Προς το περιεχόμενο

Red Dead Redemption 2 [PS4][Xbox One]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, InfinitySurfer είπε

Ερώτηση:
Που στο καλό είναι ο πιτσιρικάς στο 2ο Camp?
Εχω φάει τον κόσμο να τον βρώ, για να του δώσω το βιβλίο.
Η κάπου χωμένος είναι,  ή έχει Bug το παιχνίδι, και δεν μου τον εμφανίζει.

ριξε και μια ματια κατω στην θαλασσα συνηθως εκει βολοδερνει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελος απο μενα το Red Dead redemption 2(2εβδομαδες τωρα μονο με αυτο ασχολιομουν).

Τεραστιο σε διαρκεια με πανω απο 100αποστολες συνολικα(main+side quests)αν δεν κανω λαθος και φυσικα πανω απο 40-50ωρες συνολικα το single player του(εχει και 4ή 5 mini games αν δεν κανω λαθος για να σπασει ο παγος).
Τεραστιος πανεμορφος χαρτης και μεγαλη προσοχη στην λεπτομερεια στο παιχνιδι,απο τα μαλλια και το μουσι που μεγαλωνει μεχρι τις πατημασιες που αφηνουν κατω στις λασπες και στα χιονια.
Ωραια πλοκη(τα περισσοτερα main quest μαρεσαν παρα πολυ,και σιγουρα πολυ περισσοτερο απο τα αντιστοιχα του GTA)
Πολυ ωραια αναπτυξη memorable χαρακτηρων κυριως αυτων που εχει και στο Theme του παιχνιδιου οπως ο Arthur(φοβερη ερμηνεια)

Spoiler

,John(κυριως για τον επιλογο),Dutch,Micah,Sadie(badass και δεν το περιμενα με τιποτα),ο Charles,η abigail κλπ

οπως και οι κακοι του παιχνιδου ωραιοι.
Παρα πολυ ωραια και εξυπνη η δημιουργια του Επιλογου για να γεφυρωσει το Red Dead Redemption 2 σαν prequel με το Red Dead Redemption 1 οπως και η αλλαγη των χαρακτηρων.
Το DeadEye συστημα μαχης θυμιζει εντονα Max Payne με την συχνη εναλλαγη της καμερας σε slow motion οταν σκοτωνεις καποιον στο τελος μιας μαχης(οποτε συμβαινει βεβαια),και πολλα διαθεσιμα οπλα συνολικα main και secondary και γενικα παρα πολλη δραση.

Βεβαια δεν ειναι ολα ροδινα οπως μερικα bugs στο παιχνιδι(δεν μπορεσα να ολοκληρωσω ποτε το quest με τα wanted posters πχ,ιπταμενα ποτηρια μεσα σε ενα saloon,δεν loot αρε μερικα πτωματα με την πρωτη)
το melee συστημα δεν μου αρεσε προσωπικα,οπως και ο ελεγχος της αμαξας που δεν ηταν λιγες οι φορες που ετυχε να κολλησω σε ενα βραχο ετσι οπως εστριβε.
Σου ψιλο επιβαλλει τον δικο του ρυθμο σε καποια πραγματα(οπως πχ να πηγαινεις να κρυφτεις πισω απο τον συγκεκριμενο βραχο που ειναι στον χαρτη με κιτρινο ή οταν πλησιαζεις ενα objective που μειωνεται η ταχυτητα),και ο ελεγχος θελει αρκετη δουλεια.Πραγματα που μερικους ισως να τους ξενερωσουν.
Δεν λειπουν φυσικα τα γνωστα θεματα αποδοσης(κυριως στις πιο αδυναμες κονσολες)με frame drops οπως και το fake Hdr(για οσους δινουν βαση σε αυτα).
Γενικα δεν ειναι παιχνιδι για ολους,παρολες τις υψηλες βαθμολογιες.

Παρολα αυτα αν και δεν το περιμενα(και μιας και πλησιαζουμε και στα βραβεια της χρονιας)το Red Dead Redemption 2 ειναι με διαφορα το καλυτερο παιχνιδι της χρονιας για μενα.Παρα πολλα μπραβο στην συνολικη δουλεια της εταιρειας και των ατομων που εργαστηκαν σε αυτο(πετυχα στα credits και μερικα Ελληνικα ονοματα),θα σαρωσει λογικα ολα τα βραβεια φετος.Φοβομουν οτι δεν θα εδιναν μεγαλη βαση στο story εν οψη του multiplayer,αλλα ευτυχως κατι τετοιο δεν ισχυει ουτε για πλακα.

Αν και σπανια χρησιμοποιω τετοιου ειδους εκφρασεις,το παιχνιδι ειναι κυριολεκτικα(στο συνολο του παντα)ΕΠΟΣ.

Στην αρχη ηταν να γραψω περισσοτερα γιατι σηκωνει τεραστια κουβεντα το εν λογω παιχνιδι αλλα θα γεμιζα μια ολοκληρη σελιδα,αρα ειπα να γραψω λιγοτερα πραγματα.

Αν μου ξεφυγε κατι για spoiler,πειτε μου να το βαλω :P

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι στο chapter 4 επιτελους !

Ο τροπος που παιζω μεχρι τωρα ειναι ο εξης :

Κανω ολα τα side quests  της περιοχης  που μου βγαζει διαθεσιμα η' ανακαλυπτω και μετα προχωραω το main story .Eχω ασχοληθει λιγο με upgrades  εκτος απο  το sαtchel  και θα ασχοληθω με κυνηγι -ψαρεμα , legendaries   και εξερευνηση ολου του κοσμου  και καποια side οπως βρες τα απολιθωματα  μετα τον τερματισμο νομιζω .

Συμφωνω με την κριτικη του fulgore  ειναι με διαφορα  GOTY .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Eχω ασχοληθει λιγο με upgrades  εκτος απο  το sαtchel  και θα ασχοληθω με κυνηγι -ψαρεμα , legendaries   και εξερευνηση ολου του κοσμου  και καποια side οπως βρες τα απολιθωματα  μετα τον τερματισμο νομιζω .

Πανω σε αυτο που ειπες ο τροπος που επαιζα εγω ειναι να κανω τα main και side quest αλλα δεν ασχοληθηκα καθολου με τα παραπανω που αναφερεις δηλαδη κυνηγι,ψαρεμα,legendaries ή εν μερη και τα Upgrades του pearson γιατι δεν μου χρειαστηκαν.

Δεν πηγαινα ουτως ή αλλως για πλατινα στο συγκεκριμενο παιχνιδι,αλλα φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι ολοι πρεπει να παιζουν οπως εκανα εγω.

Βεβαια οπως ειπα αν βγει και στο pc αργοτερα θα το αγορασω και εκει,αρα αφησα λιγα πραγματακια και για την εκδοση αυτη να εχω να κανω :P

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ...μολις τώρα διάβασα πως λειτουργεί το Dead-Eye.

Μέχρι τώρα πάταγα και τα δυο sticks κάτω, και έκανε slow time, αλλα όχι dead-eye... και έλεγα ...τι στο καλό?..πως λειτουργεί αυτό το πράμα??
Όλες τις μάχες μέχρι τώρα τις έχω κάνει χωρίς Dead-Eye... εκτός απο κανα δύο φορες που θα μου έτυχε κατα λάθος,,,αλλα χωρίς να καταλάβω πως έγινε.

Τώρα διάβασα οτι πατάς μόνο τον δεξιό μοχλό κάτω, ενω σκοπεύεις... Έλεος...:-(

Ευτυχώς που βρίσκομαι ακόμα στο δεύτερο camp και δεν έχω προχωρίσει πολύ:-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, InfinitySurfer είπε

οκ...μολις τώρα διάβασα πως λειτουργεί το Dead-Eye.

Μέχρι τώρα πάταγα και τα δυο sticks κάτω, και έκανε slow time, αλλα όχι dead-eye... και έλεγα ...τι στο καλό?..πως λειτουργεί αυτό το πράμα??
Όλες τις μάχες μέχρι τώρα τις έχω κάνει χωρίς Dead-Eye... εκτός απο κανα δύο φορες που θα μου έτυχε κατα λάθος,,,αλλα χωρίς να καταλάβω πως έγινε.

Τώρα διάβασα οτι πατάς μόνο τον δεξιό μοχλό κάτω, ενω σκοπεύεις... Έλεος...:-(

Ευτυχώς που βρίσκομαι ακόμα στο δεύτερο camp και δεν έχω προχωρίσει πολύ:-D

lol κ εγω αυτο κανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, InfinitySurfer είπε

οκ...μολις τώρα διάβασα πως λειτουργεί το Dead-Eye.

Μέχρι τώρα πάταγα και τα δυο sticks κάτω, και έκανε slow time, αλλα όχι dead-eye... και έλεγα ...τι στο καλό?..πως λειτουργεί αυτό το πράμα??
Όλες τις μάχες μέχρι τώρα τις έχω κάνει χωρίς Dead-Eye... εκτός απο κανα δύο φορες που θα μου έτυχε κατα λάθος,,,αλλα χωρίς να καταλάβω πως έγινε.

Τώρα διάβασα οτι πατάς μόνο τον δεξιό μοχλό κάτω, ενω σκοπεύεις... Έλεος...:-(

Ευτυχώς που βρίσκομαι ακόμα στο δεύτερο camp και δεν έχω προχωρίσει πολύ:-D

Το Dead Eye στην πορεια του παιχνιδιου αλλαζει λιγο στον χειρισμο/επιλογες,δεν ειναι μονο να πατησεις την μια σκανδαλη για να μαρκαρεις ενα σημειο του αντιπαλου οπως στις αρχες.

Δεν το αναλυω βεβαια παραπανω μην θεωρηθει spoiler,αλλα μην φοβασαι εχεις ακομα να δεις παρα πολλες ωρες δρασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες άρχισα να ασχολούμαι και εγώ με το παιχνίδι, μετά απο 3 ώρες gameplay έχω μόνο καλά να πω. Αρχικά μου πήρε λίγο χρόνο να συνηθίσω τον χειρισμό μιας και μου φάνηκε λίγο αργός αλλά τωρα τον έχω λατρέψει. 

Αν συνεχίσει ετσι θα ειναι σιγουρα από τα παιχνίδια που δεν θα πουλήσω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιχνιδαρα! Λοιπόν σε Xbox one S μετά από αρκετά τεστ κατέληξα στα εξής. Σε μόνιτορ υπολογιστή μέτρια εικόνα, σε 4κ τηλεόραση με HDR λίγο blurry. Στην ίδια τηλεόραση με 4κ upscale του Xbox, χωρίς HDR (είναι broken λένε) κ φουλ το sharpness από το μενού της TV με λίγο πείραγμα backlight/contrast στο full και ρίξιμο του brightness .... Χάρμα οφθαλμών σε 55 ιντσες από τα δύομίσι μέτρα. 

Το μόνο παιχνίδι που πάω αργά τις αποστάσεις για να ευχαριστιεμαι τα τοπία.

Edit: και το Witcher 3, μην ξεχνιόμαστε

Επεξ/σία από mastixas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Δεν εχω διαβασει ολο το thread αλλα θελω να ρωτησω το εξης:Αυριο παραλαμανω το ps4 pro και σκεφτομαι ο συγκεκριμενος τιτλος να ειναι ο πρωτος που θα αγορασω .Ειμαι μεταξυ 3-4 παιχνιδιων και φυσικα ενα απ αυτα ειναι    και το συγκεκριμενο Game.Απ οσο εχω δει σε videos το παιχνιδι ειναι πολυ προσεγμενο και παρα πολυ ωραιο ,κολαω ομως στο εξης.Φιλος μου που ασχοληθηκε λιγο με το Game μου ειπε οτι τον ενοχλησε αρκετα ο ρεαλισμος που προσπαθει να αποδωσει το παιχνιδι που φτανει σε βαθμο (ενοχλητικο ισως καποιες φορες) που θα πρεπει ο ηρωας να εχει φαει η να εχει κοιμηθει για να μη  πεθανει,το αλογο επισης να  εχει φαει κι αυτο,να φορας καθαρα ρουχα κτλ.Δεδομενου οτι δεν εχω πολυ χρονο για gaming μεσα στη μερα μου ,αλλα και επειδη το συγκεκριμενο στοιχειο δεν ειναι του στυλ μου δε ξερω κατα ποσο αυτος ο τιτλος ειναι για μενα.Και με αφορμη ολο αυτο λοιπον θελω να ρωτησω κατα ποσο υπαρχει αυτος ο ρεαλισμος μεσα στο game και αν το βρισκετε εσεις ενοχλητικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι προβλημα,μην σε προβληματιζει το εχουν σχεδιασει ετσι ωστε ολα αυτα να γινονται χωρις να χρειαζεται να σπαταλησεις ουτε επιπλεον ωρες αλλα ουτε να νοιωθεις οτι κανεις αγγαρεια..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, vagelis81 είπε

Καλησπερα!

Δεν εχω διαβασει ολο το thread αλλα θελω να ρωτησω το εξης:Αυριο παραλαμανω το ps4 pro και σκεφτομαι ο συγκεκριμενος τιτλος να ειναι ο πρωτος που θα αγορασω .Ειμαι μεταξυ 3-4 παιχνιδιων και φυσικα ενα απ αυτα ειναι    και το συγκεκριμενο Game.Απ οσο εχω δει σε videos το παιχνιδι ειναι πολυ προσεγμενο και παρα πολυ ωραιο ,κολαω ομως στο εξης.Φιλος μου που ασχοληθηκε λιγο με το Game μου ειπε οτι τον ενοχλησε αρκετα ο ρεαλισμος που προσπαθει να αποδωσει το παιχνιδι που φτανει σε βαθμο (ενοχλητικο ισως καποιες φορες) που θα πρεπει ο ηρωας να εχει φαει η να εχει κοιμηθει για να μη  πεθανει,το αλογο επισης να  εχει φαει κι αυτο,να φορας καθαρα ρουχα κτλ.Δεδομενου οτι δεν εχω πολυ χρονο για gaming μεσα στη μερα μου ,αλλα και επειδη το συγκεκριμενο στοιχειο δεν ειναι του στυλ μου δε ξερω κατα ποσο αυτος ο τιτλος ειναι για μενα.Και με αφορμη ολο αυτο λοιπον θελω να ρωτησω κατα ποσο υπαρχει αυτος ο ρεαλισμος μεσα στο game και αν το βρισκετε εσεις ενοχλητικο.

Το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις λιγο το παιχνίδι στου φίλου σου, για να δεις αν σου αρέσει το playstyle του τελικά ή όχι. Υπάρχει κάποιος ρεαλισμός στα πράγματα που πρέπει να να κάνεις ειναι αλήθεια. Το κατα πόσο θα σε ενοχλήσει....ειναι κάτι που πρέπει να δείς μόνος σου.

Ή, Μπορεις να το καταλάβεις ακόμα και αν κάτσεις και δεις καμια ώρα παιχνιδιού από το youtube.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Fulgore είπε

Το Dead Eye στην πορεια του παιχνιδιου αλλαζει λιγο στον χειρισμο/επιλογες,δεν ειναι μονο να πατησεις την μια σκανδαλη για να μαρκαρεις ενα σημειο του αντιπαλου οπως στις αρχες.

Δεν το αναλυω βεβαια παραπανω μην θεωρηθει spoiler,αλλα μην φοβασαι εχεις ακομα να δεις παρα πολλες ωρες δρασης.

Ναι.. το ξέρω αυτό.
Πιθανόν μέχρι τώρα το dead-eye να έχει φτάσει 3-4 level, αλλα δεν ξέρω ακόμα. 
Θα δείξει στην μάχη.
Μολις αγόρασα και το Volcanic Pistol και του έκανα και τα Upgrades.... με το Volcanic στο ενα, και το Shotgun στο άλλο...προβλέπετε πανηγύρι τώρα.

και κάτι off topic.. προχθές ειδα το "The Ballad of Buster Scruggs"....(έπεσε γέλιο), πολύ καλό και μέσα στο πνεύμα του RDR.... ήρθε γάντι αυτόν τον καιρό.👍
 

Επεξ/σία από InfinitySurfer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, InfinitySurfer είπε

Ναι.. το ξέρω αυτό.
Πιθανόν μέχρι τώρα το dead-eye να έχει φτάσει 3-4 level, αλλα δεν ξέρω ακόμα. 
Θα δείξει στην μάχη.
Μολις αγόρασα και το Volcanic Pistol και του έκανα και τα Upgrades.... με το Volcanic στο ενα, και το Shotgun στο άλλο...προβλέπετε πανηγύρι τώρα.

και κάτι off topic.. προχθές ειδα το "The Ballad of Buster Scruggs"....(έπεσε γέλιο), πολύ καλό και μέσα στο πνεύμα του RDR.... ήρθε γάντι αυτόν τον καιρό.👍
 

Tα σπαει το volcanic pistol απο τα αγαπημενα μου ,καντου και τα customization  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...