Προς το περιεχόμενο

Ψηφιοποίηση Κασετών mini DV και VHS


Thanos233

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για βιντεοκασέτες αυτό. http://www.e-shop.gr/technaxx-tx-20-easy-usb-video-grabber-p-PER.802186

Από software Corel video studio.

Δυο απομιμήσεις απο το ebay με 6 και 8 ευρώ απλά έγιναν refund. 

 

Για τις mini DV είχα τότε firewire στην μητρική και έγιναν grab χωρίς κάποια κάρτα. 

 

Για component, hdmi χρειάζονται παραπάνω χρήματα, όπως το link παραπάνω απο banggood. 

Επεξ/σία από lgre_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα στην παρέα, χρειάζομαι την βοήθειά και την εμπειρία σας.

Έχω την Link.png Site: SonyDCR-HC17E η οποία γράφει σε mini DV κασέτα.

Θέλω να περάσω τα καταγεγραμμένα βιντεάκια στον υπολογιστή μου, υπόψιν ότι δεν διαθέτω θύρα firewire ή i. Link σε κάποιο από τα pc μου.

Τί επιλογές έχω και ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος ψηφιοποίησης αυτής της μορφής κασετών ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πας κάπου στη μέση προς το τέλος της προηγούμενης σελίδας έχω γράψει πως το έκανα.

Επεξ/σία από Thanos233
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα, χρειάζομαι την βοήθειά και την εμπειρία σας.

Έχω την Link.png Site: SonyDCR-HC17E η οποία γράφει σε mini DV κασέτα.

Θέλω να περάσω τα καταγεγραμμένα βιντεάκια στον υπολογιστή μου, υπόψιν ότι δεν διαθέτω θύρα firewire ή i. Link σε κάποιο από τα pc μου.

Τί επιλογές έχω και ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος ψηφιοποίησης αυτής της μορφής κασετών ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πρέπει να κυκλοφορούν ακόμα στην αγορά κάρτες PCI με firewire. Αν υπάρχει ελεύθερη υποδοχή PCI στο PC τοποθετείς μια κάρτα, συνδέεις την miniDV κάμερα και αποκτάς ψηφιακό αντίγραφο της εγγραφής στο PC μέσω προγράμματος επεξεργασίας video. Νομίζω τα πιο γνωστά υποστηρίζουν εγγραφή από miniDV μέσω firewire.

Επεξ/σία από Jimnie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά πήρα από φίλο που ασχολείται με τα ηλεκτρονικά, ένα pci controller που βγάζει 2 θύρες firewire αλλά δυστυχώς τα windows 7 που έχω δεν την αναγνωρίζουν και στο site της εταιρίας (VIA) δεν υπάρχουν drivers...
Τί κάνουμε τώρα, καμιά ιδέα ;

Επεξ/σία από sts4x4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα από φίλο που ασχολείται με τα ηλεκτρονικά, ένα pci controller που βγάζει 2 θύρες firewire αλλά δυστυχώς τα windows 7 που έχω δεν την αναγνωρίζουν και στο site της εταιρίας (VIA) δεν υπάρχουν drivers...

Τί κάνουμε τώρα, καμιά ιδέα ;

Στην προηγούμενη σελίδα έχω δώσει λινκ από ebay για ένα video graber το οποίο είναι σαν usb stick το οποίο βγάζει σε υποδοχές s-video και 3 composite. Το συνδέεις με το pc και την κάμερα και μέσω του προγράμματος του κάνεις την καταγραφή στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα από φίλο που ασχολείται με τα ηλεκτρονικά, ένα pci controller που βγάζει 2 θύρες firewire αλλά δυστυχώς τα windows 7 που έχω δεν την αναγνωρίζουν και στο site της εταιρίας (VIA) δεν υπάρχουν drivers...

Τί κάνουμε τώρα, καμιά ιδέα ;

 

Στην προηγούμενη σελίδα έχω δώσει λινκ από ebay για ένα video graber το οποίο είναι σαν usb stick το οποίο βγάζει σε υποδοχές s-video και 3 composite. Το συνδέεις με το pc και την κάμερα και μέσω του προγράμματος του κάνεις την καταγραφή στο pc.

 

Θα έχεις όμως πολύ υποδεέστερη εικόνα απ' αυτήν που έχουν οι κασέτες σου.

Καλύτερα ψάξε για συμβατή pci-firewire

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να κυκλοφορούν ακόμα στην αγορά κάρτες PCI με firewire. Αν υπάρχει ελεύθερη υποδοχή PCI στο PC τοποθετείς μια κάρτα, συνδέεις την miniDV κάμερα και αποκτάς ψηφιακό αντίγραφο της εγγραφής στο PC μέσω προγράμματος επεξεργασίας video. Νομίζω τα πιο γνωστά υποστηρίζουν εγγραφή από miniDV μέσω firewire.

Ναι κυκλοφορουν ακομα καρτες PCI και PCI-X firewire...κατα προτιμηση παρτε με VIA chipset

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα να αναγνωρίσει το κομπιούτερ μου την κάρτα, τώρα ψάχνω για καλώδιο από 4pins σε 6pins, σε δύο μαγαζιά με ηλεκτρονικά στην περιοχή μου που ρώτησα χθες δεν είχαν. Αύριο θα ρωτήσω και αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τί χάλια είναι αυτά...Αγόρασα καλώδιο, εγκατέστησα το λογισμικό αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει...

Επόμενη λύση είναι να δοκιμάσω σε pc με XP μήπως και είναι θέμα ασυμβατότητας με τα 7άρια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τί χάλια είναι αυτά...Αγόρασα καλώδιο, εγκατέστησα το λογισμικό αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει...

Επόμενη λύση είναι να δοκιμάσω σε pc με XP μήπως και είναι θέμα ασυμβατότητας με τα 7άρια... 

Τι λογισμικό; Με ποιο πρόγραμμα δοκίμασες να "δεις¨την κάμερα και να κάνεις capture?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λογισμικό; Με ποιο πρόγραμμα δοκίμασες να "δεις¨την κάμερα και να κάνεις capture?

Δοκίμασα με το PlayMemories Home της Sony και δεν βλέπει καθόλου την κάμερα, αλλά και με το Windows Live Movie Maker το οποίο όμως μου γράφει ότι δεν υποστηρίζει την μορφή αρχείου που είναι το βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα σας παιδια, ξεθάβω το θέμα, έχω μια παλία κάμερα με κασσέτες hi8, σκέφτομαι να πάρω το video grabber του eshop που προτείνετε παραπάνω. Με windows 10 το έχει δουλέψει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...