Προς το περιεχόμενο

Ψηφιοποίηση Κασετών mini DV και VHS


Thanos233

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι κανεις τα ευκολα δυσκολα?τι το θες το firewire?παρε ενα  usb grabber  με 15 γιουρια και τελειωνες την υποθεση.......

Γιατι χανεις το ψηφιακο σημα και ποιοτητα.

Το ψηφιακο μετατρεπεται σε αναλογικο και ξανα παλι σε ψηφιακο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό εδώ φαίνεται μία πολύ καλή λύση στο θέμα μας,  http://www.banggood.com/1080P-Full-HD-Video-Game-HDMI-Capture-Record-Box-for-Xbox-One-360WiiU-Wii-UPS3-p-1077420.html?utm_source=ShareASale&utm_medium=aff&utm_campaign=lrh_SKU405344&utm_content=huangmiaohui&p=OZ22226026059201608Q

 

Βέβαια, εγώ προσωπικά δεν θα το έπαιρνα μόνο και μόνο για να μετατρέψω τις βιντεοκασέτες σε ψηφιακή μορφή, αλλά αν κάποιος το χρησιμοποιήσει και αλλού τότε δικαιολογούνται τα χρήματα του. Ωστόσο, αν δεν καταφέρω κάτι με φθηνότερες λύσεις ίσως καταφύγω σε αυτό..

Επεξ/σία από Thanos233
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μετατρεψα πρόσφατα κάποιες videoκασσετες με την βοήθεια ενός DVD recorder

Εννοείς αυτά τα διπλά που είχαν βγάλει ή δύο συσκευές η μία να παίζει και η άλλη να γράφει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ φαίνεται μία πολύ καλή λύση στο θέμα μας,  http://www.banggood.com/1080P-Full-HD-Video-Game-HDMI-Capture-Record-Box-for-Xbox-One-360WiiU-Wii-UPS3-p-1077420.html?utm_source=ShareASale&utm_medium=aff&utm_campaign=lrh_SKU405344&utm_content=huangmiaohui&p=OZ22226026059201608Q

 

Βέβαια, εγώ προσωπικά δεν θα το έπαιρνα μόνο και μόνο για να μετατρέψω τις βιντεοκασέτες σε ψηφιακή μορφή, αλλά αν κάποιος το χρησιμοποιήσει και αλλού τότε δικαιολογούνται τα χρήματα του. Ωστόσο, αν δεν καταφέρω κάτι με φθηνότερες λύσεις ίσως καταφύγω σε αυτό..

Αυτό φαίνεται πιο σοβαρό απ' τα συνηθισμένα αλλά έχει μόνο Component in (3 καλώδια για την εικόνα) ενώ τα VHS έχουν μόνο composite (1 καλώδιο). Δεν θα μπορέσεις να πάρεις εικόνα, μόνο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς αυτά τα διπλά που είχαν βγάλει ή δύο συσκευές η μία να παίζει και η άλλη να γράφει;

Συνέδεσα το video με το dvd εγγραφής (μέσω ομοαξονικού καλωδίου γιατί το video μου δεν βγάζει έξοδο scart),βρήκα στο dvd  το κανάλι του video και έπαιζε το video και έγγραφε το dvd

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VHS ως σύστημα ουτως ή άλλως, αλλα και η ποιοτητα που τραβηχθηκε το βιντεο αρχικά, οπως φυσικα και οτι εχει μεινει απο την την ποιοτητα εγγραφης του στην κασέτα, σου δινουν μια τελικη εικονα που οταν την βλεπω πια αναρωτιεμαι πως την παρακολουθουσαμε τοτε και δεν μας πονουσαν τα ματια. Οποτε οποιαδηποτε μεταφορα της σε ψηφιακο φορματ δεν προκειται να την μειωσει σε βαθμο που να το αντιληφθειτε ουτως ή αλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως τα παλιά υλικά συνήθως είναι πιο "ευαίσθητα" στη συμπίεση απ' τα καινούρια. Δεν ξέρεις πώς θα συμπεριφερθεί ο codec με τον θόρυβο του VHS. Μπορεί να το κάνει εμφανώς χειρότερο. Θέλει τεστ, διότι εξαρτάται από πολλές παραμέτρους. Και επειδή καλό είναι τα τεστ να μην γίνουν κατά την εγγραφή, ο σωστός τρόπος είναι να γίνει το capture σε σχετικά μεγάλο bitrate (π.χ. dv@25Mbps) και μετά να κάνεις τις δοκιμές για τις κατάλληλες ρυθμίσεις συμπίεσης ώστε να φτάσεις σε έναν λογικό όγκο, π.χ. 2GB/hour.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσο και να φανεί παραξενο ,VHS χρήση γίνεται ακόμα ,με αντιγραφη με σύνδεση με αποκωδικοποιητη .Ο λογος η ευκολία γραψιματος ,απο το να μπαινεις σε μενου ,ειδικα για τους μεγαλύτερους .Οσα καταστήματα έχουν απομείνει και πουλανε άγραφες κασσετες έχουν εκπλαγει απο την ζητιση ,χώρια συλλεκτες που αγοραζουν και γραμμενες κασσετες μεταχειρισμενες .Το προβλημα είναι η συντηριση των παλιων μηχανηματων,ειδικα τα κυκλωματα τρακινκ και μοτερ .Φωτογραφικα καταστήματα πάντως αναλαμβανουν μετατροπες ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μου ήρθε το usb grabber που είχα πάρει από το ebay και κατάφερα να συνδέσω το video μέσω αυτού στον υπολογιστή. Έχω εικόνα και ήχο και μπορώ και κάνω καταγραφή μια χαρά. Έχω ένα πρόβλημα όμως. Όταν συνδέω το video με το usb grabber μέσω καλωδίου svideo έχω εικόνα κανονικά, όταν όμως κάνω τη σύνδεση με τα RCA καλώδια δεν έχω ούτε εικόνα ούτε ήχο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μου ήρθε το usb grabber που είχα πάρει από το ebay και κατάφερα να συνδέσω το video μέσω αυτού στον υπολογιστή. Έχω εικόνα και ήχο και μπορώ και κάνω καταγραφή μια χαρά. Έχω ένα πρόβλημα όμως. Όταν συνδέω το video με το usb grabber μέσω καλωδίου svideo έχω εικόνα κανονικά, όταν όμως κάνω τη σύνδεση με τα RCA καλώδια δεν έχω ούτε εικόνα ούτε ήχο..

Είπαμε, Component δεν παίζει με VHS.

Είσαι τυχερός που έχει S-Video.

Ποιο grubber πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπαμε, Component δεν παίζει με VHS.

Είσαι τυχερός που έχει S-Video.

Ποιο grubber πήρες;

Ναι, όντως ήμουν τυχερός διότι είχαμε 2 βίντεο στο σπίτι, το ένα αρκετά πιο καινούριο από το άλλο και το παλιό ήταν αυτό που είχε το S-video. Ένα της πλάκας από ebay που μοιάζει με το easycap, αλλά γράφει πάνω Video DVR.

 

Αυτό ήταν συγκεκριμένα,  http://www.ebay.co.uk/itm/291454155896?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Η εγγραφή ήταν πολύ καλή, μάλιστα δεν διέκρινα καμία αλλαγή στην ποιότητα. 

 

Πάντως και σε Playstation 3 που δοκίμασα με component πάλι δεν λειτουργούσε. Ποιες συσκευές το υποστηρίζουν τελικά?

Επεξ/σία από Thanos233
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, αυτό που πήρες δεν είναι Component. Απλό Composite είναι (το κίτρινο καλώδιο), θα έπρεπε να δουλεύει. Μήπως κάποια ρύθμιση απ' το software? Θεωρητικά πάντως η S-Video είναι καλύτερη πηγή οπότε είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, αυτό που πήρες δεν είναι Component. Απλό Composite είναι (το κίτρινο καλώδιο), θα έπρεπε να δουλεύει. Μήπως κάποια ρύθμιση απ' το software? Θεωρητικά πάντως η S-Video είναι καλύτερη πηγή οπότε είσαι οκ.

Το softwear με το οποίο έχει έρθει μαζί είναι πολύ φτωχό, δεν είχε κάποια ρύθμιση γι'αυτό το πράγμα. Κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο θα δοκιμάσω και άλλα προγράμματα να δω αν θα βγάλω άκρη. Πάντως θέλω να το κάνω να δουλέψει και με αυτόν τον τρόπο, γιατί το βίντεο που έχει S-video σύνδεση πρέπει να έχει κάποιο πρόβλημα και κάποιες φορές μου κάνει κάτι περίεργα με την οθόνη ( εμφανίζεται μία μαύρη οριζόντια γραμμή η οποία πηγαίνει προς τα κάτω και μετά εμφανίζεται πάλι από το πάνω μέρος και συνεχίζει προς τα κάτω και πάλι τα ίδια, σαν καταρράχτης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...