Προς το περιεχόμενο

Virtual Box-Parrot Security


maou28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,,θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής πρόβλημα..Έχω το Virtual Box εγκατεστημένο στα windows 7 (δεν ξέρω αν έπρεπε να ανοίξω αυτό το θέμα εδώ ή στην ενότητα με Windows). Θέλω να τρέξω το Parrot Security στο Virtual,,κάνω τα βήματα όπως δείχνει στο παρακάτω βίντεο  https://www.youtube.com/watch?v=UWkkPk8TlgM,,καιόταν πατάω ΕΚΚΙΝΗΣΗ για την τρέξει που εμφανίζει την αρχικές επιλογές πατάω Live Mode ή και Install να επιλέξω μου εμφανίζει το εξής μήνυμα :

This Kernel requires the following features not present on the CPU:
pae
unable to boot-please use a kernel appropriate for your CPU
Γιατί που το εμφανίζει αυτό;;Τι πρέπει να κάνω για να τρέξει;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο απο ολα τα iso που εχει στη σελιδα του κατεβασες? Αν κατεβασες το 64αρι, πρεπει να διαθετεις και τον καταλληλο επεξεργαστη, ωστε να εχει virtualization extensions ΚΑΙ να ειναι ενεργη η σχετικη ρυθμιση στο bios και φυσικα το virtualbox να ειναι εγκατεστημενο σε 64αρι λειτουργικο. Μονο ετσι γινεται να δουλεψει 64bit λειτουργικο σαν guest.

Αλλιως πας στο 32αρι iso και τερμα.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τοτε. Παντως το θεμα σου ειναι στην γενικη κατηγορια "λειτουργικο για την ταδε αρχιτεκτονικη σε hardware που δεν υποστηριζει την αρχιτεκρονικη αυτη", γιατι αυτο ειναι το νοημα του σφαλματος που σου βγαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα που μου εμφάνιζε στο Virtual Box η λύση του βρίσκεται σε αυτό το βίντεο  

απλά πηγαίνουμε  Settings-System-Processor και τσεκάρουμε  εκεί που λέει Extended Features:Enable Pae/NX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...