Προς το περιεχόμενο

Ψηφιοποίηση Κασετών mini DV και VHS


Thanos233

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θέλει ο πατέρας μου να μετατρέψουμε σε ψηφιακή μορφή τις παλιές κασέτες τύπου mini DV και VHS. Δεν υπάρχει η βιντεοκάμερα οπότε δεν μπορεί να γίνει έτσι η μετατροπή. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, θέλει ο πατέρας μου να μετατρέψουμε σε ψηφιακή μορφή τις παλιές κασέτες τύπου mini DV και VHS. Δεν υπάρχει η βιντεοκάμερα οπότε δεν μπορεί να γίνει έτσι η μετατροπή. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος? Ευχαριστώ

Νομίζω υπάρχουν μαγαζιά που το κάνουν αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ρωτήσει και κοστίζει 15 με 20 ευρώ η κασέτα.. και έχουμε μπόλικες.. Νομίζω κάτι βρήκα, με ένα video grabber, usb που βγάζει σε 3 θηλυκά RCA και συνδέεις το video με τον υπολογιστή και με τη χρήση ενός προγράμματος κάνεις την μεταφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 15-20€ βρισκεις καλωδια μετατροπεις. Το προβλημα σου ειναι που θα παιξεις τις κασετες VHS. Εαν εχεις παλιο βιντεο κανεις ενα καλο καθαρισμα κεφαλης και το κανεις μονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν καλή ποιότητα αυτά τα καλώδια/μετατροπείς ? ¨εχω και εγώ μια κασέτα που θέλω να κάνω DVD και το αναβάλω χρόνια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και μένα με ενδιαφέρει αυτό, έχω πολλές κασέτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ο μετατροπεας να μην εισάγει θόρυβο. Παλιά για να κάνεις σωστή δουλειά έπρεπε να αγοράσεις πανάκριβη καρτα video. Τώρα υποτίθεται εμπεριέχεται στο μετατροπέα τον 15€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι η παλια μαγνητική βιντεοκασέτα σας και το παλιο σας βιντεο μετα απο τοσα χρόνια θα σας βγαλει ποιοτικη εικόνα και ο μετατροπεας του καλωδιου θα σας την μειώσει; Ή εχετε ξεχασει την ποιοτητα των παλιων βιντεοκασετών ή παιζει να μην εχετε δει ουτε μια....

 

Οι minidv καμερες ειχαν καλώδια για συνδεση στα παντα ολα παντως

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπαρχει παντως καμμια καμερα minidv να μου δανεισει καποιος για 4-5 κασεττακια θα με ενδιεφερε.

Εννοειτε με χρηματικη εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαχνα για καμία μεταχειρισμένη μπας και μπορέσω να κάνω την δουλειά μου, αλλά τίποτα. Αγόρασα από ebay ε video grabber. Περιμένω να μου έρθει, να το δοκιμάσω και να πω εντυπώσεις.

 

Hotcarver1, αν γίνεται δουλειά με αυτό που πείρα, ευχαρίστως να βοηθήσω. Θα μιλήσουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα -που το αντιμετώπισα και εγώ παλαιότερα-ειναι πρώτον να βρεις video που να λειτουργεί ακόμα,και δεύτερον να προλάβεις να μετατρέψεις όλες τις κασέτες σου πριν τα παίξει το video.Και τι ενοω.Εγώ είχα κρατήσει το παλιό μου βίντεο και οταν έπιασα να μετατρέψω κάποιες παλιές κασέτες φίλου πρόλαβα και μετέτρεψα 2 και μετά παρέδωσε πνεύμα το βίντεο.Σε τεχνικό που πήγα μου λέει οπως είναι στα σκουπίδια,αυτο είναι το πρόβλημα τους οτι μετά από τόσα χρόνια που έχουμε να τα χρησιμοποιήσουμε ακόμα και αν δουλέψουν πιθανόν την επόμενη να μην διαβάζει πλέον η κεφαλή του.Βρήκα και δεύτερο βίντεο απο φίλο και αυτό τα ίδια μου έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαχνα για καμία μεταχειρισμένη μπας και μπορέσω να κάνω την δουλειά μου, αλλά τίποτα. Αγόρασα από ebay ε video grabber. Περιμένω να μου έρθει, να το δοκιμάσω και να πω εντυπώσεις.

 

Hotcarver1, αν γίνεται δουλειά με αυτό που πείρα, ευχαρίστως να βοηθήσω. Θα μιλήσουμε.

Να σαι καλα,αλλα δεν νομιζω να γινεται δουλεια με το grabber.

Μου λειπει η καμερα για να αναπαραγει τις κασσετες minidv.

Οπως και να εχει ευχαριστω!

Θα περιμενω λιγο ακομη μηπως εχει καποιος και μετα θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...