Προς το περιεχόμενο

οι φωτογραφιες βγαινουν λιγο περιεργες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια

τελευταια εχω παρατηρησει στις φωτογραφιες μου ότι βγαινουν λιγο περιεργες

κοιταχτε την φωτο και δειτε λιγο την "πρασιναδα"

δεν σας φαινεται θαμπη-οξινη? δεν ξερω... τ μπορει να φταιει γνωρίζεται ?

χαρακτηριστικα φωτογραφιας.
iso 100
f stop f9
exposure time 1/80
canon eos 1200d
focal length 18
fakos 18-55

post-259423-0-48400700-1475694059_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από οεο μπορώ να δω από το κινητό όλη η φωτογραφία είναι χωρίς εστίαση

η φωτογραφια είναι τραβηγμενη από τριποδο

και auto focus

(ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως λειτουργει το manual focus..) στο περιπου το παω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δουλέψει canon dslr για να σου πώ αλλά την βλέπω καμμένη.Τί ωρα την τράβηξες είχε ηλιο αρκετό.Η ταχύτητα πρέπει να ειναι λάθος αφησες πολύ φως να περάσει με άλλα λόγια.Χρώματα απαράδεκτα σε σχέση με μια canon A80 που είχα παλαιά και κεντούσε χρωματικά.Τό manual πως δουλεύει είναι απλό να το κάνεις τεστ με μια αφίσα πίνακα μακριά πάνω απο 25 μέτρα αφου το γυρίσεις σε MF τον φακό γυρίζεις το δακτυλίδι μπροστα μέχρι να δείς τις λεπτομέρειες απέναντι στην αφίσα που έβαλες να κεντράρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δουλέψει canon dslr για να σου πώ αλλά την βλέπω καμμένη.Τί ωρα την τράβηξες είχε ηλιο αρκετό.Η ταχύτητα πρέπει να ειναι λάθος αφησες πολύ φως να περάσει με άλλα λόγια.Χρώματα απαράδεκτα σε σχέση με μια canon A80 που είχα παλαιά και κεντούσε χρωματικά.Τό manual πως δουλεύει είναι απλό να το κάνεις τεστ με μια αφίσα πίνακα μακριά πάνω απο 25 μέτρα αφου το γυρίσεις σε MF τον φακό γυρίζεις το δακτυλίδι μπροστα μέχρι να δείς τις λεπτομέρειες απέναντι στην αφίσα που έβαλες να κεντράρεις.

η ταχύτητα κλείστρου ήταν χαμηλή...δεν νομίζω να φταίει αυτό..τα φ ήταν 9 οπότε... Κάτι παίζει με τα χρώματα που τα έχω βάλει στο landscape...δεν ξέρω..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν ήταν σε τρίποδο  μήπως ξέχασες να κλείσεις το is του φακού ;; Γιαυτό έχει βγεί ψιλοθολή !  

Τα χρωματα  τα φτιάχνεις μετά ειδικά εαν τραβάς raw. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω απο αυτο που βλεπω θα σου ελεγα μηπως εχεις ξεχασει το IS ενεργοποιημενο.

 

Θεμα εκθεσης δεν υπαρχει, στα χαλαει λιγο ο ηιλος πανω αριστερα με μια αντανακλαση αλλα δεν ειναια υτο το προβλημα σου.

 

Με φ9 δε δικαιολογειται ο βραχος να ειναι εστιασμενος σωστα, αλλα οχι η πρασιναδα, και το 1/80 ειναι σχετικα γρηγορη ταχυτητα, για χερατη sta 18mm, για στηριξη σε τριποδο ουτε λογος.

 

Οποτε για πες μας, μηπως ειχες το IS στο ON?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σταθεροποίηση του φακού για να μην βγαίνουν κουνημένες οι φωτογραφίες. Το βλέπεις σαν ενα διακοπτάκι πάνω στο φακό δίπλα απο το Af/Mf που γράφει Is on/off 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω τι μπορει να φταει... λοιπον θα σας πω σε ολες ρυθμισεις που εχω κανει στο manual.

εκτος απο αυτα που μεταβαλονται.. παντα για τοπια

picture style :landcape με 4,0,0,0

awb auto

auto lighting optimizer low

af operation one shot

metering mode partial metering

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την εντυπωση οτι η καμερα εχει επιλέξει να εστιασει στο πιο κοντινο αντικειμενό της, στο βραχακι με την πρασινάδα (η πρωτη φωτο). Ειναι κατι χαρακτηριστικό στο αυτοματο AF οπου θεωρει οτι ενδιαφερεσαι για το πιο κοντινο σου αντικειμενο.

 

Υπαρχουν προγραμματα επεξεργασιας φωτο που σου δειχνουν τα σημεια εστιασης στην καθε σου φωτο. Τσεκαρε εκει για να επιβεβαιωσεις σε τι εστιασε η καμερα σου.

 

Υπαρχουν στο ανω πισω μερος της φωτο σου πολλα θεματακια focus αλλα οχι ενιαια και με προβληματιζει λιγο αυτο. Οπως με προβληματιζει και το περιγραμμα του βραχου πισω που δεν ειναι ευκρινες.

 

Σαφεστατα η μηχανη, ο φακος και ο αισθητηρας δεν ειναι ικανα για βελτιστα αποτελεσματα αλλα παρολα αυτα υπαρχουν θεματακια με την φωτο.

 

Αναρωτιεμαι μηπως η φωτο τραβηχθηκε με HDR ενεργοποιημενο και αυτο ειναι το αποτελεσμα μιας ελαφρως κουνημενης φωτογραφιας κατα την στιγμη που πατησες το κουμπι. Το τριποδο δεν εγγυαται παντα την απολυτη ακινησια της μηχανης. Εξαρταται απο την ποιοτητα του τριποδου, την τοποθετηση του, τον αερα που πιθανον υπαρχει, αλλα και απο το ποσο προσεκτικα θα πατησεις το κουμπι του κλειστρου. Απλα αναρωτιεμαι.

post-256757-0-06392200-1475745665_thumb.jpg

post-256757-0-85464100-1475745679_thumb.jpg

post-256757-0-81643000-1475745691_thumb.jpg

post-256757-0-68889600-1475745750_thumb.jpg

post-256757-0-71934800-1475745881_thumb.jpg

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...