Προς το περιεχόμενο

ubuntu server στον hp gen8 g1610t microserver σε raid ?


hammerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eχω το παρακατω μηχανημα :

 

 

https://www.nok-shop.gr/eshop/shop/servers/hp-proliant-microserver-g8-g1610t-4gb-819185-421/

 

και θελω να του στησω πανω ubuntu server.

 

 

Φτιαχνω κανονικα το raid 10 που εχει μεσα , να κανει χρηση 4x4tb δισκους , αλλα

 

οταν παω να περασω το ubuntu , στο βημα που διαλεγεις που να βαλεις το OS ,

 

εχει ολους τους δισκους χωριστα , δεν βλεπει το raid !

 

 

Εχει καταφερει κανεις να το κανει να δουλεψει ;

 

Σε windows server 2012 r2 που εκανα μια δοκιμαστικη εγκατασταση , δουλευει κανονικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το raid ειναι hardware raid , δηλ απο τον controller της μητρικης , τοτε για να το "δει" το οποιο λειτουργικο θεωρητικα θελει να χει drivers για αυτον τον controller .

Ετσι γινοταν παντα...τα win2k12 μπορει να εχουν ενσωματωμενους drivers για τον controller για αυτο το ειδανε αμεσως.

Το ubuntu ομως?εχει?

 

Αλλιως πας σε software raid ...mdadm και τα σχετικα..πολλοι linux installers εχουν στο βημα που φτιαχνεις τα partitions να φτιαξεις και raids..για το ubuntu server δεν γνωριζω...

Αν δεν εχει θα πρεπει να εγκαταστησεις τα σχετικα πακετα και να φτιαξεις το raid απο το live system πριν αρχισεις την εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω ιδεα τι ειναι , παντως σιγουρα δεν ειναι ξεχωριστη καρτα Pci-e.

 

τα win2k12r2 δεν ειχαν ενσωματωμενους drivers , τους εβαλα απο internet σε φλασακι.

 

το software raid του ubuntu το ειδα αλλα ειναι αξιοπιστο ;

 

το raid το φτιαχνεις πριν κανεις boot απο το install cd , μεσα απο ενα περιβαλλον της hp ,

οπου φτιαχνεις πρωτα το array και μετα οτι volumes θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ στα λογια μου ερχεσαι....στα windows περασες εσυ τους drivers..πολυ πιθανο το ubuntu να μην τους εχει

 

οταν λεμε hardware raid δεν εννοουμε μονο τις προσθετες pci-e raid καρτες...πολλες συγχρονες μητρικες , ο sata controller τους , υποστηριζει raid.

Aν πατησες κατα την διαδικασια του boot του μηχανηματος καποιον συνδυασμο κουμπιων και μπηκες σε καποιο utility του controller και εκανες απο κει το raid...τοτε μιλαμε για hardware raid.

(τωρα που ξαναδιαβασα το ποστ σου , ισχυει αυτο που εγραψα)

Αρα θες drivers του controller για το ubuntu.

 

To software raid θεωρω οτι ειναι ασφαλες και αξιοπιστο αλλα σε αλλαγη λειτουργικου ή σε καμμια στραβη δεν ξερω αν επανερχεται ευκολα...

Το hardware raid ειναι πιο "global"...οτι και να γινει στα περιεχομενα των δισκων , ο,τι λειτουργικο και αν αλλαξεις..οσο φορτωνεις τους drivers του controller το raid θαναι εκει οπως το αφησες...

 

Τελος θεωρω περιττο να βαλεις λειτουργικο σε δισκους με raid ...αντε κανα mirror και αν ...περιττο και παλι...τραβας συχνα backup και δεν ασχολεισαι περισσοτερο.

Σε δισκους με data εκει βγαλτου τα ματια σε ο,τι raid σου ρθει στο κεφαλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αρα θες drivers του controller για το ubuntu" ακριβως ! :D

 

Επειδη εχει μεσα 4X4TB , αναγκαστικα κανω 1 μεγαλο array raid 10 και μετα κανω 2 volumes , 1 μικρο 200gb for os και

1 με οτι μεινει για data.

 

Οποτε αμα ειναι να δοκιμασω το softraid γιατι driver απλα δεν εχω δει καπου για ubuntu server..

 

ty anyway για τον χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι αυτο που ελεγα , παιζεις με mdadm.

 

Αλλα εγω προσωπικα δεν θα εβαζα λειτουργικο σε software raid..δεν μου καθεται καλα..

θεωρω το hardware raid πιο αξιοπιστο ..σε περιπτωσεις που κατι θα παει κατα διαολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι αυτο που ελεγα , παιζεις με mdadm.

 

Αλλα εγω προσωπικα δεν θα εβαζα λειτουργικο σε software raid..δεν μου καθεται καλα..

θεωρω το hardware raid πιο αξιοπιστο ..σε περιπτωσεις που κατι θα παει κατα διαολου.

Και παλι δε μπορεις να εισαι σιγουρος. Κοιταξτε τι επαθε ο γνωστος Linus

https://m.youtube.com/watch?v=gSrnXgAmK8k

 

Τον λυπηθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι δε μπορεις να εισαι σιγουρος. Κοιταξτε τι επαθε ο γνωστος Linus

 

Τον λυπηθηκα.

 

Καλα οι μαλακιες παντα θα γινονται :)

 

Να στο θεσω αλλιως , θα εμπιστευοσουν software ή dedicated-hardware να σου φτιαξει..συντηρησει..και επανακτισει ενα raid?

 

Επισης οταν μιλαμε για raids σε επιπεδα επιχειρησεων , συνηθως οι δισκοι ειναι που σκανε και απλα τους αντικαθιστας εν θερμω (hot plug καταστασεις) και ο controller τον ενσωματωνει στο raid.

Σπανια εχω ακουσει να μαλακιστει ο ιδιος ο controller.

 

Σε επιπεδο "home user" , το hardware raid ειναι πιο ευελικτο..

Θυμαμαι καποτε ειχα παρει εναν scsi controller και 2-3 scsi δισκους (ποσο γαμουσανε θεε μου ! :)) , κοτσαριζα τον controller σε ενα πισι..drivers...raid..windows installation..

Αλλαζα πισι/μητρικη? κοτσαριζα τον controller με τους δισκους στο νεο μηχανημα..το λειτουργικο ειχε ηδη εγκατεστημενους τους drivers και μπουταριζε με την μια...εποχες που οταν αλλαζες μηχανημα τα windows τραβαγανε ζορια με τους drivers και ειδικα των controllers των δισκων...

Oπως ειπα..ευελικτη φαση...τωρα με τον ενσωματωμενο controller της εκαστοτε μητρικης , δεν ειναι τοσο ευελικτο οσο με εναν pci-e controller αλλα και παλι...ποσο πιθανο ειναι να κλασει ο ενσωματωμενος controller της μητρικης , απο ενα προγραμμα?

Ασε που σε περιοριζει στο θεμα λειτουργικο ...

 

Σκεψου να στησει το raid με mdadm..να στησει ubuntu , να κλασει το λειτουργικο ..και να θες να παρεις τα δεδομενα..που να τους πρωτοβαλεις και τι να πρωτοσωσεις...

 

 

Μηπως πρεπει να φορτωσεις τον driver του controller με modprobe?

 

Το θεμα ειναι να μας πει ποιος ειναι ο controller/μητρικη , να δουμε αν υπαρχουν οδηγοι για λινουξ/ubuntu :)

 

EDIT :

Απο το λινκ συμπεραινω οτι ο controller ειναι εδω -> http://h20564.www2.hpe.com/hpsc/swd/public/readIndex?sp4ts.oid=5293150&swLangOid=8&swEnvOid=4064

 

Βλεπω οδηγους για window server και redhat/suse enterprise server.

Αρα θαναι πακεταρισμενοι για αυτες τις διανομες..

Το "os independent"  δεν το καταλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος ειναι ο controller που εχεις στο link

 

απλα δεν εχει για ubuntu που θελω εγω να βαλω...εκτος και αν κανουν απο τα αλλα linux...δεν ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο driver για τον controller λεγεται hpvsa. Δεν βλεπω να υπαρχει στον πυρηνα. Βρηκα αυτο το ppa, αλλα ειναι για 12.04 και 14.04 μονο.

 

https://launchpad.net/~hp-iss-team/+archive/ubuntu/hp-storage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...