Προς το περιεχόμενο

Οι χρήστες Android θα μπορούν να δοκιμάζουν για 10 λεπτά τα apps στο Google Play πριν τα αγοράσουν


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιά ερώτηση...

 

Τι θα συμβεί σε developers που δημιουργούν εξαιρετικά ειδικευμένες εφαρμογές που φτάνει σε κάποιον να την κατεβάσει,να την χρησιμοποιήσει εκεί που την χρειάζεται και να την επιτρέψει;

 

Φαντάζεστε ένα π.χ. μαγικό τρικ που ο άλλος θα μπαίνει δωρεάν να μαθει πως γίνετε και το επιστρέφει καταστρέφοντας έτσι τον developer και τον μάγο που το πλήρωσε;

Αυτό γινόταν έτσι και αλλιώς εφόσον έχεις 2 ώρες για Refund.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά ερώτηση...

 

Τι θα συμβεί σε developers που δημιουργούν εξαιρετικά ειδικευμένες εφαρμογές που φτάνει σε κάποιον να την κατεβάσει,να την χρησιμοποιήσει εκεί που την χρειάζεται και να την επιτρέψει;

 

Φαντάζεστε ένα π.χ. μαγικό τρικ που ο άλλος θα μπαίνει δωρεάν να μαθει πως γίνετε και το επιστρέφει καταστρέφοντας έτσι τον developer και τον μάγο που το πλήρωσε;

Αυτό μπορεί να γίνει και τώρα και σε Android και σε iOS. Στα Android όπως λένε και οι παραπάνω σου δίνει κάποιες ώρες, στο iOS σου δίνει 14 μέρες. Το θέμα είναι τι καταναλωτικό κοινό έχεις, γιατί δυστυχώς στον κόσμο του Android δύσκολα βρίσκεις κόσμο ο οποίος είναι διατεθειμένος να πληρώσει για μία εφαρμογή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορεί να γίνει και τώρα και σε Android και σε iOS. Στα Android όπως λένε και οι παραπάνω σου δίνει κάποιες ώρες, στο iOS σου δίνει 14 μέρες. Το θέμα είναι τι καταναλωτικό κοινό έχεις, γιατί δυστυχώς στον κόσμο του Android δύσκολα βρίσκεις κόσμο ο οποίος είναι διατεθειμένος να πληρώσει για μία εφαρμογή. 

Εντάξει, νομίζω έχει τόσο πολύ κόσμο το android που έχει τα πάντα. Κι αυτούς που πληρώνουν κι αυτούς που δεν πληρώνουν. Όπως και το ios, λογικό είναι όταν μιλάμε για τόσο μεγάλους αριθμούς χρηστών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, νομίζω έχει τόσο πολύ κόσμο το android που έχει τα πάντα. Κι αυτούς που πληρώνουν κι αυτούς που δεν πληρώνουν. Όπως και το ios, λογικό είναι όταν μιλάμε για τόσο μεγάλους αριθμούς χρηστών!

Το κακό είναι ότι στον κόσμο του Android πολλοί χρήστες και αποδείχτηκε μάλιστα με διάφορες γνωστές εφαρμογές που συγκέντρωσαν στατιστικά ότι πολλοί προτίμησαν να κατεβάσουν την εφαρμογή από τον θείο αντί να την πληρώσουν ή απλά να κατεβάσουν εφαρμογή κάποιου κινέζου που κακοαντέγραψε την Original και μιας και η Google δεν έχει αυστηρούς όρους, τους αφήνει και τις ανεβάζουν. Φυσικά και υπάρχουν άτομα που πληρώνουν το 1 ή τα 3€ για την εφαρμογή αλλά σπανίζουν. Αυτός είναι μάλιστα και ένας από τους λόγους που κάποιοι Developer σταμάτησαν να γράφουν εφαρμογές για Android. Θα πρέπει επιτέλους η Google να κάτσει κάτω και να ανανεώσει τους όρους υποβολής των εφαρμογών για τους Developer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορεί να γίνει και τώρα και σε Android και σε iOS. Στα Android όπως λένε και οι παραπάνω σου δίνει κάποιες ώρες, στο iOS σου δίνει 14 μέρες. Το θέμα είναι τι καταναλωτικό κοινό έχεις, γιατί δυστυχώς στον κόσμο του Android δύσκολα βρίσκεις κόσμο ο οποίος είναι διατεθειμένος να πληρώσει για μία εφαρμογή.

Στο iOS δεν έχεις την επιλογή του τζάμπα στο Android υπάρχει η επιλογή ένας dev να διαθέσει την εφαρμογή του και τζάμπα.

Στην μία περίπτωση έχουμε τον πλανήτη όλο να δουλεύει ένα os στην άλλη μερικά εκατομμύρια που συνήθως δεν έχουν τη γνώση ή την διάθεση αν θες να διαλέξουν ανάμεσα σε αρκετές εφαρμογές την καλύτερη δυνατή για τον εαυτό τους οπότε συνήθως αγοράζουν αναγκαστικά και μετά από 2 εβδομάδες την διαγράφουν.Θετικο να γίνει στις 14ημερες θα τους βολεψει όσοι ανοίκουν σε αυτή την κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο iOS δεν έχεις την επιλογή του τζάμπα στο Android υπάρχει η επιλογή ένας dev να διαθέσει την εφαρμογή του και τζάμπα.

Στην μία περίπτωση έχουμε τον πλανήτη όλο να δουλεύει ένα os στην άλλη μερικά εκατομμύρια που συνήθως δεν έχουν τη γνώση ή την διάθεση αν θες να διαλέξουν ανάμεσα σε αρκετές εφαρμογές την καλύτερη δυνατή για τον εαυτό τους οπότε συνήθως αγοράζουν αναγκαστικά και μετά από 2 εβδομάδες την διαγράφουν.Θετικο να γίνει στις 14ημερες θα τους βολεψει όσοι ανοίκουν σε αυτή την κατηγορία.

Έλα πες την αλήθεια δεν είχες ποτέ iPhone. Ποιος σου είπε ότι δεν μπορείς να διαθέσεις την εφαρμογή σου τζάμπα ή το ότι δεν υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές στο App Store? Μιλάμε για το πιο κερδοφόρο κατάστημα εφαρμογών και με την μεγαλύτερη ποικιλία ποιοτικών εφαρμογών, λες να μην έχει δωρεάν εφαρμογές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα πες την αλήθεια δεν είχες ποτέ iPhone. Ποιος σου είπε ότι δεν μπορείς να διαθέσεις την εφαρμογή σου τζάμπα ή το ότι δεν υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές στο App Store? Μιλάμε για το πιο κερδοφόρο κατάστημα εφαρμογών και με την μεγαλύτερη ποικιλία ποιοτικών εφαρμογών, λες να μην έχει δωρεάν εφαρμογές;

Βρες μου free app ουσιώδεις που να είναι και δωρεάν και με πληρωμή.

Μη συγκρίνουμε και τους αριθμούς των app που έχει μείνει 2ο το app store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες μου free app ουσιώδεις που να είναι και δωρεάν και με πληρωμή.

Τι εννοείς δυο διαφορετικές εφαρμογές που κάνουν το ίδιο πράγμα; Η τουλάχιστον παρόμοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς δυο διαφορετικές εφαρμογές που κάνουν το ίδιο πράγμα; Η τουλάχιστον παρόμοιο;

Μία εφαρμογή που να κάνει το ίδιο πράγμα και να έχει Free αλλά και με αγορά και να είναι ουσιώδεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία εφαρμογή που να κάνει το ίδιο πράγμα και να έχει Free αλλά και με αγορά και να είναι ουσιώδεις.

 

Documents 5 by Readdle (Free)

Briefcase Pro (0,99€)

 

στην παραπάνω περίπτωση έχουμε δύο διαφορετικές εφαρμογές που έχουν παρόμοιες και ίδιες δυνατότητες, εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ την Briefcase.

---- 

 

Scanner Mini by Readdle (Free)

Scanner Pro by Readdle (3,99€)

 

σε αυτή την περίπτωση έχουμε την καλύτερη εφαρμογή Scanner για iOS με υποστήριξη Fax, OCR και διάφορα άλλα καλούδια σε δύο εκδόσεις, μια δωρεάν με περιορισμούς (OCR, FAX κλπ) και μία Pro με όλα διαθέσιμα, επίσης έχω την Pro γιατί την χρησιμοποιώ συχνά όταν θέλω να σκανάρω κάτι.

----

 

Το να προγραμματίσει κάποιος ή κάποιοι ένα πρόγραμμα ή μία εφαρμογή χρειάζεται πολύ χρόνο και χρειάζεται και χρήμα. Ειδικά όταν ο χρόνος είναι χρήμα. Δεν είναι όσο απλό φαίνεται στην πράξη. Θα χρειαστεί μήνες μπορεί και χρόνο για να γράψεις μία εφαρμογή. Γιαυτό η αρμόδια εταιρία είτε είναι Google είτε Apple είτε Microsoft πρέπει να έχει αυστηρούς όρους χρήσης. Το μπάχαλο που έχει η Google στο PlayStore το είχε και η Microsoft στις αρχές με τα W8.1 το οποίο διόρθωσε όμως στην πορεία.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δέν καταλαβες τι λέω.

Ώρες μου μία εφαρμογή ουσιώδεις που να έχει free έκδοση και μία no free και να είναι ίδια!Να μη ξεκλειδωνει τίποτα και να μη κλειδώνει τίποτα!Να είναι απλά 1:1. Υπάρχει; Εγώ δεν έχω βρει ούτε μία.Αντιθετως στο play store υπάρχουν πολλές τετοιες περιπτώσεις και είναι στη θέληση του χρήστη αν θα πληρώσει ή όχι!

Επίσης παρόλο που είναι δυσκολότερο να φτιάξεις μία εφαρμογή σταθερή στο Android οι devs το προτιμούν.Ο λόγος; Ότι το app store αρμεγει κανονικά τους devs ενώ το play store όχι.

Γιαυτό σε 1-2 χρόνια θα αριθμεί διπλάσια apps σε σύγκριση με το app store.Α ρα ή appke είναι αυτή που θα έχει πρόβλημα συντομότερα γιατί κοιτάει να έχει μεγάλα έσοδα και τα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δέν καταλαβες τι λέω.

Ώρες μου μία εφαρμογή ουσιώδεις που να έχει free έκδοση και μία no free και να είναι ίδια!Να μη ξεκλειδωνει τίποτα και να μη κλειδώνει τίποτα!Να είναι απλά 1:1. Υπάρχει; Εγώ δεν έχω βρει ούτε μία.Αντιθετως στο play store υπάρχουν πολλές τετοιες περιπτώσεις και είναι στη θέληση του χρήστη αν θα πληρώσει ή όχι!

Επίσης παρόλο που είναι δυσκολότερο να φτιάξεις μία εφαρμογή σταθερή στο Android οι devs το προτιμούν.Ο λόγος; Ότι το app store αρμεγει κανονικά τους devs ενώ το play store όχι.

Γιαυτό σε 1-2 χρόνια θα αριθμεί διπλάσια apps σε σύγκριση με το app store.Α ρα ή appke είναι αυτή που θα έχει πρόβλημα συντομότερα γιατί κοιτάει να έχει μεγάλα έσοδα και τα έχει.

Άσε το σκότωσες. Δεν έχεις πιάσει ακόμα το νόημα και σαφώς δεν είσαι προγραμματιστής γιατί αν ήσουν δεν θα σκεφτόσουν έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...