Προς το περιεχόμενο

διανομη linux για παλια HP λαπτοπ


bebis4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες καλησπερα προσπαθω να περασω το mx 15 σε στικακι με το yumi αλλα δεν το εχει σαν διανομη. καμια βοηθεια μηπως πρεπει να δια λεξω καμια αλλη στην οποια παταει πανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω γιατί  αλλά το Υumi ποτέ δεν το χώνεψα...

 

Αν δουλευεις  windows χρησιμοποίησε το rufus για να φτιάξεις εκκινήσιμα usb .

 

Αν είσαι πρωτάρης σε linux  σου συνιστώ LXLE για τα μηχανάκια αυτά καθώς είναι πλήρης διανομή και δουλευουν όλα out of the box και είναι πιο όμορφα στο μάτι (υποκειμενικό είναι αυτό) από antix -puppy κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ομορφια, θα συμφωνησω οτι ειναι πανασχημο το antiX.

Τωρα οσον αφορα το "πληρης", δεν εχω ξαναδει πληροτερη (υπαρχει σαν λεξη?).

Αλλα να μη το Ηεσουμε το thread. Ας ειναι...

 

Μη βαλεις MX-15, εγω θα την πληρωσω παλι. Παλι μονος μου θα τρεχω να γραφω κατεβατα.

 

(Παλι καλα που δε μπηκε στο στικακι, φτηνα τη γλιτωσα.)

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το rufus κανει την ιδια δουλεια με το yumi το οποιο με βολευει γιατι περναω σε ενα usb πολλα λειτουργικα και οχι μονο ενα.

θα το βαλω και ας ξεσοασει τριτος παγκοσμιος στο φορυμ :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μη τσακωθουμε. Χαλαρωνουμε διαβαζοντας. Πειραζει ο ενας τον αλλο -οχι απο κακια- να γινεται συζητηση.

Ο καθενας εχει τις δικιες του προτιμησεις, που πηγαζουν απο διαφορετικες εμπειριες. Νομιζω οτι ανταλλασουμε αποψεις, χωρις να επιβαλουμε τη γνωμη μας. Δε φανατιζομαστε.

Δεν ειμαστε ρομποτ να μιλαμε μονολεκτικα. Δε μ αρεσει. Προσβαλει τον σινομιλητη.

 

Απλα σημερα ειμαι κουρασμενος, τιποτε αλλο.

(Κατι φτιαχνω, ελπιζω να πανε ολα καλα. Ειδομεν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν την έχει το yumi στο μενού του , κατέβασε το .iso της διανομής που σε ενδιαφέρει από την σελίδα της ή από κάποιο άλλο link (δες και στο distrowatch.com) και όταν θα δημιουργήσεις το live-usb κάνε "browse" το συγκεκριμένο .iso  από τον φάκελλο που το έχεις αποθηκεύσει...

 

Άλλο πρόγραμμα που μπορεις να χρησιμοποιήσεις για να βάλεις πολλές διανομές σε ένα στικ είναι και το "MultiBootUSB"

 

τα προγράμματα αυτά (yumi, multibootsub κλπ) δεν έχουν τις διανομές απλά μπορούν να τις κατεβάζουν και κατόπιν φτιάχνουν το live , αν εσύ έχεις ήδη τα iso αποθηκευμένα στον δισκο σου μπορείς από εκεί να τα βάλεις μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok με το rufus θα το δοκιμασω απλα με βολευει το yumi οπου μπορω και εχω ταυτοχρονα σε ενα usb πολλα λειτουργικα αναλογα με την χωρητικοτητα και με βγαζει απο τον κοπο καθε φορα να κανω την διαδικασια με το usb βαλε βγαλε διανομη linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εχω την επισημη διαδικασια εγκαταστασης του MX-15, στα ελληνικα. Ακολουθησε το κατα γραμμα. Τσαμπα ζοριζεσαι.

 

http://forum.mepiscommunity.org/viewtopic.php?f=81&t=39791

 

 

Απο κατω ειναι επισης οδηγος στα ελληνικα. Αλλα εχει και εντυπωσεις, λινκς για βιντεο, προειδοποιησεις για εγκατασταση ubuntu προγραμματων.....

 

http://forum.osarena.net/threads/linux-mx-15-μια-και-όχι-τόσο-γνωστή-διανομή.5028/

 

 

Ξεκινα να διαβαζεις το δευτερο λινκ μου, αν σ αρεσει αυτο που διαβαζεις συνεχισε στην εγκατασταση της.

Προειδοποιουν οτι δεν ειναι ubuntu. Να αποφευγονται οι εγκαταστασεις προγραμματων που δουλευουν σε ubuntu διανομες.

 

Το "επισημο" που το ειδα? Τελος παντων....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξενερωσεις απο εμφανιση. Μην απελπιστεις ομως. Προσπαθησε να το φερεις στα μετρα σου.

Αλλαξε τα χρωματα. Τη θεση της μπαρας.

Προσθεσε μια μπαρα ακομα, μεγαλωσε τη, κανε τη να κρυβεται αυτοματα. Εκει βαλε τα προγραμματα που σε βολευουν.

 

Το σημαντικοτερο ειναι τα προγραμματα που ερχεται πακετο. Θα περασεις αρκετο χρονο χαζευοντας τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...