Προς το περιεχόμενο

Αγορά DSLR & Φακών


PanagiotisPC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να πάρω μια DSLR με καλή ταχύτητα και δύο φακούς: έναν κανονικό για τοπία-πορτραίτα κλπ (έχω ψάξει πάνω κάτω και έχω βρει ότι είναι πολύ καλός ο EF 50mm f/1.8 II - κοστίζει μόλις 95 ευρώ) και έναν για να κάνει zoom.

- θέλω ο ένας φακός (o standard) να είναι πολύ καλός και σε συνθήκες με χαμηλό φωτισμό-το βράδυ για παράδειγμα. Πιστεύετε πως ο EF 50mm f/1.8 II είναι καλός για σκοτεινό φωτισμό και για φωτογράφιση τοπίου-πορτράιτων με καλό blur ακόμα και σε σκοτάδι; (έχει f 1.8)

- Ο φακός zoom θα ήθελα να είναι πολύ καλός (μέχρι 250-300 ευρώ αν γίνεται) μιας και τον θέλω για να φωτογραφίζω κυρίως αγώνες μπάσκετ κυρίως αλλά και να κάνω zoom γενικότερα...

Θα ήθελα αν είναι εφικτό να μου πείτε και DSLD body με καλή ταχύτητα αλλά και να είναι καλό γενικά :-)

Συνολικά το budget μου είναι περίπου 700-750 ευρώ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑτ αρχην

ο φακος που κανει για τοπια ειναι ακριβως αντιθετος με το φακο που κανει για πορτραιτα

 

στα τοπια θες ευρυγωνιο και στα πορτραιτα θες τηλεφακο

 

οταν λες καλη ταχυτητα τι εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να στο πω ξεκαθαρα. Αυτα που περιγράφεις ετσι οπως εσυ τα φαντάζεσαι να αποδιδουν, κοστίζουν πάνω απο 2.500€ καινουργια κατ'ελαχιστο.

 

Ο φακος που αναφέρεις ειναι φακός της Canon. Αρα προσανατολιζεσαι αποκλειστικα σε Canon?

 

Ο φακος που αναφερεις ειναι ενας αξιολογος prime σε πολυ καλη τιμη αλλα εως εκει. Εαν τον βαλεις σε DX σωμα (αισθητηρας APS-C) οπως ειναι λογικο για το budget σου, θα λειτουργει στην πραξη ως 75mm. Για τοπια πιθανα θα θελησεις καποια στιγμη καποιον αλλο πολυ πιο ευρυγωνιο. Για πορτρετα θα θελησεις εναν zoom (με zoom φαινεται καλυτερα το πορτρετο).,

 

Οι Zoom φακοι για συνθηκες χαμηλου φωτισμου θελεις να ειναι φωτεινοι. Αλλα εκει πια παμε σε τιμες ανω των 1000€. Αλλιως θα συμβιβαστεις αναγκαστικα με λιγοτερο φωτεινους φακους.

 

Για αγωνες μπασκετ σε κλειστο χρειαζεσαι καμερα με γρήγορο AF, μεγαλο buffer, γρηγορο burst mode, και καλη αποδοση σε υψηλα ISO (μαζι με φωτεινο φακο). Μιλαμε για top ημιεπαγγελματικα μοντελα πια για να τα καλυπτεις ολα αυτα.

 

Για απαιτησεις φωτογραφησης τοπιου και πορτρετων οι απαιτησεις ειναι πολυ μικρότερες.

 

Τι θελω να πω; Οτι λογω αγνοιας ζητας τα παντα ολα σε τιμη που δεν αγοραζεις ουτε το σωμα μεταχειρισμενο για αυτα που θελεις να κανεις.

 

Σε αυτο το budget για καινουργια, πας σε entry level μοντελα με τον κιτ φακο και ψαχνεσαι για ενα βασικο zoom χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις φωτεινοτητας. Θα κανεις πολλούς συμβιβασμούς και φυσικα δεν θα βγαλεις τις "επαγγελματικες" φωτο που ισως εχεις στο μυαλό σου.

 

Επειδη οπως καταλαβαινω τωρα ξεκινας με το θεμα φωτογραφιας, ακομη και το σουπερ πακετο μηχανης-φακου να παρεις και παλι δεν θα βγαλεις τις φωτο που φανταζεσαι. Μαλιστα ενα επαγγελματικο σωμα θα σε δυσκολεψει για αρχη περισσοτερο. Ο φωτογραφος μετραει παντα περισσοτερο απο τον εξοπλισμο και ο φακος περισσοτερο απο το σωμα της μηχανης. Χρειαζεται διαβασμα, εμπειρια, δοκιμες, χρονος και πολυ φωτογραφηση για να μπορεις να βγαλεις φωτο κοντα σε αυτα που θα ηθελες. Το λεω για να μην απογοητευτεις και τα παρατησεις. Ολοι περνανε απο αυτο το σταδιο.

 

Σε μεταχειρισμενο εξοπλισμο με αυτο το budget μπορεις να εχεις σαφως καλυτερο πακετο εαν το σκεφτεσαι ως επιλογη.

 

Σε καθε περιπτωση οι συμβιβασμοι θα γινουν. Τι μετραει περισσοτερο το ξερεις εσυ μονο γιατι ο καθενας σταθμιζει διαφορετικα τα πραγματα αλλα και φωτογραφιζει διαφορετικα πραγματα.

 

Εχε υποψην σου οτι οι DSLR ως μεγαλες και βαριες ειναι δυσκολες να τις εχεις μαζι σου οποτε μενουν πολυ καιρο στην ντουλαπα. Αρα φωτογραφιζεις λιγοτερο, αρα εχεις λιγοτερες συνολικα φωτο, αρα λιγοτερες καλες φωτο, αρα βελτιωνεσαι και λιγοτερο.

 

Θεωρω οτι ισως θα επρεπε να σκεφτεις και τις mirrorless ή ισως ακόμη και τις Bridge zoom (μικρος αισθητηρας, μεγαλο zoom, μετριο μεγεθος, φθημη σχετικα τιμη) εστω σαν ενδιαμεσο σταδιο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολυ αξιολογη επιλογη (και σαν σωμα και σαν φακοι) στα χρηματα που διαθετεις και ειδα εδω μεσα τυχαια σημερα:

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/751358-nikon-d5500-φακούς/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikon σειρά d5xxx...Σε αυτά τα λεφτά new. Αλλιώς πάμε σε d7xxx, νομίζω πως 1/4000 είναι καλά η ταχύτητα

 

Το 1/4000s είναι ταχύτητα κλείστρου δεν έχει σχέση με ταχύτητα εστίασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nikon σειρά d5xxx...Σε αυτά τα λεφτά new. Αλλιώς πάμε σε d7xxx, νομίζω πως 1/4000 είναι καλά η ταχύτητα

Για να καταλαβεις λιγο την αναλογια,

Οι αναγκες που περιγραφεις ειναι σαν να θελεις να τρεξεις σε αγωνες f1, η σειρα 5χχχ σκεψου οτι ειναι ενα καλοστημενο golfακι.

Και οι απλες κομπακτ ειναι το αναλογο κυριολεκτικα παπακι.

 

Και με τα τρια μπορεις να μπεις σε πιστα και να διασκεδασεις.

Τελος αλλη μια αναλογια πανω στο ιδιο τοπικ ειναι και ο οδηγος.Αυτη την στιγμη οχι διπλωμα δεν εχεις, αλλα δεν ξερεις καν που ειναι το γκαζι και τι δουλεια κανει ο λεβιες ταχυτητων.

 

Τα παραπανω δεν στα λεω για να σε αποπαρω, απλα να μην εχεις την εντυπωση πως μια καλη μηχανη θα βγαζει αυτοματα και καλες φωτογραφιες.

 

Οποτε εαν εχεις αποφασισει να ασχοληθεις, ξεχνα τους αγωνες μπασκετ(η πηγαινε για την πλακα σου μονο) και παρε μια μηχανουλα (μεταχειρισμενη θα ελεγα εγω)και ιδανικα ενα ζουμ 18-105 και μολις καταλαβεις την διαφορα απο 35mm/50mm/85mm η ακομα και μεγαλυτερο τηλεφακο, τοτε παιρνεις και τον prime που θα σε βολεψει.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβεις λιγο την αναλογια,

Οι αναγκες που περιγραφεις ειναι σαν να θελεις να τρεξεις σε αγωνες f1, η σειρα 5χχχ σκεψου οτι ειναι ενα καλοστημενο golfακι.

Και οι απλες κομπακτ ειναι το αναλογο κυριολεκτικα παπακι.

 

Και με τα τρια μπορεις να μπεις σε πιστα και να διασκεδασεις.

Τελος αλλη μια αναλογια πανω στο ιδιο τοπικ ειναι και ο οδηγος.Αυτη την στιγμη οχι διπλωμα δεν εχεις, αλλα δεν ξερεις καν που ειναι το γκαζι και τι δουλεια κανει ο λεβιες ταχυτητων.

 

Τα παραπανω δεν στα λεω για να σε αποπαρω, απλα να μην εχεις την εντυπωση πως μια καλη μηχανη θα βγαζει αυτοματα και καλες φωτογραφιες.

 

Οποτε εαν εχεις αποφασισει να ασχοληθεις, ξεχνα τους αγωνες μπασκετ(η πηγαινε για την πλακα σου μονο) και παρε μια μηχανουλα (μεταχειρισμενη θα ελεγα εγω)και ιδανικα ενα ζουμ 18-105 και μολις καταλαβεις την διαφορα απο 35mm/50mm/85mm η ακομα και μεγαλυτερο τηλεφακο, τοτε παιρνεις και τον prime που θα σε βολεψει.

Σωστοοοοοοοοοοοοος !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...