Προς το περιεχόμενο

Από Ubuntu μετάβαση σε?


alex52

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προσωπικο τεστ μου : αν δεν υπαρχει στα repos το "dfc" ..εχουμε προβλημα :)

didn't knot that one. Thanx for the tip!

 

Τι να τα κανει τα 8GB μνημης στο linux? Ωεω?

Εγώ πάλι έχω 16GB και έχω αρχίσει και σκέφτομαι και για 32GB...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αμα δουλευεις το 7 χωρις προβληματα μην το σκεφτεσαι. Το αχωνευτη ειναι προσωπικη δικη μου κριση.

 

Ειναι διαφορα μικροπραγματα οχι σημαντικα απο μονα τους. πχ

 

Εχει κοψει απο το 6 στο 7 driver support σε παλιοτερο hardware. Κατι HP G5 servers που προσπαθησα να το εγκαταστησω δεν δουλευε.

 

To GUI του ειναι χειροτερο. Στο 6 εχει το κλασικο Gnome στο 7 εχει μια πετσοκομμενη απαισια εκδοση. Ναι ΟΚ θα μπορουσα να βαλω αλλο αλλα προτιμω να δουλευει καλα με τα default η εστω με οσα εργαλεια συμπεριλαμβανονται out of the box

 

Καποιες λεπτομερειες και διαφορες στα configuration files που μου σπασαν τα νευρα πριν κατι χρονια και τωρα ουτε που τις θυμαμαι.

 

Systemd. Θα προτιμουσα να μην υπαρχει σε server OS. Για το debian που χρησιμοποιω ενιοτε ως desktop ειναι αποδεκτο αν και οχι επιθυμητο. Περιμενω τοσο καιρο το fork του debian χωρις systemd (devuan λεγεται) αλλα ακομα δεν εχει βγει απο beta.

α μάλιστα!

ενδιαφέρον, δεν τα ήξερα όλα αυτά. Η αλήθεια είναι οτι τα έχω χωρίς GUI και είναι με haswell xeon προσέσορες τα μηχανήματα.

Θα το έχω στα υπόψιν μου πάντως.

ποιο πριν είχα RHEL και ήθελα κάτι σχετικά κοντινό αφού κόψαμε την συνεργασία με την red hat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 6 εχει το κλασικο Gnome στο 7 εχει μια πετσοκομμενη απαισια εκδοση.

Τα καλά του gnome3 :)

Systemd. Θα προτιμουσα να μην υπαρχει σε server OS. Για το debian που χρησιμοποιω ενιοτε ως desktop ειναι αποδεκτο αν και οχι επιθυμητο. Περιμενω τοσο καιρο το fork του debian χωρις systemd (devuan λεγεται) αλλα ακομα δεν εχει βγει απο beta.

Το debian stable (8), την τελευταία φορά που το δοκίμασα δουλεύε καλά με κλασσικό sysvinit. Δεν νομίζω να "έσπασε" στην συνέχεια. Το devuan είναι σε πολύ καλό καλό στάδιο πλέον - δεν γνωρίζω τι καθυστερεί την έκδοση του jessie.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

σε αυτη την ερωτηση την απαντηση πρεπει να την δοκιμασεις για να την παρεις..Δοκιμασε και δες previews και οποιο σε αρεσει βαζεις..Αν θελεις να ασχοληθεις και εχεις χρονο..απο μενα KDE PLASMA NEON.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους.

Είμαι χρήστης Ubuntu & Windows 10.

Είμαι σε εξερεύνηση του Linux σύμπαντος. Καλό το Ubuntu ( δεν μου αρέσει και πολύ το unity καλύτερο το gnome εάν και το mate ωραίο φαίνεται) πολύ άνετο και βολικό αλλά θέλω να προχωρήσω πιο πέρα.

Βέβαια το σύστημα το χρησιμοποιώ για online αγορές, κίνηση χρημάτων μέσω online υπηρεσιών, multimedia, games ( hearthstone) και σιγά σιγά δημιουργία εφαρμογής μέσω Android studio.

Εχθές δούλεψα λιαγακι debian gnome μέσω vmachine εντάξει ίδιο Ubuntu μιας και το δεύτερο είναι debian based.

Το ερώτημα μου είναι θέλω κάτι καλύτερο σε σχέση το Ubuntu ( όχι βέβαια ότι αυτά δεν τα έχει) σε ταχύτητα/σταθεροτητα/αξιοπιστία. Κλείνω πιο πολύ σε gentoo.

θα προτεινα fedora/korora ή CentOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μολις ειχα φτασει στη 4η σελιδα και ετοιμαζομουνα να ρωτησω γιατι κανενας δεν εχει προτεινει fedora... Και νασου τελευταιο ποστ.

 

Εχω 2 χρονια ubuntu mint στο σταθερο μου με vm win7 για κανα προγραμμα που χρειαζομαι περιστασιακα και δεν υπαρχει σε linux.

 

Στο laptop δεν μπορω να καταληξω.. εχω δοκιμασε ubuntu gnome για να εχω google drive δεν μου αρεσε, τωρα τρεχω mint cinamon δεν εχω τρελαθει... Ειμαι 1 τσακ πριν βαλω κατι αλλο και ειχα σκεφτει fedora.

 

Δεν θελω να χω το ιδιο με το σταθερο παροτι το λατρευω το mate

 

Και τα δυο μηχανακια 8gb ram & 2πυρηνα δυστυχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δείτε και το Ubuntu mate. Μιλάμε απίστευτη δουλειά έχουν κάνει οι τύποι που το συντηρούν. Το έβαλα στο laptop και μου θύμισε παλιές καλές εποχές του linux. φοβερό περιβάλλον εργασίας μέχρι και compiz έχει για εφε και απίστευτα γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μολις ειχα φτασει στη 4η σελιδα και ετοιμαζομουνα να ρωτησω γιατι κανενας δεν εχει προτεινει fedora... Και νασου τελευταιο ποστ.

 

Εχω 2 χρονια ubuntu mint στο σταθερο μου με vm win7 για κανα προγραμμα που χρειαζομαι περιστασιακα και δεν υπαρχει σε linux.

 

Στο laptop δεν μπορω να καταληξω.. εχω δοκιμασε ubuntu gnome για να εχω google drive δεν μου αρεσε, τωρα τρεχω mint cinamon δεν εχω τρελαθει... Ειμαι 1 τσακ πριν βαλω κατι αλλο και ειχα σκεφτει fedora.

 

Δεν θελω να χω το ιδιο με το σταθερο παροτι το λατρευω το mate

 

Και τα δυο μηχανακια 8gb ram & 2πυρηνα δυστυχως...

3ο ποστ προτείνω fedora mint η manjaro :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δείτε και το Ubuntu mate. Μιλάμε απίστευτη δουλειά έχουν κάνει οι τύποι που το συντηρούν. Το έβαλα στο laptop και μου θύμισε παλιές καλές εποχές του linux. φοβερό περιβάλλον εργασίας μέχρι και compiz έχει για εφε και απίστευτα γρήγορο.

η αληθεια ειναι οτι ακουγεται παρα πολυ τελευταια η συγκεκριμενη διανομη. τοσο καλη ειναι? προσωπικα χρησιμοποιω mint mate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η εκδοχή βέβαια να φύγεις τελείως από Linux και να δοκιμάσεις κάποιο άλλο Unix. FreeBSD ας πούμε. Δεν θα έχεις τα καλούδια του Linux αλλά θα έχεις ένα σύστημα που δουλεύει βρέξει-χιονίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η εκδοχή βέβαια να φύγεις τελείως από Linux και να δοκιμάσεις κάποιο άλλο Unix. FreeBSD ας πούμε. Δεν θα έχεις τα καλούδια του Linux αλλά θα έχεις ένα σύστημα που δουλεύει βρέξει-χιονίσει.

 

σε τι διαφερει απο το Linux? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...