Προς το περιεχόμενο

Ψηφιοποίηση Κασετών mini DV και VHS


Thanos233

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα -που το αντιμετώπισα και εγώ παλαιότερα-ειναι πρώτον να βρεις video που να λειτουργεί ακόμα,και δεύτερον να προλάβεις να μετατρέψεις όλες τις κασέτες σου πριν τα παίξει το video.Και τι ενοω.Εγώ είχα κρατήσει το παλιό μου βίντεο και οταν έπιασα να μετατρέψω κάποιες παλιές κασέτες φίλου πρόλαβα και μετέτρεψα 2 και μετά παρέδωσε πνεύμα το βίντεο.Σε τεχνικό που πήγα μου λέει οπως είναι στα σκουπίδια,αυτο είναι το πρόβλημα τους οτι μετά από τόσα χρόνια που έχουμε να τα χρησιμοποιήσουμε ακόμα και αν δουλέψουν πιθανόν την επόμενη να μην διαβάζει πλέον η κεφαλή του.Βρήκα και δεύτερο βίντεο απο φίλο και αυτό τα ίδια μου έκανε.

 

Τα παλια βιντεο εχουν ΕΝΑ βασικο προβλημα. ο ιμαντας κίνησης εχει ξεραθει και διαλυθει μετα απο τοσα χρόνια. Το ανοίγεις, βγαζεις τα υπολειματα, τον μετρας, πας και αγοραζεις ενα οποιονδήποτε ταιριαζει (υπαρχουν) και δουλευει μια χαρα. Κανεις και ενα καθαρισμα κεφαλής με λιγο οινόπνευμα, βαζεις αν θες και λιγο γρασακι στα εσωτερικα γραναζια και ολα ειναι ΟΚ συνηθως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα παλια βιντεο εχουν ΕΝΑ βασικο προβλημα. ο ιμαντας κίνησης εχει ξεραθει και διαλυθει μετα απο τοσα χρόνια. Το ανοίγεις, βγαζεις τα υπολειματα, τον μετρας, πας και αγοραζεις ενα οποιονδήποτε ταιριαζει (υπαρχουν) και δουλευει μια χαρα. Κανεις και ενα καθαρισμα κεφαλής με λιγο οινόπνευμα, βαζεις αν θες και λιγο γρασακι στα εσωτερικα γραναζια και ολα ειναι ΟΚ συνηθως.

Εμένα και στα 2 βίντεο που βρήκα δούλευαν στην αρχή και μετά οχι δεν ήταν το πρόβλημα μηχανικό.Δούλευε κανονικά είχε ήχο αλλα δεν είχε εικόνα,όποτε ήταν θέμα κεφαλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχουμε βίντεο που δουλεύει τι καλώδιο χρειαζόμαστε;

Χρειάζεσαι ένα video grabber(είναι σαν usb stick που βγάζει σε 3 θηλυκά RCA), ένα καλώδιο που να έχει 3 αρσενικά RCA από τη μία και άλλα 3(αρσενικά και αυτά) από την άλλη και ένα scart με υποδοχές RCA. Τα δύο τελευταία μπορούν να αντικατασταθούν από ένα καλώδιο που από τη μία μεριά έχει scart και από την άλλη 3 αρσενικά RCA. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιπου ενα με δυο γιγα,αναλογα την μορφη συμπιεσης και την μεγιστη αναλυση που μπορει να πιασει το γκραμπερ.....εισοδο για εγγραφη απο εξωτερικη πηγη,ειχαν και οι παλιοι,αναλογικοι δεκτες τιβι usb.με την αλλαγη σε ψηφιακους,καταργηθικε αυτη η δυνατοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεγάλο μείον για αυτές τις μετατροπές είναι ο χρονος,η αντιγραφή γίνετε 1:1 άρα για κάθε κασέτα 1 ώρας έχεις απασχολημένο το pc για 1 ωρα.Και άντε να έχεις καμιά 5-10 κασέτες,αν έχεις καμιά 100;Και νομίζω,αν θυμάμαι καλά από τότε που έκανα μετατροπές,για κάθε 1 ώρα θέλεις 10gb χώρο στον δίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλημα!!

Καμερα βρεθηκε,αγορασα κι εναν firewirε controler,περασα και τον legacy driver αλλα δεν αναγνωριζεται η καμερα.

Στα devices αναβοσβηνει ενα 61833 bus device.

Τι κανω?Να προσπαθησω με live linux?

Καμμια προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις VHS... καλή τύχη. Για τις DV μόνο με FW αξίζει τον κόπο αλλιώς υποβιβάζεις πολύ την ποιότητα εικόνας.

Μια ώρα dv βγαίνει περίπου 12GB.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις VHS... καλή τύχη. Για τις DV μόνο με FW αξίζει τον κόπο αλλιώς υποβιβάζεις πολύ την ποιότητα εικόνας.

Μια ώρα dv βγαίνει περίπου 12GB.

Τι εννοείς καλή τύχη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς καλή τύχη;

Να βρεις player που να παίζει καλά, να είναι οι κασέτες σε καλή κατάσταση, αν ο ήχος είναι Hi-Fi stereo πρέπει η ευθυγράμμιση της κεφαλής να είναι τέλεια και να βρεις hardware-software της προκοπής (ποιος ασχολείται με composite σήμα πια) ώστε να γράψεις με τις μικρότερες δυνατές απώλειες χωρίς να δημιουργείς τεράστια αρχεία, δηλαδή να έχει κάποιον codec της προκοπής, όχι μόνο mpeg2 και Avi Uncompressed.

Φυσικά και πρέπει να γίνει, έστω κι έτσι, η δουλειά αν πρόκειται για προσωπικά αρχεία με συναισθηματική αξία. Απλώς έπρεπε να γίνει νωρίτερα, όσο υπήρχαν ακόμα αρκετά players.

Μια πιο εύκολη λύση θα ήταν να ψάξεις για μεταχειρισμένο VHS>DVD Recorder. "Πέφτεις" βέβαια στο mpeg2 αλλά είναι πιο εύκολη διαδικασία.

 

Με το dv παίρνεις ένα πιστό αντίγραφο της κασέτας σε έναν αξιοπρεπή codec (dv@25Mbps) για Master, που αν το κάνεις progressive mp4 στο Handbrake, θα δεις μια εικόνα που δεν είχες ξαναδεί απ' τις κασέτες σου σε σχετικά μικρό μέγεθος  (π.χ. 2GB/hour), λαμβάνοντας υπ' όψιν βέβαια ότι μιλάμε για PAL και δεδομένης της εικόνας που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε πια (HD και πάνω) δεν θα εντυπωσιαστείς αλλά είναι σίγουρα ό,τι καλύτερο μπορείς να πάρεις απ' τα DV σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βρεις player που να παίζει καλά, να είναι οι κασέτες σε καλή κατάσταση, αν ο ήχος είναι Hi-Fi stereo πρέπει η ευθυγράμμιση της κεφαλής να είναι τέλεια και να βρεις hardware-software της προκοπής (ποιος ασχολείται με composite σήμα πια) ώστε να γράψεις με τις μικρότερες δυνατές απώλειες χωρίς να δημιουργείς τεράστια αρχεία, δηλαδή να έχει κάποιον codec της προκοπής, όχι μόνο mpeg2 και Avi Uncompressed.

Φυσικά και πρέπει να γίνει, έστω κι έτσι, η δουλειά αν πρόκειται για προσωπικά αρχεία με συναισθηματική αξία. Απλώς έπρεπε να γίνει νωρίτερα, όσο υπήρχαν ακόμα αρκετά players.

Μια πιο εύκολη λύση θα ήταν να ψάξεις για μεταχειρισμένο VHS>DVD Recorder. "Πέφτεις" βέβαια στο mpeg2 αλλά είναι πιο εύκολη διαδικασία.

 

Με το dv παίρνεις ένα πιστό αντίγραφο της κασέτας σε έναν αξιοπρεπή codec (dv@25Mbps) για Master, που αν το κάνεις progressive mp4 στο Handbrake, θα δεις μια εικόνα που δεν είχες ξαναδεί απ' τις κασέτες σου σε σχετικά μικρό μέγεθος  (π.χ. 2GB/hour), λαμβάνοντας υπ' όψιν βέβαια ότι μιλάμε για PAL και δεδομένης της εικόνας που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε πια (HD και πάνω) δεν θα εντυπωσιαστείς αλλά είναι σίγουρα ό,τι καλύτερο μπορείς να πάρεις απ' τα DV σου.

Κατάλαβα...η αλήθεια είναι ότι δεν σκέφτηκα ποτέ ότι τα βίντεο (και οι κασέτες) κάποια στιγμή χαλάνε από την αχρηστεία και όλο το ανέβαλα! Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω να δω τι γίνεται και αν παίζουν σωστά (πρέπει να έχω δύο που τα είχα αφήσει λειτουργικά) θα πάρω αυτό το καλώδιο να δούμε τι θα γίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα...η αλήθεια είναι ότι δεν σκέφτηκα ποτέ ότι τα βίντεο (και οι κασέτες) κάποια στιγμή χαλάνε από την αχρηστεία και όλο το ανέβαλα! Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω να δω τι γίνεται και αν παίζουν σωστά (πρέπει να έχω δύο που τα είχα αφήσει λειτουργικά) θα πάρω αυτό το καλώδιο να δούμε τι θα γίνει!

Για τις VHS, εκτός απ' το Software που θα περιέχει (φαντάζομαι) το καλώδιο, υπάρχει πιθανότητα να βρεις κι άλλα Software που να βλέπουν την είσοδο της εικόνας και να έχουν περισσότερες/καλύτερες δυνατότητες και επιλογές για την δημιουργία των αρχείων. Καλύτερα format/codecs κλπ.

π.χ. το Movie Maker το οποίο είχα χρησιμοποιήσει για τις dv μου και δεν ξέρω σε ποιους άλλους codecs μπορεί να γράψει, έχω να το χρησιμοποιήσω και κάτι χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...