Προς το περιεχόμενο

Vgso cleaning sensor kit


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει κανεις αποψη για το συγκεκριμενο πακετακι->

http://m.ebay.co.uk/itm/PRO-APS-C-CCD-CMOS-12-Sensor-Cleaning-Swab-Cleaner-Kit-for-DSLR-Camera-Video-/261598694745?nav=SEARCH

 

Δεν χρειαζετε καθαρισμα ο αισθητηρας μου, αλλα δεν βλαπτει να υπαρχει ενα kit ευκαιρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν πραγματικα δεν ξερεις να κανεις υγρο καθαρισμο θα ελεγα να μην το προσπαθήσεις. Υπαρχουν απειρα παραδειγματα ιδιοκτητων που εκαναν εκτεταμενη ζημια μετά απο καθαρισμο χωρις να εχουν εμπειρια. Ενα φυσητηράκι μονο και εισαι ΟΚ. Ασε που για να θελησεις υγρο καθαρισμό θα πρεπει να εχεις ταλαιπωρησει παρα πολυ την μηχανή σου σε σκονες αλλαζοντας φακους στο ραλλυ Ακροπολις πχ!!!

 

Εαν η μηχανή σου εχει low-pass filter τοτε ισως μπορεις να το προσπαθησεις μιας και καθαριζεις το φιλτρο και οχι τον αισθητηρα. Εαν δεν εχει τοτε θα σου προτεινα ουτε καν να προσπαθησεις κατι αλλο απο απλο φυσητηρακι μονος σου.

 

http://m.lightinthebox.com/gr/cleaning-camera-lens-rubber-hurricane-air-dust-blower-l_p319383.html?prm=1.2.1.1

 

Προσοχη γιατι ο αλλος χαλασε καθρεπτη και AF ετσι!

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την d5100.

Η οποια ειχε χρησιμοποιηθει εντατικα στο παρελθων.

Σε καποια φαση ειχε γινει χαλια ο αισθητηρας στο μεσο ενος project.

Δεμ μιλαμε για ραλυ ακροπολης, αλλα οταν κανεις ~30 "βιαστικες" αλλαγες φακων μεσα σε αυτοκινητο /μερα πιστεψε με ολο κ κατι μαζευετε.

Τεσπα, χρειαστηκε καθαρισμος αισθητηρα οπου εστειλα την μηχανη με κουριερ αθηνα κ πρακτικα χαροπαλευα με δανεικες απο φιλους πανω απο 10 μερες μεχρι να μου ξαναρθει.

Οποτε δεν ειναι μονο η εξοικονομιση χρηματων(που μου βγηκε στο 60αρη) αλλα περισσοτερο η αυταρκεια.

Δηλαδη εαν μου ξανατυχει αντιστοιχο θεμα να μπορω να το επιλυσω μονος μου σε 1 απογευμα.

 

Τελος με το φυσητηρακι δεν ειχα πολυ μεγαλη επιτυχια.

Για να μαι ειλικρινης καθε φορα που το χρησιμοποιουσα πιστευω πως εκανα τα πραγματα λιγο χειροτερα.

Οποτε δεν του εχω καμια εμπιστοσυνη.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εισαι ΠΟΛΥ προσεκτικός, ΞΕΡΕΙΣ τι κάνεις και έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, τότε σαφως και ειναι κατι που μπορεις να το κάνεις. Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη. Απλα θελει γνωση, προσοχη και επιδεξιότητα.

 

Η D5100 εχει low pass filter κατι που κανει πιο ευκολη την διαδικασία και με λιγοτερο ρισκο μιας και η επιφανεια του low pass filter εχει αρκετη αντοχη.

 

*** Για μηχανή χωρις filters οπου πρεπει να καθαρισεις την πραγματική επιφανεια του αισθητηρα θα αγοραζα μονο πιστοποιημενα υγρα και υλικα ομως.

 

Τα λεω γιατι προσφατα ο αλλος πηγε να καθαρισει μονος του τον αισθητηρα και χαλασε το mirror box!!! Το AF δεν δουλευει και το viewfinder δειχνει οτι να ναι!

(http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=64844.msg815831#msg815831)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα το αρθρο, αυτο με τους καθαρισμους παντως εξω εχει παραγινει!! Την προηγουμενη εβδομαδα πηγα τη μηχανη μου στο Δακμαλιδη για καθαρισμο, καθοτι επρεπε να την εχω καθαρισει απο περισυ που αλλαζα φακους στην ερημο!! το αφησα και πλεον φετος απο F10 λεκεδες κανουν την εμφανιση τους.... με λιγα λογια ειχε μαζεψει μεσα μπαμπουρες και τζιτζιφιγκους!!

 

Καλω λοιπον Δακμαλιδη, μου λεει 20 ευρω! την παω και την παραλαμβανω μετα απο 2 μερες! γυριζω σπιτι, κανω ενα check με f22, και μαντεψτε, να ειχε καθαριστει κατα 30%.

 

Τωρα πρεπει αυριο να την παω παλι πισω και να κανω φασαριες και περα δωθε...... με οσους επαγγελματες φιλους το συζητησα ολοι μου προτειναν να το κανω μονος μου...

 

Πραγματικα δεν ξερω τι εννοουσαν με το "την καθαρισαμε"... την φυσανε? προσευχονται να φυγουν οι σκονες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει κανεις αποψη για το συγκεκριμενο πακετακι->

http://m.ebay.co.uk/itm/PRO-APS-C-CCD-CMOS-12-Sensor-Cleaning-Swab-Cleaner-Kit-for-DSLR-Camera-Video-/261598694745?nav=SEARCH

 

Δεν χρειαζετε καθαρισμα ο αισθητηρας μου, αλλα δεν βλαπτει να υπαρχει ενα kit ευκαιρο..

Εχω δουλεψει αυτην την μαρκα ακριβως τα ιδια πενακια αλλα χωρις το υγρο (ειχα δικο μου υγρο οποτε δεν αγορασα το κιτ)

 

Οι εντυπωσεις μου ειναι ακρως θετικες και το προιον κανει τη δουλεια του αψογα...πρεπει να την εχω καθαρισει την καμερα με αυτα τα πενακια 3 φορες ισως και παραπανω και εχουν βγαλει τα λεφτα τους στο επακρο.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...