Προς το περιεχόμενο

Συνδυασμός φωτογραφικής(+φακού) για αρχάριο;


x_vagos_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νοσταλγώ τις εποχές που η ερώτηση ήταν "κανον ή νικον" και επαιρνες μια d40 ή μια 300d. Έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας με τόσα μοντέλα, τόσα φορμά και τόσες τεχνολογίες.

 

Κι εσύ ρε Βάγγο πού πας με 400€ και τοπίο και στρητ και fisheye? :D

Βάλε μια σειρά και πάρε ό,τι καλύτερο για αρχή με έναν φακό και στην πορεία κάνεις συλλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα αναφέρομαι σε ερασιτέχνη φωτογράφο χωρίς ειδικές απαιτήσεις εκεί 'κόβω' το κεφάλι μου είναι πλεονεξία για όποιον μετράει τα χρήματα η απόκτηση μιας full frame κάμερας. :mellow:  

Καλύτερα στο γυαλί η επένδυση.

 

Μωρε δικο εχεις και πολυ καλα τα λες.... αλλα λεω και εγω τον πονο μου, να το βγαλω απο μεσα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εσύ ρε Βάγγο πού πας με 400€ και τοπίο και στρητ και fisheye? :D

Βάλε μια σειρά και πάρε ό,τι καλύτερο για αρχή με έναν φακό και στην πορεία κάνεις συλλογή.

Κι ομως αφου σημερα παιρνεις καινούργια την E-PL6 (αυριο μια ακομη καλυτερη ισως σε προσφορα) με δυο φακους μαζι, και μενει μονο ενας ευρυγώνιος σε λογική τιμη, φαίνεται οτι μια χαρα γινεται και με αρκετα υψηλη ποιοτητα τελικης φωτογραφιας (ειδικα εαν μιλαμε και για ερασιτεχνικο επιπεδο).

 

------

 

Οποιος βεβαια εχει πολλα να του περισσευουν τα σκαει για FF και δεν ρωταει κανενα. Οποιος εχει ακομη πιο πολλα γιατι να μεινει στις ψωροFF? Τα σκάει για Medium Format και αφηνει τους αλλους να χαζευουν με τα παιχνιδακια τις FF τους. Ή παει και καπου στο ενδιάμεσο σε μια οπως η ολοκαίνουργια Fuji GFX 50s. Η. Fuji λεει οτι λιγοτερο απο 10.000€ θα κανει το σωμα! Τζαμπα.

 

http://petapixel.com/2016/09/19/fujifilm-announces-medium-format-mirrorless-51mp-gfx-50s/

 

Γιατι οχι; Αν τα εχεις βεβαια.......

 

Φυσικα ο καλος φωτογραφος βγαζει φωτο με το κινητό του που εγω ουτε με την D7000 παιζει να βγαζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να αγοράσει ακόμα και με το κινητό να βγάζει φωτό το τελικο που δεν πρεπει να ξεχνάμε είναι να μπορεί να βγάζει ωραίες φωτογραφίες . Ότι και αν επιλέξεις ένα πράγμα μένει...να βγάζεις συνέχεια φωτογραφίες να βλέπεις καλούς φωτογράφους και να μαθαίνεις κάθε μέρα. α!!!! Για ξεκινά απο χθες να μαθαίνεις λαιτρουμ χιχιχι κάνε εντιτ ακόμα και τις φωτο απο το κινητό σου μέχρι να πάρεις κάμερα να ξέρεις να το χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως αφου σημερα παιρνεις καινούργια την E-PL6 (αυριο μια ακομη καλυτερη ισως σε προσφορα) με δυο φακους μαζι, και μενει μονο ενας ευρυγώνιος σε λογική τιμη, φαίνεται οτι μια χαρα γινεται και με αρκετα υψηλη ποιοτητα τελικης φωτογραφιας (ειδικα εαν μιλαμε και για ερασιτεχνικο επιπεδο).

 

------

 

Οποιος βεβαια εχει πολλα να του περισσευουν τα σκαει για FF και δεν ρωταει κανενα. Οποιος εχει ακομη πιο πολλα γιατι να μεινει στις ψωροFF? Τα σκάει για Medium Format και αφηνει τους αλλους να χαζευουν με τα παιχνιδακια τις FF τους. Ή παει και καπου στο ενδιάμεσο σε μια οπως η ολοκαίνουργια Fuji GFX 50s. Η. Fuji λεει οτι λιγοτερο απο 10.000€ θα κανει το σωμα! Τζαμπα.

 

http://petapixel.com/2016/09/19/fujifilm-announces-medium-format-mirrorless-51mp-gfx-50s/

 

Γιατι οχι; Αν τα εχεις βεβαια.......

 

Φυσικα ο καλος φωτογραφος βγαζει φωτο με το κινητό του που εγω ουτε με την D7000 παιζει να βγαζω....

 

Δεν έχω ιδέα τι παίρνεις σήμερα με 400Ε σε mirrorless αλλά σε dslr δεν βγαίνουν τα μπικικίνια. Fisheye δεν ξέρω πού θα βρεθεί να χωράει στο budget των 400Ε, γιατί τον olympus που αναφέρει πιο πάνω με φ8... υπολόγιζε και ένα τρίποδο με το καλημέρα..

Εγώ θα έλεγα 750Ε για ff με 50άρη και έναν fisheye για να είναι τοπ. Αλλά αν υπάρχουν λύσεις όπως λες με τα χίλια να πάει εκεί.

 

Για ξεκινά απο χθες να μαθαίνεις λαιτρουμ χιχιχι κάνε εντιτ ακόμα και τις φωτο απο το κινητό σου μέχρι να πάρεις κάμερα να ξέρεις να το χρησιμοποιείς.

This man speaks the truth..

 

Αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε vago απο προσωπικη εμπειρια θα σου προτεινα να μην σταθεις ιδαιτερα σε μαρκες και σε specs.

Αν θεωρησουμε καποια πραγματα δεδομενα, δηλαδη οτι εισαι αρχαριος, οτι εχεις ορεξη/μερακι να ασχοληθεις με την φωτογραφια, οτι το αρχικο σου budget ειναι στα 400 ευρω, οτι το σπορ της φωτογραφιας ειναι ακριβο και πλεον υπαρχουν παρα πολλες επιλογες και φυσικα οτι το "μικροβιο" να αγοραζουμε εξοπλισμο που ισως να μην χρειαζομαστε αμεσα/απαραιτητα αλλα τον "θελουμε", θα προτεινα να σχεδιασεις με βαση το μελλον.

 

Αυτο που εννοω ειναι ΠΡΙΝ διαλεξεις την μηχανη που θα παρεις, να επιλεξεις συστημα.

Το συστημα που θα σε βοηθησει στην αρχη φυσικα να μαθεις και με τον χρονο να εξελισσεσαι σαν φωτογραφος, που θα σου δινει πολλες επιλογες χωρις να χρειαζεται να κανεις μεγαλες μεταβασεις που σημαινει να ξοδεψεις αρκετα χρηματα παραπανω.

 

Π.Χ αν σημερα οι αναγκες σου ειναι Χ και επιλεξεις μια πολυ καλη καλη mirrorless ή μια καλη compact, με τον καιρο και την εμπειρια που θα αποκτας οι αναγκες σου θα πανε στο Ψ οπου εκει θα ηθελες να πας σε καλυτερο εξοπλισμο, κατι που ειναι λογικο και φυσιολογικο. Ομως οσο λιγοτερες "μεταβασεις" σε εξοπλισμο κανεις τοσο λιγοτερα χρηματα θα ξοδεψεις.

 

Λογω budget ναι μεν θα ξεκινησεις απο χαμηλα αλλα δεν σε εμποδισει τιποτα να στοχευσεις ψηλα.

Οποτε σαν βηματα:

1) DSLR / Mirrorless / Compact

2) Κατασκευαστης = Επιλογες σε λυσεις φακων / περιφεριακων, 3rd party και φυσικα υποστηριξη

3) Mοντελο σωματος (αναλογως budget) καινουριο / μεταχειρισμενο

4) Φακος/οι standard zoom, prime, tele, wide

 

Καθε φωτογραφος ειτε ερασιτεχνης, ειτε επαγγελματιας ειναι διαφορετικος, με αλλες αναγκες και προτιμησεις για διαφορετικους λογους, δεν θα προτεινω κατι συγκεκριμενο αλλα θα επιμεινω στο να επιλεξεις για αρχη με βαση το μελλον και τις λυσεις που υπαρχουν με τις λιγοτερες δυνατον "μεταβασεις" σε εξοπλισμο για την εξοικονομηση χρηματων και χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νοσταλγώ τις εποχές που η ερώτηση ήταν "κανον ή νικον" και επαιρνες μια d40 ή μια 300d. Έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας με τόσα μοντέλα, τόσα φορμά και τόσες τεχνολογίες.

 

ΜΑ ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!

 

Κι εσύ ρε Βάγγο πού πας με 400€ και τοπίο και στρητ και fisheye? :D

 

Βασικά στα 400 είναι το αρχικό budget με ότι χωρέσει από φακό.

 

Σίγουρα θα είναι Kit και σε ότι βολέψει. Για prime και fisheye σκέφτομαι για αργότερα.

 

Το street είναι μια πιθανότητα/επιθυμία, και όχι τόσο κάτι το απαραίτητο. Γι' αυτό δεν αποκλείω τίποτα, και συνυπολογίζω και προτάσεις με dlsr-size...

 

Βάλε μια σειρά και πάρε ό,τι καλύτερο για αρχή με έναν φακό και στην πορεία κάνεις συλλογή.

 

Best kit μέχρι 400-450 ευρώ, συμφωνείς ότι είμαστε στην Nikon D3300 ή έστω D5200;

 

 

Κι ομως αφου σημερα παιρνεις καινούργια την E-PL6 (αυριο μια ακομη καλυτερη ισως σε προσφορα) με δυο φακους μαζι, και μενει μονο ενας ευρυγώνιος σε λογική τιμη, φαίνεται οτι μια χαρα γινεται και με αρκετα υψηλη ποιοτητα τελικης φωτογραφιας (ειδικα εαν μιλαμε και για ερασιτεχνικο επιπεδο).

 

^ what he said ^

 

 

 

------

 

Οποιος βεβαια εχει πολλα να του περισσευουν τα σκαει για FF και δεν ρωταει κανενα. Οποιος εχει ακομη πιο πολλα γιατι να μεινει στις ψωροFF? Τα σκάει για Medium Format και αφηνει τους αλλους να χαζευουν με τα παιχνιδακια τις FF τους. Ή παει και καπου στο ενδιάμεσο σε μια οπως η ολοκαίνουργια Fuji GFX 50s. Η. Fuji λεει οτι λιγοτερο απο 10.000€ θα κανει το σωμα! Τζαμπα.

 

http://petapixel.com/2016/09/19/fujifilm-announces-medium-format-mirrorless-51mp-gfx-50s/

 

Γιατι οχι; Αν τα εχεις βεβαια.......

 

Φυσικα ο καλος φωτογραφος βγαζει φωτο με το κινητό του που εγω ουτε με την D7000 παιζει να βγαζω....

 

 

 

Οτι και να αγοράσει ακόμα και με το κινητό να βγάζει φωτό το τελικο που δεν πρεπει να ξεχνάμε είναι να μπορεί να βγάζει ωραίες φωτογραφίες . Ότι και αν επιλέξεις ένα πράγμα μένει...να βγάζεις συνέχεια φωτογραφίες να βλέπεις καλούς φωτογράφους και να μαθαίνεις κάθε μέρα. α!!!! Για ξεκινά απο χθες να μαθαίνεις λαιτρουμ χιχιχι κάνε εντιτ ακόμα και τις φωτο απο το κινητό σου μέχρι να πάρεις κάμερα να ξέρεις να το χρησιμοποιείς.

 

Δυνατές συμβουλές. note taken. ;)

 

Δεν έχω ιδέα τι παίρνεις σήμερα με 400Ε σε mirrorless αλλά σε dslr δεν βγαίνουν τα μπικικίνια. Fisheye δεν ξέρω πού θα βρεθεί να χωράει στο budget των 400Ε, γιατί τον olympus που αναφέρει πιο πάνω με φ8... υπολόγιζε και ένα τρίποδο με το καλημέρα..

Εγώ θα έλεγα 750Ε για ff με 50άρη και έναν fisheye για να είναι τοπ. Αλλά αν υπάρχουν λύσεις όπως λες με τα χίλια να πάει εκεί.

 

This man speaks the truth..

 

Αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα

 

400 σε mirrorless είναι ρεαλιστικό με kit φακό, απ' ότι έχω καταλάβει. :P

 

Όπως προείπα όμως, ο prime και ο fisheye or whatever θα είναι εκτός των 400 αυτών ευρώ.

 

Στα 750 (έστω) ποιο συνδυασμό προτείνεις εσύ; (φαντάζομαι εννοείς body, prime 50mm και κάποιον fisheye)

 

Φιλε vago απο προσωπικη εμπειρια θα σου προτεινα να μην σταθεις ιδαιτερα σε μαρκες και σε specs.

Αν θεωρησουμε καποια πραγματα δεδομενα, δηλαδη οτι εισαι αρχαριος, οτι εχεις ορεξη/μερακι να ασχοληθεις με την φωτογραφια, οτι το αρχικο σου budget ειναι στα 400 ευρω, οτι το σπορ της φωτογραφιας ειναι ακριβο και πλεον υπαρχουν παρα πολλες επιλογες και φυσικα οτι το "μικροβιο" να αγοραζουμε εξοπλισμο που ισως να μην χρειαζομαστε αμεσα/απαραιτητα αλλα τον "θελουμε", θα προτεινα να σχεδιασεις με βαση το μελλον.

 

Αυτο που εννοω ειναι ΠΡΙΝ διαλεξεις την μηχανη που θα παρεις, να επιλεξεις συστημα.

Το συστημα που θα σε βοηθησει στην αρχη φυσικα να μαθεις και με τον χρονο να εξελισσεσαι σαν φωτογραφος, που θα σου δινει πολλες επιλογες χωρις να χρειαζεται να κανεις μεγαλες μεταβασεις που σημαινει να ξοδεψεις αρκετα χρηματα παραπανω.

 

Π.Χ αν σημερα οι αναγκες σου ειναι Χ και επιλεξεις μια πολυ καλη καλη mirrorless ή μια καλη compact, με τον καιρο και την εμπειρια που θα αποκτας οι αναγκες σου θα πανε στο Ψ οπου εκει θα ηθελες να πας σε καλυτερο εξοπλισμο, κατι που ειναι λογικο και φυσιολογικο. Ομως οσο λιγοτερες "μεταβασεις" σε εξοπλισμο κανεις τοσο λιγοτερα χρηματα θα ξοδεψεις.

 

Λογω budget ναι μεν θα ξεκινησεις απο χαμηλα αλλα δεν σε εμποδισει τιποτα να στοχευσεις ψηλα.

Οποτε σαν βηματα:

1) DSLR / Mirrorless / Compact

2) Κατασκευαστης = Επιλογες σε λυσεις φακων / περιφεριακων, 3rd party και φυσικα υποστηριξη

3) Mοντελο σωματος (αναλογως budget) καινουριο / μεταχειρισμενο

4) Φακος/οι standard zoom, prime, tele, wide

 

Καθε φωτογραφος ειτε ερασιτεχνης, ειτε επαγγελματιας ειναι διαφορετικος, με αλλες αναγκες και προτιμησεις για διαφορετικους λογους, δεν θα προτεινω κατι συγκεκριμενο αλλα θα επιμεινω στο να επιλεξεις για αρχη με βαση το μελλον και τις λυσεις που υπαρχουν με τις λιγοτερες δυνατον "μεταβασεις" σε εξοπλισμο για την εξοικονομηση χρηματων και χρονου.

 

Συμφωνούμε σε όλα, with a twist.

 

Το σκέφτομαι ως εξής: κάτι για τώρα σε budget mode που να είναι υποτυπωδώς πλήρες τεχνικά, με εναλλάξιμους φακούς "για τo μικρόβιο" ( :) ) και που να μπορώ να πειραματιστώ σε όσα διαβάζω.

 

Αργότερα που/αν θα αυξηθούν οι απαιτήσεις μου, θα πουλήσω (όσο πιάνει) το κιτ που θα έχω φτιάξει και θα στραφώ σε ότι είναι on point εκείνη τη στιγμή. Δεν με ενοχλεί η χρηματική χασούρα καθώς θα ασχολούμαι καθαρά σαν χόμπι και -όσο με ξέρω- θα αργήσω να το βαρεθώ.

 

Πιο ασφαλές θεωρώ να πάρω μια mirrorless (κυρίως λόγω μεγέθους) και να μην πάρω καν έξτρα φακούς αν δω πως με ικανοποιεί ως έχει, και εν καιρώ να την πουλήσω και να πάρω μια full frame (why not) με καλύτερη γκάμα φακών.

 

 

 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις συμβουλές. Πραγματικά το εκτιμώ που ξοδεύετε έστω λίγο χρόνο να συνεισφέρετε στην επιμόρφωσή μου... επί του φωτογραφίζειν :P

Επεξ/σία από x_vagos_x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σκεφτεσαι DSLR στα 750€ κανεις πολυ καλο κιτακι. Στα 370-400€ βρισκεις D7000-D7100 μεταχειρισμένη και στα 600€ βρισκεις την D7100 καινουργια. Μαζι με ενα φακο πας στα 780€ και εχεις σουπερ αρχικο κιτακι ολοκαινουργιο μαλιστα. Αλλα πραγματικα το χρειαζεσαι αυτή την στιγμη;

 

Οριστε κι ενα μεταχειρισμενο απο εδω μεσα:

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/744935-nikon-dslr-d7000-με-φακό-sigma-18-50/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mediamarkt στην Συγγρου. Λογω εγκαινιων εχει την Canon 100D κιτ με φακο στα 259€

 

http://www.mediamarkt.gr/el/shop/Siggrou_29_09_2016.html

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον το μετρητό που είχα κατανεμήθηκε σε άλλες υποχρεώσεις, οπότε πάμε για Νοέμβρη :P

 

Την είχα δεν την προσφορά προχθες. SeNNinhA ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fuji σειρά X-

 

Κατι παραπάνω απο εξαιρετικη και σαν σωμα και σαν αποδοση αλλα και σαν φακοί (και με ανταπτορες για πολλους αλλους φακους). Ερωτευσιμες απο την πρωτη ματια. Η κλασική συνταγη στα καλυτερα της ισως.

 

X-Pro1:

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/720121-fuji-x-pro1-body/

 

Και το μικρότερο αλλα εξισου καλο αδελφάκι της X-E1:

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/753253-καινούργια-fuji-xe-1/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίες οι fuji (χαλβάδιαζα την x-t1) αλλά πανάκριβοι φακοί. 

 

Βασικά Βάγγο ό,τι έχω να σου προτείνω είναι σε τιμές μεταχειρισμένων, αν φυσικά έχεις το ποσό έτοιμο να το διαθέσεις. Οπότε θα σου έλεγα μια nikon σειρά 5xxx με έναν kit φακό 18-55 ή 18-105. Αν είσαι τυχερός μπορεί να βρεις και D7000. Αν θες καινούρια τότε κοιτάς μόνο σειρά D3xxx

 

Στα 750Ε που σου είπα σκεφτόμουν την αθάνατη D700 που τη βρίσκεις και με 500Ε χωρίς να είναι λιωμένη, τον nikon 50mm 1.8D στα 80-90Ε και τον zenitar 16mm 2.8 fisheye έως 150Ε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίες οι fuji (χαλβάδιαζα την x-t1) αλλά πανάκριβοι φακοί. 

 

Βασικά Βάγγο ό,τι έχω να σου προτείνω είναι σε τιμές μεταχειρισμένων, αν φυσικά έχεις το ποσό έτοιμο να το διαθέσεις. Οπότε θα σου έλεγα μια nikon σειρά 5xxx με έναν kit φακό 18-55 ή 18-105. Αν είσαι τυχερός μπορεί να βρεις και D7000. Αν θες καινούρια τότε κοιτάς μόνο σειρά D3xxx

 

Στα 750Ε που σου είπα σκεφτόμουν την αθάνατη D700 που τη βρίσκεις και με 500Ε χωρίς να είναι λιωμένη, τον nikon 50mm 1.8D στα 80-90Ε και τον zenitar 16mm 2.8 fisheye έως 150Ε. 

 

Όντως ακριβοί οι φακοί...

 

Νομίζω body θα πάρω καινούργιο με κάποιον kit κλασσικό φακό (18-55) και μετά θα κοιτάζω αγγελίες για κάποιον με μεγαλύτερο zoom. Σίγουρα θα πάρω όμως έναν prime (ιδανικά άμεσα, ιδανικότερα μεταχειρισμένο και φτηνότερο :P )

 

Αλλά κάπου στα 700-750 θα έχω καταλήξει να πάρω εν καιρώ. Σαν πρώτη αγορά θα πάρω κάποιο Kit όπως είπα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...