Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για partitioning Ubuntu 16.10 σε λαπτοπ κρατώντας το Windows Recovery


bnvdarklord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να βάλω Ubuntu στο λαπτοπ μου, αλλα θέλω να κρατήσω το recovery partition ωστε αν ποτέ θελήσω να κανω reset to factory settings και να επιστρέψει στα windows να μπορώ.

 

Κοιτώντας τo gparted (γιατί ο installer δεν εχει labels στα partitions) βλέπω οτι το sda6 ειναι το recovery. Βλέπω όμως το sda1 να εχει το Windows Recovery Environment (WinRE).

 

Αυτό χρειάζεται επίσης για αυτό που θέλω να κάνω;

 

Αφού σβήσω τα υπόλοιπα partitions δεν είμαι σίγουρος και πως να τα χωρίσω - ο δίσκος ειναι 500GB

 

Όπως το σκεφτομαι:

 

1. Θέλω ενα partition για το σύστημα, 20GΒ θα φτάνουν υποθετω (ίσως ειναι και πολλά ; στο google κάποιοι λένε βάζουν 10)

 

2. Swap στο google διάφοροι προτείνουν x2 οση ram εχω, οποτε 8GB.

 

3. Για τα αρχεια μου ό,τι περισσέψει το οποιο θα ειναι ntfs καθώς αν θέλω να επιστρέψω σε windows να το βλέπουν + να εχω και τα αρχεια μου εκει ακέραια. (Οπότε μιας και δεν θα παιζω τοσο με το /home δεν υπαρχει λογος να εχω το /home σε δικο του partition, σωστά ; )

 

Σας φαίνεται οκ η σκέψη μου;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για το συστημα (αν ειναι ξεχωριστο απο το /home) δωστου αρκετα.. 80-90γιγα...

Διοτι οταν αρχιζεις να εγκαθιστας προγραμματακια..παιχνιδακια κλπ..ολα εκει πανε..θα γεμισει πριν το καταλαβεις.

2.Swap δωσε μην το φοβηθεις..δεν μας λειπουν τα γιγα..8?12? δεν θα σου λειψουν.

3.Ntfs προφανως μια χαρα το δουλευει το λινουξ.

 

Αν πρεπει να κανεις ξεχωριστο /home ή οχι. Αν ειναι συστημα που θα στησεις να πειραματιστεις οχι , ολα σε ενα partition.

Αν ειναι συστημα που θα το κρατησεις καιρο , καλυτερα ξεχωριστο /home ωστε να μπορεις να κρατησεις/σωσεις τα configurations που σωζονται εκει , αν γινει καμμια στραβη.Ή στην τελικη αν αλλαξεις διανομη να κρατας το ιδιο /home ωστε οταν ξαναεγκαθιστας τα προγραμματα σου να βρισκουν ετοιμα τα configurations.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...