Προς το περιεχόμενο

Arch. Στα Γρηγορα. Τωρα..


N.A.S.A.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μωρε ΝΑΙ, αληθεια ειναι..

Για εσενα, τον ανυπομονο..

Για εσενα, που βαριεσαι την ολη κανονικη χρονοβορα διαδικασια..

Για εσενα που ακους Τερμιναλ και βγαζεις καντηλες..

Για εσενα που, θεωρεις οτι το Arch ειναι Το Απιαστο Ονειρο..

Για εσενα που, θα χαραμισεις ωρες ατελειωτες, ψαχνωντας στην ArchWiki για λυσεις..

Για εσενα και μονο, λοιπον....

 

Link.png Site: Feliz-Installer

Επελεξε την ποιο προσφατη εικονα.

 

Kαθαρο Arch.

 

..Αναψε το φυτιλι.

Ριξε Λαδι στη Φωτια..

Κατουρα κοντρα στον Ανεμο..

 

Καψε το ISO σε ενα usb φλασακι, χρησιμοποιωντας το Link.png Site: Etcher

και εγκατεστησε το Arch σε ενα μηχανημα της επιλογης σου.

 

*Εκαστος Χρηστης, πασης φυσεως ενεργειων του, ευθυνομενος.

 

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως για χρήστες που θέλουν να στήσουν γρήγορα Arch προτείνω arch-anywhere το οποίο έχει περισσότερα χαρακτηριστικά (υποστήριξη LVM, LVM on LUKS, αρκετούς bootloaders, περιβάλλον σε πολλές γλώσσες), αλλά φαίνεται πως στον Feliz έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά. H έξυπνη χρήση των menu, στα οποία προσπαθούν να μην εμφανίσουν όλες τις επιλογές, αλλά μόνο τις σχετικές με το χρήστη και  η εμφάνιση των ρυθμίσεων που έχουν γίνει συνοπτικά πριν αρχίσει η διαδικασία εγκατάστασης, είναι στοιχεία που δεν τα βρίσκεις ακόμα και σε gui installers "φιλικών στο χρήστη" διανομών. Στο video που έχουν στο sourceforge φαίνεται να μην χρησιμοποιούν dialog (ίσως κάνουν χρήση του select), αλλά στο github repo του project έχουν κώδικα και γι αυτό.

Μια ακόμα απλή -και καλή απ' ότι φαίνεται- επιλογή για εγκατάσταση του Arch :)

Μακάρι να δούμε κάτι τέτοιο στα επίσημα iso...

Επεξ/σία από mobinmob
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε ΝΑΙ, αληθεια ειναι..

Για εσενα, τον ανυπομονο..

Για εσενα, που βαριεσαι την ολη κανονικη χρονοβορα διαδικασια..

Για εσενα που ακους Τερμιναλ και βγαζεις καντηλες..

Για εσενα που, θεωρεις οτι το Arch ειναι Το Απιαστο Ονειρο..

Για εσενα που, θα χαραμισεις ωρες ατελειωτες, ψαχνωντας στην ArchWiki για λυσεις..

Για εσενα και μονο, λοιπον....

 

Link.png Site: Feliz-Installer

Επελεξε την ποιο προσφατη εικονα.

 

Kαθαρο Arch.

 

..Αναψε το φυτιλι.

Ριξε Λαδι στη Φωτια..

Κατουρα κοντρα στον Ανεμο..

 

Καψε το ISO σε ενα usb φλασακι, χρησιμοποιωντας το Link.png Site: Etcher

και εγκατεστησε το Arch σε ενα μηχανημα της επιλογης σου.

 

*Εκαστος Χρηστης, πασης φυσεως ενεργειων του, ευθυνομενος.

οσον αφορα το etcher. αν και σε beta εκδοση, ΤΟΥΜΠΑΝΟ! στο ιδιο φλασακι, περνουσα isos με το rufus. αργουσε αρκετα. για να περασει τα 8.1 χ64 εκανε μιαμιση ωρα με το rufus με το ρολοι! 8gb το φλασακι. Εβαλα το etcher και η ταχυτητα εγγραφης δεν επεφτε κατω απο 5 mb/s το δευτερολεπτο και σε ενα τεταρτο τελειωσε. thank you!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arch linux? Κατσε ρε μαστορα!

Εδω παλευουμε να βγαλουμε ακρη με το ωλο-ubunt-οειδη και τις παραλλαγες του debian. Θελουμε και arch?

Σε 5-6 χρονια, το πολυ σε 10 με προχειρους υπολογισμους.

 

Ας βαλουνε οι φανατικοι και μετα να μπουν εδω να ρωτησουν πως να επιλεγει αυτοματα το grub το Windows 10 partition.

(Δεν υποννοω κανενα συμφορουμιτη, για ονομα, δεν εχω προσωπικα με κανεναν. Ενα παραδειγμα τραβηγμενο εθεσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με εντυπωσιασε το προτζεκτ...ενας command line installer ειναι που ωρες ωρες σε αγχωνει μην πατησεις και καμμια λαθος επιλογη.

 

Καποιο αλλο που ειχα δοκιμασει , το arch-anywhere ή καποιο αλλο παρομοιο..εκανε καλυτερη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμενα παντως παιδια, λειτουργησε υποδειγματικα, και επειδη το εγκατεστησα σε Μασιν Βιρτουαλ, μου προτεινε ο Ινστολλερ -Ακουσον-Ακουσον!!- να μου περασει και τα Guest Addittions του VirtualBox!

Μιλαμε για Επιστημη!

Πουτ Δε κοτ Νταουν σλοουλι δηλαδη!

Αnyway, βολικο η οχι, εκανε την εγκατασταση πολυ γρηγοροτερα απο οσο μου παιρνει ο κανονικος τροπος.

Καλο για να το δωσω στη συζυγο, αν γινει καμια πατατια καμια φορα (εχει και αυτη Arch), να το ξανα-εγκαταστησει στο φτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με εντυπωσιασε το προτζεκτ...ενας command line installer ειναι που ωρες ωρες σε αγχωνει μην πατησεις και καμμια λαθος επιλογη.

 

To ότι είναι σε cli είναι feature :P

Προσωπικά δεν θα ήθελα να υπάρχουν αποκλειστικά gui installers - προϋποθέτουν πολύ περισσότερα από κάποιον installer σε shell. Το χαρακτηριστικό που έχει ο Felix να παρουσιάζει όλες τις επιλογές που έχουν γίνει πριν αρχίσει η εγκατάσταση και να δίνει εύκολα την δυνατότητα αλλαγών είναι εξαιρετικό και γιατί μειώνει την πιθανότητα να γίνει λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμενα παντως παιδια, λειτουργησε υποδειγματικα, και επειδη το εγκατεστησα σε Μασιν Βιρτουαλ, μου προτεινε ο Ινστολλερ -Ακουσον-Ακουσον!!- να μου περασει και τα Guest Addittions του VirtualBox!

 

 

το οτι μου προτεινε και μενα να μου περασει τα guest adittions του virtualbox ενω το περνουσα σε ...vmware...με αποτελειωσε :)

 

 

To ότι είναι σε cli είναι feature :P

Προσωπικά δεν θα ήθελα να υπάρχουν αποκλειστικά gui installers - προϋποθέτουν πολύ περισσότερα από κάποιον installer σε shell. Το χαρακτηριστικό που έχει ο Felix να παρουσιάζει όλες τις επιλογές που έχουν γίνει πριν αρχίσει η εγκατάσταση και να δίνει εύκολα την δυνατότητα αλλαγών είναι εξαιρετικό και γιατί μειώνει την πιθανότητα να γίνει λάθος.

 

δεν ειπα αποκλειστικα gui installers...gui installer και σαν drop back αν γινει καμμια μαλακια με το γραφικο..να σε πεταει σε cli installer.

 

Μειωνει την πιθανοτητα λαθους?ενοιωθα οτι πληκτρολογουσα τους κωδικους των πυρηνικων κεφαλων..1..2...done..4..done...5..done.. wtf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι μου προτεινε και μενα να μου περασει τα guest adittions του virtualbox ενω το περνουσα σε ...vmware...με αποτελειωσε :)

 

 

 

δεν ειπα αποκλειστικα gui installers...gui installer και σαν drop back αν γινει καμμια μαλακια με το γραφικο..να σε πεταει σε cli installer.

 

Μειωνει την πιθανοτητα λαθους?ενοιωθα οτι πληκτρολογουσα τους κωδικους των πυρηνικων κεφαλων..1..2...done..4..done...5..done.. wtf

Σσσσ..Μη μιλας...Ακουνε οι Ρωσοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μειωνει την πιθανοτητα λαθους?ενοιωθα οτι πληκτρολογουσα τους κωδικους των πυρηνικων κεφαλων..1..2...done..4..done...5..done.. wtf

 

Δεν μιλώ για τον τρόπο λειτουργίας του "menu" , αλλά για το ότι παρουσιάζει όλες τις επιλογές που έχουν γίνει συνοπτικά σε λίστα πριν ξεκινήσει την εγκατάσταση με δυνατότητα απλής επιβεβαίωσης ή αλλαγής.  Πρώτη φορά είδα κάτι τέτοιο στον installer της opensuse αν δεν κάνω λάθος. Το ότι επιλέγεις με αριθμούς έχει να κάνει με την μη χρήση του dialog - δεν ξέρω γιατί κατέληξαν σε αυτό. Παρόμοιο σύστημα χρησιμοποιεί και ο installer του openbsd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βρασω τα wiki steps και installers, σε virtualbox με βαση Link.png Site: εδω Link.png Site: και εδω στο πρωτο με τη  πρωτη προσπαθεια δεν μπηκε ο grub με τη δευτερη μπηκε και οταν μου εβγαλε boot core linux και λοιπα κατι μου εβγαλε για error uuid partition και με τον δευτερο οδηγο δεν μπορουσα να κανω arch-chroot /mnt κατι για read only mount partition read-write partition protected κατεβαζοντας αυτην την File.png Download: εκδοση

 

εγω σαν ερασιτεχνης που ειμαι, ουτε installers ξερω να φτιαχνω ουτε ομαδα εχω με υποστηριξη διανομων το μονο που ξερω να κανω καλα ειναι να εγκαθιστω μια διανομη στο pc την προσαρμοζω στα μετρα μου που τη θελω και την κανω backup σε dvd, την τρεχω και την εγκαθιστω οπουδηποτε χωρις installer και για του λογου αληθες για οποιον δεν κανει κοπο ας κατεβασει File.png Download: ενα project που εφιαξα σε slackware και να την δοκιμασει σε virtual η φιλοσοφια εγκαταστασης ειναι πολυ απλη και αυτη ισχυει για οποιαδηποτε διανομη δεν περιοριζεται μονο σε αυτην, ποτε δεν καταλαβα την πολυπλοκοτητα του κωδικα που χρειαζεται η καθε διανομη για ξεχωριστο installer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς ποιον κράζεις και τι υποστηρίζεις, αλλά η εγκατάσταση του arch είναι με το ζόρι 15 εντολές... εντολές που σε βοηθάνε κιόλας να καταλάβεις πως δουλεύει το όλο θέμα. Άσε που δεν σε υποχρεώνει κανεις να βάλεις grub.. δεν είμαστε ακόμα στο 2005. Επίσης έχουμε οδηγό που δουλεύει μέσα στο φορουμ, γιατι να ψάχνεις παραέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κραζω για την καθε διανομη που εχει διαφορετικη φιλοσοφια εγκαταστασης ενω θα μπορουσε να ισχυει ενα κανονας-->installer για ολες τις διανομες δεν χρειαζεται για καθε διανομη να διαβαζει καποιος το wiki τους για παραδειγμα οι ubuntuηδες διανομες εχουν το ubiquity installer ελα που ομως σε UEFI εχει τα θεματα του και δεν εγκαθισταται η δεν βλεπει αν προυπαρχει αλλο λειτουργικο κυριως windows αντε τρεξε στο wiki τους οι fedora,gentoo,CentOS τον anaconda αλλη φιλοσοφια σε fedora με τον anaconda ειδικα σε vbox ενω επιλεγεις τον χωρο προσαρτησης σκληρο εξακολουθει να μην φαινεται επιλεγμενος και να μην προχωρα η εγκατασταση μετα απο καμποσες προσπαθειες τον πιανει αντε τρεξε στο wiki τους εκει,

 

δεν με ενδιαφερει ποιο installer η ποιος τροπος θα ειναι, με ενδιαφερει ενας τροπος η ενας installer για ολες τις διανομες, αυτο ηταν και το point μου στο παραπανω παραδειγμα με την διανομη μου που ανεβασα αν δε σου κανει κοπος κατεβασε το project μου διαβασε το RADME.TXT δες και το σχετικο βιντεο και ελα να μου πεις τι δεν καταλαβες ποσο απλοικο ητανε και αυτος ο τροπος μπορει να εφαρμοστει παντου και ψαξε και στα οσα wiki που ξερεις και σε tutorial youtube αν το ειδες πουθενα γιατι και μενα δεν μου το σφυριξε κανεις ουτε το εχω δει σε καποιο tutorial εχω φαντασια και την πραγματοποιω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με ενδιαφερει ποιο installer η ποιος τροπος θα ειναι, με ενδιαφερει ενας τροπος η ενας installer για ολες τις διανομες

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο... η κάθε διανομή έχει τον δικό της τρόπο λειτουργίας, δεν μπορείς να τους επιβάλλεις τι θα κάνουν.. ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές. Αν δεν μας αρέσει κάτι, απλά πάμε παρακάτω... Το Arch μετά απο 1-2 προσπάθειες που θα ζοριστείς για το installation, γίνεται υπερβολικά εύκολο για να κάνεις ότι θέλεις. Δεν ξέρω αν στο παρέχει άλλη διανομή αυτό, οι περισσότερες απλά σε αναγκάζουν να χρησιμοποιήσεις τα δικά τους tools κτλπ.

 

Πάντως για το fedora που ανέφερες, θα διαφωνήσω, πρέπει να έχει τον πιο εύκολο/εύχρηστο installer που έχω δει (αν και δεν έχω δει πολλούς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...