Προς το περιεχόμενο

Κλειδια biss,irdeto κλπ...δεκτης;


moumias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,θελω τη γνωμη οσων ξερουν απο δορυφορικα,κεραιες,δεκτες κλπ. Θελω λοιπον εναν δεκτη που να μπορω να βαλω κλειδια που κυκλοφορουν,biss,irdeto,conax κλπ...δεν ξερω αν γινεται αλλα θελω να μαθω,να εχω εγω το πιατο δηλαδη στο δορυφορο που θελω κι αν υπαρχει κλειδι για το καναλι που θελω να το βαζω στον δεκτη και να το βλεπω. Να μου πειτε και δεκτη καλο...οχι πανακριβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω εγκαταλείψει το sport χρόνια τώρα, αρχικά θα σου έλεγα ότι άδικα προσπαθείς.

Κατά την άποψή μου "οι καιροί" έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να "φορτωθείς" εξοπλισμό και τελικά να μην "βλέπεις". Ολα αυτά χωρίς να υπολογίσεις το χρόνο που υποχρεωτικά θα σπαταλάς για να "τρέχεις" πίσω απο κάθε "αναβάθμιση" (αν υπάρχει).

Προσωπικά τα έχω ξηλώσει όλα, χρόνια τώρα. Ακόμα και τότε που τα πράγματα ήταν πιό "λάσκα", ουσιαστικά οι εμπλεκόμενοι διαπιστώσαμε ότι είχαμε καταλήξει "θύματα" μια εμπορικής δραστηριότητας που κάθε τρείς και λίγο μας πουλούσε μια νέα κάρτα, ενα νέο cam, φρέσκο programmer, καλώδια, πλακέττες και άπειρες αηδίες.  Μέχρι να στήσουμε τον εξοπλισμό και να "περάσουμε" την νεα version και να φτάσουμε στο δέκτη, ΟΛΑ ΕΙΧΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ.

Η συνέχεια μεταφέρθηκε, απο τους ίδιους "πονηρούς" στο διαδίκτυο. Εκεί αφού πουλήθηκε ότι Ονειροδέκτης είχε κατασκευαστεί, γνήσιος ή μαϊμού, οι επιτήδειοι ζητούσαν προπληρωμή 12 μηνών και σχεδόν ΠΟΤΕ δεν έβλεπες (τουλάχιστον αυτό που περίμενες).

Σε αυτό το "παιχνιδάκι" δεν μπήκα ποτέ, είχα ήδη πάρει τις αποφάσεις μου. Φίλοι όμως "κάηκαν" εκ νέου.

Ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού άλλη λύση δεν είχα για να δώ λίγο Ελλάδα. Οταν όμως κατάλαβα ότι "χαϊρι και προκοπή" δεν προκύπτει, αφού σπατάλησα χιλιάδες € σε βλακίες που απλά έπιαναν χώρο σε συρτάρια, rack, ντουλάπια κ.λ.π., τά 'στειλα στο υπόγειο και ησύχασα μια για πάντα.

Ακριβή και ανευ εγγυήσεως ενασχόληση χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πραγματικό όφελος, αν εξαιρέσεις τη τσέπη του πωλητή.

Μην πετάς χρήματα σε πρόσκαιρες, και άν, λύσεις. Η επίσημη συνδρομή, μακροπρόθεσμα, θα σου στοιχίσει φτηνότερα.

Αν πάλι θέλεις ντε και καλά να ακολουθήσεις το μονοπάτι αυτό, αγόρασε μια DVB-S για τον υπολογιστή σου αφού και χαμηλά θα κρατήσεις το budget και δεν θα κλαίς μια περιουσία όταν θα αποφασίσεις ότι δεν αξίζει. Αν είσαι fun της δορυφορικής, αξίζει να επενδύδεις σε ενα κινητό πιάτο γιατί "ελεύθερα" κανάλια (τηλεόρασης και ραδιοφώνου) υπάρχουν πάρα πολλά.

BTW, η όλη συζήτηση "ξεπερνά" όντως τη νομιμότητα και έχω την αίσθηση ότι "απαγορεύεται" απο το forum.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την νομιμότητα την ξεπερνάνε και άλλες πολλές συζητήσεις που γίνονται εδώ μέσα, όπως για παράδειγμα το Thread για το Kodi, που στην ουσία επιτρέπει την θέαση χιλιάδων ταινιών, των οποίων τα πνευματικά δικαιώματα δεν κατέχονται από τους δημιουργούς του λογισμικού. Πέρα από αυτό δεν νομίζω ότι θίγει τα συμφέροντα καμίας ελληνικής εταιρείας παροχής υπηρεσιών συνδρομητικής τηλεόρασης το γεγονός ότι θα δω εγώ με Enigma2 δέκτη κανάλια ,FTA ή μη, από διάφορους δορυφόρους που είναι διαθέσιμοι στις συντεταγμένες της χώρας μας. Και δεν τις νοιάζει αφενός γιατί λίγοι είναι τρελοί να δαπανήσουν γύρω στα 300 ευρώ που στοιχίζει μία άρτια εγκατάσταση κινητού πιάτου (πιάτο, μοτέρ, βάση, δέκτης Enigma2, καλώδιο, μεταλλάκτης συχνοτήτων), και αφετέρου γιατί τα σημαντικά κανάλια πάνω στα οποία πατάνε τα οικονομικά συμφέροντα των δύο ελληνικών εταιρειών δεν είναι αποκρυπτογραφήσιμα με cs, διότι δέκτης και κάρτα είναι παντρεμένοι πλέον. Θα μπορούσες να πεις ότι τα όρια της νομιμότητας για το φόρουμ αυτό τα ξεπερνούν οι συζητήσεις για παράνομους IPTV σέρβερς. Για αυτούς τους σέρβερς είναι που κόφτεται τό τμήμα anti-hacking των δύο ελληνικών εταιρειών συνδρομητικής τηλεόρασης και στους οποίους κάνει επιθέσεις κατά την διάρκεια της θέασης σημαντικών αθλητικών γεγονότων. Δεν τους νοιάζει αν εγώ βλέπω Skysports ή Beinsports με cs.

 

Πάντως ισχύει το γεγονός ότι δεν αξίζει πλέον το άθλημα της ενασχόλησης με την δορυφορική τηλεόραση. Θες πολλά λεφτά και το αποτέλεσμα αμφιλεγόμενο, διότι διάφορα πακέτα δεν ακολουθούν στατικές κωδικοποιήσεις, οπότε εκεί πρέπει να έχεις card sharing Server, δηλαδή συνδρομή, όπως θα πλήρωνες αν είχες ελληνικό συνδρομητικό πακέτο (λιγότερα όμως).

 

Σχετικά με το ερώτημα, δέκτης που να κάνει τα κόλπα που θες είναι ο Edision OS Mini ή ο VU+ Zero, η μία ελληνική και η άλλη κορεάτικη εταιρεία.

 

Σε BISS πάντως, όπως έχει αναφερθεί και αλλού στο φόρουμ, εκπέμπουν τα κανάλια που θέλουν να τα βλέπεις, απλά δεν τους επιτρέπεται να εκπέμπουν πέρα κάποιων γεωγραφικών ορίων, οπότε κλειδώνουν σε μία αμφιλεγόμενη κωδικοποίηση που λέγεται BISS, με κλειδιά που αλλάζουν δύο φορές τον χρόνο. Σε BISS είναι το δορυφορικό πακέτο της Digea και ελάχιστα άλλα. Αξίζει μόνο αν δεν έχεις την δυνατότητα να παίξεις επίγεια, δηλαδή αν είσαι εκτός Ελλάδος.

 

Πάντως δες και το τριπλό πακέτο της Nova (τηλεφωνία με απεριόριστα σταθερά, 12 ώρες δώρο προς κινητά και από και πέρα αστική χρέωση, adsl internet έως 24mbps, Start Pack με πάνω από 200 κανάλια όλων των κατηγοριών). Βγαίνει στα 30 ευρώ + 1.5 ο φόρος συνδρομητικής τηλεόρασης με 24μηνη δέσμευση παραμονής στο πρόγραμμα. Επιπλέον τα παίρνεις όλα τσαμπέ, δηλαδή ογδοντάρι πιάτο, δορυφορικό δέκτη με συνδρομητική κάρτα και εγκατάσταση από εξουσιοδοτημένο κατάστημα. Μεγάλο χτύπημα αυτό το πακέτο στους δορυφορομανείς, σε κάνει να απορείς για ποιο λόγο χαλάς μία περιουσία σε εξοπλισμούς και πολύτιμα νεανικά χρόνια στην ταράτσα να πιάσεις τον πολυπόθητο Astra 3B ή τον Thor 5, και τελικά να απογοητεύεσαι μόλις διαπιστώνεις ότι η διάμετρος του κατόπτρου σου δεν είναι επαρκής για την λήψη κάποιων συχνοτήτων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν αξιζει. Εγω εχω οτε tv,νομιζα οτι απλα θα παρω ενα δεκτη,θα βρω κλειδια στο ιντερνετ και θα τα περασω και θα δω καναλια.αφου δεν ειναι τοσο απλο δεν ασχολουμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού άλλη λύση δεν είχα για να δώ λίγο Ελλάδα. [...]

Εγώ έστειλα στον πεθερό στη Γερμανία έναν edision progressiv για να βλέπει digea από δορυφόρο. Του πέρασα το bissκοτάκι και βλέπει "λίγο Ελλάδα" μια χαρά. Τώρα αν ήθελες και τα συνδρομητικά τότε θα συμφωνήσω ότι αν θέλεις τζαμπέ, τότε θα μπλέξεις καλά. Αλλιώς πας σε σερβερά, πληρώνεις 100-150€ το χρόνο και βλέπεις otetv full pack (για nova νομίζω δεν παίζει πλέον) μέσω internet και μπόνους online ταινίες, σειρές και anime. Όπως και να 'χει, αν καλύψεις έναν χρόνο είσαι κερδισμένος 300%.

Μετά, για τα Ελληνικά πάντα, υπάρχει και το kodi με greek live tv (συν όλα τ' άλλα).

 

 

Αρα δεν αξιζει. Εγω εχω οτε tv,νομιζα οτι απλα θα παρω ενα δεκτη,θα βρω κλειδια στο ιντερνετ και θα τα περασω και θα δω καναλια.αφου δεν ειναι τοσο απλο δεν ασχολουμαι.

Αν ήταν τόσο απλό φίλε θα το έκαναν όλοι. Παλιά αντέγραφαν τις κάρτες, τώρα όμως δεν παίζει τίποτα, μόνο από σερβερά.

Αν θέλεις otetv μπορείς να ενεργοποιήσεις το otetv go και να βλέπεις μέσω Internet αλλά μόνο όταν είσαι συνδεμένος σε wifi με συνδρομή σε ote ή κινητό cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ote tv εχω. Δε θελω να πιανω τα καναλια νοβα,αλλων χωρων καναλια θελω με ταινιες και αθλητικα πιο πολυ...αυτο νομιζα ειναι απλο. Αν δεν ειναι οκ,απλα ηθελα πχ να δω ενα αθλητικο που δεν δειχνει ελλαδα κι αφου θα επιανα το δορυφορο και θα ειχα το κλειδι να το εβλεπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έστειλα στον πεθερό στη Γερμανία έναν edision progressiv για να βλέπει digea από δορυφόρο. Του πέρασα το bissκοτάκι και βλέπει "λίγο Ελλάδα" μια χαρά. Τώρα αν ήθελες και τα συνδρομητικά τότε θα συμφωνήσω ότι αν θέλεις τζαμπέ, τότε θα μπλέξεις καλά. Αλλιώς πας σε σερβερά, πληρώνεις 100-150€ το χρόνο και βλέπεις otetv full pack (για nova νομίζω δεν παίζει πλέον) μέσω internet και μπόνους online ταινίες, σειρές και anime. Όπως και να 'χει, αν καλύψεις έναν χρόνο είσαι κερδισμένος 300%.

Μετά, για τα Ελληνικά πάντα, υπάρχει και το kodi με greek live tv (συν όλα τ' άλλα).

 

Είμαι Ελλάδα πλέον. Με triple play (iptv full pack) και δύο κινητά Cosmote (ανευ επιδότησης) το μηναίο μου κόστος είναι τόσο χαμηλό που θα ήμουν χαζός να πλήρωνα "Σερβερά".

Tip: Η Cosmote, χρόνια τώρα, σε πελάτες triple play & κινητής κάνει γενναίες εκπτώσεις στα πάγια της κινητής. (ψάξτε το λίγο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπει και σε public με ενα δεκαρικο τον μηνα και σε private με εικοσι ευρω τον μηνα και το μονο που εχω να πω ειναι μακρια. Ο μονος αξιοπρεπης τροπος πλεον να δεις τα σηνδρομητικα καναλια της νοβα και του οτε ειναι η νομιμη συνδρομη. Αν θες κολληματα, κακη αναλυση, ηχος να προπορευεται 10 δευτερολεπτα της εικονας και μαυρο σε σημαντικους αγωνες απο επιθεσεις των anti hacking τμηματων των δυο εταιρειων τοτε ναι προτιμησε παρανομο iptv server. Αλλα δεν προκειται ανανεωσεις την συνδρομη σου. Μια φορα θα τοκανεις. Θα σου δωσει ενα τεστ ολα κομπλε μετα θα σου ζητησει μπροστα τον μισο χρονο 120 ευρω και μετα ξεκινανε τα παρατραγουδα που προφανως δεν μπορουν να φανουν σε ενα τεστ 3 ωρων. Συνειδητοποιημενος σερβερας να βαζει max 50 ατομα και σε ντερμπι να μην βγαζει ουτε ενα κολλημα δεν υπαρχει και αν υπαρχει δεν θα τον βρεις εσυ γτ δινει μονο σε φιλους του. Μην τα πολυλογουμε επισημη συνδρομη η μονη οδος.

Αυτο που ζητα ο φιλος γινεται με ακριβο εξοπλισμο και συνδρομες cccam. Δηλαδη να βλεπει ευρωπαικους αγωνες. Τωρα για ελληνικους αγωνες εξεπεμπε παλια το ant1 pacific αλλα τωρα παπαλα. Αλλα ας αναμενουμε να δουμε τι δικαιωματα θα παρουν τα νεα καναλια. Ο Μαρινακης θα διεκδικησει απο οτι εχει πει ολους του αγωνες του ολυμπιακου. Ενδεχομεμως και ο σαββιδης. Τωρα ο αλαφουζος δυσκολο. Θα το ειχε κανει ολα αυτα τα χρονια. Τωρα δεν χωνεται που εχει και δικαστικες περιπετειες.

 

Εγώ έστειλα στον πεθερό στη Γερμανία έναν edision progressiv για να βλέπει digea από δορυφόρο. Του πέρασα το bissκοτάκι και βλέπει "λίγο Ελλάδα" μια χαρά. Τώρα αν ήθελες και τα συνδρομητικά τότε θα συμφωνήσω ότι αν θέλεις τζαμπέ, τότε θα μπλέξεις καλά. Αλλιώς πας σε σερβερά, πληρώνεις 100-150€ το χρόνο και βλέπεις otetv full pack (για nova νομίζω δεν παίζει πλέον) μέσω internet και μπόνους online ταινίες, σειρές και anime. Όπως και να 'χει, αν καλύψεις έναν χρόνο είσαι κερδισμένος 300%.

Μετά, για τα Ελληνικά πάντα, υπάρχει και το kodi με greek live tv (συν όλα τ' άλλα).

 

Είμαι Ελλάδα πλέον. Με triple play (iptv full pack) και δύο κινητά Cosmote (ανευ επιδότησης) το μηναίο μου κόστος είναι τόσο χαμηλό που θα ήμουν χαζός να πλήρωνα "Σερβερά".

 

Tip: Η Cosmote, χρόνια τώρα, σε πελάτες triple play & κινητής κάνει γενναίες εκπτώσεις στα πάγια της κινητής. (ψάξτε το λίγο)

 

καλα χαμηλο δεν ειναι. Εσθ μπορει να εισαι και πλουσιος δεν ξερω. Εχεις βαλει και ευρυζωνικο αντι για δορυφορο. Εγω απεριοριστα σταθερα 360 προς κινητα τον μηνα vdsl 50 mbps και vodafone tv βγαινω στα 30 ευρω. Δεν με ενδιαφερουν αθλητικα αλλα ντοκιμαντερ και ξενα ειδησεογραφικα. Βεβαια το vodafone tv εχει και κατι αλλα καναλια οπως κινουμενα σχεδια κα. Για σημαντικους αγωνες παω και σε μια καφετερια. Δεν ειμαι και πολυ του ποδοσφαιρου.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ είμαι των αθλητικών. Αν θέλω να δω αγώνα θα πάω με την παρέα σε καφετέρια. Αν δε μπορώ να πάω δεν έγινε και τίποτα.

Οι ταινίες δε με ενδιαφέρουν. Μόνο τα ντοκυμαντέρ για εμάς και τα παιδικά για την μικρή.

Όσο για τα triple play, συμφέρουν αν θέλεις να τα έχεις όλα στον ote. Εγώ όμως το γύρισα σε cyta μετά την λήξη του double play και κινητό στην vodafone. Οπότε δε συμφέρει να πληρώνω otetv full pack.

Είχα full pack otetv σε προσφορά στα 14€ τον μήνα και όταν έληξε ο χρόνος τα έκοψα όλα και το πήγα στο family pack με 11€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούριος στο φόρουμ σας!!!

 

 Έχω έναν combo Δέκτη  συγκεκριμένα τον ariva 150 combo θέλω να του περάσω λογισμικό για να βάλω κλειδιά biss

να βλέπω τα κανάλια της digea. εδώ στο νησί μου τον χειμώνα αρκετές φορές κόβετε το σήμα από τους αναμεταδότες...

 

που μπορώ να βρώ το λογιμικό αυτ'ο ?  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούριος στο φόρουμ σας!!!

 

 Έχω έναν combo Δέκτη  συγκεκριμένα τον ariva 150 combo θέλω να του περάσω λογισμικό για να βάλω κλειδιά biss

να βλέπω τα κανάλια της digea. εδώ στο νησί μου τον χειμώνα αρκετές φορές κόβετε το σήμα από τους αναμεταδότες...

 

που μπορώ να βρώ το λογιμικό αυτ'ο ?  

Δε βρίσκω έτοιμο firmware αλλά αν μπορεί ο δέκτης να δεχτεί τα μπισκοτάκια χειροκίνητα θα πρέπει να γυρίσεις την κεραία στον Eutelsat 3C στις 3.1° Ανατολικά και να περάσεις τα παρακάτω κλειδιά χειροκίνητα (αν το δέχεται).

 

ALPHA 
ANTENNA (ANT 1) 
ART 
Etv 
Biss:11 11 11 33 11 11 11 33
 
 
m.TV SID: 0190
MEGA SID: 01F4
SKAI SID: 0258
STAR  sid: 02BC
Biss:11 11 11 33 11 11 11 33
 
 
Alpha TV 
Alter  
ANT 1 
Makedonia TV  
Biss: DD 5A AC E3 B6 67 70 8D
 
 
Mega TV 
SKAI 
Star 
E TV  
Biss: DD 5A AC E3 B6 67 70 8D
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δορυφόρο Eutelsat 3C τον έχω κατεβάσει και έχω κατεβάσει και τα κανάλια κλειδωμένα μόνο το ερτ3 και βουλή είναι ελεύθερα. 

  Στο μενού του δέκτη μου δεν υπάρχει κάποιο υπομενού για να βάλω τα κλειδιά, ένας φίλος μου είπε για να τα βάλω θέλει να του περάσω ιδικό μενού αυτό ψάχνω.     :-)   :-)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες κανένα firmware update;

http://www.ferguson-digital.eu/?wpfb_dl=1140

 

Δες λίγο και το παρακάτω βίντεο. Στο 0:43 δείχνει κάτι για κλειδιά.

 

EDIT:

Βλέπω στο παρακάτω λινκ ότι έχει ένα zip για τον 150 με ένα patch στο τέλος (A150Combo_20160817_1.31B2_patch.zip) και λέει κάτι μέσα για keyeditor και έχει κάτι keys.

http://www.satedu.cba.pl/index.php?order=nom&direction=0&directory=Firmware%20for%20to%20all%20receivers/Ferguson/Ariva%20150%20combo%20A250%20combo&PHPSESSID=5bf2711c40433e44dd32a3c493c0dc8f

Μπορεί να θέλει να μπεις από κονσόλα και να προσθέσεις τα κλειδιά.

Απευθείας λινκ για το κατέβασμα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατέβασα το zip το ξεζίπαρα και έχει αυτά τα αρχεία : A150Combo_20160817_V1.31B2_patch.abs  cccam_home_server.pdf load shares from USB.pdf http_server_access.pdf mycam.pdf newcamd_server.pdf readme.txt update_key.db_via_network.pdf

 ένα φάκελο με : key.db KeyEditor.exe KeyEditor.ini  READ_ME.pdf

 

τι κάνω τώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...