Προς το περιεχόμενο

Pixma MG5650 error B203 πάπαλα


karaLRS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα...

είχα αγοράσει ένα Pixma MG5650 σε προσφορά στα 59€ το μάρτιο του 2015.

 

Δυστυχώς μετά από 1.5 χρόνο και όχι ιδιαίτερη χρήση (300-400 εκτυπώσεις) μας άφησε καιρούς με το σφάλμα B203. 

 

Δυστυχώς είναι εκτός εγγύησης , και με μια σύντομη επικοινωνία με το Service είναι πρόβλημα της κεφαλής. Κάτι που σημαίνει από καθαρισμό μέχρι αλλαγή κεφαλής (μάλλον) με κόστος 80€ + εργασία....

 

Να πω ότι τα μελάνια που έχω βάλει είναι Μη-original Που σημαίνει ότι μάλλον αυτό φταίει για το πρόβλημα.

 

το αυθεντικό σετ έχει γύρω στα 50-55€ ( και άδειαζαν και πολύ γρήγορα) οπότε για λόγους οικονομίας(?) επέλεξα να πάω σε ανακατασκευασμένα κάτι που μάλλον με πρόδωσε...

 

έχει κανείς καμιά ιδέα πως μπορώ να κάνω καθαρισμό κεφαλής; κοίταξα λίγο στο google αλλά έχει λίγα πράγματα.

 

καλή η σύντομη εμπειρία με canon αλλά δεν έχει ξανά...HP το επόμενο μηχάνημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει χαρτί μέσα;
​Εγώ έχω τον 5550 3,5 χρόνια νομίζω τώρα, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Κι εγώ μη ορίτζιναλ μελάνια χρησιμοποιώ, συγκεκριμένα αυτά, που είναι εξαιρετικά https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00HM4A23M/ref=pe_115941_47465601_em_1p_0_ti

​Χωρίς να ξέρω, μου φαίνεται δύσκολο τα μελάνια να έχουν δημιουργήσει πρόβλημα στην κεφαλή, ιδίως με τόσο μικρή χρήση.
Έχει πάντως ρυθμίσεις το πολυμηχάνημα (από την οθόνη αφής του) για καθαρισμό, βαθύ καθαρισμό, ευθυγράμμιση κεφαλής κοκ, μπορείς να το δοκιμάσεις, αν δεν το έχεις ήδη κάνει.

Θα το έψαχνα και λίγο παραπάνω με την εγγύηση, γιατί ξέρω ότι λένε για 1 χρόνο παρά την ευρωπαϊκή νομοθεσία για 2, δεν ξέρω όμως αν θα καταφέρεις να βγάλεις άκρη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Β202, Β203, Β204 error τυχαίνει σε αρκετές σειρές της Canon (συνήθως 1-2 χρόνια απο την λήξη της εγγύησης) , χωρίς να κάνει διακρίσεις στο αν χρησιμοποιείς γνήσια μελάνια ή όχι. 

Αν έφταιγαν τα μελάνια σου θα σου έβγαιναν άλλοι κωδικοί πχ για κεφαλή : 1401, 1403, ή 1410-1415 αν έφταιγαν τα μελανοδοχεία σου. Υπάρχει κωδικός βλάβης ακόμη και για όταν γεμίσει το waste σφουγγάρι σου.

Το Β203 είναι ηλεκτρονική βλάβη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αλλάξει καμία 15αρια canon εκτυπωτές, ψηφιακές μηχανές, σκάνερ, ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΜΕ ΧΑΙΡΕΤΙΣΑΝ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ. !

υποψιαζομαι ότι είναι σχεδιασμένα να πεθαίνουν κατ' αυτό το τρόπο.

Αγοραζω μεταχειρισμένες πλακέτες από ebay πεθαίνουν και αυτες. Το υπόλοιπο σώμα του μηχανήματος σε άριστη κατασταση....

 

Αλλά ξανά αγοραζω canon γιατί σαν μηχανές είναι άριστες, μέχρι να καούν. Δεν μασανε χαρτια, φθηνά συμβατά, αξιόπιστη διπλή οψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα...

είχα αγοράσει ένα Pixma MG5650 σε προσφορά στα 59€ το μάρτιο του 2015.

 

Δυστυχώς μετά από 1.5 χρόνο και όχι ιδιαίτερη χρήση (300-400 εκτυπώσεις) μας άφησε καιρούς με το σφάλμα B203. 

 

Δυστυχώς είναι εκτός εγγύησης , και με μια σύντομη επικοινωνία με το Service είναι πρόβλημα της κεφαλής. Κάτι που σημαίνει από καθαρισμό μέχρι αλλαγή κεφαλής (μάλλον) με κόστος 80€ + εργασία....

 

Να πω ότι τα μελάνια που έχω βάλει είναι Μη-original Που σημαίνει ότι μάλλον αυτό φταίει για το πρόβλημα.

 

το αυθεντικό σετ έχει γύρω στα 50-55€ ( και άδειαζαν και πολύ γρήγορα) οπότε για λόγους οικονομίας(?) επέλεξα να πάω σε ανακατασκευασμένα κάτι που μάλλον με πρόδωσε...

 

έχει κανείς καμιά ιδέα πως μπορώ να κάνω καθαρισμό κεφαλής; κοίταξα λίγο στο google αλλά έχει λίγα πράγματα.

 

καλή η σύντομη εμπειρία με canon αλλά δεν έχει ξανά...HP το επόμενο μηχάνημα.

 

 

Επειδή έπαθα κι εγώ ακριβώς το ίδιο σήμερα. Μπορείς να μας πεις τελικά τι έγινε; Τον έφτιαξες ή τον παράτησες και πήρες άλλο.

Νομίζω κι εγώ όταν τον είχα πάρει ήταν προσφορά. Λές να είχανε βγάλει όλα τα σκάρτα σε προσφορά;

 

Πήγα να κάνω καθαρισμό κεφαλής και μου έβγαλε ένα μήνυμα ''Ο τύπος της κεφαλής δεν είναι σωστός''.

Επεξ/σία από john4ever7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έπαθα κι εγώ ακριβώς το ίδιο σήμερα. Μπορείς να μας πεις τελικά τι έγινε; Τον έφτιαξες ή τον παράτησες και πήρες άλλο.

Νομίζω κι εγώ όταν τον είχα πάρει ήταν προσφορά. Λές να είχανε βγάλει όλα τα σκάρτα σε προσφορά;

 

Πήγα να κάνω καθαρισμό κεφαλής και μου έβγαλε ένα μήνυμα ''Ο τύπος της κεφαλής δεν είναι σωστός''.

Τον έχω στην άκρη και κάθεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......

O MG5550 μου βγαζει  b200 error και δεν μπορω να χρησημοποιησω ουτε το σκανερ .

Το  b200 error ειναι ψευδες γιατι με αλχημείες ( ανοιξε καπακι τραβα τα μελανι κλεισε καπακι κλπ ) δουλευει μετα μεχρι να κλεισει .

 

......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω στην άκρη και κάθεται

 

Εγώ τελικά τον πήγα σε ένα μαγαζί και με 20 ευρω του έκανε καθαρισμό και έβαλε καινούργιο λογισμικό και δουλεύει μια χαρά τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα,σε ποιο μαγαζί τον πήγες φίλε? ετσι να ξερουμε! (διοτι αν μου προκυψει προβλημα στο μελλον με παρομοια σειρα θα τον χρειαστω...)

Επεξ/σία από Goriillaki5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,σε ποιο μαγαζί τον πήγες φίλε? ετσι να ξερουμε! (διοτι αν μου προκυψει προβλημα στο μελλον με παρομοια σειρα θα τον χρειαστω...)

 

Αυτό εδώ είναι το μαγαζί. Σταμάτησα να ρωτήσω αν φτιάχνει εκτυπωτές, γιατί δεν το έγραφε κάπου, και έτυχε εκείνη την μέρα να φτιάχνει κι άλλον εκτυπωτή της canon. https://fixmycomputer.gr/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει καθαρισμό κεφαλής το κόστος αγοράς της οποίας ήταν κοντά στα 45ε κι εγώ σε Canon με μηδέν αποτέλεσμα. Ένα τρόπος που είχα βρει τότε από youtube ήταν με καυτό νερό. Είχα βάλει περίπου ένα δάχτυλο καυτό νερό μέσα σε ένα δοχείο και τοποθέτησα την κεφαλή του εκτυπωτή με το ακροφύσιο προς τα κάτω, το άφησα για αρκετά λεπτά μετά το στέγνωσα το δοκίμασα και δεν δούλεψε.

Συνίσταται απιονισμένο νερό για να μην αφήσει υπολείμματα αλάτων κτλ αλλά εγώ χρησιμοποίησα εμφιαλωμένο. Τελικά προχώρησα στην αγορά νέου εκτυπωτή με 35ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οικιακό εκτυπωτή και λίγες εκτυπώσεις καλίτερα με δύο μελάνια που έχουν πάνω τις κεφαλές.

 

Εγώ αυτό εφαρμόζω.Αν και όταν χαλάσει η κεφαλή πετάς το κάντριτζ παίρνεις καινούργιο με καινούργια κεφαλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά τον πήγα σε ένα μαγαζί και με 20 ευρω του έκανε καθαρισμό και έβαλε καινούργιο λογισμικό και δουλεύει μια χαρά τώρα.

φιλε john4ever μονο καθαρισμο σου εκανε και τιποτα αλλο (λογισμικο στην κεφαλη δεν υπαρχει) και τα 20 ευρω που σου πηρε ειναι παρα πολλα.Εγω στους πελατες μου τον καθαρισμο τον κανω δωρεαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...