Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για επισκευή σπασμένου paper tray από Photosmart B110a


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν HP Photosmart B110a που εδώ και κάποιο καιρό έχει σπασμένο το ένα από τα δύο στηρίγματα από το paper tray. Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιο άλλο, προσπαθώ να σκεφτώ καμιά πατέντα για να το φτιάξω, κόλλα δεν νομίζω ότι πιάνει, είναι πολύ μικρή η επιφάνεια. Προς το παρόν έχω βάλει απλά από κάτω μια σκληρή επιφάνεια και είναι μονίμως το tray, αλλά πρώτον μαζεύει πολλή σκόνη στο εσωτερικό, δεύτερον είναι σε σημείο (χαμηλά και προεξέχει από το γραφείο) που μπορεί άνετα να σκαλώσει πάλι το πόδι μου και να φύγει εντελώς.

 

Έχει μήπως κανείς καμιά ιδέα/εμπειρία από κάτι παρόμοιο;

post-63530-0-88816300-1476430269_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκόλληση από το ίδιο υλικό. Υπάρχουν επαγγελματίες που κολλάνε πλαστικά αλλά δε συμφέρει μάλλον. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι με ένα κολλητήρι να λιώσεις λίγο το πλαστικό και αν χρειαστεί κόψε από κάποιο άλλο σημείο από το ίδιο πλαστικό για να "ταίσεις" την κόλληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η logo δεν ξέρω αν θα κάνει δουλειά, είναι πολύ μικρή η επιφάνεια, συν του ότι πρέπει να κολλήσει το κινητό μέρος ακριβώς στο σωστό σημείο, διαφορετικά θα υπάρχουν μικροκενά ανάμεσα στις 2 επιφάνειες και νομίζω δεν θα κολλήσει καλά..

 

Η λύση με το λιώσιμο του πλαστικού μου φαίνεται πιο πιθανή. Αυτό που λες για να κόψω από άλλο σημείο από ΤΟ ΙΔΙΟ πλαστικό είναι πολύ σημαντικό; Δηλαδή αν σπάσω ένα κομματάκι από κάτι άλλο άχρηστο πλαστικό θα έχει διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλα τα πλαστικά ίδια και για να αποφύγεις πειράματα καλά θα ήταν να πάρεις από κάποιο σημείο από το πορτάκι που δε πολυφαίνεται. Εκτός και αν υπάρχει τυπωμένος πάνω στο πορτάκι ο τύπος του πλαστικού (pvc , abs ...) για να βρεις κάτι συμβατό. Αν γίνει σωστά (και βοηθάει το σημείο) θα κολήσει καλύτερα από κόλλα με μία μικρή παραχώρηση στην εμφάνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν HP Photosmart B110a που εδώ και κάποιο καιρό έχει σπασμένο το ένα από τα δύο στηρίγματα από το paper tray. Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιο άλλο, προσπαθώ να σκεφτώ καμιά πατέντα για να το φτιάξω, κόλλα δεν νομίζω ότι πιάνει, είναι πολύ μικρή η επιφάνεια. Προς το παρόν έχω βάλει απλά από κάτω μια σκληρή επιφάνεια και είναι μονίμως το tray, αλλά πρώτον μαζεύει πολλή σκόνη στο εσωτερικό, δεύτερον είναι σε σημείο (χαμηλά και προεξέχει από το γραφείο) που μπορεί άνετα να σκαλώσει πάλι το πόδι μου και να φύγει εντελώς.

 

Έχει μήπως κανείς καμιά ιδέα/εμπειρία από κάτι παρόμοιο;

Mε εναν πυρωμενο συνδετηρα,περνας το ενα πλαστικο και μετα το αλλο,γινεται στην ουσια κρικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χωρίς να έχω διαβάσει το τελευταίο ποστ αυτό επιχειρησα (με κόλλα δυστυχώς δεν έγινε δουλειά), αλλά δυστυχώς η απόπειρα στέφθηκε από αποτυχία.. Μετά δοκίμασα με το κολλητήρι να το λιώσω λίγο το πλαστικό και να τα ενώσω, αλλά ούτε εκεί τα κατάφερα.. Άσε που από τις προσπάθειες τελικά ήταν που ήταν λεπτό το κομματάκι, λίγο πολύ καταστράφηκε. Τελικά του άλλαξα θέση με τον άλλον εκτυπωτή έτσι ώστε να είναι πάνω στο γραφείο.

 

Κρίμα πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...