Προς το περιεχόμενο

οι φωτογραφιες βγαινουν λιγο περιεργες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγαινε σε ενα φωτογραφειο που να πουλαει και μηχανες και ζητησε τα ή ρωτησε τους απο που μπορεις να τα παρεις. Και στο ιντερνετ θα βρεις.

ευχαριστώ πολύ όσο για το hood δεν μπορώ να κάνω κάτι;φαίνεται στον φακό όταν το focus πάει όλο δεξιά και στο ζουμ όταν ξεπερνάει τα 35mm-,είδα επίσης ότι ο φακός έχει κάτι σαν ένα στίγμα το υπόλοιπο είναι καθαρό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ευχαριστώ πολύ όσο για το hood δεν μπορώ να κάνω κάτι;φαίνεται στον φακό όταν το focus πάει όλο δεξιά και στο ζουμ όταν ξεπερνάει τα 35mm-,είδα επίσης ότι ο φακός έχει κάτι σαν ένα στίγμα το υπόλοιπο είναι καθαρό.

έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα... Με το hood όσο για το στίγμα προσπάθησε με ένα μωρόκαντηλο;δεν ξέρω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγώ δεν έχω καταλάβει η μηχανή που έχεις ειναι 1200d με τον κιτ φακό της 18-55 χωρις σταθεροποίηση?Μεχρι τωρα τραβούσες καλές φωτογραφίες κι κάτι έγινε ξαφνικά και χάλασε.

Απο οτι κατάλαβα πάλι θέλεις να τραβάς τοπία αλλά πρέπει να μάθεις να ρυθμίζεις manual focus οχι μόνο AF μπορεί κάτι να έγινε στον φακό και δεν εστιάζει σωστά μπορεί να κολάει.

Στα τοπία το F παίζει απο 9-16 φίλε.Τί 5,6 λουλούδια θα βγάλεις ? και η ταχύτητα δοκίμασε περίπου που παίζει στο αυτόματο και μετά γύρνα σε manual και παίξε πάνω κάτω.Ολα αυτά με τρίποδα σταθερά το ιδιο κάδρο απέναντι και εστίαση.Αν ο τρίποδας ειναι φτηνός οπως λές κρέμασε μια τσάντα με δύο πετρες μέσα για βάρος θα ειναι ποιό σταθερός.

Πάρε ενα δείγμα με μια pentax k100d εδώ στα 50 χιλιόμετρα μακριά τί έγραψε χτές ως τοπίο.ISO 200 f:13 time 1/320 55mm με τον κιτ φακό της

post-142989-0-02882300-1475780304_thumb.jpg

Επεξ/σία από sw6juf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγώ δεν έχω καταλάβει η μηχανή που έχεις ειναι 1200d με τον κιτ φακό της 18-55 χωρις σταθεροποίηση?Μεχρι τωρα τραβούσες καλές φωτογραφίες κι κάτι έγινε ξαφνικά και χάλασε.

Απο οτι κατάλαβα πάλι θέλεις να τραβάς τοπία αλλά πρέπει να μάθεις να ρυθμίζεις manual focus οχι μόνο AF μπορεί κάτι να έγινε στον φακό και δεν εστιάζει σωστά μπορεί να κολάει.

Στα τοπία το F ειναι πάνω απο 9-16 φίλε Τί 5,6 λουλούδια θα βγάλεις ? και η ταχύτητα δοκίμασε περίπου που παίζει στο αυτόματο και μετά γύρνα σε manual και παίξε πάνω κάτω.Ολα αυτά με τρίποδα σταθερά το ιδιο κάδρο απέναντι και εστίαση.Αν ο τρίποδας ειναι φτηνός οπως λές κρέμασε μια τσάντα με δύο πετρες μέσα για βάρος θα ειναι ποιό σταθερός.

Πάρε ενα δείγμα με μια pentax k100d εδώ στα 50 χιλιόμετρα μακριά τί έγραψε χτές ως τοπίο.ISO 200 f:13 time 1/320 55mm με τον κιτ φακό της

για διάβασε το λινκ

https://www.dpreview.com/forums/thread/3104927 για το aperture?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι κανονες ειναι απλοι, για να εχουμε καλο DOF (depth Of Field) χρειαζόμαστε μεγάλη τιμη F. Το επιθυμητο είναι 8,10,11. Πιο κάτω δε θα εχουμε τοσο καλό βαθος πεδιου, πιο πανω ο φακος αρχιζει και χανει οξυτητα. Μπορει ενας φακος να εχει πολυ καλη οξυτητα στα 5.6 παρολα αυτα, θα χασεις σε βαθος πεδιου..... κατι δινεις, κατι παιρνεις :)


Υπαρχει καπου ενα site που αναλυει με τα sweet spot του καθε φακου αλλα δεν το θυμαμαι....

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κανονες ειναι απλοι, για να εχουμε καλο DOF (depth Of Field) χρειαζόμαστε μεγάλη τιμη F. Το επιθυμητο είναι 8,10,11. Πιο κάτω δε θα εχουμε τοσο καλό βαθος πεδιου, πιο πανω ο φακος αρχιζει και χανει οξυτητα. Μπορει ενας φακος να εχει πολυ καλη οξυτητα στα 5.6 παρολα αυτα, θα χασεις σε βαθος πεδιου..... κατι δινεις, κατι παιρνεις :)

 

Υπαρχει καπου ενα site που αναλυει με τα sweet spot του καθε φακου αλλα δεν το θυμαμαι....

όπως και να έχει σε ευχαριστώ .θα το ψάξω μόνος μου..γιατ από ότι φαίνεται θέλει διάβασμα...Αλλά μου αρέσει πολύ να τραβάω φωτογραφίες οπότε..

Ένα καλό τρίποδο αλλά όσο πιο οικονομικό γίνεται υπάρχει;γιατί σκέφτομαι να δώσω κάποια λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολυ απλα λογια μεχρι να διαβασεις περισσοτερα, εφοσον εχεις τριποδο, παντα να χρησιμοποιεις ενα F8-10 στις πρωινες, F8 στις απογευματινες, ηλιοβασιλεμα, και στις βραδινες τόσο F ώστε να είσαι στα 30 Sec. Παντα σε Aperture priority. 

 

Εμενα το πρωτο μου τριποδο πριν παρω το θωρηκτο, ηταν το Manfrotto Compact Cn. τιμια χρηματα, ελαφρυ, στιβαρο, ακομα το χρησιμοποιω οταν η κατασταση εχει πολυ περπατημα. Αν σε παινρει για παραπανω Manfrotto befree

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φωτογραφία τραβηγμένη με τον κιτ φακό μια χαρά είναι για καλύτερες οξύτητες δοκίμασε κάποιον πράιμ ή καλύτερο ζουμ. Με δυνατό ήλιο και τον φακό κιτ όπου είχα έντονη πρασινάδα βλάστηση με την 5200 τα ίδια "χάλια" 'έβγαιναν . Άλλαξε φακό αν θες φωτογραφία τοπίου δεν νοείται να βγάζεις με τον κιτ και να περιμένεις σούπερ οξύτητες. Και με κάθε σεβασμό βελτίωσε την σύνθεση όταν τραβάς φωτογραφία τοπίου. Επίσης για πιο λόγο με τον ήλιο ντάλα να στήσεις την φωτογραφική σε τρίποδο αν δεν έχεις πάνω ND(και θες να ρίξεις ταχύτητα) αλλά τραβάς με υψηλές ταχύτητες? Βάλε τον κιτ στο κουτί του δες τι φακούς χρησιμοποιούν φωτογράφοι τοπίου που θαυμάζεις (υπάρχουν πάντα φθηνές εναλλακτικές και μτχ) διάβασε/δες πως τραβάμε τοπίο έτσι θα βελτιώσεις την φωτογραφία όχι αλλάζοντας τον κιτ φακό με άλλον κιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φακό αυτή τη στιγμή είναι δύσκολο να αλλάξω. Θα αρκεστώ σε αυτόν αλλά για τοπία.τι έχετε να προτείνετε που εάν αλλάξω κάμερα να τον έχω και αυτόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι κιτ φακοί κάνουν εύκολα diffraction. Δύσκολα πας πάνω από φ8, θα πρέπει κατ' αρχήν να μην έχει τόσο έντονο φως για να ανέβεις τόσο.Τα f16 και f22 ακόμα κι εμείς με FF και πανάκριβους φακούς τα αποφεύγουμε.

Με σωστό καδράρισμα και υπολογισμό υπερεστιακής απόστασης είσαι νετ σε όλο το κάδρο ακόμα και στο φ8.

Επεξ/σία από VampireKiSS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...