Προς το περιεχόμενο

Canon μελάνια, τί μπορεί να φταίει?


Razor_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα πολυμηχάνημα inkjet της Canon αλλά ακόμα και μετά από πάρα πολλούς καθαρισμούς,πάνω από 10, αποτέλεσμα μηδέν, άσπρα χαρτιά τυπώνει. Είχα να τον χρησιμοποιήσω κάνα 6μηνο βέβαια οπότε σίγουρα φταίει αυτό. Τα μελάνια που έχω βάλει μέσα είναι αναγεμισμένα, ενώ πιέζοντάς τα βλέπω ότι βγάζουν μελάνι αν και έχουν σκουρύνει πάρα πολύ.

Το ερώτημα είναι τί φταίει, τα cartridges ή είναι πιο σοβαρό το θέμα και πρέπει να αλλάξω όλο το σύστημα (κεφαλή λέγεται δεν ξέρω);

Επεξ/σία από Razor_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δώσε όντως μοντέλο γιατί δεν είναι πολλά τα CANON που δέχονται μελάνια εκτός των ΟΕΜ (π.χ. το δικό μου MX320 αρνείται συστηματικά να δουλέψει με refill, συμβατά κ.λ.π.). Ακόμα και τα γνωστά με εγγύηση καλής και βέβαιης λειτουργίας @ αναγκάστηκαν να μου τα αλλάξουν με ΟΕΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MP540 ειναι. Παλιο μοντελο γενικα.

Τα αυθεντικα μελανια που δεχεται ειναι αυτα http://www.skroutz.gr/c/98/melania-inkjet.html?from=catspan&keyphrase=mp540

Επεξ/σία από Razor_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εκτυπωτής σου έχει αφαιρούμενη κεφαλή και χωριστά μελανοδοχεία για κάθε χρώμα. Αφαίρεσε την κεφαλή (θα πρότεινα να τον βγάλεις από την πρίζα μόλις έρθει η κεφαλή στο κέντρο ανοίγοντας το κάλυμμα και μετά να την αφαιρέσεις) και έλεγξε αν αφήνει ίχνη σε ψιλουγρό χαρτί κουζίνας. Θα πρέπει να σου βγάζει ίχνος για κάθε χρώμα , αφού καθαρίσεις πρώτα τα υπολείμματα των καθαρισμών που έκανες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από 6 μήνες ακινησίας μάλλον οι κεφαλές έχουν πρόβλημα. Κανόνας είναι κάθε εβδομαδα να βγάζουμε καμιά εκτύπωση δοκιμαστικά.

 

Κρίμα γιατί φαίνεται καλό μηχάνημα το mp540.

 

Για κεφαλή δεν ξέρω αν αξίζει να την αλλάξεις, άσε που μπορεί και να μην φταίει μόνο αυτό.

Πάντως βλέπω στο ebay έχει κεφαλή σε καλές τιμές.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...