Προς το περιεχόμενο

Συνδυασμός φωτογραφικής(+φακού) για αρχάριο;


x_vagos_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Βαγγο καλημερα.

 

Μιας και μπαινεις τωρα στον χωρο της φωτογραφιας κοιτα να παρεις κατι καλο και οικονομικο απο τη στιγμη που εισαι αρχαριος.

 

Οταν πρωτοξεκινησα δουλεψα μια NIKON D40X , ειναι ισως ενταξει η πιο αθλια καμερα που εχω πιασει ποτε αλλα εκανα τη δουλεια μου και με το παραπανω.

Ξεκινησα ερασιτεχνης απλα επειδη εχω πολυ φαντασια και και και.. . (σ.σ. εχω τελειωσει γραφικες τεχνες και διακοσμηση εσωτερικου χωρου) εχω μια αλλη αποψη πως να βλεπω τα πραγματα και καλως κακως μεσα σε καποια χρονια εχω εξελιχθει σε εναν παρα πολυ καλο αυτοδιδακτο φωτογραφο, με φωτογραφισεις μαγαζιων, εκδηλωσεων κτλ κατα καιρους.

 

Αυτη τη στιγμη εχω την D3200 και με καποιους φακους και με καποια αλλα εξτρα περιφερειακα εχω καταφερει να φτιαξω ενα πολυ δυνατο πακετο για τις αναγκες μου.

 

Καποια στιγμη σκεφτομουν να παω σε FF (Full frame) αλλα πολλοι με τρεναρανε. Λεγανε απο τη στιγμη που δε θα βγαζεις λεφτα απο αυτο καλυτερα να μην παρεις μια τοσο ακριβη καμερα. Και οντως δε το σκεφτηκα και πολυ παρολο που την ηθελα ΤΟΣΟ.

 

Σαν αρχαριος ΟΠΟΙΑ καμερα και να παρεις θα ειναι υπεροπλο στα χερια σου καθως απο απλες χαλια φωτογραφιες που βγαζαμε με τις Compact τωρα θα εχεις αποδοτικα 10000% καλυτερες.

 

Γνωμη μου παρε μια DSLR αγορι μου να κανεις τη δουλεια σου σωστα και ΣΙΓΟΥΡΑ.

Υπαρχουν πληθωρες site και καταστηματων με προσφορες και προικα (φακους,τσαντες κτλ κτλ)

 

Υπαρχει πολυ μπλα μπλα στο συγκεκριμενο θεμα που ανοιξες γιατι ο καθενας λεει τα δικα σου οπως και εγω.

Ειναι πολλες οι σκεψεις σου αλλα μη το σκεφτεσαι και πολυ. Χτυπα μια ΝΙΚΟΝ που ειναι οικονομικες απο τι CANON και ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ.

 

DSLR -DSLR -DSLR -DSLR -DSLR -DSLR -DSLR -DSLR -DSLR -DSLR -DSLR -DSLR -DSLR -DSLR - DSLR -DSLR - DSLR -DSLR !!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι FF λυση εχει αρκετα μειονεκτηματα, για αυτο οποιος το σκεφτεται (κι εγω μαζι) πρεπει να το ξανασκεφτει καλα :)

Ναι αλλα ευκολια με το ISO σε οποιαδηποτε συνθηκη φωτισμου και χωρις ιχνος κοκου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα ευκολια με το ISO σε οποιαδηποτε συνθηκη φωτισμου και χωρις ιχνος κοκου ;)

Και πες μου τι να το κανεις εσυ κι εγω αυτο? δλδ σε τι ποσοστο στα συνολικα κλικ σου θα σε ωφελησει πραγματικα? τραβας γαμους η βαφτήσεις και θελεις γρηγορε ταχυτητες? ναι το καταλαβαινω? αντε και ως ερασιτεχνης να βγαλεις και το γαλαξια (ποσες φορες?)... 

 

περα απο αυτο, που θα σε ωφελησει πραγματικα - πρακτικα, ωστε να κανεις ψυχολογικη αποσβεση? εκτος αν εχεις αρκετα χρηματα και μπορεις να το συνδυασεις με ενα εξωτικο φακο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

blu3_orion: συμφωνώ με την άποψή σου :P

 

nick2, σίγουρα κοιτάζω για κάτι entry level, οπότε και οικονομικό, γι' αυτό και όταν λέμε για dslr μου πρότειναν (και σκέφτομαι και εγώ) για την Nikon D3300. Δεν είναι full frame, καθ' ότι ανεβαίνουμε πολύ στα χρήματα, για κατά πολύ δυσανάλογη χρήση (αν και ξέρω πως δεν ειναι what you pay is what you get, απαραίτητα).

 

Έχουμε κοινή την ενασχόληση με την διακόσμηση εσωτερικών χώρων, που είναι ένα χόμπι που έχω αποκτήσει τα τελευταία 8-10 χρόνια. Μου αρέσει πολύ να φωτογραφίζω και να ανεβάζω σε διάφορα sites χώρους του σπιτιού (μου), σε σημείο να μου ζητήσουν να φωτογραφίσω κάποια στιγμή και ενα-δυο διαμερίσματα/ξενοδοχεία για να χρησιμοποιήσουν τις φωτογραφίες σε ιστοσελίδες τύπου booking-airbnb-κτλ (μεγάλωσα σε τουριστική περιοχή, και επαγγελματικά οι γονείς μου ασχολούνται με τον τουρισμό --δεν θα αξιοποιήσω εκεί όμως τις φωτογραφικές μου... ανησυχίες).

 

Τα τελευταία χρόνια μου αρέσει πολύ να φωτογραφίζω τοπία και να χαζεύω παίρνοντα ιδέες διάφορους street photographers. Όντως η καλύτερη κάμερα είναι αυτή που έχεις μαζί σου, αλλά το shallow depth of field και το συγκεκριμένο framing που θέλω να πετύχω, σπάνια εξυπηρετείται από την κάμερα του κινητού μου. Ενώ μια πιο advanced λύση, σαφώς με διευκολύνει.

 

Όλα τα παραπάνω τα έκανα με τις φωτογραφικές των κινητών που είχα κατά καιρούς.

 

Οπότε όντως θα είναι εργαλείο πολύ καλυτερο από τα κινητά μου, όποια κάμερα και να πάρω.

 

Στην παρούσα φάση θέλω την E-PL6. Σε σημείο να αγνοήσω την S2 της (σουπερ-μέγκα-) προσφοράς, και να αποφασίσω να μαζέψω τα χρήματα για την εξίσου vfm E-PL6 με κιτ δύο φακών για τα τριπλάσια χρήματα της S2 αλλά υπερτριπλάσια απόδοση.

 

Δεν διατίθεμαι να ξοδέψω πάνω από 400 ευρώ μαζεμένα σε πρώτη φάση, επομένως τις full-frame τις έχω αφήσει στην άκρη για όταν δω πως δεν με ικανοποιεί μια mirrorless. Προς το παρόν, με ενθουσίασε αυτός ο fisheye 9mm (του οποίου τα αποτελέσματα είναι αντίστοιχα φωτογραφιών που βλέπω σε διάφορα home improvement blogs που παρακολουθώ). Ένας τέτοιος και ένας prime θα είναι από τους πρώτους στους οποίους θα επενδύσω.

 

Σαν bodies, με κεντρίζουν περισσότερα: η E-PL6, η Panasonic GF7, και η απίστευτα μικρή GM1, που έχουν πληθώρα φακών (για αργότερα), και το κιτ τους δεν υπερβαίνει τα 400 ευρώ (ειδικά, δε το double lens kit της E-PL6 αν υπάρχει ακόμη).

 

 

 

 

Χωρίς να θέλω όμως να ακυρώσω εντελώς την συμβουλή σου, αν έχεις διαβάσει τα μηνύματά μου, έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο από full-frame slr και έναν-δυο κατάλληλους φακούς; Φυσικά χωρίς να λάβεις υπ' όψιν τα 400 ευρώ του budget μου. Για να έχω μια εικόνα του τι σκέφτεσαι :)

Επεξ/σία από x_vagos_x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα ευκολια με το ISO σε οποιαδηποτε συνθηκη φωτισμου και χωρις ιχνος κοκου ;)

Εδώ βάζουμε grain στο pp για να τις κάνουμε "φιλμάτες" και εσύ λες να τον μειώσουμε?! Βλάσφημε χαχαχα .Ακόμα και λεφτά να βγάζεις από την φωτογραφία πλέον φφ ή κροπ δεν τίθεται θέμα (fuji xt series, nikon d500, nikon d7200, pentax k3, sony a6000 κτλ κτλ ) καλύπτουν τα πάντα. Οι φφ θέλουν να βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη για φακούς. Τα iso τους είναι θεικά δεν αντιλέγω χρησιμοποιώ την d750 και κροπ αλλά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού...η μέρα με την νύχτα η 750( δεν υπάρχει το δυναμικό της εύρος κάνει την νύχτα μέρα που λέμε). Αλλά φίλος μου επαγγελματίας χρησιμοποιεί αποκλειστικά φούτζι ενώ άλλος την 5dm2 και ξέρω άτομο που έχει ακόμα την d700. Γούστα είναι τελικά και τι σε καλύπτει με βάση τις ανάγκες σου. Προτείνω πάντα σε κάποιον που ξεκινάει Νικον γιατί οι αγγελίες είναι γεμάτες με προιόντα Νικον οπότε είναι πιο οικονομικό να βρει αλλα και να πουλήσει . Και πάντα...ΦΑΚΟΙ...ΦΑΚΟΙ....ΦΑΚΟΙ κάθε χρόνο βγαίνουν δεκάδες νέα μοντέλα αλλά τους φακούς θα τους έχεις μια ζωή δεν υπάρχει ,παράδειγμα αν πάρεις τον 50mm f/1.4 να τον πουλήσεις αν σε βολεύει όμως σώμα θα αλλάξεις μετά από μερικά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε FF ξερεις ποσο εχουν οι φακοι; Και δεν εχει νοημα να βαλεις μετριους φακους γιατι η μηχανη θα σε εκθεσει χειροτερα. Μιλαμε για ΜΕΓΑΛΑ νουμερα επενδυσης. Εαν δεν εισαι επαγγελματιας ή εαν δεν θελεις να τυπωνεις φωτο σε διαστασεις ταπετσαριας τοιχου, τοτε δεν υπαρχει ουσιαστικός λογος για τετοια αγορα. Εκτος των αλλων για να φτασεις σαν φωτογραφος σε επιπεδο να χρειαζεσαι FF θελεις πολυ δρομο. Δεν εχει νοημα ουτε σαν σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι θα δώσει παραπάνω μια full frame στο 99% των φωτογραφιών ενός ερασιτέχνη που δεν έχει ειδικές απαιτήσεις;

Τίποτα ή ελάχιστα μια κάποια κομπορρημοσύνη.

Εξαιρώ εντελώς το παράγοντα κόστος που δεν έχει καμία σχέση σαν σύνολο σώμα και φακοί με μια aps-c κάμερα.

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα αυτα που γραφετε δεν αντιλεγω .. αλλα διακρινω ενα υφος εμμεσου κραξιματος.

 

Ο καθενας παιρνει αυτο που του αρεσει και αναλογα με οσο αντεχει η τσεπη του. Προσωπικα εχω μια Nikon D3200 οπως ειπα ,αφου πρωτα ειχα την D40X . Η μερα με τη νυχτα με λιγα λογια.

 

Πλεον θελω κατι πιο δυνατο. Εχω απαιτησεις πως να το κανουμε. Ειτε φωτογραφιζω milkies ,ειτε ειμαι fan νυχτερινων τοπιων ειτε, ειτε.

(σ.σ. Να σημειωσω οτι ειμαι φωτογραφος νυχτας κυριως και χαμηλου φωτισμου, οποτε θα με βολευε ιδιαιτερα μια FF μηχανη).

Εκτος αυτου εχω αρκετες δουλειες κατα καιρους ,οποτε γιατι οχι?

 

Επισης με λιγοτερο απο 800€ μπορεις να παρεις μια καλη σειρα Nikon 7 και με μια καλη προικα (μεταχειρισμενη παντα).

 

Οσο για τους φακους δε με απασχολει ιδιαιτερα. Εχω ηδη μια "καλη" συλλογη.

 

 

***x_vagos_x δε θελω να σε επηρρεασω εχεις παρει ηδη τις αποφασεις σου. Πριν κανεις το οτιδηποτε ριξε ΓΕΝΙΚΑ μια καλη ματια σε αγγελιες που κυκλοφορουν, ποτε δε ξερεις τι ευκαιρια μπορει να τυχει.

 

***SeNNinha ποιος οριζει το ποτε καποιος θα φτασει το επιπεδο για να παρει FF? Ξερουμε πολυ καλα ποσο εχουν οι φακοι. Αλλωστε κανενα χομπυ δεν ειναι φθηνο. Ειτε λεγεται μοντελισμος ,ειτε οδηγος rally Sprint.

Οποιος δεν αντεχει τα παραταει.

Μια κα**λα εχουμε.

Επεξ/σία από nick2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

***x_vagos_x δε θελω να σε επηρρεασω εχεις παρει ηδη τις αποφασεις σου. Πριν κανεις το οτιδηποτε ριξε ΓΕΝΙΚΑ μια καλη ματια σε αγγελιες που κυκλοφορουν, ποτε δε ξερεις τι ευκαιρια μπορει να τυχει.

 

Δεν έχω πάρει κάποια απόφαση, απλώς πλέω με την πλειοψηφία (που προτείνει mirrorless) και παρ' όλα αυτά έχω αυτιά και για άλλες εναλλακτικές.

 

Αλίμονο, σέβομαι την συμβουλή σου να πάρω FF, απλώς στέκομαι στο ότι και εσύ είχες κάποιες non-ff και "πλέον θέλεις κάτι πιο δυνατό". Δεν θεωρείς πως σαν αρχάριος δεν θα μπορούσες να διαχειριστείς το κάτι πιο δυνατό; Δεν μιλάω για την καταλληλότητα του εξοπλισμού (όπου μπορείς για εσένα να μην ήταν κριτήριο π.χ. ο όγκος, ενώ εμένα μετράει κάπως), μιλάω για την πορεία σαν γνώση με το αντικείμενο συναρτήσει του εξοπλισμού.

 

Παντού διαβάζω -και διαπιστώνω όταν χειρίζομαι σε καταστήματα 1-2 μέρες τώρα κάποιες μηχανές- πως όντως θέλει πειραματισμό και μεράκι όλο αυτό.

 

Δεν αποκλείω λοιπόν, τίποτα, και θα ήθελα να συνεισφέρεις αν μπορείς λίγο ακόμη.

 

Ένα παράδειγμα αξιόλογου ff body+lens από αγγελία και σε τι τιμή θα άξιζε; [δεν ξε΄ρω αν μου διέφυγε ή έκανες edit, τώρα διάβασα για τα λιγότερο από 800 ευρώ για Nikon 7 series+προίκα. Thanks.] Ακριβώς αυτό είναι το θέμα, ότι δεν έχω ιδέα τι αποτελεί ευκαιρία και τι όχι. Ότι πιο κοντινό έχω σε παράγοντα vfm είναι το φίλτρο "ταξινόμηση κατά Δημοτικότητα" του Skroutz.   :P

 

Ίσως η απάντησή σου να με πείσει να σκεφτώ την ff ή να στραφώ σε κάτι άλλο πέραν των mirrorless που διαβάζω τόσες μέρες. ;) Ξεφεύγουμε αρκετά στα 800 (ή 700 ή 600 ακόμη) ευρώ για τόσο ερασιτεχνική χρήση.

Επεξ/σία από x_vagos_x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

x_vagos_x αρχικα γινε συγκεκριμενος στο ποσα χρηματα διαθετεις γιατι καπου το εχω χασει.

Αν δε κανω λαθος ειπες καπου στα 400€. Με αυτα τα χρηματα και FF λιγο δυσκολο. Οποτε κοιτα απο την αλλη πλευρα του νομισματος.

 

Υπαρχουν κανα 2 σελιδες στο FB με ενα σωρο αγγελιες. Εγω μιας και εισαι νεοφερτος στον χωρο θα σου προτεινα μια D3300 που ειναι υπερβολικα καλη για πρωτη καμερα και οικονομικη συμφωνα με τα χρηματα που θελεις να δωσεις. (Θα σου μεινουν κιολας).

 

Προσωπικα μπορω να διαχειριστω κατι πολυ πιο δυνατο απο μια D3200.

 

Μακαρι να μπορουσα να στα λεω αντι να στα γραφω .Θα ηταν πιο ευκολο. Ευκαιριες υπαρχουν πολλες οπως ειπα. Και να παρεις κατι καλο για αρχη ΚΑΙ οικονομικο.

 

Οριστε μια αγγελια που επεσε μπροστα μου μολις πχ.

NIKON D5300

450 €
Θεσσαλονίκη

Περιγραφή:
Καλησπερα! Πουλαω την εν λογο μηχανη σε αριστη-βιτρινας κατασταση,την εχω απο 10/6/15 μου ηρθε ως δωρο με αποδειξη εννοειται που σημαινει εχει 9 μηνες ακομα εγγυηση απο επωνυμο μαγαζι.Η μηχανη εχει παρα πολυ λιγα κλικ μιας και την ειχα για χομπυ,κλικς 2842..με το κουτι της οπωσ βλεπετε ολα τελεια με τον φακο 18-55vrii το μοναδικο ''ελατωμμα'' ειναι οτι εχασα τον καλωδιο usb για το Pc με 10 ευρω το βρισκετε και για αυτο ισωσ να κανουμε κατι καλυτερο στην τιμη..ειμαι απο θεσσαλονικη μπορω να και με αντικατοβολη για ευκολια,ο λογος πoυ την πουλαω ειναι επειδη καθεται και ειναι κριμα...ευχαριστω για το χρονο σας! θα θελα να φυγει πακετο.

 

FB : https://www.facebook.com/ignatios.st?fref=nf&post_id=1247492805311243

Επεξ/σία από nick2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

x_vagos_x αρχικα γινε συγκεκριμενος στο ποσα χρηματα διαθετεις γιατι καπου το εχω χασει.

Αν δε κανω λαθος ειπες καπου στα 400€. Με αυτα τα χρηματα και FF λιγο δυσκολο. Οποτε κοιτα απο την αλλη πλευρα του νομισματος.

 

Υπαρχουν κανα 2 σελιδες στο FB με ενα σωρο αγγελιες. Εγω μιας και εισαι νεοφερτος στον χωρο θα σου προτεινα μια D3300 που ειναι υπερβολικα καλη για πρωτη καμερα και οικονομικη συμφωνα με τα χρηματα που θελεις να δωσεις. (Θα σου μεινουν κιολας).

 

 

Προσωπικα μπορω να διαχειριστω κατι πολυ πιο δυνατο απο μια D3200.

 

Μακαρι να μπορουσα να στα λεω αντι να στα γραφω .Θα ηταν πιο ευκολο. Ευκαιριες υπαρχουν πολλες οπως ειπα. Και να παρεις κατι καλο για αρχη ΚΑΙ οικονομικο.

 

Οριστε μια αγγελια που επεσε μπροστα μου μολις πχ.

NIKON D5300

450 €
Θεσσαλονίκη

Περιγραφή:

Καλησπερα! Πουλαω την εν λογο μηχανη σε αριστη-βιτρινας κατασταση,την εχω απο 10/6/15 μου ηρθε ως δωρο με αποδειξη εννοειται που σημαινει εχει 9 μηνες ακομα εγγυηση απο επωνυμο μαγαζι.Η μηχανη εχει παρα πολυ λιγα κλικ μιας και την ειχα για χομπυ,κλικς 2842..με το κουτι της οπωσ βλεπετε ολα τελεια με τον φακο 18-55vrii το μοναδικο ''ελατωμμα'' ειναι οτι εχασα τον καλωδιο usb για το Pc με 10 ευρω το βρισκετε και για αυτο ισωσ να κανουμε κατι καλυτερο στην τιμη..ειμαι απο θεσσαλονικη μπορω να και με αντικατοβολη για ευκολια,ο λογος πoυ την πουλαω ειναι επειδη καθεται και ειναι κριμα...ευχαριστω για το χρονο σας! θα θελα να φυγει πακετο.

 

FB : https://www.facebook.com/ignatios.st?fref=nf&post_id=1247492805311243

 

 

 

Και τα λεγόμενά σου συγχρονίζονται με την κουβέντα που έχει προηγηθεί ;)

 

Ακριβώς στην D3300 έχουμε καταλήξει σαν μη-mirrorless, για αρχάριο. APS-C (και όχι full frame, που δεν είναι απαραίτητος ή... υπαρκτός στο budget μου), καλύτερος από 3/4", με πολλούς και καλούς φακούς.

 

Και μόνο η ενδεικτική πρόταση για την D5300 που παρέθεσες, με βοηθάει να ξέρω πού κυμαίνονται οι τιμές στις μεταχειρισμένες. 150 ευρώ κόψιμο στα 600 κάτι (μεγάλο) είναι. Μια D3300 που είχα δει, και είναι στα πρώτα post, την είχε 40 ευρώ κάτω με τον kit φακό. Γι' αυτό σου λέω: ότι πεις με βοηθάει, καθώς δεν έχω ΙΔΕΑ. :) 

 

Και πάλι thanks. Μπορώ να δω κάπου δείγματα της δουλειάς σου; Στείλε ένα PM αν δεν θέλεις εδώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν τιθεται ερωτηματικο στο οτι μια DSLR εχει περισσοτερες δυνατότητες, ειναι πιο ευχρηστη στο να αλλαζεις ρυθμισεις, εχει καλύτερο κράτημα, και κατα βαση εχει δυναμικη για καλυτερες φωτογραφίες. Οπως δεν τιθεται ερωτηματικο για το οτι οσο μεγαλυτερο το μεγεθος του αισθητηρα τοσο καλυτερη η συμπεριφορα σε χαμηλο φωτισμο και υψηλα ISO. Πιθανα οι DSLR να ειναι και η πιο value/momey επιλογη.

 

Ομως, το μεγαλο μειονεκτημα που παραμενει ειναι ο ογκος και το βαρος. Ακομη και το μικροτερο μεγεθος και βαρος των entry level DSLR ειναι προβλημα στο να εχεις πολυ συχνα την μηχανή μαζί σου. Αυτο συνήθως δεν ειναι θεμα για καποιον συνειδητοποιημένο ερασιτέχνη ειδικα εαν μιλάμε για landscape photography οπου εκτος των αλλων μεταφερεις και τριποδο μαζι σου. Ειναι ομως θέμα για καποιον που τωρα ξεκιναει με την φωτογραφια, καθως επισης ειναι θεμα για οποιονδηποτε ασχολειται με street photography.

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εχω δει πολλές DSLR (και παλιοτερα σουπερ μοντελα SLR) να σκονιζονται σε μια ντουλαπα αφου περασει ο αρχικος ενθουσιασμός και τελικα να τραβιουνται φωτο με compact ή κινητα και γι αυτο θα ελεγα οτι μια επιλογη σε 4/3" φανταζει πιο σωστη αυτη την στιγμη.

 

Η Olympus E-PL6 σαφως δεν βγαζει ματια με την αποδοσή της (ουτε στην κατηγορια των mirrorless), ομως για 390€ το κιτ των δυο αξιολογων φακων ειναι μια εξαιρετικη αγορα για καποιον που τωρα ψαχνεται με την φωτογραφια. Γενικα το συστημα 4/3" του δινει σε λογικη τιμη πολλες επιλογες σε φακους και αξιολογη αποδοση και ποιοτητα φωτογραφιας. Εαν μαλιστα καποιος ασχοληθει πραγματικα και θελησει το κατι παραπανω και περασει σε DSLR μπορει να εξακολουθησει να παραμεινει ως δευτερη μηχανη ή μηχανη για street photography.

 

Αν και σαφεστατα θα ελεγα οτι μια αγορα μεταχειρισμενου συστηματος επιπεδου Nikon D7000 (ενδεικτικη η αναφορα), με ενα prime και ενα zoom θα σε παει εξαρχης πιο μακρια, αυτο ισχυει για καποιον πορωμενο με την φωτογραφια που πραγματικα θα επενδυσει χρονο σε αυτη. Μιλαμε βεβαια και για σχεδον διπλασιο αρχικο κοστος.

 

Θα παραμεινω λοιπον να σκεφτομαι οτι ειναι πιο σωστη καποια φθηνοτερη επιλογη 4/3" που ειναι πολυ καλος συμβιβασμος τιμης/ποιοτητας εικόνας μιας και για πολυ πολυ καιρο ο φωτογραφος θα ειναι ο περιοριστικος παραγοντας και οχι ο εξοπλισμος, πιστευοντας οτι οσο περισσοτερο χρησιμοποιησεις μια μηχανη τοσο καλυτερος φωτογραφος γινεσαι.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα δώσει παραπάνω μια full frame στο 99% των φωτογραφιών ενός ερασιτέχνη που δεν έχει ειδικές απαιτήσεις;

Τίποτα ή ελάχιστα μια κάποια κομπορρημοσύνη.

Εξαιρώ εντελώς το παράγοντα κόστος που δεν έχει καμία σχέση σαν σύνολο σώμα και φακοί με μια aps-c κάμερα.

 αν θελεις φιλε παρε μου μια D810E, εναν Νικον 10-24 με ενα συστημα φιλτρων 150mm, και αν δεις οτι μου δινει κατι ελαχιστο παρτη μου πισω και θα σε αποζημιωσω κιολας :) :) :) :) :) :) :) :) 

 

Ονειρο ζωης, ενα νεφρο υποθεση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αν θελεις φιλε παρε μου μια D810E, εναν Νικον 10-24 με ενα συστημα φιλτρων 150mm, και αν δεις οτι μου δινει κατι ελαχιστο παρτη μου πισω και θα σε αποζημιωσω κιολας :) :) :) :) :) :) :) :)

 

Ονειρο ζωης, ενα νεφρο υποθεση :)

 

Μα αναφέρομαι σε ερασιτέχνη φωτογράφο χωρίς ειδικές απαιτήσεις εκεί 'κόβω' το κεφάλι μου είναι πλεονεξία για όποιον μετράει τα χρήματα η απόκτηση μιας full frame κάμερας. :mellow:  

Καλύτερα στο γυαλί η επένδυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...