Προς το περιεχόμενο

Δεν αναβαθμιζωνται οι headers για τον kernel 4.7


Nano Materials

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απάντηση στα edit : Δεν έχει κατά τη γνώμη μου νόημα να κυνηγάς έτσι τις εξαρτήσεις.

Το μήνυμα λάθους είναι... παράξενο.

Η μόνη ιδέα που μου έρχεται για λύση είναι να βγάλεις οτιδήποτε έχει μπει από το backports και αφού κάνεις upgrade να ξαναδοκιμάσεις να βάλεις headers, image και gcc μαζί. Λέω για upgrade, γιατί λογικά η ελαφρώς διαφορετική έκδοση της libc-dev-bin δεν προέρχεται από το backports.

Τι ακριβώς προσθέτει η 4.7 για τους skylake;

 

Edit: Η τελευταία έκδοση του πακέτου livbc-dev-bin είναι όντως η 2.19-18+deb8u6. Αν έχεις προγενέστερη έκδοση, λογικά αρκεί ένα apt update και apt upgrade για αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει 15 update-upgrade τιποτα

Στα γραφικα και στην καταναλωση ενεργειας. Να φανταστεις με τον 3.16 δεν εχω ουτε καν ρυθμιση της φωτεινότητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πακέτο μόνο του. Την πρώτη φορά που το έκανα με αυτά που μου είπες πέτυχε, όλα μπόμπα.

Σε αυτό το σύστημα δεν ξέρω τι έχει γίνει και να φανταστείς ειναι install από το μηδέν σε όλο το δίσκο.

 

Λες να πάω σε unstable?

Θέλω τον 4.7 kernel για την υποστήριξη των skylake cpu

 

Πηγαινε testing ή unstable ... https://distrowatch.com/table.php?distribution=debian

 

εδω λεει οτι και τα 2 εχουν τον 4.7 . Δεν ξερω αν οντως ειναι ετσι..ξεκινα με testing και αν δεις οτι δεν...τραβα unstable.

 

Kαι να μην εχει τον 4.7 πιστευω θα χει "ετοιμα" τα πακετα να τον πεταξεις εσυ .χωρις να μαλακιστουν τα dependencies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δράμα η καταστα.

Διαγραφω ότι έχω βάλει έξτρα γενικά και εχω το σύστημα οπως το έκανε η μάνα του.

Apt-get -t Jessie.... Όλα μαζί, kernel headers και linux-compiler.

Τελεια τα κάνει εγκατάσταση.

Reboot και δεν μπορώ να μπω. Μαύρη οθόνη με μια κάτω παύλα να αναβοσβήνει. Με τον 3.16 μπανει μια χαρά βέβαια.

 

Έχω καεί αυτες τις μέρες...

Να έχει πρόβλημα με κάποιο firmware, ή κάτι άλλο?

Τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

                                                                !!!!!!!!!!ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!

 

 

Λοιπον οσοι έχετε παρόμοιο πρόβλημα ή θα αποκτήσετε (δεν το ευχομαι αλλα....)
Μολις εμφανιστει το μενού του grub πατήστε γρήγορα κάποιο πλήκτρο του κέρσορα για να μήν μπουτάρει αυτόματα και επιλέξτε το λειτουργικό που θέλετε και πατήστε "e".
Θα βγάλει μια λίστα απο εντολές.

 

Σε αυτη που λέει 

linux /boot/vmlinuz-3.2.0-24-generic root=UUID=bc6f8146-1523-46a6-8b\ 6a-64b819ccf2b7 ro  quiet (splash)

Θα προσθέσετε (spalsh) xxxxx.modeset=0
 

Όπου xxxxx είναι:

Για nVidia: 1. nvidia

                 2. nouveau.

Για AMD/ATI: 1. radeon 

                     2. r128 (για παλιες ati rage 128 καρτες γραφικων...)

Για Intel: i915

 

Δηλαδη θα πρέπει να είναι κάπως έτσι

Για intel graphics:

linux /boot/vmlinuz-3.2.0-24-generic root=UUID=bc6f8146-1523-46a6-8b\ 6a-64b819ccf2b7 ro  quiet splash i915.modeset=0 

To splash αν δεν υπαρχει πρέπει να το προσθέσετι εσείς.

Αφου προσθέσουμε τα προηγούμενα τότε πατάμε Ctrl+X και το σύστημα λογικά θα σας αφήσει να κάνετε login κανονικά.

Μετά πρεπει να εγκαταστήσετε τους κατάληλους οδηγούς για τη κάρτα γραφικών σας.

Reboot και αν είναι όλα σωστά τότε θα έχετε κανονικά το login screen.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΥΒΡΙΔΙΚΑ LAPTOP

 

Kαλό θα είναι να δουλέψετε με τους intel drivers και αφού είναι όλα κομπλέ κάντε αν θέλετε την προσπάθεα να βάλετε bumblebee και τα σχετικά.

 

ΑΚΟΜΑ, ο λόγος που μπορεί να μην αφήνει το σύστημα να μπείτε στο login screen είναι επειδή μαζι με τον Kernel δεν εγκατασταθηκε/αναβαθμίστηκε ο xserver-xorg-video-intel.
Ναι υπάρχει και αυτή η πιθανότητα.
Οπότε, ειδηκά αν έχετε skylake cpu, εγκαταστηστε το (μέσω backports θα πρότεινα).

 

Αν έχω κανει κάπου λάθος, τα λέω λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε.

Ευχαριστώ τους παντες για την βοήθειά σας και τον χρόνο σας!

 

Πηγή: https://community.linuxmint.com/tutorial/view/842

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...