Προς το περιεχόμενο

xfce terminal


karousaras53

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Θελω να μαθω αν υπαρχει καποια διαφορα αναμεσα στα terminal τις καθε εκδοσεις. Δηλαδη εγω προγραματιζω σε xubuntu που εχει xfce, αν εγω βαλω linux mint cinnamon ή kde θα υπαρχει καποια διαφορα οπως ας πουμε διαφορετικες εντολες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το terminal δεν εχει εντολες...το terminal απλα ανοιγει ενα παραθυρο για να παιξεις με το "shell" σου..αν το shell σου ειναι το ιδιο καθε φορα..ιδιες θαναι και οι εντολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε κερδισα. Εχω 3 εκδοσεις terminal.

Μια xfce terminal, μια root terminal και μια terminal emulator. Και καπου πηρε το ματι μου αλλη μια που εμοιαζε με search bar στο 2ο panel που εχω.

 

Γιατι μπερδευουνε τον κοσμο?

Εγω δε βγαζω ακρη. Αποφευγω να το δουλευω.

 

Γιατι δε βαζουνε και μια vanilla terminal? Μια απλη γευση, χωρις τα καραγκιοζιλικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που μολις εγκατεστησα σε ενα 2ο φορητο debian..εβαλα mate...ολο χαρα ανοιγω mate-terminal..χαλια χρωματα δεν εβλεπα χριστο..παω να τα αλλαξω... crash-αρισε..segfault..μου χει πονεσει το κεφαλι εδω και καμμια ωρα...δεν παλευεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O terminal emulator, γιατι αυτο ειναι στην ουσια η καθε εφαρμογη τερματικου, ειναι μια εφαρμογη που σου ανοιγει το shell του χρηστη σου (πχ bash, dash, fish, zsh κλπ αναλογα τι εχει εγκατεστημενο και επιλεγμενο). Οτι εντολες εχουν να κανουν με το shell, πχ rm, del, mv, cp κλπ ειναι ιδιες στο καθε τερματικο.

Απο εκει και περα, το καθε τερματικο, προσφερει διαφορες επιλογες για να κανει τη ζωη του χρηστη ευκολη, πχ αυτοματη αναγνωρηση των urls ωστε να ανοιγουν στον browser με ενα απλο κλικ, χωρις αντιγραφη επικολληση, διαφανεια, ευκολη παραμετροποιηση στα βασικα, δηκαδη αλλαγη γραματοσειρας και χρωμματων, tabs, οριζοντιο/κατακορυφο tiling (terminator), μεχρι και previews για εικονες (το υπερ-καγκουροτερματικο του enlightenment το κανει αυτο, δεν θυμαμαι πως το λενε).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες απλώς να εκτελείς εντολές ΟΠΟΙΟ terminal και νάχεις θα σου κάνει τη δουλειά και είτε έχεις 1 είτε 21 το ίδιο αποτέλεσμα θα πάρεις.

Με το πέρασμα των χρόνων και όταν θα έχεις περισσότερες απαιτήσεις τότε θα καταλήξεις -ίσως- στο terminal που σε βολεύει ή σου αρέσει. 

Είναι σα να λες... θέλω να ακούσω κάποιο mp3, έχουν διαφορά οι διάφοροι players;

Ναι διαφορές έχουν αλλά όσο απλά θες να κάνεις το βασικό ΔΕΝ έχουν για σένα καμμία διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, καταλαβα. Αλλα το shell οπως ειπε jim_p εχει παραπανω απο μια εκδοσεις. Αρα ενα λειτουργικο με xfce δεν θα εχει διαφορετικο shell απο ενα αλλο με gnome; Και τι διαφορετικο παρεχει το καθε shell;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, καταλαβα. Αλλα το shell οπως ειπε jim_p εχει παραπανω απο μια εκδοσεις. Αρα ενα λειτουργικο με xfce δεν θα εχει διαφορετικο shell απο ενα αλλο με gnome; Και τι διαφορετικο παρεχει το καθε shell;

 

Αφου διαβασεις τα περι "shells" , να σημειωσω εδω , οτι πλεον ολες οι διανομες λινουξ , εξ'ορισμου δινουν στους νεο-δημιουργηθεντες χρηστες το ιδιο shell , το bash shell .

Παλιοτερα (πριν δεκαετιες) ηταν το "sh".

Kαποιοι μπορει να προτιμουν αλλο shell και να το αλλαζουν στην πορεια ..αλλα απο default ολοι παιρνουν απο το συστημα το bash.

Aρα ειτε εχεις xfce ειτε gnome..ειναι κατι το ασχετο...το default shell του συστηματος θα χεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...