλά ένα sequel αυτου(στην πράξη prequel του). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες είμαι έτοιμος να ξεκινήσω 

Μόνο μια ερώτηση. 

Outlaw vs hero?? 

Τι λέτε? Αν σκοτώνω αβέρτα υπάρχει περίπτωση να χάνω sedequests και άλλα τέτοια?? 

Ήθελα να γίνω καθαρόαιμος τρεβορ αλλά μην με κυνηγάνε σε σημείο εκνευρισμού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω το μόνο που θυμάμαι και αφορά τον outlaw είναι ότι δεν έχεις πρόσβαση σε κάποια side quest στο chapter 6, πρέπει να είσαι καλός και καλά. 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, costacurta είπε

Παίδες είμαι έτοιμος να ξεκινήσω 

Μόνο μια ερώτηση. 

Outlaw vs hero?? 

Τι λέτε? Αν σκοτώνω αβέρτα υπάρχει περίπτωση να χάνω sedequests και άλλα τέτοια?? 

Ήθελα να γίνω καθαρόαιμος τρεβορ αλλά μην με κυνηγάνε σε σημείο εκνευρισμού 

Imho δεν είναι τύπος game που κανεις αυτήν επιλογή από πριν, ότι σου βγει φυσικά στη κάθε φάση, άμα ήταν κάτι σαν Dishonored τότε θα είχε νόημα λόγο του rating και reward, και replay-ability φυσικά. Απλά να ξέρεις τα penalties είναι σοβαρά άμα go bad και προσωπικά το βλέπω ως nuisance να πληρώνεις όλη την ώρα bounties. Good luck ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτως ή αλλως και καλος να εισαι παλι κανεις με βαση το story κανονικα ληστειες ή φυσικα σκοτωνεις ποσο κοσμο,δεν ειναι οτι αλλαζει τελειως το παιχνιδι.

Αυτο οντως αφορα περισσοτερο τον υπολοιπο κοσμο στις ιδιες τις πολεις ή φυσικα οταν εισαι εξω στην φυση που σε κυνηγανε οι bounty hunters.

Οντως ειναι ψιλο fail να εισαι outlaw γιατι εν μερη δεν προσφερει και κατι το πολυ ουσιωδες που να λες οτι αξιζει,πιο πολυ ταλαιπωρια ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποιο απαισιο παιχνιδι που εχει βγει ποτε, αιματα σκοτωμοι, απαισιο πραγματικα..ανωμαλο παιχνιδι, ο δημιουργος του εχει προβλημα σοβαρο ειναι εγκληματιας...μην μου πειτε για mortal kombat και τα σχετικα, δεν συγκρινετε..ο,τι χειροτερο εχω δει ποτε σε video game..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, markoliaz είπε

το ποιο απαισιο παιχνιδι που εχει βγει ποτε, αιματα σκοτωμοι, απαισιο πραγματικα..ανωμαλο παιχνιδι, ο δημιουργος του εχει προβλημα σοβαρο ειναι εγκληματιας...μην μου πειτε για mortal kombat και τα σχετικα, δεν συγκρινετε..ο,τι χειροτερο εχω δει ποτε σε video game..

Go to your safe place. Αυτός ο κόσμος είναι σκληρός..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, markoliaz είπε

το ποιο απαισιο παιχνιδι που εχει βγει ποτε, αιματα σκοτωμοι, απαισιο πραγματικα..ανωμαλο παιχνιδι, ο δημιουργος του εχει προβλημα σοβαρο ειναι εγκληματιας...μην μου πειτε για mortal kombat και τα σχετικα, δεν συγκρινετε..ο,τι χειροτερο εχω δει ποτε σε video game..

ef8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...