Προς το περιεχόμενο

Με συμφέρει να τυπώνω με έγχρωμο εκτυπωτή;


hariskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για επαγγελματική χρήση τα χαρτιά Α4 που χρησιμοποιώ είναι προτυπωμένα  με το λογότυπό μου και μία σειρά κάτω σε τυπογραφείο. Έχουν 2 χρώματα (μπλε, μαύρο). Σε αυτά τυπώνω μαύρο κείμενο με ασπρόμαυρο laser εκτυπωτή HP P2055d.

 

Θα με συνέφερε να πάρω έγρωμο εκτυπωτή laser ή inkjet και να αγοράζω λευκές Α4 και να τυπώνω τα πάντα εγώ;

 

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από hariskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

0.018€ τη σελίδα.

Οι σελίδες αυτές έχουν πολύ λίγο μπλε, μαύρο και αποχρώσεις γκρι.

Επεξ/σία από hariskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με δοκιμή μπορείς να το δεις αυτό μόνο κατά τη γνώμη μου. να βάλεις κάτω το κόστος της απλής σελίδας και μετά να δεις για πόσες εκτυπώσεις σου παίρνει το μελάνι και μετά αποφασίζεις. για inkjet το βλέπω απίθανο, για laser πας αλλά πρέπει να σκεφτείς το κόστος που θα αγοράσεις τον εκτυπωτή και σε πόσες σελίδες θα τον αποσβέσεις. εάν εκτυπώνεις πολλά, τότε ίσως να σε συμφέρει να πάρεις κάποιο μηχάνημα με leasing που δεν πληρώνεις αναλώσιμα αλλά πληρώνεις μόνο τις εκτυπώσεις που κάνεις. πόσο σου κοστίζει η ασπρόμαυρη εκτύπωση στον εκτυπωτή που έχεις τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορώ να το υπολογίσω. Βάζω ένα μεγάλο toner και κρατάει αρκετούς μήνες. Οι Epson σειρά L κάνουν φθηνή έγχρωμη εκτύπωση, δεν μπορώ βέβαια καθόλου να υπολογίσω αν είναι πιο φθηνοί ή πιο ακριβοί από τον HP P2055d, όμως είναι πολύ αργοί στην έγχρωμη εκτύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι φθηνοτεροι, καθως επισης η αντιστοιχη σειρα που μολις εβγαλε η canon.

Εαν εκτυπωνεις αρκετα on demand, ειναι οντως αργοι.

 

Υ.γ Οποτε η 500αδα a4 μαζι με το χαρτι σου βγαινει 9ευρω?Σε χρεωνει 5-6 ευρω το τυπογραφειο για αυτες τις 2 σειρες.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε στην 500άδα που μου κοστίζει τώρα 9€ + έξοδα εκτύπωσης με HP P2055d αν παρακάμψω το τυπογραφείο και τυπώνω μέ Epson ή Canon θα κερδίζω 5-6€;

Δεν τυπώνω πολλά συνεχόμενα, μέχρι 6 σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως συμφέρει να εκτυπώνεις σε ασπρόμαυρο laser.

 

Η σειρά L της epson είναι πολύ οικονομική, αλλά έχει τα γνωστά προβλήματα των inkjet.

1) Είναι αργοί

2) Θέλουν καθαρισμό κεφαλής  που και που γιατί αλλιώς βγάζουν πρόβλημα στις εκτυπώσεις

3) Δεν είναι για μεγαλο όγκο εκτυπώσεων.

 

Αναλόγως τι προτεραιότητες έχεις επιλέγεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε το HP Color Laserjet Pro CP1025, εγκατεστησε το και απενεργοποιησε το αυτοματο udate της εταιρειας ,ωστε να μπορεις να βαζεις συμβατα τονερ ή να τα γεμιζεις μονος σου, χωρις  κανενα προβλημα  στο μελλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως συμφέρει να εκτυπώνεις σε ασπρόμαυρο laser.

 

Η σειρά L της epson είναι πολύ οικονομική, αλλά έχει τα γνωστά προβλήματα των inkjet.

1) Είναι αργοί

2) Θέλουν καθαρισμό κεφαλής που και που γιατί αλλιώς βγάζουν πρόβλημα στις εκτυπώσεις

3) Δεν είναι για μεγαλο όγκο εκτυπώσεων.

 

Αναλόγως τι προτεραιότητες έχεις επιλέγεις.

Επειδή ρίχνω κλεφτές ματιές στην σειρά L, γιατί λες ότι δεν είναι για μεγάλο όγκο εκτυπώσεων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι λέτε για αυτόν ή αυτόν ή κάτι παρόμοιο;

 

 

Μηπως να παρεις ενα με ink tank system (epson l,canon g) και να τυπωνεις μονο την επωνυμια σου?Και για τα υπολοιπα αυτον που ηδη εχεις?

Εκτος εαν δεν σε απασχολει κ τοσο η ταχυτητα οποτε μπορεις να χρησιμοποιησεις αποκλειστικα τον inkjet?

 

Υ.Γ Για ποσες εκτυπωσεις/μερα συζηταμε?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχύτητα με απασχολεί. Δε θέλω να έχω 2 εκτυπωτές, πολλή φασαρία.. Εκτυπώνω περίπου 150 σελίδες την ημέρα. Γιατί όχι κάποιον από τα 2 λινκ που αναφέρω;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...