Προς το περιεχόμενο

Red Dead Redemption 2 [PS4][Xbox One]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, shadowlike είπε

 είμαι καμιά 15-20ώρες στο παιχνίδι και αρχίζω και εκνευρίζομαι με τα controls και το πόσο δυσκίνητος είναι ο χαρακτήρας στα fights ,σε φάση που πατάω να σκύψει για να καλυφθεί και του παίρνει τουλάχιστον 1sec για να το κάνει. Έχω την εντύπωση πως αν τα controls και το gameplay ήταν ένα κλικ πιο κοντά στο AC θα ήταν πιο ευχάριστη εμπειρία το παιχνίδι καθώς δε θα είχε τόσο steep learning curve. Αναρωτιέμαι πραγματικά γιατί να έχει τόσα κρυμμένα controls και να θές να κάνεις σεμινάριο για να τα μάθεις.

1. Είναι ρεαλιστικό, σκέψου εσενα με όπλα πάνω σου, satchel, σφαίρες μπότες, σπιρούνια και καπέλα κτλ να προσπαθείς να κάνεις κινήσεις μάτριξ.. δεν γίνεται!

2. δεν καλύπτεται με το σκύψιμο, πατάς R1 στο πλησιέστερο εμπόδιο (βράχο, πέτρα, δέντρο, τοίχο κτλ) - το combat είναι σχεδιασμένο να παίζεται κυρίως με cover και λιγότερο με το να προσπαθείς να αποφύγεις σφαίρες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οταν βλεπω να το συγκρινουν με το AC μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. 

Που στο AC o χαρακτηρας ζυγιζει 33gr και πηδαει σαν κατσικι απο δεντρο σε δεντρο. 

Δε λεω οτι με χαλαει αλλα αλλο παιχνιδι το ενα αλλο το αλλο. Το ενα σου λεει μην κατεβαινεις απο το αλογο σου χωρις να παρεις τα οπλα σου γιατι δεν γινεται να κουβαλας 34 πιστολια και το αλλο πηδας απο εναν ουρανοξυστη με το κεφαλι και προσγειωνεσαι σε ενα καρο με αχυρα ατσαλακωτος. 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, james9tito είπε

Οταν βλεπω να το συγκρινουν με το AC μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι. 

Που στο AC o χαρακτηρας ζυγιζει 33gr και πηδαει σαν κατσικι απο δεντρο σε δεντρο. 

Δε λεω οτι με χαλαει αλλα αλλο παιχνιδι το ενα αλλο το αλλο. Το ενα σου λεει μην κατεβαινεις απο το αλογο σου χωρις να παρεις τα οπλα σου γιατι δεν γινεται να κουβαλας 34 πιστολια και το αλλο πηδας απο εναν ουρανοξυστη με το κεφαλι και προσγειωνεσαι σε ενα καρο με αχυρα ατσαλακωτος. 

Βασικά σου λέει οτι αν θέλεις περισσότερα όπλα απο αυτά που μπορείς να κουβαλήσεις ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις το άλογο η να έχεις κοντά καθώς τα αποθηκεύεις εκεί - πράγμα αρκετά Legit 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Daemonos είπε

Βασικά σου λέει οτι αν θέλεις περισσότερα όπλα απο αυτά που μπορείς να κουβαλήσεις ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις το άλογο η να έχεις κοντά καθώς τα αποθηκεύεις εκεί - πράγμα αρκετά Legit 

To παιχνιδι ειναι στημενο ετσι ωστε να μην βολευει να ΜΗΝ εχεις το αλογο σου κοντα , οπως στην πραγματικοτητα δηλαδη. Σε αλλα παιχνιδια του ειδους μπορεις να γυρνας το χαρτη με τα ποδια που ειναι αφυσικο. 

Εδω μολις τελειωσεις αυτο που κανεις , αμεσως σφυρας στο αλογο για να συνεχισεις , αυτο θα εκανες και στην Αγρια Δυση .

Καταλαβαινω οτι ειναι κουραστικο για καποιους, οτι δεν εχουμε ολοι χρονο και θελουμε πιο γρηγορα παιχνιδια αλλα ή το δεχομαστε και συνεχιζουμε να απολαμβανουμε το παιχνιδι ή παιζουμε AC που ειναι οτι πρεπει για να κανεις 1243 πραγματα μεσα σε 2' και να πεις οκ "επαιξα και σημερα".

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, shadowlike είπε

Αναρωτιέμαι πραγματικά γιατί να έχει τόσα κρυμμένα controls και να θές να κάνεις σεμινάριο για να τα μάθεις. 

Τώρα σοβαρά μιλάς?! BB, TLOU, Hellblade, γρήγορα μερικά πασίγνωστα ψιλό πρόσφατα games με hidden controls και mechanics. Τουλάχιστον αυτό σου λέει και μερικά στο ας το πούμε tutorial. Προτιμώ να σου τα λέει όλα κάποια στιγμή από το να ψάχνεις στο internet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dudes relax, δεν είπα να το κάνουν σαν το AC απλά θα το ήθελα ένα κλικ πιο enjoyable το gameplay, με κάποιους συμβιβασμούς. Ωραίος ο ρεαλισμός αλλά δεν παυει να είναι παιχνίδι. Είμαι 20 ώρες στο παιχνίδι και δε νιώθω άνετα ακόμα με το χαρακτήρα, αυτό κάτι λέει για το gameplay. Δυστυχώς για εμένα δεν είναι επιλογή να κάνω 4+ωρα sessions, ίσως αν παίξω 5-6 ώρες σερί να εξοικειωθώ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 hours ago, aris1986 said:

Πάντως πόκερ και άγρια δύση πάνε μαζί. Όποτε το χρειάζεστε. 

  Reveal hidden contents

Πέρα από την πλάκα το πόκερ είναι το καλύτερο παιχνίδι που υπάρχει με χαρτιά, παίζεται πάντα με λεφτά εννοείται αλλιώς δεν θα υπήρχε ρίσκο ποτέ.

Ειδικά όταν έρχονται Χριστούγεννα το στρώνουμε με φίλους.

Για το spoiler: γνωρίζοντας όλα, μα όλα τα παιχνίδια που μπορούν να παιχτούν με τράπουλα, όχι δεν ισχύει ότι το πόκερ είναι το καλύτερο παιχνίδι με χαρτιά. Το πόκερ είναι πολύ στοχαστικό παιχνίδι, μπορείς να παίξεις ακόμα και χωρίς skill ή στρατηγική και ακόμα και αν είσαι εξπέρ στο pokerface μπορεί να χάσεις ακόμα και από τον πιο άμπαλο. Γενικά, τα παιχνίδια που θεωρούνται τα καλύτερα της τράπουλας είναι όσα παιχνίδια παίζονται με μπάζες, όπως η πρέφα, το μπριτζ ή η δηλωτή, τα οποία απαιτούν γρήγορη σκέψη, στρατηγική και απλά κερδίζεις εάν είσαι καλύτερος και μόνο, η τύχη παίζει πάρα πολύ μικρό ρόλο σε αυτά.Μέχρι και το τίτσου απαιτεί κοφτερότερο μυαλό από το πόκερ. Εάν δε θες ρίσκο, κάτσε παίξε πρέφα με λεφτά, κοστολόγησε κάθε καπίκι ίσο ένα ευρώ και κάτσε να πουλήσεις για πλάκα το σπίτι σου μετά.

Για το «πόκερ και άγρια δύση πάνε μαζί»: επειδή μας μαράνανε με το sheer realism και τα ρέστα, η Άγρια Δύση πάει παρέα με το αγνό κλασικό πεντάφυλλο πόκερ, όχι με το hold 'em. Το hold 'em πρωτοεμφανίστηκε στο Texas στις αρχές του αιώνα, επομένως στο πρώτο RDR που εκτυλισσόταν το 1910 είχε βάση να είναι ευρέως διαδεδομένο και να παίζεται παντού. Το 1899 όμως, κατά τη διάρκεια του οποίου εκτυλίσσεται το RDR2 θα περίμενε κανείς να παίζουν παντού κλασικό πόκερ και όχι hold 'em. Απλά στη R* έκαναν την πιο εμπορική επιλογή γιατί σιγά μην καθόταν κανείς να ασχοληθεί με πεντάφυλλο πόκερ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, shadowlike είπε

dudes relax, δεν είπα να το κάνουν σαν το AC απλά θα το ήθελα ένα κλικ πιο enjoyable το gameplay, με κάποιους συμβιβασμούς. Ωραίος ο ρεαλισμός αλλά δεν παυει να είναι παιχνίδι. Είμαι 20 ώρες στο παιχνίδι και δε νιώθω άνετα ακόμα με το χαρακτήρα, αυτό κάτι λέει για το gameplay. Δυστυχώς για εμένα δεν είναι επιλογή να κάνω 4+ωρα sessions, ίσως αν παίξω 5-6 ώρες σερί να εξοικειωθώ περισσότερο.

Όχι θα το κάνει πιο enjoyable για σένα και όπως είπα πιο πριν το καταλαβαίνω αλλα τα "ρεαλιστικά" games είναι σπανια, δηλαδή να μην έχουμε και μερικά τέτοια AAA?! ;) Χαλαρά μετά από τόσες πωλήσεις εταιρίες θα ακολουθήσουν το παράδειγμα τους. :)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ultralisk είπε

ακόμα να καταλάβετε κάποιοι ότι απλά δεν γίνονται αποδεκτά αρνητικά σχόλια για παιχνίδι της R*?...because ρεαλισμός 😉

Το έχουμε καταλάβει, ακόμα και όταν ο ρεαλισμός χαλάει τη διασκέδαση η δεν είναι και τόσο ..ρεαλισμός, δυστυχώς όταν πάνω από όλα είσαι οπαδός δεν μπορείς να δεχθείς αρνητικά σχόλια. Οπως ειπα ξανα ειμαι υπερ του ρεαλισμου σε ενα horror game, μια ωραια ιστορια που κραταει 10 ωρες κτλπ, σε ενα τοσο massive game απλα νιωθω οτι χανω το χρονο μου περπατώντας σαν χελώνα στο camp χωρις ιδιαίτερο λόγο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν γινονται αρνητικα σχολια(που να στεκουν βεβαια οχι τιποτα υπερβολες),τοτε δυστηχως υπαρχει τεραστια εμπαθεια προς το παιχνιδι/εταιρεια(γενικα και για αλλα παιχνιδια),πραγμα που κλασσικα ειναι οτι χειροτερο για forums γιατι δεν βοηθαει στον διαλογο/κουβεντα.

Οπως κατακριτεα ειναι τα κουλουρακια που βαζουν ορισμενοι στο metacritic σε ολα τα παιχνιδια,ετσι κατακριτεα ειναι και τα 10ρια παλι των χρηστων χωρις καν να εχουν τελειωσει(ή εν μερη παιξει)το παιχνιδι.

Εγω μια χαρα θυμαμαι σε αλλα πολυ δημοφιλη παιχνιδια να διαβαζω παραπονα απο διαφορα μελη και για τον χειρισμο,και για την ιστορια και για αλλα πραγματα,δεν τους εβγαζαν τρολλ και Hater.

Προσωπικα ειμαι στο Chapter 2 αρα δεν μπορω να εκφρασω ολοκληρομενη αποψη για το παιχνιδι,αλλα καταλαβαινω απολυτα γιατι καποιος να κανει παραπονο για τον χειρισμο του παιχνιδιου ή πχ για την ιστορια(για το αρχικο κομματι)και τον γενικο ρυθμο,παρολο που δεν με ενοχλει εμενα προσωπικα τοσο πολυ.

Τελος τι στο καλο,γιατι οι αντιπαλοι δεν κουβαλανε χρηματα μαζι τους οταν κανεις loot,και εχουν μονο μερικα cents πανω τους?Ειναι και αυτο στον ''ρεαλισμο'' του παιχνιδιου? :P
Ειναι απο ρουχα στην πενα και εχουν και εξοπλισμο αλλα οι τσεπες τους ειναι αδειες? Παλι καλα που εχουν και κανενα ρολογακι μαζι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που με χαλάει μέχρι στιγμής είναι οτι ήθελε όντως ενα ακόμα ενδιάμεσο κλίκ για πιο γρήγορο βάδισμα... να έχει το αργό, ένα γρήγορο... και μετά το τρέξιμο.
Κατά τα άλλα μία χαρά πάει... αν εξοικιωθείς μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν δεν γινονται αρνητικα σχολια(που να στεκουν βεβαια οχι τιποτα υπερβολες),τοτε δυστηχως υπαρχει τεραστια εμπαθεια προς το παιχνιδι/εταιρεια(γενικα και για αλλα παιχνιδια),πραγμα που κλασσικα ειναι οτι χειροτερο για forums γιατι δεν βοηθαει στον διαλογο/κουβεντα.

Οπως κατακριτεα ειναι τα κουλουρακια που βαζουν ορισμενοι στο metacritic σε ολα τα παιχνιδια,ετσι κατακριτεα ειναι και τα 10ρια παλι των χρηστων χωρις καν να εχουν τελειωσει(ή εν μερη παιξει)το παιχνιδι.

Εγω μια χαρα θυμαμαι σε αλλα πολυ δημοφιλη παιχνιδια να διαβαζω παραπονα απο διαφορα μελη και για τον χειρισμο,και για την ιστορια και για αλλα πραγματα,δεν τους εβγαζαν τρολλ και Hater.

Προσωπικα ειμαι στο Chapter 2 αρα δεν μπορω να εκφρασω ολοκληρομενη αποψη για το παιχνιδι,αλλα καταλαβαινω απολυτα γιατι καποιος να κανει παραπονο για τον χειρισμο του παιχνιδιου ή πχ για την ιστορια(για το αρχικο κομματι)και τον γενικο ρυθμο,παρολο που δεν με ενοχλει εμενα προσωπικα τοσο πολυ.

Τελος τι στο καλο,γιατι οι αντιπαλοι δεν κουβαλανε χρηματα μαζι τους οταν κανεις loot,και εχουν μονο μερικα cents πανω τους?Ειναι και αυτο στον ''ρεαλισμο'' του παιχνιδιου? :P
Ειναι απο ρουχα στην πενα και εχουν και εξοπλισμο αλλα οι τσεπες τους ειναι αδειες? Παλι καλα που εχουν και κανενα ρολογακι μαζι :D

Προφανώς αφού τα δολάρια ήταν "μεγάλα" τότε!! Συνήθως είναι fail κλεφτρόνια όπως οι O'driscolls οπότε τα ρολογάκια και τα wedding rings καλά είναι!! :)

Τώρα για αρνητικά σχόλια: Προσωπικά είμαι πολλά χρόνια gamer, οπότε στο θέμα της συνήθειας δεν έχω θέμα, είμαι αρκετά εξοικειωμένος ώστε να προσαρμόζομαι. Επίσης στην Rockstar δεν σκόπευαν να κάνουν ένα εμπορικό τίτλο - ήταν απο μόνος του καθώς western games δεν κυκλοφορούν και ακολούθησε και την επιτυχία του 1ου - αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φτιάξουν ενα παιχνίδι που το γούσταραν και όπως το σχεδίαζαν χωρίς να σκέφτονται αν θα πουλήσει. Και για αυτό το λόγο έχει πάρει 10άρια παντού και όχι τυχαία... όπως προαναφέρθηκε, δεν θα πρέπει να γκρινιάζουμε για μια παιχνιδάρα που έχουμε στα χέρια μας ψάχνοντας να βρούμε ατέλειες κτλ. Το σημαντικό είναι οτι ο συγκεκριμένος τίτλος θέτει ΝΕΑ δεδομένα στο gaming industry και αυτό είναι πολύ καλό και για το μέλλον! 

Θα πρέπει να αναφέρω οτι ο χειρισμός είναι έτσι φτιαγμένος ώστε να έχεις το feeling του "βαρύ" Arthur Morgan και του αλόγου. Νομίζω σε κάθε άλλη περίπτωση προσωπικά θα μου έμοιαζε "ψεύτικο". Τώρα έχω την αίσθηση της αρβύλας που λέμε... και μ' αρέσει.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Daemonos είπε

δεν θα πρέπει να γκρινιάζουμε για μια παιχνιδάρα που έχουμε στα χέρια μας ψάχνοντας να βρούμε ατέλειες κτλ.

Μα το να λεει καποιος οτι δεν τον βολευει ο χειρισμος πχ δεν ειναι ατελεια αλλα γεγονος.

Και για το Hdr που γραφανε καποιοι πιο πισω,ειδαμε τελικα αν ηταν υπερβολες ή οχι.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι απο την στιγμη που δινουμε το γεναιο 60ευρω και δεν αντιμετωπιζουμε ολοι τα παιχνιδια με τον ιδιο τροπο,ειναι λογικο και αναμενομενο καποιους να τους χαλανε περισσοτερο ή λιγοτερο αυτα τα πραγματα.

Οπως ειπα προσωπικα  δεν με πολυ πειραζουν(σε βαθμο να τα αναφερω σαν παραπονα),αλλα καταλαβαινω απολυτα για ποιο λογο να πειραζουν καποιους αλλους περισσοτερο.

Spoiler

 

Τωρα για τα 10ρια που λες τι να σου πω.Και τα τελευταια GTA 10ρια επαιρναν,αλλα προσωπικα τα εβρισκα μια απο τα ιδια και ποτε δεν τα θεωρουσα για παιχνιδια πανω απο 8 με 8.5/10(γιαυτο και προτιμω περισσοτερο το στυλακι των Red Dead),το ιδιο και για το U4 πχ που και αυτο ναι μεν μου αρεσε,αλλα με την καμια δεν ηταν για μενα παιχνιδι για 10ρι(ή εν μερη και το τελευταιο god of war κλπ).

Τελος να θυμισω οτι το Witcher 3,ενα απο τα σημαντικοτερα παιχνιδια αυτης της γενιας και αυτο με 10ρια,και ενα απο τα παραπονα αρκετου κοσμου αφορουσε την καμερα/χειρισμο(και μερικους και η μαχη).Δεν ειναι οτι ψαχνανε να βρουν ατελειες,ειναι πραγματα που βρηκαν οτι τους χαλαγαν την ολη εμπειρια του παιχνιδιου περισσοτερο.

 

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι και το Red Dead παρα τα οποια θεματα αναφερουν αρκετοι σε αυτους τους τομεις δεν ειναι ενα παρα πολυ καλο παιχνιδι συνολικα.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μα το να λεει καποιος οτι δεν τον βολευει ο χειρισμος πχ δεν ειναι ατελεια αλλα γεγονος.

Και για το Hdr που γραφανε καποιοι πιο πισω,ειδαμε τελικα αν ηταν υπερβολες ή οχι.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι απο την στιγμη που δινουμε το γεναιο 60ευρω και δεν αντιμετωπιζουμε ολοι τα παιχνιδια με τον ιδιο τροπο,ειναι λογικο και αναμενομενο καποιους να τους χαλανε περισσοτερο ή λιγοτερο αυτα τα πραγματα.

Οπως ειπα προσωπικα  δεν με πολυ πειραζουν(σε βαθμο να τα αναφερω σαν παραπονα),αλλα καταλαβαινω απολυτα για ποιο λογο να πειραζουν καποιους αλλους περισσοτερο.

Τωρα για τα 10ρια που λες τι να σου πω.Και τα τελευταια GTA 10ρια επαιρναν,αλλα προσωπικα τα εβρισκα μια απο τα ιδια και ποτε δεν τα θεωρουσα για παιχνιδια πανω απο 8 με 8.5/10(γιαυτο και προτιμω περισσοτερο το στυλακι των Red Dead),το ιδιο και για το U4 πχ που και αυτο ναι μεν μου αρεσε,αλλα με την καμια δεν ηταν για μενα παιχνιδι για 10ρι(ή εν μερη και το τελευταιο god of war κλπ).

Τελος να θυμισω οτι το Witcher 3,ενα απο τα σημαντικοτερα παιχνιδια αυτης της γενιας και αυτο με 10ρια,και ενα απο τα παραπονα αρκετου κοσμου αφορουσε την καμερα/χειρισμο(και μερικους και η μαχη).Δεν ειναι οτι ψαχνανε να βρουν ατελειες,ειναι πραγματα που βρηκαν οτι τους χαλαγαν την ολη εμπειρια του παιχνιδιου περισσοτερο.

Μαν μου δεν θεωρείται γεγονός ο χειρισμός καθώς έχει να κάνει με τις προσωπικές προτιμήσεις του κάθε ένα

Το HDR ναί ήταν ένα fact, υπερβολικό για μένα μέν, αλλα ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...