Προς το περιεχόμενο

τριτο πτυχιο ή εξιδικευση σε ενα τομεα


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πρωτο μου πτυχιο ειναι φιλολογος, εχω κανει δευτερο με επιχορηγηση εταιριας  στα οικονομικα και τωρα μια και ακομα εχω ορεξη σκεφτομαι για ακομα κατι, το θεμα ειναι απλο ,αξιζει να δωσω κατατακτηριες για πτυχιο,ή να παω σε master στους δυο τομεις που εχω πτυχιο, κανενας απο τους δυο δεν ειναι συναφης ο ενας με τον αλλο και η δουλεια που κανω πλεον δεν εχει σχεση με κανεναν απο αυτους,σκεφτομαι να κανω τριτο με συναφεια στο τομεα δουλειας μου ή μεταπτυχιακο με ευρυ τιτλο που να αγγιζει καπως την εργασια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρειάζεσαι πραγματικά ή απλά για καύλα;

Διότι εάν το κάνεις για το γούστο πάρε σβάρνα τα coursera/edX και κάμε το δικό σου curriculum, όπως το θες και όταν το θες και δίχως άγχος-κόστος.

 

Ειδάλλως, θα έλεγα να πας σε μεταπτυχιακό πάνω στην δουλειά σου, έτσι και αλλιώς τα άλλα παρατημένα τα έχεις όπως γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρειάζεσαι πραγματικά ή απλά για καύλα;

Διότι εάν το κάνεις για το γούστο πάρε σβάρνα τα coursera/edX και κάμε το δικό σου curriculum, όπως το θες και όταν το θες και δίχως άγχος-κόστος.

 

Ειδάλλως, θα έλεγα να πας σε μεταπτυχιακό πάνω στην δουλειά σου, έτσι και αλλιώς τα άλλα παρατημένα τα έχεις όπως γράφεις.

Μήπως ανεβαίνει και ο μισθός του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ανεβαίνει και ο μισθός του;

μπα οχι σε βαθος 10ετιας απλα θα μαι μπροστα σε σχεση με καποιους αλλους για προαγωγη αν δεν παραβαλλω και τα μεσα και τα τοιαυτα οποτε και θα ειναι μια τρυπα , ο μισθος μενει σταθερος εις τον αιωνα τον απαντα...

απλα αν κανω κατι ειναι απλα για να ξερω κατι περαιτερω στο τομεα απασχολησης (πτυχιο) ή απλα να εχω ενα τιτλο master για το portfolio χωρις τις βασεις του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα οχι σε βαθος 10ετιας απλα θα μαι μπροστα σε σχεση με καποιους αλλους για προαγωγη αν δεν παραβαλλω και τα μεσα και τα τοιαυτα οποτε και θα ειναι μια τρυπα , ο μισθος μενει σταθερος εις τον αιωνα τον απαντα...

απλα αν κανω κατι ειναι απλα για να ξερω κατι περαιτερω στο τομεα απασχολησης (πτυχιο) ή απλα να εχω ενα τιτλο master για το portfolio χωρις τις βασεις του

 

Γιατι σε βαθος 10ετιας να νοιαζει κανεναν αμα εχεις πτυχιο στον συγκεκριμενο τομεα; Που μαλιστα δεν θα ειναι καν μαστερ. Δεν καταλαβαινω και πολυ την λογικη. Τωρα σε τι τομεα απασχολεισαι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σε βαθος 10ετιας να νοιαζει κανεναν αμα εχεις πτυχιο στον συγκεκριμενο τομεα; Που μαλιστα δεν θα ειναι καν μαστερ. Δεν καταλαβαινω και πολυ την λογικη. Τωρα σε τι τομεα απασχολεισαι;

Όντως περίεργα αυτά που γράφει ο OP.

 

Εάν δεν θα έχεις κανένα όφελος, ούτε σε βάθος δεκαετίας, γιατί να αρχίσεις κανονικό πτυχίο(που έχει και απαιτήσεις και περιορισμούς) και όχι σε κάποιο online σύστημα που θα πάρεις απλά πιστοποιήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το διευκρινισω περαιτερω ειναι εξ αποστασεως πτυχιο σε αγγλικο πανεπιστημιο που θα αποκτησω ,και απλα θελω να το αποκτησω ωστε να ξερω περισοτερα σε βαθος σχετικα με τον τομεα απασχολησης μου που ειναι η δασικη διαχειριση,περνω καποιες απαλλαγες και ετσι σε 2 ετη το αποκτω ,οποτε σε χρονο φοιτησης ειναι το ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Forgotten σορρυ που χωνομαι να κανω ασχετη ερωτηση αλλα εκμεταλευομαι της ευκαιριας

 

Το χρειάζεσαι πραγματικά ή απλά για καύλα;

Διότι εάν το κάνεις για το γούστο πάρε σβάρνα τα coursera/edX και κάμε το δικό σου curriculum, όπως το θες και όταν το θες και δίχως άγχος-κόστος.

 

Ειδάλλως, θα έλεγα να πας σε μεταπτυχιακό πάνω στην δουλειά σου, έτσι και αλλιώς τα άλλα παρατημένα τα έχεις όπως γράφεις.

LOngtom ta coursera/edx αν δεν ειναι σχετικα με το πτυχιο σου εχουν καμια ουσιαστικη αξια ωστε να μπουν σε cv(εφοσον τα τελειωσεις φυσικα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα έχουν αξία να μπουν στο CV, το θέμα είναι τι βαρύτητα έχουν, προφανώς είναι μικρότερη από του Master σε ένα σοβαρό uni + όλα τα υπόλοιπα που κερδίζεις σε connections κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και εχουν αξια και προφανως παιζει ρολο η " βαρυτητα", βασικα εμενα με ενδιαφερει σε ενα διαφορετικο επιπεδο αλλα δεν θα επεκταθω εδω, μην χαλασω εντελως το thread του forgotten.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Forgotten σορρυ που χωνομαι να κανω ασχετη ερωτηση αλλα εκμεταλευομαι της ευκαιριας

 

LOngtom ta coursera/edx αν δεν ειναι σχετικα με το πτυχιο σου εχουν καμια ουσιαστικη αξια ωστε να μπουν σε cv(εφοσον τα τελειωσεις φυσικα)?

Περισσότερο επιπρόσθετα για να δείξεις πόσο ασχολείσαι στο αντικείμενο σου (ξέρω ότι δεν ρώτησες αυτό) και με τι ασχολείσαι στο leisure time σου.

 

Αφού τα τελείωσεις όπως έθεσες, τότε εννοείται έχουν αξία.

 

Από την μία η αξία τους θα είναι μικρότερη από ενός "βαρβάτου" τίτλου πχ master

Από την άλλη, έχει μεγαλύτερη αξία από το "πήγαινα για μπύρες κάθε απόγευμα" (που βεβαίως δεν το γράφεις γιατί έχει 0 αξία)

 

Για μένα, μπορεί να λειτουργήσει σαν μικροφιλτράρισμα απέναντι σε εργοδότες που απεχθάνονται τη καινοτομία. Για παράδειγμα, αν ο άλλος κολλήσει και αρχίσει τα μπλα μπλα επειδή είδε coursera, ίσως το δω σαν ένα περιβάλλον που δεν σέβεται το έξτρα βήμα που κάνω και προτιμήσω έναν άλλον εργοδότη.

 

 

@forgotten κι εγώ στη θέση σου για επιπλέον master θα πήγαινα. Αλλά αν δεν πρόκειται να ανεβάσει καθόλου τον μισθό σου, τότε δεν ξέρω πόσο νόημα έχει για σένα. Τα Executive MBA τα κοίταξες; Δεν ξέρω αν μπορείς να τα βρεις κοντά σου ή αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Θυμάμαι είναι χαλαρά από άποψη χρονου (part-time ή weekends) και γνωρίζεις κόσμο (κονε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...