Προς το περιεχόμενο

Από Ubuntu μετάβαση σε?


alex52

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σύστημα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο το γνωστό hp από το πρόγραμμα ψηφιακή αλληλεγγύη, με 2gb ακόμα πάνω εάν και σκέφτομαι 8 gb και ssd. Έπειτα χωρισμα το δίσκο στην μέση windows 10 pro / Linux.

Δεν θέλω συνέχεια αναβαθμίσεις για να μου αποσταθεροποιει το σύστημα η φιλοσοφία του gentoo μου αρέσει για αυτό στρεφομαι προς τα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα. Το ubuntu το οποίο χρησιμοποιείς μπορείς να το στήσεις όπως θες. να αφαιρέσεις το unity, να βάλεις gnome, openbox, kde, ή τα πακέτα που σε ενδιαφέρουν μόνο. Επίσης διαλέγοντας LTS, έχεις υποστήριξη για 5 χρόνια και ένα σύστημα σταθερότατο.

 

Αν δεν έχεις ενα σημαντικό background, να είσαι εξοικειωμένος με bash shell κ.τ.λ πηγαίνοντας σε gentoo θα τα βρεις σκούρα.Υπάρχουν βέβαια και έτοιμες διανομές βασισμένες σε gentoo όπως Sabayon, Funtoo, δεν έχω ιδέα αν συνεχίζουν να είναι ενεργές καθώς δεν ασχολήθηκα ποτέ με το θέμα.

 

Τώρα αν θες να ασχοληθείς περισσότερο, και δεν σου κάνει μια διανομή παρόμοια του ubuntu, όπως manjaro,mint,fedora,opensuse (στημένη έτοιμη) κ.τ.λ μπορείς να πας σε arch. Υπάρχουν μέλη εδώ που μπορούν να σε βοηθήσουν με την συγκεκριμένη διανομή αλά και ένα εξαιρετικό wiki για όλες τις απορίες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχααχ

 

Θες να προσθέσεις κάτι, δεν μπορείς να το περιγράψεις με λόγια; έχεις διαφορετική άποψη;

είμαστε όλο αυτιά..

error: failed to commit transaction (conflicting files) δεν μπορούσα να κρατηθώ...

 

Να προσθέσω οτι κάθε linux user είναι διαφορετικός. Οτι δουλεύει για ΕΣΕΝΑ δεν δουλεύει απραίτητα και για τους άλλους linux χρήστες.

Γι'αυτό υπάρχουν και τόσες διανομές.

 

Τώρα αν με ρωτήσεις ποια είναι η διανομή που έχει έστω ένα μικρό ποσοστό και πολλή δουλειά ακόμα για να φέρει το linux πιο κοντά στο desktop, απέναντι σε windows και osx, θα σου απαντούσα τα ubuntu.

 

Προσωπικά μετα απο πολλά χρόνια με linux, και περνόντας απο πολλές διανομές (zeus linux.. what?..)

αυτή είναι η αποψή μου.

Ακόμα και κολοσσοί σαν την nvidia προτείνουν την συγκεκριμένη διανομή, αλλά πολλές φορές η "toxic"-elitist συμπεριφορά πολλών linux user γεμίζει τα forums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να προσθέσεις κάτι, δεν μπορείς να το περιγράψεις με λόγια; έχεις διαφορετική άποψη;

είμαστε όλο αυτιά..

 

Δεν μπορώ να τα γράφω συνέχεια, έχω κουραστεί :P Ας πούμε ότι ούτε "stable" σύστημα έχεις (το οποίο δεν ξέρω και μάλλον ούτε ξέρεις σε τι αναφέρεται), ούτε 5 χρόνια υποστήριξη. Έχεις ένα "stable" σύστημα που χρησιμοποιεί "unstable" πακέτα του Debian τα οποία τα αφήνει στο έλεος του θεού, με security bugs, κ.α. Για μήνες/χρόνια.

 

 

 

error: failed to commit transaction (conflicting files) δεν μπορούσα να κρατηθώ...

Δεν το πιασα αλλά αν ειναι reference για το Arch, δεν με ενοχλεί, το έχω κράξει και αυτό εκεί που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις.

Από την άλλη, είμαι το τελευταίο άτομο που θα εμποδίσει κάποιον να μπει στο χορό του distrohopping, μιας και το grub μου έχει συνήθως 3 ή 4 επιλογές, χώρια τι έχει το vistualbox μου, που εκεί παίζω με διψήφια νούμερα.

 

Μια -ας πούμε- συμβουλή. Δοκίμασε σε virtualbox ότι σκέφτεσαι για επόμενο λειτουργικό. Θα σε σώσει από κόπο, χρόνο ή και "δάκρυα", γιατί η κάθε πρόταση που θα διαβάσεις, καλύπτει αυτόν που σου την κάνει και όχι απαραίτητα εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να τα γράφω συνέχεια, έχω κουραστεί :P Ας πούμε ότι ούτε "stable" σύστημα έχεις (το οποίο δεν ξέρω και μάλλον ούτε ξέρεις σε τι αναφέρεται), ούτε 5 χρόνια υποστήριξη. Έχεις ένα "stable" σύστημα που χρησιμοποιεί "unstable" πακέτα του Debian τα οποία τα αφήνει στο έλεος του θεού, με security bugs, κ.α. Για μήνες/χρόνια.

 

 

 

Δεν το πιασα αλλά αν ειναι reference για το Arch, δεν με ενοχλεί, το έχω κράξει και αυτό εκεί που πρέπει.

 

Για να καταλάβω προτείνεις κάτι άλλο; ή απλά κράζεις τις LTS releases;

 

Οι όροι stable και unstable είναι σχετικοί.

Το debian είναι πιο stable απο το ubuntu, αλλά αυτό δεν κάνει το ubuntu unstable.

Όπως ξέρεις stable πακέτα, είναι τα παλιά πακέτα, δοκιμασμένα απο testing, unstable.

 

Με unstable πακέτα τα οποία είναι τεσταρισμένα σε Alpha και beta κερδίζεις σε λειτουργικότητα. Ναι υπάρχουν κάποια bugs, αλλά η κατάσταση βελτιώνεται.

Μην αποπροσανατολίζουμε τους νέους χρήστες με όρους που δεν καταλαβαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις.

Από την άλλη, είμαι το τελευταίο άτομο που θα εμποδίσει κάποιον να μπει στο χορό του distrohopping, μιας και το grub μου έχει συνήθως 3 ή 4 επιλογές, χώρια τι έχει το vistualbox μου, που εκεί παίζω με διψήφια νούμερα.

 

Μια -ας πούμε- συμβουλή. Δοκίμασε σε virtualbox ότι σκέφτεσαι για επόμενο λειτουργικό. Θα σε σώσει από κόπο, χρόνο ή και "δάκρυα", γιατί η κάθε πρόταση που θα διαβάσεις, καλύπτει αυτόν που σου την κάνει και όχι απαραίτητα εσένα.

Αυτό κάνω πάντα ότι θέλω το δοκιμάζω μέσω vm εάν δεν μου αρέσει άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κάνω πάντα ότι θέλω το δοκιμάζω μέσω vm εάν δεν μου αρέσει άλλο.

Σε αυτή την περίπτωση, αν σκέφτεσαι το gentoo, δες και το https://www.sabayon.org/.

Έχω πάνω από 10ετία να το δοκιμάσω αλλά εσένα μπορεί να σε σώσει από κόπο και ίσως απογοητεύσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω προτείνεις κάτι άλλο; ή απλά κράζεις τις LTS releases;

Οι όροι stable και unstable είναι σχετικοί.

Μην αποπροσανατολίζουμε τους νέους χρήστες με όρους που δεν καταλαβαίνουν.

 

Και ο ίδιος γράφεις ότι ο όρος stable και unstable είναι σχετικός, οπότε γιατί να προτείνεις μια διανομή επειδή είναι stable? Εσύ αποπροσανατολίζεις τον κόσμο, προσπαθώντας να δείξεις ότι οι άλλες διανομές έχουν κάποιο πρόβλημα.

 

Εγώ πρότεινα ήδη κάτι άλλο, σαν καλύτερο του ubuntu, όχι σαν την ιδανική διανομή. Κράζω το ubuntu γιατί κάνει πολλά πράγματα λάθος, γιατί είναι αργό, γιατί αφήνει πακέτα στα official repositories με security bugs, γιατί δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω απο τις άλλες διανομές, και γιατί το προτείνετε όλοι σαν να είναι η ιδανική διανομή, ενώ έχει άπειρα ψεγάδια.

 

 

 

Ακόμα και κολοσσοί σαν την nvidia προτείνουν την συγκεκριμένη διανομή, αλλά πολλές φορές η "toxic"-elitist συμπεριφορά πολλών linux user γεμίζει τα forums.

 

Και η δική σου συμπεριφορά που υπάρχει σε πολλούς χρήστες, είναι αντίστοιχα toxic, γιατί απλά διαστρεβλώνετε την πραγματικότητα.

Οι "κολοσσοί" σαν την nvidia δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν με το Linux, και πάνε στο πιο mainstream distro. Περιμένω να μου πεις ένα πράγμα που κάνει καλύτερα το Ubuntu απο το Arch π.χ. γιατί το μόνο σου επιχείρημα μέχρι τώρα είνα οτι "είναι LTS και stable και 5-10 χρόνια υποστήριξη".

 

Και στο κάτω κάτω, όλα αυτά τα γράφω σε ένα τοπικ στο οποίο ο OP θέλει να του προτείνουμε εναλλακτικό του Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε στην αρχική μου απάντηση.

 

 

"Καλημέρα. Το ubuntu το οποίο χρησιμοποιείς μπορείς να το στήσεις όπως θες. να αφαιρέσεις το unity, να βάλεις gnome, openbox, kde, ή τα πακέτα που σε ενδιαφέρουν μόνο. Επίσης διαλέγοντας LTS, έχεις υποστήριξη για 5 χρόνια και ένα σύστημα σταθερότατο.

 

Αν δεν έχεις ενα σημαντικό background, να είσαι εξοικειωμένος με bash shell κ.τ.λ πηγαίνοντας σε gentoo θα τα βρεις σκούρα.Υπάρχουν βέβαια και έτοιμες διανομές βασισμένες σε gentoo όπως Sabayon, Funtoo, δεν έχω ιδέα αν συνεχίζουν να είναι ενεργές καθώς δεν ασχολήθηκα ποτέ με το θέμα.

 

Τώρα αν θες να ασχοληθείς περισσότερο, και δεν σου κάνει μια διανομή παρόμοια του ubuntu, όπως manjaro,mint,fedora,opensuse (στημένη έτοιμη) κ.τ.λ μπορείς να πας σε arch. Υπάρχουν μέλη εδώ που μπορούν να σε βοηθήσουν με την συγκεκριμένη διανομή αλά και ένα εξαιρετικό wiki για όλες τις απορίες σου."

 

Στην αρχή προσπαθώ να δώσω στον νεο χρήστη να καταλάβει οτι δεν περιορίζεται απο το DE.

Μάλιστα του μιλάω για την LTS, κάτι αποδεδειγμένο και δοκιμασμένο απο χιλιάδες χρήστες χρόνια τώρα.

Του λέω να μην πάει gentoo αν δεν έχει background.

και τέλος "εκθειάζω" το arch.

 

Εσυ αγαπητέ luciddream πιάνεσαι απο το LTS και απαντάς xaxaxaxa. Το λιγότερο εκτός απο toxic, είναι οτι έχεις θέμα..

 

Αυτά τα ολίγα.Δεν θα το συνεχίσω άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τέλος "εκθειάζω" το arch.

 

Εσυ αγαπητέ luciddream πιάνεσαι απο το LTS και απαντάς xaxaxaxa. Το λιγότερο εκτός απο toxic, είναι οτι έχεις θέμα..

 

Μα απο όσα είπες, με αυτό μόνο είχα θέμα, τι άλλο να σχολιάσω? Και δεν ήθελα καν να σχολιάσω, εσύ με ξαναρώτησες.

Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβει ο κόσμος ότι το LTS και το "stable" είναι μια μεγάλη παπάτζα για Desktop χρήση, ειδικά στην περίπτωση του Ubuntu που τα πακέτα του ΔΕΝ γίνονται update ούτε για security reasons.

 

Επίσης για κάποιον λόγο νομίζεις ότι είμαι Arch fanboy, η αλήθεια είναι ότι περιμένω πως και πως να βγεί κάτι καλύτερο απο το Arch και να με κερδίσει. Κάποια διανομή που να ακολουθεί την φιλοσοφία του με σύγχρονους kernel/πακέτα, αλλά να δίνει περισσότερο σημασία στο community. Το Arch νιώθω ότι έχει μπει στον αυτόματο πιλότο και κάποια στιγμή θα τρακάρει. Παρόλα αυτά προς το παρον δεν ξερω αν υπάρχει κατι καλύτερο, πιο εύχρηστο, και με λιγότερα προβλήματα απο τις άλλες διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα έφευγα από *buntu... μετά από μερικά χρόνια debian (stable και testing) γύρισα όλα τα dekstop/laptop μηχανήματά μου με λίνουξ σε xubuntu 16.04. Καλό το manjaro, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να ζήσω ξανά εποχές 2006 όταν από mandrake πήγα σε ubuntu... άλλη φιλοσοφία στην πακετοποίηση...

 

Κ. 

 

ποτε εβαλες τελευταια φορα manjaro η εστω καποιο arch based? γιατι ενας βασικος λογος να πας archκατι

 

ειναι οτι με την προσβαση στο aur ξεχνας τα ppa κ περνας οτι software υπαρχει για linux ευκολα αβαδιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο το γνωστό hp από το πρόγραμμα ψηφιακή αλληλεγγύη, με 2gb ακόμα πάνω εάν και σκέφτομαι 8 gb και ssd. Έπειτα χωρισμα το δίσκο στην μέση windows 10 pro / Linux.

Δεν θέλω συνέχεια αναβαθμίσεις για να μου αποσταθεροποιει το σύστημα η φιλοσοφία του gentoo μου αρέσει για αυτό στρεφομαι προς τα εκεί.

 

Κοιτα , αν θες να κανεις εγκατασταση το λειτουργικο σου σημερα..και να το μπουταρεις πρωτη φορα σε 7 μερες...τοτε βαλε gentoo..γιατι τοτε θα τελειωσουν τα ΠΡΩΤΑ compiles με το μηχανημα σου.

Ειδικα σε κατι μεγαλα πακετα/σουιτες...θα χουμε αλλαξει κυβερνηση πριν ετοιμαστουν.

Προσωπικα δεν βρισκω λογο υπαρξης οποιασδηποτε source-based διανομης στις μερες μας...

Αν ομως σου χει σφηνωθει η λεξη gentoo , τσεκαρε το sabayon οπως προταθηκε γιατι ειναι αξιολογη gentoo-based (binary/source based) διανομη.

 

Απο κει και περα , το κριτηριο σου θα πρεπε να ειναι τα υποστηριζομενα πακετα.

Και εκει ειναι μονοδρομος οι διανομες που στηριζονται σε deb/rpm ..δυστυχως..αντε πες και το ubuntu για το οποιο κυκλοφορουν διακοσιες χιλιαδες ppa.

 

Απο την αλλη ενω το arch το γουσταρω παρα πολυ , το AUR οχι..διοτι μπορει να εχει τα απιστευτα πακετα..αλλα αμα ειναι να τα παραταει ο "συντηρητης" τους και να μενω ξεκρεμαστος..χεστο.

Οπως και δεν γουσταρω την λογικη των "εξωτερικων" repos...δεν ξερεις τι θα περασεις απο αυτα.

Αλλο να περναω το ppa του καθε πικραμενου και αλλο ενα 3rd party αλλα ψιλοαναγνωρισμενο repo του στυλ rpm fusion στο fedora.

 

Πιστεψε με στο τελος εκει θα καταληξεις...στο ποσα πακετα θα χεις διαθεσιμα..γιατι λιγο πολυ ολα τα αλλα ειναι ιδια..φατσα/δομη κλπ.

Τι να το κανεις να στησεις μια ομορφη σταθερη και γαματη διανομη..αν δεν εχει το αγαπημενο σου πακετακι να περασεις :)

 

Το προσωπικο τεστ μου : αν δεν υπαρχει στα repos το "dfc" ..εχουμε προβλημα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το arch ειναι μαλλον η καλυτερη μεταβαση απο ubuntuειδη, μετα απο 3 χρονια χρησης slackware μεταπηδησα σε arch λογο αρκετης κουρασης χειροκινητης εγκαταστασης packages δε λεω καλο ειναι να ξερει τι βαζει καποιος στο συστημα του για πειραματισμο αλλα μεχρι εκει για εργασια ειναι μη παραγωγικο, εδω και 15 μερες το arch με ενθουσιασε ο τροπος διαχειρισης πορων στο laptop σε βαριες διεργασιες αυξομειωνει πολυ αρμονικα τις στροφες του fanακι με αποτελεσμα οι θερμοκρασια του να μην ξεπερνα τους 48-55 ενω στο σερφαρισμα σταθερα στους 43-45 σαν να τρεχω win 8 ασυνηθιστο για linux σε ubuntu ειτε idle ειτε hardcore η θερμοκρασια ηταν υψηλη, απορω γιατι προτεινουν καποιοι το ubuntu ως φιλικη διανομη μονο φιλικη δεν ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...