Προς το περιεχόμενο

bcm43142 κάρτα δικτύου προβλήματα


avalonlll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω ένα hp λάπτοπ το οποίο έχει κάρτα δικτύου την bcm43142.

Έχω εγκατεστημένα τα Linux Mint 18 (και με τα 17.3 που είχα πριν υπήρχε πρόβλημα)

Γενικά το σήμα του wifi (όταν συνδέεται) είναι ασθενές ακόμα και αν είμαι δίπλα στο router, όπως επίσης ζορίζεται να συνδεθεί. Έχω χρησιμοποιήσει και τους 3 drivers που έχει στο driver manager και άκρη δεν έχω βγάλει. Έχει κανείς ιδέα ποιον driver Να βάλω ή τι να κάνω για να μην είναι το unstable;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Αν και δεν δουλευω Ubuntu derivative Διανομη, κατα πασα πιθανοτητα ειναι η εκδοση του driver που σου το κανει αυτο.

Σε Arch, που δινει τον driver  broadcom-wl-dkms  6.30.223.271-10, δεν εχω κανενα απολυτως θεμα.

Υπηρξε σταθερος απο την αρχη εως τωρα, και σου μιλαω για περιπου 2 χρονια.

Σε Windows παλι, οταν μετα απο update, αλλαξε η εκδοση -απο αυτη που σου περιγραφω παραπανω- σε μεταγενεστερη, αντιμετωπιζα το ιδιο ακριβως προβλημα που περιγραφεις.

Oποτε, στα Windows, αναγκαστηκα να γυρισω μια εκδοση πισω, για να βρω την ηρεμια μου.

Aν δε σου κανει κοπο, ψαξε στα repos του Mint/Ubuntu για την εκδοση που σου λεω και δοκιμασε τη.

Πιθανον, το πακετο σου να ονομαζεται λιγο διαφορετικα, αλλα η εκδοση θα ειναι ιδια (6.30.223.271)

Ριξε μια ματια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναδιαβασα αυτο, οπότε θα το εφαρμοσω

Ευχαριστώ πολύ

Ξεχασα να σου αναφερω να κανεις επανεκκινηση επειτα, για να ισχυουν οι οποιες αλλαγες, η να ξαναφορτωσεις το module μεσω Τερματικου, αν ξερεις πως γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...