Προς το περιεχόμενο

Android-Netbook


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεπον. Windows βαλαμε, linux βαλαμε. Ηρθε η ωρα να πειραματιστουμε λιγο με android. Ειδα εχει βγει η android x86. Την δοκιμασα, και την 4.4 εκδοση και την 6, αλλα δεν. Δεν μου καθοταν καλα στο ματι και δεν βολευε.

 

Ειδα μια διανομη προσφατα βασισμενη στο android την Remix OS, αλλα ρε φιλε, απαιτητικο για το netbook. Τουλαχιστον 2ghz επεξεργαστη και 2gb ram.

 

Ειδα επισης την Phoenix OS. Την εχει δοκιμασει κανεις? Για ποιον λογο θελω να το κανω τωρα. Αν παρουμε ενα κινητο με 1gb ram 1,2ghz επεξεργαστη, με εκδοση kitkat, πεταει. Παραπανω δεν. Αν περασω android με χαρακτηριστικα netbook, δεν πιστευετε οτι θα εχει καλυτερη αποδοση απο μια απλη διανομη linux? Παιρνω παραδειγμα facebook και youtube. Στο κινητο πηγαινουν σφαιρα. Στο netbook οπως ξερουμε ολοι, ζοριζεσαι να δεις ενα βιντεο και αυτο με διακοπες. Τι λετε?

 

Πιστευω οτι αν οντως ισχυει αυτο που λεω, θα εχουμε ενα πληρες αναζωογονημένο netbook που πλεον θα πηγαινε καλα και στο browsing σε συγκριση με τις κανονικες διανομες linux και τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω το σκεφτομουνα μια εποχη, android στο pc.

Δε δοκιμασα. Τι να δοκιμασω?

-Η καρτα γραφικων θα ναι χωρις επιταχυνση.

-Το wifi δε θα δουλευει.

-Το πληκτρολογιο δε θα εχει ελληνικα

-ουτε τις φωτογραφιες απο το κινητο δε θα μπορεις να περασεις, για backup.

-ο ηχος θα ναι ωλος.

-ο εξωτερικος σκληρος θα δουλευει οπως στο android tv box μου (να μη ξεφυγω απο το θεμα, ασ' το).

-ο εκτυπωτης/σκαννερ δε θα δουλευει (δεν εχω, :) )

-ο επεξεργαστης θα μισοδουλευει (τα πολυπυρηνα)

-το ... της Καλλιροης θα αυτωνεται.

 

Βαζεις λινουξ και ξενοιαζεις.

 

Οσο για την ταχυτητα, μαλλον θα παιζει χειροτερα απο λινουξ τα video. Τωρα γιατι και διοτι ας απαντησουν οι ειδικοι.

Εγω υποψιαζομαι οτι δεν θα εχεις το hardware decoding.

 

Για ρουφιανια δε μιλησα. Τι να πω? Κλαψτα. Δε ξεφευγεις με τιποτα απο τη ρουφηχτρα την google με τα google apps.

Ενα play store θα το βαλεις. Του φουστη.

Ε, ανοιξε τα ποδια.

 

Μη το ψαχνεις. Λυσεις υπαρχουν μονο στο λινουξ. Πουθενα αλλου. Δυττυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς, δοκίμασε το RemixOS. Απροβλημάτιστο μέχρι στιγμής, σε όλα pc το έχω δοκιμάσει, ακόμα και σε παλιό AMDX2. Αν βρω τρόπο να το εγκαταστήσω σε PC χωρίς windows, δηλαδή σαν μια διανομή linux, θα είμαι πανευτυχής.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς, δοκίμασε το RemixOS. Απροβλημάτιστο μέχρι στιγμής, σε όλα pc το έχω δοκιμάσει, ακόμα και σε παλιό AMDX2. Αν βρω τρόπο να το εγκαταστήσω σε PC χωρίς windows, δηλαδή σαν μια διανομή linux, θα είμαι πανευτυχής.

 

Το ειδα το remix. Είδα όμως οτι είναι αρκετά απαιτητικό για το hardware του netbook
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα το remix. Είδα όμως οτι είναι αρκετά απαιτητικό για το hardware του netbook

 

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να το τρέξεις, πέραν των hardware requirements, κανοντας εγκατάσταση μεσα από τα windows (σαν το παλιό Wubi).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις το CloudReady της Νeverware. Στην ουσία είναι μια "διανομή" βασισμένη στο Chromium OS που είναι η open source εκδοχή του Chrome OS.

 

https://www.neverware.com/freedownload

 

https://chromeunboxed.com/install-chrome-os-on-your-old-laptop-pc-or-macbook/

 

Το κακό είναι ότι υποστηρίζει συγκεκριμένο hardware (μπορεί να μην λειτουργεί όπως πρέπει). Εδώ μια λίστα με τα υποστηριζόμενα pc. Βέβαια μπορεί να δουλεύει κανονικά και σε κάποιο που είναι εκτός λίστας. Επίσης στα recommended χαρακτηριστικά λέει τουλάχιστον 2 gb RAM, αλλά γενικά το Chrome OS παίζει μια χαρά σε μηχανήματα με 2 gb. Αλλά μπορείς να τσεκάρεις για να δεις πως πάει.

 

Οι διαφορές με το Chrome OS:

 

https://drive.google.com/file/d/0By8ESswZYvjINU9zVkpvd1RZY0U/view?usp=drive_web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...