Προς το περιεχόμενο

αλλαγη default boot


sinikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. μαζι με τα windows εχω περασει και linux, πιο πολυ για πειραματισμο. Γινεται να βαλω κατα το boot αν δεν πειραξω κατι, απο default να μπαινουν τα windows?post-295787-0-58410000-1475158638_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Το περασα και εγινε η δουλεια που ηθελα. παραλληλα εκανα κατι αναβαθμισεις και στο λειτουργικο, αλλα κολλησε. εκανα επανεκινηση, και τωρα οταν μπαινω στο linux, με παει σε μια μαυρη οθονη οπου βλεπω μονο το κερσορα του ποντικιου. τι μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εδώ δυστυχώς τελειώνουν οι γνώσεις μου στο linux. :/

 

Παίζει να ξέρεις αν μπορείς να ανοίξεις το τερματικό;

Ίσως κάτι έχει γίνει με το Desktop Environment (unity, kde, xfce).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να πω και μια λεπτομερια (μηπως παιζει ρολο), οτι πριν μπω στην μαυρη οθονη που φαινεται μονο ο κερσορας του ποντικιου, μου πεταει καπου (σαν DOS) να βαλω τον κωδικο μου αλλα δεν προλαβαινω με τιποτα.

 

Επισης δοκίμασα να μπω σε safe mode αλλα βγάζει ένα πινακα με περίεργους χαρακτήρες και ελάχιστα Ελληνικά.

Πχ. [Resume] Δ&%$**$* Ε&*%γ%*&^% *%^$&$*ΚΟ&^$*( Π$^&*$*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περίεργοι χαρακτήρες βγαίνουν επειδή η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται δεν περιέχει ελληνικούς χαρακτήρες κι έτσι αυτοί εμφανίζονται με κουτάκια ή άλλα περίεργα σύμβολα. Εδώ έχει μια εικόνα του μενού αυτού πάντως(στα αγγλικά):

http://www.howtogeek.com/196740/how-to-fix-an-ubuntu-system-when-it-wont-boot/

ώστε να δεις τις επιλογές που περιλαμβάνει. Αυτό που μπορεί να βοηθήσει να επανέλθει το σύστημα είναι η τρίτη επιλογή "dpkg    repair broken packages".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως εκοψες τις ενημερωσεις που εκανε το apt στη μεση. Τωρα κατι μισομπηκε και το συστημα σου δεν εκκινει. Κανε οτι λεει στο howtogeek με το dpkg. Αλλιως εισαι για επανεγκατασταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. εδω και αρκετη ωρα εχει κολλησει εδω. να περιμενω ή να το κλεισω?post-295787-0-27768300-1475602502_thumb.jpg

 

update: Εκανα επανεκινηση τελικα και μπηκε κανονικα. τωρα κανω τις ενημερωσειςpost-295787-0-52413500-1475604868_thumb.jpg

 

Αλλα τελικα δεν συνδεεται στο wifi

post-295787-0-21409000-1475605111_thumb.jpg

Επεξ/σία από sinikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...