Προς το περιεχόμενο

τριποδο για beginner φωτογραφο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω γιατι τα ακουω ολα αυτα υπερβολικα;

 

Για να σου πεσει μηχανη απο τριποδο ή και το ιδιο το τριποδο κατι δεν εχεις κανει εσυ καλα, οποτε και το καλυτερο να ειχες πιθανοτατα το ιδιο θα παθαινες.

 

Εαν δεν σφιξεις την βιδα και εαν δεν το στησεις σωστα και σταθερα και δεν ασφαλισεις τα ποδια του σαφως και θα πεσει ή το τριποδο ή η μηχανη.

 

Σαφως τα ακριβα ειναι καλυτερα και πιο ευκολοχρηστα και πιο βολικα και σου δινουν περισσότερες επιλογες. Αλλα και με ενα απλο μπορεις να κανεις την δουλεια σου. Σταθερότητα μπορει να υπαρξει και στα απλα φθηνα (οχι σε ολα). Ευχρηστια μπορει οχι.

 

Συγνωμη αλλα και το τριποδο και την μηχανη πρεπει να ξερεις ή να μαθεις να τα στησεις σωστα. Εχουμε τοπογραφικα οργανα χιλιαδων ευρω πανω σε τριποδα και ποτε δεν ειχαμε προβλημα. Την μια και μοναδικη φορα απλα καποιος το εριξε. Δεν επεσε μονο του. Μια ισορροπια τριων σημειων ειναι οποια κι αν ειναι η κατασκευή του.

 

Εαν μαλιστα μιλαμε για ενα τριποδο που θα χρησιμοποιειται λιγο ή μαλιστα μιλαμε για δανεική μηχανη τοτε δεν μπορω να πω σε καποιον να αγορασει τριποδο 100-200€.

 

Δεν θα επαιρνα τριποδο απο ιντερνετ βεβαια. Ουτε και απο φωτογραφια του κουτιου. Ασχετα εαν επιλεξω ενα φθηνο θελω να το δω ζωντανα πως στηνεται. Δεν ειναι ολα ιδια και δεν ειναι ολα ασφαλη.

 

Πηγαινε καπου να δεις και να στησεις το καθενα και αποφασισε αυτο που σου κανει στην τιμη που διαθετεις.

 

Φυσικα εαν ανεβαινω το βουνο και το παιρνω μαζι μου στην πλατη μπορει τελικα να δωσω και 200€ για ενα carbon. Εαν το θελω για ταξιδι θα διαλεξω ενα που να γινεται μικρο οταν κλεινει. Εαν εχω βαρια μηχανη και φακους θα διαλεξω ενα στηβαρο (αλλα και παλι εαν το στησω λαθος θα μου πεσει).

 

Θα κανεις συμβιβασμους και θα παιδευτεις περισσοτερο σε καθε φωτογραφια. Θα κανεις ομως την δουλεια σου και με κατι απλο και φθηνο. Εαν δεν εχεις εμπειρια πηγαινε σε μαγαζι με φωτογραφικα ειδη να σε καθοδηγησουν και να σου εξηγησουν διαφορες. Εαν εχεις εμπειρια απο τριποδα γενικα παρε αυτο που ασφαλιζει καλυτερα τα ποδια του.

 

Οταν παρεις μηχανη δικη σου παιρνεις και ενα καλυτερο

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με τριποδο και βιντεο που αναφερθηκε! δεν ειναι μονο το τριποδο! καταλυτικο ρολο παιζει η κεφαλη!

 

σχετικα με τριποδο που αναζητεις, σου εχω προτεινει ηδη παραπανω το compact cn, μπορεις να πας να το δεις, κοστιζει περι τα60 ευρω και ειναι αριστο.

 

και φυσικα ο αλλος φιλος προτεινε το befree που ειναι ακομα καλυτερη επιλογη, πιο ακριβη περι τα 100 συνολο, αλλα εχεις τελιωσει με το θεμα τριποδο.

 

οποτε τι αλλο θελεις; ετοιμος εισαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με τριποδο και βιντεο που αναφερθηκε! δεν ειναι μονο το τριποδο! καταλυτικο ρολο παιζει η κεφαλη!

 

σχετικα με τριποδο που αναζητεις, σου εχω προτεινει ηδη παραπανω το compact cn, μπορεις να πας να το δεις, κοστιζει περι τα60 ευρω και ειναι αριστο.

 

και φυσικα ο αλλος φιλος προτεινε το befree που ειναι ακομα καλυτερη επιλογη, πιο ακριβη περι τα 100 συνολο, αλλα εχεις τελιωσει με το θεμα τριποδο.

 

οποτε τι αλλο θελεις; ετοιμος εισαι :)

Άν σου είναι εύκολο δώσε link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω ακριβως αυτο!! ειναι το αγαπημενο ταξιδιαρικο στιβαρο (οσο μπορει να ειναι) ελαφρυ τριποδο!!

 

http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=6794

 

κανει και πολυ ερασιτεχνικη δουλεια σε βιντεο!! το προτεινω παρ αυτα

 

παρολα αυτα θα σου προτεινα εντονα να το κανεις ως εξης! να πεις ποσα διαθετω; πχ ταβανι 70 ευρω. να δεις στο σκρουτζ τι υπαρχει σε αυτα τα χρηματα, και οπωσδηποτε να πας να τα δεις απο κοντα! μπορει αυτο που βολευει εμενα εσενα να σου καθεται διαφορετικα! το μονο σιγουρο ειναι πως οτι και να παρεις τουλαχιστον σε manfrotto δεν θα ειναι λαθος επιλογη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω εχω ακριβως αυτο!! ειναι το αγαπημενο ταξιδιαρικο στιβαρο (οσο μπορει να ειναι) ελαφρυ τριποδο!!

 

http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=6794

 

κανει και πολυ ερασιτεχνικη δουλεια σε βιντεο!! το προτεινω παρ αυτα

 

παρολα αυτα θα σου προτεινα εντονα να το κανεις ως εξης! να πεις ποσα διαθετω; πχ ταβανι 70 ευρω. να δεις στο σκρουτζ τι υπαρχει σε αυτα τα χρηματα, και οπωσδηποτε να πας να τα δεις απο κοντα! μπορει αυτο που βολευει εμενα εσενα να σου καθεται διαφορετικα! το μονο σιγουρο ειναι πως οτι και να παρεις τουλαχιστον σε manfrotto δεν θα ειναι λαθος επιλογη

 

Με ποια μηχανη το χρησιμοποιεις?

Ηταν το δευτερο που αγορασα, αλλα με την ballhead κεφαλη.

D5100+18-105(και sigma 10-20 που ναι μεν ειναι λιγο βαρυτερος αλλα το βαρος του ειναι πιο κοντα στην μηχανη).

Μπορω να πω οτι το εβρισκα οριακα ανεπαρκες λογο κεφαλης.Με τον παναλαφρο 35αρη ηταν οκ.

Μετα απο καποια χρηση μου ραγισε κ ανοιξε το ballhead(πλαστικο).

Σαν μεγεθος/βαρος/υψος ηταν ιδανικο για απλη χρηση(εαν καποιος ειναι με mirrorles+kit φακο πιθανολογω πως ειναι απο τις καλυτερες αγορες.

 

Τελικα ειπα να του δωσω μια δευτερη ευκαιρια μιας κ τα ποδια του φαινονταν καπως πιο στιβαρα(οχι ομως για fx+βαρυ φακο), οποτε παραγγελνω αλλη κεφαλη απο ebay (+25ευρω), αγοραζω και ενα σετ αποστατες για καρυδακια (+10ευρω) για να μπορεσω να το ξεβιδωσω και διαπιστωνω πως χρειαζετε και ενα ειδος "αποστατη" για να πιασει το καινουργιο ballhead (+15ευρω).

 

Εν ολιγης, πλεων δεν εχω θεμα σε καλο καιρο με το συγκεκριμενο για απλη χρηση.

Αλλα πλακα-πλακα εχω δωσει για το συγκεκριμενο ~60ευρω αγορα+50=110 ευρω (για να μην αναφερω το χρονο που σπαταλησα για να το κανω να δουλεψει κ να βρω την σωστη βιδα αποστατη).

 

Με αυτα η και ακομα λιγο περισσοτερα θα ειχα αγορασει καποιο αντιστοιχα ελαφρυ benro/mefoto και πιθανων να μην ειχα αναγκη για δευτερο στιβαροτερο(που τωρα εχω).

 

Το μονο που θα μπορουσα να προτεινω απο Ελλαδα μεχρι κ για mid-setup(πχ d7x00+600gram φακος) ειναι μεχρι τα 70 ευρω κανονικου μεγρθους, θα ηταν καποιο απο την σειρα nanomax της cullman αλλα απο οτι ειδα τωρα τα εχει καταργησει(η σειρα primax ειναι για κλωτσιδια).

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ποια μηχανη το χρησιμοποιεις?

Ηταν το δευτερο που αγορασα, αλλα με την ballhead κεφαλη.

D5100+18-105(και sigma 10-20 που ναι μεν ειναι λιγο βαρυτερος αλλα το βαρος του ειναι πιο κοντα στην μηχανη).

Μπορω να πω οτι το εβρισκα οριακα ανεπαρκες λογο κεφαλης.Με τον παναλαφρο 35αρη ηταν οκ.

Μετα απο καποια χρηση μου ραγισε κ ανοιξε το ballhead(πλαστικο).

Σαν μεγεθος/βαρος/υψος ηταν ιδανικο για απλη χρηση(εαν καποιος ειναι με mirrorles+kit φακο πιθανολογω πως ειναι απο τις καλυτερες αγορες.

 

Τελικα ειπα να του δωσω μια δευτερη ευκαιρια μιας κ τα ποδια του φαινονταν καπως πιο στιβαρα(οχι ομως για fx+βαρυ φακο), οποτε παραγγελνω αλλη κεφαλη απο ebay (+25ευρω), αγοραζω και ενα σετ αποστατες για καρυδακια (+10ευρω) για να μπορεσω να το ξεβιδωσω και διαπιστωνω πως χρειαζετε και ενα ειδος "αποστατη" για να πιασει το καινουργιο ballhead (+15ευρω).

 

Εν ολιγης, πλεων δεν εχω θεμα σε καλο καιρο με το συγκεκριμενο για απλη χρηση.

Αλλα πλακα-πλακα εχω δωσει για το συγκεκριμενο ~60ευρω αγορα+50=110 ευρω (για να μην αναφερω το χρονο που σπαταλησα για να το κανω να δουλεψει κ να βρω την σωστη βιδα αποστατη).

 

Με αυτα η και ακομα λιγο περισσοτερα θα ειχα αγορασει καποιο αντιστοιχα ελαφρυ benro/mefoto και πιθανων να μην ειχα αναγκη για δευτερο στιβαροτερο(που τωρα εχω).

 

Το μονο που θα μπορουσα να προτεινω απο Ελλαδα μεχρι κ για mid-setup(πχ d7x00+600gram φακος) ειναι μεχρι τα 70 ευρω κανονικου μεγρθους, θα ηταν καποιο απο την σειρα nanomax της cullman αλλα απο οτι ειδα τωρα τα εχει καταργησει(η σειρα primax ειναι για κλωτσιδια).

 

Ισως επεσες σε κακη παρτιδα / κακη κατασκευη!! Το δικο μου το εχω λιωσει.... εχει φαει αλατια, ταξιδια βραχια πεσιματα... ειναι αφρος!!

 

Καμια φορα επειδη ασκω πιεση η μπιλια σφιγγει και δεν μπορω να την ξεσφιξω... αλλα οκ 65 ευρω κανει :)

 

Βαρος: Με D7200+Tokina 11-16  (βαρυ set up) δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.... δεν το δεχεται ανετα οπως το θωρηκτο 190, αλλα το διαχειρισζεται μια χαρα..... για 65 ευρω παλι?? αφρος :) (αντε κουβαλα το 190 που με την κεφαλη ζυγιζει ενα τονο, σε backpack σε περπατητες εξορμησεις.... αμεσως θα καταλαβεις οτι θα πρεπει να κανεις καποιες υποχωρησεις)

 

Η μονη φαση που με απογοητευσε (σχημα λογου), ειναι οταν εβαλα πανω στην κεφαλη του L-bracket με ειδικη βιδα μετατροπης (κονονικα το L-bracket Μπαινει απ ευθεις αντι της κεφαλης), εκει χαροπαλευε στο ισιωμα, ηθελε 0 μποφορ, και ουτε καν να διανοηθεις να πατησεις κουμπι για να βγαλεις φωτογραφια, παλατζαρε ολοκληρο οποτε εβαλα το ιντερβαλομετρο και καθε φορα που γυριζα την μηχανη περιμενα και 1-2 δευτ να σταματησει το παλατζο :)

 

 

Το μονο κακο που εχει, που φρονω ειναι κατι απλο που αν το ειχαν κανει θα ηταν ΠΟΛΥ καλυτερο, ειναι οτι τα ποδια εχουν συγκεκριμμενο ανοιγμα σε μοιρες, σχετικα μικρες. Αν δλδ ανοιγαν περισσοτερο και κατεβαινε το κεντρο βαρους, θα μπορουσε να ειναι πολυ πιο σταθερο ακομα και με σχετικα δυνατο αερα, που τωρα δεν ειναι....

 

Αλλα και παλι.... 65 ευρω.... :) αξιζει και με το παραπανω

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως επεσες σε κακη παρτιδα / κακη κατασκευη!! Το δικο μου το εχω λιωσει.... εχει φαει αλατια, ταξιδια βραχια πεσιματα... ειναι αφρος!!

 

Καμια φορα επειδη ασκω πιεση η μπιλια σφιγγει και δεν μπορω να την ξεσφιξω... αλλα οκ 65 ευρω κανει :)

 

Βαρος: Με D7200+Tokina 11-16 (βαρυ set up) δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.... δεν το δεχεται ανετα οπως το θωρηκτο 190, αλλα το διαχειρισζεται μια χαρα..... για 65 ευρω παλι?? αφρος :) (αντε κουβαλα το 190 που με την κεφαλη ζυγιζει ενα τονο, σε backpack σε περπατητες εξορμησεις.... αμεσως θα καταλαβεις οτι θα πρεπει να κανεις καποιες υποχωρησεις)

 

Η μονη φαση που με απογοητευσε (σχημα λογου), ειναι οταν εβαλα πανω στην κεφαλη του L-bracket με ειδικη βιδα μετατροπης (κονονικα το L-bracket Μπαινει απ ευθεις αντι της κεφαλης), εκει χαροπαλευε στο ισιωμα, ηθελε 0 μποφορ, και ουτε καν να διανοηθεις να πατησεις κουμπι για να βγαλεις φωτογραφια, παλατζαρε ολοκληρο οποτε εβαλα το ιντερβαλομετρο και καθε φορα που γυριζα την μηχανη περιμενα και 1-2 δευτ να σταματησει το παλατζο :)

 

 

Το μονο κακο που εχει, που φρονω ειναι κατι απλο που αν το ειχαν κανει θα ηταν ΠΟΛΥ καλυτερο, ειναι οτι τα ποδια εχουν συγκεκριμμενο ανοιγμα σε μοιρες, σχετικα μικρες. Αν δλδ ανοιγαν περισσοτερο και κατεβαινε το κεντρο βαρους, θα μπορουσε να ειναι πολυ πιο σταθερο ακομα και με σχετικα δυνατο αερα, που τωρα δεν ειναι....

 

Αλλα και παλι.... 65 ευρω.... :) αξιζει και με το παραπανω

Ισως την διαφορα την κανει το panhead που εχεις εσυ σε σχεση με το δικο μου ballhead.

Απο φωτογραφιες που βλεπω φαινετε αρκετα πιο "ψαχνερο" το πλαστικο του, οποτε ισως εκει να βρισκετε η διαφορα.

 

Σε καταλαβαινω απολυτα για το βαρος/μεγεθος, στο 90% των περιπτωσεων θα παρω μαζι το ελαφρυ/μικρο manfrotto και θα αφησω σπιτι το μεσσαιας σειρας πανβαρο κ τεραστιο velbon μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 17/10/2016 στις 9:42 ΜΜ, blu3_orion είπε

 Αυτα τα τριποδα ειναι πραγματικα κακα.... ειναι μονο στην περιπτωση που εισαι παρα πολυ οικονομικα στριμωγμενος η δεν χρησιμοποιεις σχεδον καθολου τριποδο! ελπιζω να μην εχει κανενας φιλος σου mafrotto και αρχιζεις να βαζεις πανω τη μηχανη σου και να το πειραματιζεσαι, γιατ μετα θα το δωσεις ανακυκλωση :) :) :) 

Θα μού επιτρέψετε να παρεμβληθώ στην κουβέντα σας. Άσχετα με την ποιότητα  του τρίποδου αυτού έχω την εξής ερώτηση και αν μπορεί κάποιος φίλος να με βοηθήσει. Όλες οι βάσεις των κεφαλών των τριπόδων που πάει η μηχανή, εκτός από την βίδα που βιδώνεται η μηχανή, υπάρχει και ένας πίρος με ελατήριο. Θυμάμαι στις παλιές SLR αλλά και σε βιντεοκάμερες υπήρχε η ανάλογη τρύπα στην βάση τους, εκτός από την τρύπα της βίδας και έτσι όταν έβαζες την μηχανή σε κάθετη θέση για να τραβήξεις ''όρθια'' φωτογραφία, ο πίρος αυτός ''κλείδωνε και δεν άφηνε την μηχανή να ''κρεμάσει'' από το βάρος του φακού. Οι σημερινές μηχανές δεν έχουν αυτή την τρύπα και ιδιαίτερα εάν χρησιμοποιείς τηλεφακό, όσο και να σφίξεις την βίδα της βάσης, το βάρος του τηλεφακού ''κρεμάει'' την μηχανή. Έχει κάποιος καμία πρόταση για λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...