Προς το περιεχόμενο

Η Sony αποκάλυψε την a6500, την E-mount mirrorless ναυαρχίδα της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς και είναι zoom όλοι όσοι λες . Αλλά για εμένα προσωπικά δεν έχει τόση σημασία γιατί είναι τόσο λίγο αυτό το ζουμ που μπορώ να κάνω 2 βήματα και να το έχω. Γιαυτό λοιπόν για εμένα ζουμ.ειναι κάποιος που φτάνει τουλάχιστον 200 και γιατί το λέω αυτό; Γιατί με ενδιαφέρει να φωτογραφισω αντικείμενα στα οποία δεν μπορώ να πάω κοντά. Επίσης δεν θέλουμε φθινους φακούς αλλά φακούς apsc διότι είναι μικρότεροι σε μέγεθος και ελαφρύτεροι. Αυτός ήταν και ο λόγος που πήρα α5100 και όχι α6000. Ήθελα τη μικρότερη το δυνατόν μηχανή.Αν πάρω ένα μεγάλο και βαρύ φακό όπως 70-200 τότε ποιος ο λόγος που πήρα μικρή μηχανή; Ένας φακός όμως όπως ο 55-210 είναι σε πολύ πιο λογικό μέγεθος όμως είναι κατά πολύ κατωτερος από το 70-200. ΔΕΝ υπάρχει δηλαδή μια ενδιάμεση λύση. Κατανοητό τώρα αυτό που θέλω να πω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι επαγγελματική κάμερα μη ξεχνάμε ότι έχει μόνο υποδοχή για μία κάρτα. Αν το δεις σαν δεύτερο σώμα είναι διαφορετικά.

Το τι έχει κάνει η sony μπορείς να το δεις στο μερίδιο της στη Γερμανική αγορά, δύσκολη, με βάθος και εμπειρία πάνω στο θέμα φωτογραφία όσο λίγες.

Η Ελλάδα φωτογραφικά ήταν σε μία κατάσταση idiot ασχολούμενου και με τη κρίση θα παραμείνει έτσι για αρκετό καιρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και είναι zoom όλοι όσοι λες . Αλλά για εμένα προσωπικά δεν έχει τόση σημασία γιατί είναι τόσο λίγο αυτό το ζουμ που μπορώ να κάνω 2 βήματα και να το έχω. Γιαυτό λοιπόν για εμένα ζουμ.ειναι κάποιος που φτάνει τουλάχιστον 200 και γιατί το λέω αυτό; Γιατί με ενδιαφέρει να φωτογραφισω αντικείμενα στα οποία δεν μπορώ να πάω κοντά. Επίσης δεν θέλουμε φθινους φακούς αλλά φακούς apsc διότι είναι μικρότεροι σε μέγεθος και ελαφρύτεροι. Αυτός ήταν και ο λόγος που πήρα α5100 και όχι α6000. Ήθελα τη μικρότερη το δυνατόν μηχανή.Αν πάρω ένα μεγάλο και βαρύ φακό όπως 70-200 τότε ποιος ο λόγος που πήρα μικρή μηχανή; Ένας φακός όμως όπως ο 55-210 είναι σε πολύ πιο λογικό μέγεθος όμως είναι κατά πολύ κατωτερος από το 70-200. ΔΕΝ υπάρχει δηλαδή μια ενδιάμεση λύση. Κατανοητό τώρα αυτό που θέλω να πω;

Περίπου. Η λέξη που θες είναι τηλεφακός (telephoto) και όχι zoom.

 

Για τους apsc όπως είπα υπάρχουν πολλές επιλογές σε όχι zoom φακούς. Όπως είπα οι Sigma DN και οι Sony 20mm 35mm 1.8 50mm 1.8 για E-MOUNT είναι μικροί και φτηνοί.

 

Επίσης οι επιλογές δεν ήταν κάτι μυστικό ή κρυφό πριν αγοράσεις την α5100. Συνήθως καλό είναι να βλέπουμε το σύστημα πριν αγοράζουμε μια φωτογραφική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και είναι zoom όλοι όσοι λες . Αλλά για εμένα προσωπικά δεν έχει τόση σημασία γιατί είναι τόσο λίγο αυτό το ζουμ που μπορώ να κάνω 2 βήματα και να το έχω. Γιαυτό λοιπόν για εμένα ζουμ.ειναι κάποιος που φτάνει τουλάχιστον 200 και γιατί το λέω αυτό; Γιατί με ενδιαφέρει να φωτογραφισω αντικείμενα στα οποία δεν μπορώ να πάω κοντά. Επίσης δεν θέλουμε φθινους φακούς αλλά φακούς apsc διότι είναι μικρότεροι σε μέγεθος και ελαφρύτεροι. Αυτός ήταν και ο λόγος που πήρα α5100 και όχι α6000. Ήθελα τη μικρότερη το δυνατόν μηχανή.Αν πάρω ένα μεγάλο και βαρύ φακό όπως 70-200 τότε ποιος ο λόγος που πήρα μικρή μηχανή; Ένας φακός όμως όπως ο 55-210 είναι σε πολύ πιο λογικό μέγεθος όμως είναι κατά πολύ κατωτερος από το 70-200. ΔΕΝ υπάρχει δηλαδή μια ενδιάμεση λύση. Κατανοητό τώρα αυτό που θέλω να πω;

Φακος με ευρος μεγαλυτερο των 200mm, σε συστημα aps-c κ μικρος δεν γινεται...Παρε καλυτερα μια bridge

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φακος με ευρος μεγαλυτερο των 200mm, σε συστημα aps-c κ μικρος δεν γινεται...Παρε καλυτερα μια bridge

Εγώ σκέφτομαι για κάτι 600mm legacy που κυκλοφορούν με 150-200€ στο ebay που είναι με καθρέπτη.. Κάτι samples που έχω δει δεν είναι τόσο χάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκέφτομαι για κάτι 600mm legacy που κυκλοφορούν με 150-200€ στο ebay που είναι με καθρέπτη.. Κάτι samples που έχω δει δεν είναι τόσο χάλια

 

Νομιζω η πιο entry level super zoom compact θα σου δωσει καλυτερο αποτελεσμα... Για την ευκολια χρησης δεν το συζητω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(καλημέρα) απαιτήσεις έχω τις ίδιες που έχουν όλοι από τους κιτ φακούς. τουλάχιστον από Nikon , Canon αλλά και από Fuji έχω πάρει φωτογραφίες που ο κιτ Sony δεν έδωσε ποτέ.

Στο θέμα τι μου λείπει δεν καταλαβαίνω πως μας διαφεύγει το προφανές: ένας γαμημένος 35άρης και ένας 50άρης γρήγοροι και σε ΠΡΟΣΙΤΕΣ ΤΙΜΕΣ. οι πλέον εύκολοι σχεδιαστικά φακοί  και δεν υπάρχουν, ή υπερτιμολογούνται? Να μην μιλήσω και για έναν 23 (eq. 35). Who gives a fuck για φωτεινούς ζουμ και "pro" φακούς κλπ. Με ποιό σώμα θα τα υποστηρίξεις αυτά? Ο φωτογράφος θα δουλέψει fx. Αν προτιμήσει crop, θα είναι γιατί μπορεί να θέλει να ελαφρύνει το workflow του , ή την τσάντα. και βέβαια, να έχει "χαρακτήρα" το αρχείο του. Οπότε οι φακοί του 1000άρικου.......δεν.

Επιμένω, πρόκειται για hi end gadgetάκια και πολλά συγχαρητήρια για τις καινοτομίες.

Να μπώ τώρα στην εκκλησία με α6ΧΧΧ και να βγάλω δουλειά ...δεν το βλέπω..

 

kudos για την σταθεροποίηση..

Θελεις 35mm 1.8 με σταθεροποιηση και AF κατω απο 400€;;;;; Σε ποιο συστημα crop; Οι 35mm ειναι "δυσκολοι" στην κατασκευη και ποτε δεν ηταν φτηνοι σε καμια εταιρεια. Μην σου πω οτι ο sony ειναι απο τους φτηνοτερους.

 

Επισης αυτος που θα παρει μια crop a6xxx θα το κανει για το μεγεθος το AF και για τα 11fps. Η a6xxx ειναι για κινουμενα θεματα και εξορμήσεις οχι για να πας να βγαλεις γαμο στην εκκλησια( οχι οτι δεν μπορεις)....

 

Εγω για τον Kit εχω παραπονο σε σκοτεινα μερη και σε εστιακη κατω απο 20mm οπως και για τον θορυβο του moter οταν κανεις zoom που καταγραφεται στο video. Δε ειναι ο καλυτερος zoom αλλα το compact μεγεθος, το AF την σταθεροποιηση και την επιλογη να κανεις zoom με δυο τροπους εγω τα απολαμβανω. Αντιστοιχος φακος μονο απο samsung ειχε βγει και ανωτερη οπτικη ποτητα. Αλλα η samsung μας αφησε χρονους...

 

ΥΓ Η τιμη της a6500 ειναι εκει που ειναι και ο ανταγωνισμος. Μην ξεχναμε τις τιμες απο fuji σε aps-c ουτε ακομη της τιμες για μικροτερους αισθητηρες m4/3 σε σωματα μονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελεις 35mm 1.8 με σταθεροποιηση και AF κατω απο 400€;;;;; Σε ποιο συστημα crop; Οι 35mm ειναι "δυσκολοι" στην κατασκευη και ποτε δεν ηταν φτηνοι σε καμια εταιρεια. Μην σου πω οτι ο sony ειναι απο τους φτηνοτερους.

 

Επισης αυτος που θα παρει μια crop a6xxx θα το κανει για το μεγεθος το AF και για τα 11fps. Η a6xxx ειναι για κινουμενα θεματα και εξορμήσεις οχι για να πας να βγαλεις γαμο στην εκκλησια( οχι οτι δεν μπορεις)....

 

Εγω για τον Kit εχω παραπονο σε σκοτεινα μερη και σε εστιακη κατω απο 20mm οπως και για τον θορυβο του moter οταν κανεις zoom που καταγραφεται στο video. Δε ειναι ο καλυτερος zoom αλλα το compact μεγεθος, το AF την σταθεροποιηση και την επιλογη να κανεις zoom με δυο τροπους εγω τα απολαμβανω. Αντιστοιχος φακος μονο απο samsung ειχε βγει και ανωτερη οπτικη ποτητα. Αλλα η samsung μας αφησε χρονους...

 

ΥΓ Η τιμη της a6500 ειναι εκει που ειναι και ο ανταγωνισμος. Μην ξεχναμε τις τιμες απο fuji σε aps-c ουτε ακομη της τιμες για μικροτερους αισθητηρες m4/3 σε σωματα μονο.

Για τους native prime και τις τιμές τους έχει ενα point ο φίλος joya111

https://www.skroutz.gr/s/1796228/Nikon-AF-S-DX-Nikkor-35mm-f-1-8G.html (μισή τιμή)

Αλλα αυτο το γνωρίζαμε κ το ζυγισαμε ολοι με το μεγεθος τις δυνατοτητες κλπ κ προτιμήσαμε e mount ( λύσεις υπάρχουν στα 19,30,60mm 2.8 πχ με sigma και δεν ειναι καθόλου μεσοβέζικες)

Στα 50mm πχ εγω πηρα με 60€ εναν vintage smc pentax 50mm 1.4 (που σε SLR δεν θα μπορούσα) κ ειναι μια χαρά.

Άρα είναι λάθος να συγκρίνουμε φακούς slr με mirrorless. Αν θελουμε να συγκρινουμε τιμες των nikon πχ πρεπει να τις συγκρίνουμε με a mount.. Αλλιώς να συγκρίνουμε e mount με τα αντιστοιχα mirrorless των canon, nikon, fuji, olympus κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους native prime και τις τιμές τους έχει ενα point ο φίλος joya111

https://www.skroutz.gr/s/1796228/Nikon-AF-S-DX-Nikkor-35mm-f-1-8G.html (μισή τιμή)

 

Μισή τιμή από τι; https://www.skroutz.gr/s/446732/Sony-30mm-f-3-5-Macro-Lens.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από τον αντίστοιχο prime της Sony με το ίδιο μηκος και διάφραγμα..

https://www.skroutz.gr/s/2826904/Sony-35mm-f-1-8-Prime-Lens.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον αντίστοιχο prime της Sony με το ίδιο μηκος και διάφραγμα.. https://www.skroutz.gr/s/2826904/Sony-35mm-f-1-8-Prime-Lens.html

 

Ναι μονο που του λειπει το OSS κ δεν ειναι 1.8...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Whatever dudes.. τι πήγατε και πήρατε sony απορώ.

AF, μικρο σωμα, EVF , αισθητηρας, video, 11 fps, ποιοτικοι φακοι (με το αναλογο κοστος). Εσυ γιατι δεν πηρες sony;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AF, μικρο σωμα, EVF , αισθητηρας, video, 11 fps, ποιοτικοι φακοι (με το αναλογο κοστος). Εσυ γιατι δεν πηρες sony;

Πήρα. Αλλά I'm not bitching ότι δεν έχει τους φακούς που θέλω στις τιμές που θέλω. Γιατί είδα τι υπάρχει και σε τι τιμές πριν πάρω.

 

Η απάντηση μου είναι σ' αυτούς που πήρανε μεν, αλλά γκρινιάζουνε δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...