Προς το περιεχόμενο

nikon 24-120 f4 vr


maik42

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλεπω οτι αρκετοι κατοχοι της d750 αρχισαν και πουλανε τον κιτ φακο της μετα απο χρηση μικρης σχετικα χρονικης περιοδου.

επειδη αυτη την στιγμη μου λειπει ενας φακος γενικης χρησης ειμαι σχεδον ετοιμος να τον αγορασω.

απο τα review που διαβασα αλλα τον " θαβουν¨ αλλα τον εξυμνουν.

αν καποιος απο εσας τον εχει δουλεψει ή εχει καποια αποψη ας μου πει την γνωμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα κουμπωσει σε μια D700. απο φακους εχω τον 50 f1.8 και τηλεφακο το tamron 70-300 vc.

επισης εχω και μια D200 με εναν 18-105.

μηπως θα ηταν προτιμοτερο πηγαινα στον 24-85 f3.5-4.5;

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ

θα μπορουσες να πας και σε tamron 24-70 VC 2.8

ειναι τρελλο VFM και ειναι πολυ πιο sharp απ ολους τους 24-70 εκτος απο τον καινουριο tokina!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν τον βρεις σε καλη τιμη παρτον μιας και και ειναι -εστιακα- ιδιαιτερα βολικος.

 

Εαν σε καποιο διαστημα δεν σε καλυπτει πλεων τον πουλας στα χρηματα που τον πηρες και πας για αλλο.

Ειναι κατα γενικη ομολογια μετριοτατος, αλλα και η d700 δεν εχει την αναλυση για να τον ξεφτυλλισει.

 

Προφανεστατα καλυτεροι οι 24-70, αλλα εκτος οτι ειναι ακριβοτεροι, ειναι και αρκετα βαρυτεροι.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη η σκεψη σου, αλλα δεν θελω ν φυγω πανω απο τα 600,00€.

βρες τον μεταχειρισμενο, κυκλοφορουν αρκετοι

 

και σε κατι αρκετα πιο φτηνο υπαρχει και ο Sigma 24-70 2.8

οι παλιοι οι Nikkor 35-70 2.8 και 28-70, 28-85 κτλ

και ο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω δουλέψει είναι πολύ καλός φακός all around αλλά έχω καταλήξει στην 750 να χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά τον νικον 85mm και sigma 35mm art. Επαγγελματικά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ λόγω των φακών που προανέφερα, αλλά για εκδρομές ή αν είσαι second/βοηθητικός φωτογράφος είναι βολικός. Θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή και να μαζέψεις λίγα παραπάνω για τον ταμρον 24-70.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι παλια δουλευα με εναν νικον 35-70 2,8 push-pull αλλα με δυσκολευε το ζουμ του. επισης ειχα και τον sigma 28-70 2.8 df αλλα επειδη ειχε λιγο back focus με την d200 το πουλησα.

μαλλον θα καταληξω στον 24-85. ετσι και αλλιως η χρηση του θα ειναι μονο χομπιστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι παλια δουλευα με εναν νικον 35-70 2,8 push-pull αλλα με δυσκολευε το ζουμ του. επισης ειχα και τον sigma 28-70 2.8 df αλλα επειδη ειχε λιγο back focus με την d200 το πουλησα.

μαλλον θα καταληξω στον 24-85. ετσι και αλλιως η χρηση του θα ειναι μονο χομπιστικη.

αν είναι μόνο χομπίστικη σαφώς τον 24-120. είναι και f/4 σε όλο το εύρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

αν είναι μόνο χομπίστικη σαφώς τον 24-120. είναι και f/4 σε όλο το εύρος.

ετσι για να καταλαβω θα ρωτησω κατι. ειναι ας πουμε στην ιδια κατηγορια με τον 18-105 που εχω στην d200; ή μιλαμε για καλυτερη ποιοτητα φωτο;

και αν στα ακρα ειναι πολυ ή λιγοτερο soft απο το κεντρο του καδρου δεν με ενοχλει καθολου.

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις σκοπό να μείνεις στην δ700 και θες κάτι οικονομικό δες τον σιγμα 24-70 2.8. Επίσης ρίξε μια ματιά στις αγγελίες, κάπου πήρε το μάτι μου έναν νικον 28-70 2.8 με 670€ αν θυμάμαι καλά. Φακός που θα σου μείνει και για επόμενη μηχανή. 600€ για τον 24-120 μου φαίνονται πολλά δεδομένου ότι μπορείς με αυτά τα χρήματα να έχεις κάτι καλύτερο (μεταξύ αυτών και έναν μετάχειρο ταμρον 24-70) αλλά αν το ζητούμενο είναι το μεγάλο εύρος τότε νομίζω ο 24-120 είναι οκ. Απλά ψάξε να τον βρεις φθηνότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο sigma 28-70 2,8 που εχα εβγαζε αρκετα soft τις φωτογραφιες. δεν ξερω αν ο 27-70 ειναι πιο sharp.

μεταξυ του 24-120 & 28-70 των nikon ποιος εναι πιο sharp;

πήρε ένας φίλος τον σιγμα 24-70 και έκανε γάμο με αυτόν κουμπωμένο σε D700. Με έστειλε δείγματα και μου φάνηκαν μια χαρά. Μήπως είχε κάποιο θέμα front/back focus αυτός που είχες? Γιατί έπαιζε πολύ αυτό στου παλιότερους σιγμα.

 

Ο 28-70 θα είναι πιο οξύς στα ίδια διαφράγματα με τον 24-120 και θα έχεις σταθερό 2.8. Αλλά χάνεις σε εύρος, vr και βάρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πήρε ένας φίλος τον σιγμα 24-70 και έκανε γάμο με αυτόν κουμπωμένο σε D700. Με έστειλε δείγματα και μου φάνηκαν μια χαρά. Μήπως είχε κάποιο θέμα front/back focus αυτός που είχες? Γιατί έπαιζε πολύ αυτό στου παλιότερους σιγμα.

 

Ο 28-70 θα είναι πιο οξύς στα ίδια διαφράγματα με τον 24-120 και θα έχεις σταθερό 2.8. Αλλά χάνεις σε εύρος, vr και βάρος.

ναι οπωςαναφερω και πιο πανω  ειχε θεματακι με back focus και τον πουλησα γιατι η D200 δεν ειχε την συγκεκριμενη διορθωτικη ρυθμιση οπως η D700.

αρα εκλεισα για τον nikon 28-70. το βαρος δεν με ενοχλει. οσο για το vr το εστιακο ευρος του φακου κατα την γνωμη μου δεν το χρειαζετε.

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...