Προς το περιεχόμενο

Φακός για τοπία / ταξίδια


j0hnn1e

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είμαι κάτοχος της nikon d5100 με μόνο φακό πλέον τον sigma 17-70 macro για all around και καθημερινή μου χρήση. Με βολεύει εξαιρετικά και σπάνια θα χρειαστώ κάτι παραπάνω απο τα 70mm.

 

Αυτό που (θεωρώ) οτι μου λείπει είναι το "εύρος"πεδίου (αν το θέτω σωστά). Κοιτάζω για κάποιον wide angle φακό, κυρίως για τοπία και για ταξίδια. Σκέφτομαι και κλείνω προς τον tokina 11-16 αλλά επειδή γνώσεις / εμπειρία και δοκιμή απο φακούς είμαστε υπό το 0, θα ήθελα γνώμες για εναλλακτικές.

 

Υ.Γ. θα προτιμούσα να μην ξεπεράσω το budget των 400, αλλά δεν είναι αυστηρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε. Το "για τοπια" ειναι ξεκαθαρο. Ας πουμε λιγο για τα "ταξιδια". Είναι λιγο σχετικό, για ταξίδια συνηθως εγω προσωπικα εχω κουμπωμενο εναν 18-200 ED VR. Βεβαια δε μου χρειαζεται οπως λες κι εσυ κατι πανω απο απο 50-70mm.

 

Οποτε λοιπον καταληγουμε φρονω, στον υπερευρυγωνιο

 

Δειγματα του Τοκινα 11-16 μπορεις να δεις και στην υπογραφη μου, τον χρησιμοποιω για το 95% των φωτογραφιων, ειναι ο αγαπημενος μου φακος, και δε νομιζω πως υπαρχει καλυτερος σε αυτη την κατηγορια για crop.

Απλα αν για καποιο λογο αγοραζα τωρα, θα επαιρνα τον 11-20 για μεγαλυτερο ευρος mm. Απο την αλλη μπορεις να βρεις τον 11-16 μεταχειρισμενο στα 300-350

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος κι εγώ μιας 3300d εχω πουλήσει τον κιτ 18-55 και εχω πάρει έναν 35αρη μεταχειρισμένο αστέρι όμως,και δυο του κουτιού απο το εξωτερικό τον sigma 17-50 2.8 & nikon 55-200 vrii.οι φίλοι εδώ με βοήθησαν αρκετά στην αρχή με την νικον και τώρα ψάχνω κι εγώ τον tokina 11-16 ή τον Tokina 11-20 γιατί φωτογραφίζω εξωτερικά κυρίως τοπία,πράσινο.Η δικιά μου νικον θέλει τοκινα με μοτερ και κάνουν 100 ευρώ παραπάνω.Δεν ξέρω για την 5100 που λές τους ιδιους φοράει δεν το έχω ψάξει απο την σειρά 5000 την σειρά 3000 και την σειρά 7000 ποια μοντέλα θέλουν φακούς με μοτεράκι.Δες φωτογραφίες με τον 11-16 οπως σου λέει ο φίλος η διαφορά ειναι τεράστια σε μαγεύουν οι φωτό,τα χρώματα,η ευκρίνεια που έχει σου απογειώνει την μηχανή σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σειρές 3xxx,5xxx θελουν φακό με μοτέρ (τον τοκινα DXII και οχι Ι )

Σειρές 7xxx δεν χρειάζονται μοτερ στο φακο

 

Παρόλα αυτα κατ εμε παντα η χρηση της αυτοματης εστιασης σε αυτον τον φακο πιστευω πως ειναι 95% αχρηστη, δεδομενου οτι θα δουλευεις ειτε στο απειρο ειτε σε hyperfocal distance. Οποτε αν τα οικονομικα ζοριζουν, ειναι μια δευτερη καλη σκεψη ο Ι.

 

Για τον samyang διαφωνω, καθότι εγω προσωπικα θα επελεγα οχι μια ενδιαμεση λυση crop-ff. ΘΙα επαιρνα τον τοκινα για κροπ και μετα εναν αντιστοιχα καλο για ff. Αλλα αυτο αφορα εμενα προσωπικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω μια και το έβαλες τό θέμα blu3_orion tokina DX σκέτο χωρίς αλλο γράμμα αυτός παίζει χειροκίνητα ή υπάρχει κι άλλη εκδοση DXi και αυτή που παίζει σίγουρα AF DXii μου το κάνεις λίγο ποιο σίγουρο.

Εχει εδώ βλέπω στις αγγελίες (TOKINA 11-16 DX F2,8 AF ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΣ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΚΑΠΑΚΙΑ ΗΟΟD ΚΤΛ. =320e).

Αν η διαφορά ειναι μόνο αυτή μόνο το AF γιατί να δώσω 100 ευρώ παραπάνω αφού πάνω στον τρίποδα ανετα θα εστιάσω χειροκίνητα και θα πάρω το ιδιο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η διαφορά ειναι μόνο αυτή μόνο το AF γιατί να δώσω 100 ευρώ παραπάνω αφού πάνω στον τρίποδα ανετα θα εστιάσω χειροκίνητα και θα πάρω το ιδιο αποτέλεσμα.

Ακριβως, και μη σου πω οτι εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος απο το AF, πολλες φορες πεφτει εξω και εχω καταληξει με θολες φωτογραφιες στο πολυ παρελθον, οποτε πλεον τον δουλευω μανουαλ για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Οποτε τσαμπα τα παραπανω που εδωσα για να εχει μοτερ.

 

DX που ειναι στην ουσία ο Ι είναι χωρις ενσωματωμενο μοτερ αρα στη δικη σου δεν θα εχεις αυτοματη εστιαση

DXII που εχει ενσωματωμενο μοτερ στο φακο αρα κανει αυτοματα εστιαση στη μηχανη σου

 

Γνωμη μου ο ΙΙ δεν αξιζει τη διαφορα, κι εγω τσαμπα πηρα τον ΙΙ αλλα ημουν στα πρωτα βηματα τοτε, δε γνωριζα τι να κανω

 

EDIT: Ισως καμια φορα στις χεράτες να εχει θεμα αλλα και παλι τπτ φοβερο, αν εισαι σε αποσταση απο το αντικειμενο το βαζεις στο απειρο και καθαρισες, για βραδινες φωτογραφιες τοπιων ειδικα, η αυτοματη εστιαση ειναι παντελως αχρηστη

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευαριστώ για τις απαντήσεις. Ταξίδια - τοπία ουσιαστικά ένα και το αυτό είναι για εμένα (μπορεί να είμαι και λάθος βέβαια). 

Π.χ., έχω ενα ωραίο σκηνικό με κτήρια / πάρκο / ωραία ατμόσφαιρα στο ταξιδι, θέλω να το απαθανατίσω όσο το δυνατόν καλύτερα και θεωρώ οτι το 17 άκρο περιορίζεται λίγο το πεδίο του φακού.

 

Ο sigma 17-70 2.8-4.5 macro είναι κουμπωμένος συνέχεια και βολεύει, απλά βλέπω οτι περισσότερο φωτογραφίζω στο 17 άκρο και θα ήθελα και κάτι παραπάνω (ή μάλλον παρακάτω απο 17).

 

Mιας και πιο πολύ για βράδυ τον θέλω (με τρίποδο), όπως λές το AF είναι άχρηστο, αλλά δεν με ζορίζει ιδιαίτερα το οικονομικό αυτή τη στιγμή. Κοιτάω αποκλειστικά για καινούργιο βέβαια και όχι μεταχειρισμένο, δεν θέλω να ρισκάρω.

 

Κοιτάζω για αυτόν, αξιόπιστο (θεωρώ) κατάστημα, αν κάποιος έχει άλλη γνώμη (για το κατάστημα, ή προβλημα) ευπρόσδεκτο να το συζητήσουμε.

Ο 11-20 δεν έχει μεγάλη διαφορά, κανένα 50-60αρι παραπάνω είναι, αλλά θεωρώ οτι 11-18 και 17-70 με καλύπτουν απόλυτα.

 

Υ.Γ. εξαιρετικές φωτογραφίες Κωνσταντίνε

Επεξ/σία από j0hnn1e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πώ εγώ ενα μαγαζί να πάρεις τον φακό αυτό τσάμπα γιατί λες έχεις την οικονομική δυνατότητα.Δεν είσαι στο εξωτερικό νομίζω γιατί έχει και πολλά μεταφορικά πόσο σου βγαίνει δεν το έκανα αλλά πολύ ακριβά.Θα τον πάρεις απο εδώ http://www.eglobalcentral.eu/tokina-at-x-116-af-11-16mm-f-2.8-pro-dx-ii-lenses-nikon-mount.html

Εχω αγοράσει 2 φακούς προσωπικά και αρκετοί φίλοι μου με εμπιστοσύνη και εγγύηση 2 χρόνια.Κοίταξε το θέμα πρίν ψωνίσεις μην βιάζεσαι υπάρχουν ευκαιρίες και στα μεταχειρισμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...