Προς το περιεχόμενο

τριποδο για beginner φωτογραφο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ίδια φάση με 'σένα. Παρήγγειλα ένα φθηνό δεν έχω παραλάβει ακόμα, προτού πάω σε manfrotto που τα προτείνουν κατα κόρρον.

το link τυχαίο το βρίσκεις Ελλάδα με 30€

http://www.ebay.co.uk/itm/HAMA-STAR-63-TRIPOD-CAMERA-VIDEO-4163-WITH-CASE-/191216617936

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ίδια φάση με 'σένα. Παρήγγειλα ένα φθηνό δεν έχω παραλάβει ακόμα, προτού πάω σε manfrotto που τα προτείνουν κατα κόρρον.

το link τυχαίο το βρίσκεις Ελλάδα με 30€

http://www.ebay.co.uk/itm/HAMA-STAR-63-TRIPOD-CAMERA-VIDEO-4163-WITH-CASE-/191216617936

 Αυτα τα τριποδα ειναι πραγματικα κακα.... ειναι μονο στην περιπτωση που εισαι παρα πολυ οικονομικα στριμωγμενος η δεν χρησιμοποιεις σχεδον καθολου τριποδο! ελπιζω να μην εχει κανενας φιλος σου mafrotto και αρχιζεις να βαζεις πανω τη μηχανη σου και να το πειραματιζεσαι, γιατ μετα θα το δωσεις ανακυκλωση :) :) :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.Δεν πρόκειται για επαγγελματική χρήση. Αρχικα μέχρι να μάθω τα βασικά και στη συνέχεια αλλαγή και σε φακό και σε πιο ποιοτικό εξοπλισμό όπως τα manfrotto. Για 30 ευρώ πάντως κακό δεν το λες σε σχέση με παρόμοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και το compact cn που εχει τα διπλασια σε καμια περιπτωση δεν ειναι για επαγγελματικη χρηση. οπως και πολλα αλλα. Η τσεπη του καθενος ειναι δικαιωμα του, απλα θεωρω πως ενα τετοιο τριποδο απεχει πολυ απο αυτο που λες επαγγελματικο (δλδ ενα αντικειμενο που καποιος το χρησιμοποιει εκτενως για να βγαλει χρηματα, αρα θεωρειται και πιο αξιοπιστο) αλλα εγω θα το αποκαλουσα απλα αξιοπρεπες.

 

Δλδ με απλα λογια δεν υπαρχει το χασμα, 30 ευρω "ερασιτεχνικο" 300 ευρω "επαγγελματικο", γιατι μη γελιεσαι πως με 60-100 ευρω θα παρεις κατι επαγγελματικης κλασης....

 

Ενα τετοιο ηταν το πρωτο τριποδο που βρεθηκε στα χερια μου. Χωρις να ειμαι επαγγελματιας, η να εχω τιποτα προχωρημενες γνωσεις (βασικα οντας παντελως ασχετος) ειδα οτι ηταν ψευτικη κατασκευη, τα πλαστικα με αμεση ημερομηνια ληξης, ετριζε κουναγε, και γενικα χαλια γενικως. Δε χρειαζεται να εισαι επαγγελματιας για να διαπιστωσεις την πολυ χαμηλη ποοτητα σε ενα τετοιο υλικο

 

Φυσικα ο λογος που τα αναφερω ολα αυτα, δεν ειναι γιατι θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου. Απλα επειδη ειναι ενα νημα που διαβαζουν πολλοι χρηστες σαν εσενα κι εμενα που πιθανως να ενδιαφερονται, θελω να εκφρασω αυτο που θεωρω εγω σωστο (χωρις να σημαινει πως ειναι απαραιτητα)

 

Και κυριως μην ξεχναμε οτι πολλες φορες το "φθηνα" το πληρωνεις "ακριβα". Πχ δινεις 30 ευρω γιατι δε διαθετεις η τσιγγουνευεσαι τα 60 που κανει ενα οικονομικο mafrotto η ενα αλλο αντιστοιχο. Αργοτερα θα θελεις κατι καλυτερο, οποτε δινεις και τα 60 αρα συνολο 90 ευρω. και φυσικα το αλλο παει για πεταμα, πιστεψε με.....

 

Απο την αλλη αν κανεις υπομονη και κανεις μια σωστη αγορα, ακομα και αν αυτη αργησει, θα εισαι κερδισμενος και θα κανεις το hobby σου με μεγαλυτερη απολαυση......

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το έθεσες ωραία και συμφωνουμε εν γένει.

Ειδικότερα προηγουμενως είδα ένα άτομο που δεν το έχει χρησιμοποιήσει να το αποκαλεί κακό και από την άλλη 40 χρήστες που το έχουν στην κατοχή τους να το θεωρούν αξιοπρεπές. Ποιον θα εμπιστευοσουν; ;)

Θεωρώ ότι για μια στις τόσες δεν αξίζει να δώσεις παραπάνω και καλύτερα να αξιοποιήσεις τα χρήματα αλλού. Όπως σωστά είπες όμως είναι υποκειμενικες απόψεις, οι τσέπες διαφορετικές και τα θέματα για να βοηθούν όχι για να αντιπαρατιθεμεθα, οπότε δώσε και κάποιες προτασεις μέχρι τα 80-100 που θεωρείς καλές, θα με ενδιέφερε όπως και τον θεματοθετη νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παλι θα πω πως το τριποδο ειναι απο τις πιο περιπλοκες αγορες που μπορεις να κανεις.

 

Καταρχας,με τι μηχανη/φακο θα το χρησιμοποιησεις?

Και τι ειδους χρηση θελεις να κανεις?

Tips->

Α)Εαν δεν μιλαμε για ελαφρια mirrorless(που για εκει εχω ενδιασμους..) ξεχνας οτιδηποτε που εχει πλαστικη κεφαλη.

Β)Παρε ενα που να εχει ballhead κεφαλη και οχι τυπου video.

Γ)Εννοειτε πως θα παρεις καποιο με quick release ballhead.

 

Εχουν περασει πανω απο 10 απο τα χερια μου κ δεν μπορω να πω πως εχω βρει το ιδανικο.

 

Ποσα χρηματα διαθετεις?Αγορα απο ebay θα εκανες

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φθηνό τρίποδο δεν θα έβαζα την κάμερα μου αν δεν ήμουν όλη την ώρα σε απόσταση ασφαλείας. Γι'αυτο θεωρώ τα τρίποδα των 30 πεταγμένα λεφτά .Κάνε οικονομία και υπομονή και πάρε ενα καλό .Αν δεν βιάζεσαι να κανεις long exposures δεν θα το χρειαστείς πραγματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελως τυχαια εχω το συγκεκριμενο τριποδο (hama star 63) και παντα ειχα την απορια γιατι θα πρεπε να δωσω εξτρα λεφτα αφου στεκεται μια χαρα η μηχανη

 

μεχρι που μια μερα ξεγαντζαρε το σωμα της μηχανης απο το τριποδο και εσκασε η μηχανη με το φακο προς τα κατω σε βραχο απο υψος 2 μετρα περιπου.

 

και το δευτερο πραγμα που με επεισε ειναι οταν αποφασισα να γραψω σοβαρο βιντεο, και προσπαθουσα ματαια να παναρω με το τριποδο... αυτο ετριζε και πηδαγε πανω κατω η μηχανη

 

ευτυχως που στις φωτογραφισεις που κανω δε χρειαζεται ποτε τριποδο. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καν'τε καμιά πρόταση ρε παιδιά τότε.

Με αγχωσατε ιδίως ο από πάνω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καν'τε καμιά πρόταση ρε παιδιά τότε.

Με αγχωσατε ιδίως ο από πάνω.

Μα προταση πανω σε τι?

Ουτε την χρηση που θελεις να κανεις μας ειπες, ουτε το βαρος της μηχανης+φακου μας ειπες, ουτε καν budget δεν ξερουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ts δεν έθεσε budget και το δικαιολογησε. Εγώ ζήτησα από το φίλο παραπάνω γύρω στα 60-80. Γενική χρηση με d5300. Αν δεν αξίζει τπτ κάτω των 100 μην απαντάτε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...