Προς το περιεχόμενο

Nikon D7100/7200 η Canon;;;


Captan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη οι περισοτεροι ανθρωποι ειμαστε κολλημενοι καπου, σκεφτομαι για αγορα καποιας 7100/7200 (επειδη μ αρεσουν οι δυνατοτητες της απ οσο εχω ακουσει και λιγο εχω ζησει, ομως θα προτιμουσα κατι αντιστοιχο σε Canon. Ποιο μοντελο λοιπον ειναι αυτο που ψαχνω, και ποια ειναι τα προτερηματα/μειονεκτηματα των δυο;

Και τι παιζει απο φακους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες βίντεο πας canon καμιά δεύτερη σκέψη επί αυτού επίσης αν ζητάς μεγαλύτερη παραμετροποίηση της κάμερας.

Στα άλλα ίδια είναι πάνω κάτω μικροδιαφορές.

Από φακούς παράδειγμα σε macro νομίζω υπερτερεί η canon για να αναφέρω κάτι.

Σημασία έχει εσύ με τι θα ασχοληθείς φωτογραφικά για να πάρεις απάντηση πέρα από γενικότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και αν σκέφτεσαι, ό,τι και αν σου προτείνουν, κατά 99% οι μηχανές αυτές ξεπερνούν τις ικανότητες αυτού που τις χειρίζεται. Εστίασε περισσότερο στο ποιος φακός/οί θα τη συνοδεύουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H CANON 80D ειναι το αντιστοιχης κατηγοριας μοντελο της Nikon D7200 παντως.

 

Το ερωτημα ειναι τι εσυ φωτογραφιζεις ωστε να συζητησουμε ποια ειναι αυτη που σου κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι canon είναι πιο ακριβές .Δική μου αρχή όταν τα οικονομικά είναι περιορισμένα κοίτα φθηνότερο σωμα αλλά καλύτερο φακό. Στην συγκεκριμένη περιπτωση προτίνω 7100 με εναν καλό φακό .Αν είναι να εχεις οποιαδήποτε 7100,7200 ή κάποια Κάνον με τον κιτ φακό προτίμησε από την σειρα 5χχχ να σου ερθει και πιο φθηνά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ok, σας ευχαριστω ολους, και θα προσπαθησω να δωσω μια απαντηση που να αφορα ολους σας.

 

Προτιμω την Canon (καλα, οχι οτι δεν θα παρω αλλη εταιρια) ετσι, χωρις λογο. Ψιλοκκολλημα οπως ειπα και την αρχη. Ισως το οτι ειχα μια compact Canon στο παρελθον και μια Bridge επισης Canon.

 

Δεν θελω βιντεο και λογο οικονομικων με βλεπω να πηγαινω προς 7100 με καποιον απλο (προς το παρων) φακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Nikon 35mm f/1.8 AF-S DX G

 

Must buy στα 200€

 

Εξαρταται τι φωτογραφιζεις, τι χρειαζεσαι και σε τι budget παιζεις.

 

Ο Tamron 17-50mm 2.8 dii vc ειναι και αυτος αξιολογος χωρις να ξεφευγεις σε τιμη.

 

Ο νεος Nikon 18-55mm AF-P DX VR στα μολις 90€ ειναι καλή αγορα για τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικη φωτογραφιση. Απο πορτρετα και τοπια, μεχρι macro και γηπεδα.

Για τον 17-50 θα πηγαινα σε Sigma και οχι σε Tamron, αν και τον βαζω τελευταιο στη λιστα πλεον (αφου θα παρω τον 35αρη) και σειρα παιρνουν οι 24-70 και 70-200.

 

Για τον 18-55 που λες, εννοεις τον vr2, η καποιον αλλον; Ρωτα διοτι ο vr1 ειναι ακριβος για 90e, ενω ο vr2 ακριβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

18-55 AF-P VR (βγαινει και χωρις VR λιγο πιο φθηνος)

 

http://www.skroutz.gr/s/8939754/Nikon-AF-P-DX-Nikkor-18-55mm-f-3-5-5-6G-VR.html

 

Ειναι οι πιο καινουργιοι. Οχι οι AF-S VR/VRii

 

Πιο silent σε βιντεο και λιγο πιο γρηγοροι σε AF. Απο οπτικα ειναι ιδιοι ολοι τους.

 

Ο 35mm ειναι 50mm στην D7100. Για τοπια θα θελησεις κατι πιο wide και για πορτρετα ισως θελησεις και κατι πιο zoom.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 700-200 είναι αρκετά καλός τηλέφωνο αλλά για τον 24-70 έχω τις ενστάσεις μου. Στην μηχανή σου θα γίνεται 34-105 που σημαίνει ότι χάνεις εντελώς το ευρυγωνιο κομμάτι. Καλύτερα κάποιος 17-50 της sigma η tamron για γενικός φακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Για να μιλησω καπως πλεονεκτικα, το πιο σωστο θα ηταν αν ειχα εναν 17-55, εναν 24-70, εναν 70-200, εναν 35αρη κι εναν αρκετα ευρυγωνιο........ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...