Προς το περιεχόμενο

Grub menu με dual boot προβλημα


aris 90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα εγκατεστησα το linux 16.04 και εχω ρυθμισει απο το bios να δινει σαν προταιρεοτητα στα ubuntu.Καθε φορα που μπαινω ubuntu και κλεινω τον υπολογιστη και τον ανοιγω boot-αρει κανονικα στα ubuntu και μου δειχνει το grub-menu για να διαλεξω λειτουργικο μεχρι εδω ολα καλα, αν ομως μπω στα windows, κλεισω στον υπολογιστη, και παω να τον ανοιξω boot-αρει στα windows και γενικα στο bios εχει αλλαξει την προαιρεοτητητα 

Εχω  δοκιμαζει τα παντα δεν μπορω να βγαλω ακρη με τιποτα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχες Windows και μετα εβαλες Ubuntu;

Στο Grub πανω πανω (πρωτο) εχει το Ubuntu και ποιο κατω εχει τα Windows;

 

Στο /etc/default/ ειναι εκει το αρχειο grub, ανοιξε το ως root και κοιτα η γραμμη να λεει:

GRUB_DEFAULT=0

και οχι:

GRUB_DEFAULT=saved

και ακριβως απο κατω αν εχει μια γραμμη που λεει:

GRUB_SAVEDEFAULT=true

Σβηστην.

 

Μετα δωσε:

sudo update-grub
Επεξ/σία από fearless
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειχες Windows και μετα εβαλες Ubuntu;

Στο Grub πανω πανω (πρωτο) εχει το Ubuntu και ποιο κατω εχει τα Windows;

 

Στο /etc/default/ ειναι εκει το αρχειο grub, ανοιξε το ως root και κοιτα η γραμμη να λεει:

GRUB_DEFAULT=0

και οχι:

GRUB_DEFAULT=saved

και ακριβως απο κατω αν εχει μια γραμμη που λεει:

GRUB_SAVEDEFAULT=true

Σβηστην.

 

Μετα δωσε:

sudo update-grub

Ευχαριστω πολυ θα το δοκιμαω πιστευω αυτο θα δουλεψει, ναι τα ubuntu μετα τα εβαλα 

Οταν εκανες εγκατασταση του ubuntu, αλλαξες τη σειρα εκκινησης στο bios ή εβγαλες καποιο σκληρο απο το συστημα?

Τα εκανα κανονικα εγκατασταση και μετα πηγα στο bios και αλλαξα την σειρα εκκινησης

Ευχαριστω πολυ θα το δοκιμαω πιστευω αυτο θα δουλεψει, ναι τα ubuntu μετα τα εβαλα 

Τα εκανα κανονικα εγκατασταση και μετα πηγα στο bios και αλλαξα την σειρα εκκινησης

Το κοιταξα ειναι ηδη οπως μου τα ειπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω να δουλεψει, αφου το grub ειναι στο δισκο με τα linux.

Το θεμα σου ειναι γιατι ξεχναει το bios ποιο δισκο να ψαξει πρωτα. Συνεπως το προβλημα ειναι στο bios.

 

Ειχα κι εγω το ιδιο ακριβως προβλημα με σενα. Το εφτιαξα με τον πιο επωδυνο τροπο δυστυχως.

Ανταλλαξα τα sata καλωδια. Ετσι ακομα και στις default ρυθμισεις ψαχνει το δισκο με τα linux.

Μονο που μετα δε φορτωναν ουτε λινουξ ουτε τα windows.

Ξαναπερασα windows και linux.

Αλλα τουλαχιστον τωρα δεν εχω προβληματα.

 

Λυπαμαι. Κατσε μπας και πει κανας σοφοτερος καμια καλυτερη λυση. Γιατι με το δικο μου τροπο εχει δακρυα κι ιδρωτα.

 

Υ.Γ. μηπως με αλλαγη στο master-slave βοηθησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως αλλαξες σειρα εκκινησης στο bios. Τωρα πρεπει να βρεις ποιος σκληρος εχει τον grub, να τον βαλεις πρωτο στη σειρα εκκινησης και, αν δεν εκκινει τα windows, να κανεις τις αναλογες ενεργειες για να φτιαχτει και αυτο.

 

Καπου υπηρχε ενα θεμα με το πως βρισκεις σε ποιο σκληρο ειναι ο grub, τρεχοντας ενα απλο σκριπτακι, αλλα δεν μπορω να το βρω :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι και δυσκολο να τον βρει, κανει boot απο το cd του ubuntu και βλεπει σε ποιον σκληρο βρισκεται το /boot/grub/grub.cfg που υποθετω ειναι σε αυτον που εβαλε προτεραιοτητα να εκκινει το ubuntu αλλα αυτο απο μονο του δεν λεει τιποτα, ουσιαστικα και οι 2 σκληροι ειναι active, επειδη τα windows εχουν ενα μικρο partition για το boot, οταν μπαινει σε αυτα με το κλεισιμο τους τα wndows εχουν αποθηκευσει ως active το μικρο partition και κανουν deactive τον 2ο σκληρο και καθε φορα που θα τον ανοιγει του εμφανιζονται τα windows, για να ειναι deactive και να μπαινει στο ubuntu θα πρεπει με live cd π.χ easeus partition master να επιλεγει ποιος δισκος θα ειναι active και ποιος θα ειναι deactive καθε φορα που θα πρεπει να επιλεγει σε ποιο λειτουργικο να μπει.

 

αυτο ομως δεν ειναι λυση, η λυση ειναι ενας σκληρος θα ειναι active αυτος των windows και να εγκαταστησει εκ νεου τον grub στο mbr του σκληρου που εχει μαζι με τα windows που στον 2ο σκληρο θα εχει εγκατεστημενο το ubuntu, βασικος κανονας ανεξαρτητα το ποσους δισκους εχουμε η τα ποσα partition κανουμε οταν εγκαθιστουμε dual boot λειτουργικα ειτε linux ειτε windows οι boot loaders γραφονται στο mbr του πρωταρχικου δισκου, το σε ποιο σκληρο η σε ποιο partition θα εγκαταστησουμε το δευτερευων συστημα ειναι ανεξαρτητο κομματι

 

EDIT: A και κατι τελευταιο που ξεχασα μην επιχειρησεις να αλλαξεις θεσεις των σκληρων για τα windows δεν ειμαι σιγουρος αλλα για linux αν ο grub που εγκατασταθηκε την ωρα στον σκληρο και ο σκληρος ηταν second για παραδειγμα η διαδρομη του εκκινητη θα ειναι καπως ετσι /dev/sda2/ uuid=77ee0ed4-b928-453d-a990-86c8d26327a7 αν εσυ τον κανεις πρωτο τον σκληρο δεν θα ξεκιναει ο grub γιατι θα αλλαξει η διαδρομη του λειτουργικου σε /dev/sda1 uuid=77ee0ed4-b928-453d-a990-86c8d26327a7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαγα φλασια. Γινεται να περασει το grub σε στικακι του 5ευρου?

Κανει boot απο usb κι ουτε γατα ουτε ζημια.

 

Δοξαστε με! (Χαρυ Κλινν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ubuntu δεν εχω δοκιμασει ποτε δεν γνωριζω αλλα σε slackware ανετα το LILO εχει επιλογη για boot απο usb, και την πρωτη φορα στην εγκατασταση του την πατησα ενω δεν ηθελα σε usb εκανε την εγκατασταση σε εξωτερικο usb δισκο και το επανεγκατεστησα στο mbr του σκληρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας αλλα εχω αγανακτησει με αυτο Επισης παλια ειχα την 14.04  και ηταν μια χαρα ειχα κανει ομως μια βλακεια και ετσι ξεκινησε αυτο το προβλημα με το grub menu πιστευμα με ενα φορατ ολα θα ειναι κομπλε αλλα τιποτα

Εχω δωσει επισης ολο τον σληρο στα windows εκανα απο εκει το recovery της dell και μετα εβαλα το linux αλλα παλι τιποτα τι να κανω με αυτο πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κατσε να το κοιταξω εγω με ενα μυστικο προγραμμα, τωρα γυρισα απ εξω.

 

Mιση ωρα αργοτερα...

 

Το μαγικο προγραμμα δε δινει επιλογη να μεταφερεις το grub. Σκατουλες λοιπον.

Για δοκιμασε να δημιουργησεις ενα live usb με μια διανομη που θα σε ρωταει που να χωσει το Grub. (Μια ειναι η MX-15 που θυμαμαι οτι ρωταει, η αλλη ειναι του θειου μπουρτζοβλαχου, μπορει να ρωτανε ολες αν και αμφιβαλλω)

Live usb φτιαχνεις με το UNetBootin προγραμμα. Και χωσε το grub στο στικακι.

 

Αν το βαλεις σε usb ομως, μην αφαιρεσεις το στικακι και μη του αλλαξεις θεση. Γιατι λογικα θα εχεις τα ιδια.

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου υπηρχε ενα θεμα με το πως βρισκεις σε ποιο σκληρο ειναι ο grub, τρεχοντας ενα απλο σκριπτακι, αλλα δεν μπορω να το βρω :/

sudo grub-probe -t device /boot/grub

 

Μαλλον αυτο λες jim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν λεω αυτο, ουτε αυτο που αναφερθηκε παραπανω. Εκει παει το αρχειο ρυθμισεων του grub. Ο ιδιος το grub, σαν bootloader που ειναι, παει στον ταδε δισκο, οποτε το output της εντολης θα επρεπε να ειναι πχ /dev/sda και οχι /dev/sda3.

 

Γινεται να βαλεις τον grub σε φλασακι παντως και τη λινουξοεγκατασταση στο σκληρο. Μετα το βαζεις σαν 1ο boot device και οταν εκκινει απο αυτο, βλεπεις τον grub και εκκινει την λινουξοεγκατασταση. Το εκανα πριν πολλους μηνες για ενα φιλο μου, αλλα το βαρεθηκε μετα απο 2 μερες, οποτε εβαλε το μενου του grub να μην φαινεται, να εχει ελαχιστη διαρκεια, πχ 1 δευτερολεπτο, και να εκκινει τα windows απο default. Οταν θελει να μπει στο λινουξ, απλα παταει esc σε αυτο το 1 δευτερολεπτοπ που εμφανιζεται ο grub και επιλεγει την λινουξοεγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...