Προς το περιεχόμενο

Από Ubuntu μετάβαση σε?


alex52

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά σε όλους.
Είμαι χρήστης Ubuntu & Windows 10.
Είμαι σε εξερεύνηση του Linux σύμπαντος. Καλό το Ubuntu ( δεν μου αρέσει και πολύ το unity καλύτερο το gnome εάν και το mate ωραίο φαίνεται) πολύ άνετο και βολικό αλλά θέλω να προχωρήσω πιο πέρα.
Βέβαια το σύστημα το χρησιμοποιώ για online αγορές, κίνηση χρημάτων μέσω online υπηρεσιών, multimedia, games ( hearthstone) και σιγά σιγά δημιουργία εφαρμογής μέσω Android studio.
Εχθές δούλεψα λιαγακι debian gnome μέσω vmachine εντάξει ίδιο Ubuntu μιας και το δεύτερο είναι debian based.
Το ερώτημα μου είναι θέλω κάτι καλύτερο σε σχέση το Ubuntu ( όχι βέβαια ότι αυτά δεν τα έχει) σε ταχύτητα/σταθεροτητα/αξιοπιστία. Κλείνω πιο πολύ σε gentoo.

Επεξ/σία από alex52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους.

Είμαι χρήστης Ubuntu & Windows 10.

Είμαι σε εξερεύνηση του Linux σύμπαντος. Καλό το Ubuntu ( δεν μου αρέσει και πολύ το unity καλύτερο το gnome εάν και το mate ωραίο φαίνεται) πολύ άνετο και βολικό αλλά θέλω να προχωρήσω πιο πέρα.

Βέβαια το σύστημα το χρησιμοποιώ για online αγορές, κίνηση χρημάτων μέσω online υπηρεσιών, multimedia, games ( hearthstone) και σιγά σιγά δημιουργία εφαρμογής μέσω Android studio.

Εχθές δούλεψα λιαγακι debian gnome μέσω vmachine εντάξει ίδιο Ubuntu μιας και το δεύτερο είναι debian base.

Το ερώτημα μου είναι θέλω κάτι καλύτερο σε σχέση το Ubuntu ( όχι βέβαια ότι αυτά δεν τα έχει) σε ταχύτητα/σταθεροτητα/αξιοπιστία. Κλείνω πιο πολύ σε gentoo.

 

Καλα compiles :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες την ευχρηστία του Ubuntu χωρίς να μπλεξεις και να γλυτωσεις το unity θα πρότεινα mint αλλιώς manjaro που είναι Rolling distribution arch based και γλυτώνεις το στήσιμο του arch

Τέλος και το fedora είναι αρκετά καλό και σταθερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πας απο ubuntu  σε gentoo θα σου ειναι λιγο βαρυ ... Θελει λιγακι διαβασμα .. παρολα αυτα καλα compiles και καλη υπομονη συστεινω lubuntu η mint καθως απο προσωπικη χρηση εχω μεινει ευχαριστημενος απο θεμα stable και ligthweigth ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_based_distributions

Εδώ το αναφέρει ώς arch based, συγνώμη αν κάνω κάπου λάθος

Το wiki δεν ξεψαχνίζει την κάθε διανομή που χρησιμοποιεί τον pacman ως package manager και καλά κάνει, αφού δεν είναι αυτός ο σκοπός του. Το Manjaro χρησιμοποιεί τα δικά του repositories και μόνο ενώ διαθέτει και κάποια δικά του αποκλειστικά εργαλεία, όπως το Manjaro Hardware Detection Tool. Επίσης δεν λειτουργεί το pkgfile και κατ' επέκταση όσα εργαλεία βασίζονται σε αυτό (π.χ. debtap), που για 'μένα είναι μεγάλη έλλειψη, και έχουν δηλώσει επίσημα ότι δεν πρόκειται να το φτιάξουν. Συνεπώς περιορίζεται στο γεγονός ότι είναι συμβατό με τα περισσότερα πακέτα του Arch, αλλά μέχρι εκεί. Παράδειγμα Arch based διανομής είναι το Antergos που χρησιμοποιεί τα repos του Arch + ένα δικό του.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ δεν διαφωνώ γιατί δεν ξέρω αρκετές πληροφορίες , απλά ο όρος "based" δεν ξέρω κατα πόσο λαμβάνει υπόψιν απο που αντλεί τα repositories η διανομή ...

 

Ακόμη και το στο distrowatch βλέπεις το παρακάτω :

1. Manjaro Linux (5)
Manjaro Linux is a fast, user-friendly, desktop-oriented operating system based on Arch Linux. Key features include intuitive installation process, automatic hardware detection, stable rolling-release model, ability to install multiple kernels, special Bash scripts for managing graphics drivers and extensive desktop configurability. Manjaro Linux offers Xfce as the core desktop options, as well as a minimalist Net edition for more advanced users. Community-supported GNOME 3/Cinnamon and KDE flavours are available. Users also benefit from the supportive and vibrant Manjaro community forum.

 

Τέλος πάντων κουβέντα κάνουμε oxygene δεν ψάχνω αντιπαράθεση, προσπαθώ και εγώ να μάθω και να καταλάβω, γιατί χρησιμοποιώ linux για καμια 10αρια χρόνια , αλλά σοβαρά το ψάχνω τα τελευταία 2 , οπότε ειμαι αρχάριος και εγώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

manjaro k απο εμενα

 

ειναι κατα βαση ευκολοχρηστο φιλικο arch

 

@oxygene τις αναβαθμισεις του arch δινουν με λιγη καθυστερηση για να ελεγξουν συμαβτοτητες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' εμε, το ζητουμενο ειναι να απαντησεις σε Βασικα Ερωτηματα που -αναποφεκτα- πρεπει να σου δημιουργουνται:

 

Point release η Rolling Release Διανομη?

 

Θελεις αναβαθμιση καθε 6μηνο η χ/μηνο ( με ο,τι και αν αυτο σημαινει..) η μια Διανομη που την εγκαθιστας μια φορα, και επειτα ανανεωνεται συνεχως αυτοματα, χωρις αναγκη ραβε-ξηλωνε, στηνε ξανα κτλ?

 

Θελεις LTS Point Release Διανομη, οπου θα εχεις υποστηριξη για 5 χρονια, αλλα με το κοστος του να εργαζεσαι με αρχαιες εκδοσεις προγραμματων?

Η να αναγκαζεσαι να φορτωνεις PPA's η και αλλα εξωτερικα repos?

Αν σε ενδιαφερει και το compiling ιδιαιτερα, τοτε ισως να ηταν καλυτερη μια Cutting Edge/Bleeding Edge Διανομη,  αν θες να μπορεις να ακολουθεις ανετα τις εξελιξεις, επειτα απο λιγο καιρο.

Καθαρα για δικη σου ευκολια.

 

Εχεις αυξημενες απαιτησεις απο το Hardware σου?

Νεωτεροι Κernels, graphics stacks και Πακετα, ΙΣΩΣ να μπορουν να σου δωσουν το κατι παραπανω στο Hardware, αν ειναι στην πιο προσφατη εκδοση τους.

 

Δεν αναφερομαι καθολου σε DE's η σε Package Management.

Aυτα ειναι καθαρα προσωπικες επιλογες.

 

Διανομες υπαρχουν απο ολα τα "στρατοπεδα", μην ανησυχεις!

Ορεξη να εχεις!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω μια διανομη να μην ανανεωνεται ποτε. Οπως τη βαζω ετσι να μενει. Να μη μου ζαλιζει καθε 3 και λιγο.

Αμα θελω καινουριο λειτουργικο, του περναω μια διανομη πιο φρεσκια. Κουλαμαρα εχω?

Και μη ξεχασω, το σημαντικοτερο. Θελω να μαθω να δουλευω το firewall. Σαν πολυ ζορικο το βλεπω στο linux. Κατι πρεπει να γινει με αυτο το θεμα.

Ενα android χωρις updates, που καθε φορα που ξεχνιεται και προτεινει, γουρλωνω τα ματια και τρεχω να κλεισω το γενικο του ρευματος. 30 ευρω παιρνει η LG για περασμα firmware.

 

Ζηταω πολλα?

 

Πρεπει να φενομαι παραξενος. Ειμαι ο μονος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα έφευγα από *buntu... μετά από μερικά χρόνια debian (stable και testing) γύρισα όλα τα dekstop/laptop μηχανήματά μου με λίνουξ σε xubuntu 16.04. Καλό το manjaro, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να ζήσω ξανά εποχές 2006 όταν από mandrake πήγα σε ubuntu... άλλη φιλοσοφία στην πακετοποίηση...

 

Κ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...