Προς το περιεχόμενο

Οι χρήστες Android θα μπορούν να δοκιμάζουν για 10 λεπτά τα apps στο Google Play πριν τα αγοράσουν


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η ίδια η UsTwo πόσταρε τα στατιστικά από τις πωλήσεις του Monument Valley. Μόνο το 5% είχε πληρώσει για να κατεβάσει την εφαρμογή. 

 

Το παιχνίδι το είχε δώσει δωρεάν το amazon, τα στατιστικά που αρχικά παρουσίασε ήταν λανθασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως κάποιοι devs δεν θα χαρούν πολύ με αυτό. Και ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να εξαφανιστούν σιγά σιγά οι άχρηστες ή μέτριες paid εφαρμογές (μαζί με αυτές και οι devs βέβαια...)

 

:)

Υπάρχει και το refund βέβαια αλλά τα λεφτά τα παίρνεις πίσω σε αρκετό καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικά δευτερόλεπτα θέλεις να πείς

Να ξαναμπούν στο λογαριασμό σου; Δε θα το έλεγα και πάνω από μήνα μου έχει κάνει (το refund ναι γίνεται άμεσα αλλά στις εκκρεμότητες του λογαριασμού σου μένει καιρό)

 

Άσε που η κωλοgoogle (αν μπορεί απλά να φταίει η κωλοαλφα) με το που βάζω λογαριασμό μου παίρνει ένα ευρώ έτσι το οποίο περιμένω επίσης χίλια χρόνια να πάρω πίσω

 

Γενικά δεν θέλω παρέδωσε με τη Google, μπορεί να σου αποθηκεύσει στοιχεία κάρτας και να σου κάνει auto fill (και τρως κι εκεί ευρώ για κάποιο λόγο το έπαθα σε wind) χωρίς να καταλάβεις από πού σου ήρθε

 

Σε άλλες περιπτώσεις όπως steam δεν έχω τέτοια θέματα και καραγκιοζιες

 

Οπότε ναι να πληρώσω κάτι που αξίζει αλλά όχι με refund, θεωρώ τιτάνια αναβάθμιση να μπορείς απλά να δοκιμάσεις για λίγο αν δεν υπάρχει demo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναμπούν στο λογαριασμό σου; Δε θα το έλεγα και πάνω από μήνα μου έχει κάνει (το refund ναι γίνεται άμεσα αλλά στις εκκρεμότητες του λογαριασμού σου μένει καιρό)

 

Άσε που η κωλοgoogle (αν μπορεί απλά να φταίει η κωλοαλφα) με το που βάζω λογαριασμό μου παίρνει ένα ευρώ έτσι το οποίο περιμένω επίσης χίλια χρόνια να πάρω πίσω

 

Γενικά δεν θέλω παρέδωσε με τη Google, μπορεί να σου αποθηκεύσει στοιχεία κάρτας και να σου κάνει auto fill (και τρως κι εκεί ευρώ για κάποιο λόγο το έπαθα σε wind) χωρίς να καταλάβεις από πού σου ήρθε

 

Σε άλλες περιπτώσεις όπως steam δεν έχω τέτοια θέματα και καραγκιοζιες

 

Οπότε ναι να πληρώσω κάτι που αξίζει αλλά όχι με refund, θεωρώ τιτάνια αναβάθμιση να μπορείς απλά να δοκιμάσεις για λίγο αν δεν υπάρχει demo

 

Όταν αγοράσεις μία εφαρμογή με πιστωτική κάρτα, γίνετε χρέωση στην κάρτα, η συναλλαγή οριστικοποιείται μετά από δύο περίπου εικοσιτετράωρα, αν τώρα κάνεις refund τις πρώτες δύο ώρες τότε γίνετε αντιλογισμός στην κάρτα σου, αυτές οι δύο συναλλαγές εμφανίζονται ως εκκρεμείς για αρκετές μέρες αλλά εφόσον δεν έχει εκδοθεί λογαριασμός πιστωτικής κάρτας δεν έχει γίνει και καμία πληρωμή. Αυτά γνωρίζω όσον αφορά πιστωτική κάρτα και paypal που έχω χρησιμοποιήσει. Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει σε pre-paid γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει. Πάντως όσες φορές έχω κάνει refund μου έρχεται αμέσως sms από την τράπεζα μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα με το αρνητική χρέωση "έγινε αγορά από.... μπλα μπλα.... -3,99 ευρώ.... μπλα μπλα μπλα", πάντα μετά από μερικά δευτερόλεπτα από την απεγκατάσταση της εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι δεν σε αφηνει να κάνεις login στο Google play games όμως για τα achievements. Μεταξύ μας όταν δίνουμε τα 100αρια για ένα μπουκάλι σε κάποιο Club για λίγες ώρες "διασκέδασης" δεν είναι τίποτα τα 1-2-3 ευρώ για κάποιο παιχνίδι που θα μας απασχολησει για ωρες.

 

Properly edited

 

Γενικα ομως συμφωνω με το σκεπτικο, καλο ειναι να στηριζουμε devs. Αλλωστε 1.5€ που κανει μια εφαρμογη ενας καφες που θα παρεις στο χερι ειναι, σιγα τα λεφτα. Απλα οταν μπορεις να τη βαλεις και τσαμπα, σε προκαλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Properly edited

 

Γενικα ομως συμφωνω με το σκεπτικο, καλο ειναι να στηριζουμε devs. Αλλωστε 1.5€ που κανει μια εφαρμογη ενας καφες που θα παρεις στο χερι ειναι, σιγα τα λεφτα. Απλα οταν μπορεις να τη βαλεις και τσαμπα, σε προκαλει...

Κάποτε και εγώ κατεβαζα εφαρμογές και παιχνίδια. Αλλά από όταν έβγαλα χρεωστικη έχω δώσει πάνω από 70 για αγορά εφαρμογων και παιχνιδιων. Αξίζει και με το παραπάνω και όχι μόνο γιατί ανανεώνονται αυτόματα οι εφαρμογές η επειδή τις έχω σε όσες συσκευές θέλω απλά έχοντας το mail μου αλλά γιατί είναι το σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αν δεν την κατεβάσω σπασμένη μια paid εφαρμογή να τη χρησιμοποιήσω να δω ότι μου κάνει δεν την αγοράζω... Εκτός αν είναι τύπου trial full όπως ήταν το solid explorer ή το poweramp που εκεί έχεις χρόνο να την κοιτάξεις ή είναι απλό το feature και προσθέτει απλά λειτουργικότητα χωρίς να μπορεί να διαφοροποιήσει κάτι άλλο... Πχ κανένα dropbox plugin σε file manager τπτ τέτοιο....

Και πολλές εφαρμογές τις κατεβάζω όταν είναι σε sale (καμιά φορά και αν είναι κάτι που ίσως μου χρειαστεί στο μέλλον και έχει τώρα καλή τιμή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγοράσεις μία εφαρμογή με πιστωτική κάρτα, γίνετε χρέωση στην κάρτα, η συναλλαγή οριστικοποιείται μετά από δύο περίπου εικοσιτετράωρα, αν τώρα κάνεις refund τις πρώτες δύο ώρες τότε γίνετε αντιλογισμός στην κάρτα σου, αυτές οι δύο συναλλαγές εμφανίζονται ως εκκρεμείς για αρκετές μέρες αλλά εφόσον δεν έχει εκδοθεί λογαριασμός πιστωτικής κάρτας δεν έχει γίνει και καμία πληρωμή. Αυτά γνωρίζω όσον αφορά πιστωτική κάρτα και paypal που έχω χρησιμοποιήσει. Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει σε pre-paid γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει. Πάντως όσες φορές έχω κάνει refund μου έρχεται αμέσως sms από την τράπεζα μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα με το αρνητική χρέωση "έγινε αγορά από.... μπλα μπλα.... -3,99 ευρώ.... μπλα μπλα μπλα", πάντα μετά από μερικά δευτερόλεπτα από την απεγκατάσταση της εφαρμογής.

εγώ μιλάω για χρεωστική amex, δεν είναι λοιπόν τι θα μου στείλουν λογαριασμό στη πιστωτική αλλά το ότι δε θα μπορώ για μέρες να χρησιμοποιήσω τα πραγματικά λεφτά μου αν αλλάξω γνώμη, πράγμα που δε με ψήνει 

 

οπότε προτιμώ τη δωρεάν δοκιμή για λίγο, πιο τίμιο και πιο πρακτικό στο κάτω κάτω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...